GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Επικαιρότητα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επισημως πια (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45306)

manosamos 28-12-2013 20:31

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 986575)
Για να είναι νόμιμη η επιχείρηση, χρειάζεται άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος βαφής αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, καθώς και πιστοποιητικό περιβαλλοντολογικής διαχείρισης και τα δύο απο πιστοποιημένα απο το υπουργείο, ΚΕΚ (Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτησης), είτε απο τον επιχειρηματία (εγώ δεν μπορώ να βγάλω, λόγω ειδικότητος) είτε απο τον υπεύθυνο υπάλληλο.

Οσον αφορά τους αλλοδαπούς, όσοι επικοινώνησαν είχαν και απο τα δύο...

Μισο για να καταλαβω.
Λες πιο πριν οτι με μια εκπαιδευση λιγων ημερων θα βαφει,τωρα λες απαιτειτε πιστοποιηση απο ΚΕΚ.
Και οκ καποιος που θα βαλει στο μαγαζι σου τα προσωντα του(πιστοποιησεις)συν την ευθυνη διαχειρισης των αποβλητων,θα πληρωνετε μαξ 700 ευρω?
Μου θυμιζεις τους αγροτες που δεν βρισκουν εργατες για τα χωραφια(με 20 ευρω απο νυχτα σε νυχτα):rolleyes:

gepol 28-12-2013 20:39

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manosamos ( 986580)
Μισο για να καταλαβω.
Λες πιο πριν οτι με μια εκπαιδευση λιγων ημερων θα βαφει,τωρα λες απαιτειτε πιστοποιηση απο ΚΕΚ.
Και οκ καποιος που θα βαλει στο μαγαζι σου τα προσωντα του(πιστοποιησεις)συν την ευθυνη διαχειρισης των αποβλητων,θα πληρωνετε μαξ 700 ευρω?
Μου θυμιζεις τους αγροτες που δεν βρισκουν εργατες για τα χωραφια(με 20 ευρω απο νυχτα σε νυχτα):rolleyes:


Αλλο τι θα μπορεί να κάνει στην βαφή με τοπικές, και άλλο τι χρειάζεται για να μπορέσει να είναι νόμιμος.

Την τελευταία πρόταση δεν την σχολιάζω....

gepol 28-12-2013 20:40

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS ( 986579)
δειξε λιγο προσοχη μονο στην αδεια εξασκήσεως επαγγέλματος,
ολοι μπορει να εχουν πτυχιο ή απολυτηριο ΚΕΚ ή τεχνικης σχολης,
αλλα για αδεια εξασκησης απαιτείται προϋπηρεσία και εξετασεις στο υπουργειο,
πιστευω ότι θα είναι πολύ λιγοι αυτοι που θα την εχουν, προσοχη στις μαιμουδες,
και εάν καποιος εχει αδεια εξασκησης είναι λιγο δυσκολο να σου ερθει με 700 ευρω,


Τα ξέρω αυτά, έχε όμως υπ' όψιν ότι απλοποιούνται οι απαιτήσεις μέρα με την μέρα απο πλευράς υπουργείου...

J-P-HELLAS 28-12-2013 21:00

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 986588)
Τα ξέρω αυτά, έχε όμως υπ' όψιν ότι απλοποιούνται οι απαιτήσεις μέρα με την μέρα απο πλευράς υπουργείου...


αυτό δεν εχει σημασια, αυτό που θα κανει στην ουσια αυτος ο υπάλληλος, (και κάθε υπάλληλος που εχει αδεια εξασκησης), θα είναι ότι είναι υπόλογος σε ότι συμβει πανω στην ειδικοτητα του απέναντι σε υπουργεια και κρατικους φορεις, κατι που ειχαν την ευθυνη παλια μονο οι εργοδότες,

gepol 28-12-2013 21:02

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Ναι, δεν διαφωνώ. Ομως, πρώτα καταθέτω στο υπουργείο την άδεια αυτή, και μετά αδειοδοτούμαι, οπότε...

Al Bandy 28-12-2013 22:51

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 986550)
Εχεις άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος?

Γιατί, έχουν οι αλλοδαποί?

Al Bandy 28-12-2013 23:16

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 986549)

Τι διαολο ρε φιλε, θα βαλει ο καθε επιχειρηματιας συνεταιρο στο μαγαζι του τον υπαλληλο? Μαζι τα φτιαξανε? για συνελθε ανθρωπε μου!!!!!


Πού το είδες πάλι αυτό γραμμένο? :confused: Βρε μπουμπούνα! Βρε μπουμπούνα! Άμα δεν καταλαβαίνεις τι λέμε μην πετιέσαι σαν την....βούρτσα!

PLOIGOS 29-12-2013 10:00

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 986575)
Για να είναι νόμιμη η επιχείρηση, χρειάζεται άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος βαφής αυτοκινήτων και μοτοσυκλετών, καθώς και πιστοποιητικό περιβαλλοντολογικής διαχείρισης και τα δύο απο πιστοποιημένα απο το υπουργείο, ΚΕΚ (Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτησης), είτε απο τον επιχειρηματία (εγώ δεν μπορώ να βγάλω, λόγω ειδικότητος) είτε απο τον υπεύθυνο υπάλληλο.

Οσον αφορά τους αλλοδαπούς, όσοι επικοινώνησαν είχαν και απο τα δύο...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 986640)
Γιατί, έχουν οι αλλοδαποί?


:)


Παιδες μην παμε συνεχεια στις ακρες...Δε νομιζω οτι εχει ο οιποιοσδηποτε απο μας λογο,να γραφει κατι που δεν ισχυει,μονο κ μονο για την κοντρα...

Λιγη καλη θεληση κ κυριως να "ακουμε" τι λεει ο αλλος...

GregoryA 29-12-2013 20:51

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Ρε παιδιά, ο άνθρωπος που εχει την επιχείρηση, ειπε τι θελει και τι δίνει ως αμοιβή. Οποιος θελει και μπορεί, πάει και δουλεύει. Οποιος δεν συμφωνεί καλά κάνει, αλλά τα αρνητικά σχόλια και οι ειρωνείες είναι αν μη τι άλλο αγένεια.

yannis 29-12-2013 21:02

Απάντηση: Νομιμοποιηση αλλοδαπων εργατων ελλειψη Ελληνων, επ
 
Εντάξει όλα αυτά, αλλά επειδή καταλάβαμε τι ζητάει και τι δίνει... καλύτερα "να σβηστεί από τα πρακτικά" που λένε και στη βουλή!!!!!
Περισσότερο ταιριάζει στις αγγελίες στο "χαρίζεται"!!!!!!!!!
Μα τι άλλο θα ανακαλύψουμε πως γίνεται στην Ελλάδα... φαίνεται πως ο λιάπης άνοιξε το κουτί της πανδώρας!!!!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:42.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!