GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ελλάδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρείες (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44190)

GeorgeP 01-11-2013 14:42

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 967496)
Με την αριθμητική δεν τα πας καλά τελευταία...

Υπάλληλος Ε.Γ.Σ.Σ.Ε (Ν. 4093/2012) Άνω των 25 ετών με ειδικότητα πωλητής.
Βασικός μισθός 586,08 Μικτά - 16,5 % Κρατήσεις εργαζομένου = 489,4 στο χέρι. :u57:.

Και επειδή λόγω ηλικίας έχεις αδύνατη μνήμη, θα σε παρακαλέσω να γράψεις τι κόστος είχαν το 2008 το πετρέλαιο (γύρω στα 0,40), ένας μέσος λογαριασμός ΔΕΗ, τα τέλη κυκλοφορίας, η ασφάλεια ενός Ι.Χ. κ.λ.π...

Γιώργο το άρθρο για την αυθυποβολή που έγραψα παραπάνω δεν το έβαλα για να σε ειρωνευτώ, πιστεύω ότι έχεις πείσει τον ευατό σου ότι αυτά που λες ισχύουν γιατί απλά δεν θέλεις να δεις-παραδεχτείς την πραγματικότητα. γιατί φοβάσαι μην γίνεις μέρος της. :)

ΟΚ...κανενα σχολιο....δεν υπαρχει λογος........

Σωστός ο νομος που παραθετεις αλλα διαβασε και αυτο το οποιο ειναι και πιο πανω αλλα οπως παντα με διαβαζεις μισο........ειναι λοιπον αυτο που λεω εγω πιο πανω το προτεινει και ο Προεδρος σας ο Κροκιδης και οι συνδικαλιστες των εμπορουπαλληλων το αρνουνται...θελουν να πετυχουν τα αδυνατα.....να παραμεινουν στα 912.....κααααααλα!!!!

......ΦΤΩΧΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΝΤΟΥ ΦΤΩΧΕΙΑ.......

....αλλα εγω την Κυριακη παω Καβαλα......θα παρω μαζι και την φτωχεια μου.......:):p

frits 01-11-2013 14:57

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 967559)
ΟΚ...κανενα σχολιο....δεν υπαρχει λογος........

Σωστός ο νομος που παραθετεις αλλα διαβασε και αυτο....ειναι αυτο που λεω εγω πιο πανω το προτεινει και ο Προεδρος σας ο Κροκιδης και οι συνδικαλιστες των εμπορουπαλληλων το αρνουνται...θελουν τα αδυνατα.....

......ΦΤΩΧΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΝΤΟΥ ΦΤΩΧΕΙΑ.......

....αλλα εγω την Κυριακη παω Καβαλα......θα παρω μαζι και την φτωχεια μου.......:):p

Η σύμβαση που θέλει ο Κροκίδης να υπογράψει δεν είναι δεσμευτική για κανέναν που δεν είναι μέλος της ΕΣΣΕ, στην οποία δεν είναι υποχρεωτικό να ανήκεις. Τα πράγματα είναι απλά όσοι θέλουν πιέζουν τον-την υπάλληλο να πάει σε αυτά τα λέφτα, υπογράφουν μία τέτοια σύμβαση, δίνουν στο ΙΚΑ 257 ευρώ αντί για 410 και αν θέλουν δίνουν και κάτι παραπάνω στον υπάλληλο για χαρτζηλίκι κάτω από το τραπέζι.

Φαύλος κύκλος...

Να δω το ΙΚΑ πως θα κλείσει την τρύπα που θα ανοίξει από 500.000 μισθωτούς. Το οποίο σημείωσε είναι το 44% του ακαθάριστου μισθού, ποσοστό από τα υψηλότερα στην Ευρώπη, πόσο να είναι άραγε στην Σουηδία...:D

GeorgeP 01-11-2013 15:21

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 967570)
Η σύμβαση που θέλει ο Κροκίδης να υπογράψει δεν είναι δεσμευτική για κανέναν που δεν είναι μέλος της ΕΣΣΕ, στην οποία δεν είναι υποχρεωτικό να ανήκεις. Τα πράγματα είναι απλά όσοι θέλουν πιέζουν τον-την υπάλληλο να πάει σε αυτά τα λέφτα, υπογράφουν μία τέτοια σύμβαση, δίνουν στο ΙΚΑ 257 ευρώ αντί για 410 και αν θέλουν δίνουν και κάτι παραπάνω στον υπάλληλο για χαρτζηλίκι κάτω από το τραπέζι.

Φαύλος κύκλος...

Να δω το ΙΚΑ πως θα κλείσει την τρύπα που θα ανοίξει από 500.000 μισθωτούς. Το οποίο σημείωσε είναι το 44% του ακαθάριστου μισθού, ποσοστό από τα υψηλότερα στην Ευρώπη, πόσο να είναι άραγε στην Σουηδία...:D

ερωτηση, υπαρχουν εμποροι που δεν ειναι μελη της ΕΣΕΕ κι αν ναι ποσοι ειναι αυτοι?
Και ΟΚ, ας θεωρησουμε οτι ειναι ετσι, εσεις ως εργοδοτες εχετε την δυνατοτητα να πληρωνετε αυτα που θελουν οι συνδικαλιστες ¨η προτιματε το χαμηλοτερο μισθο προσβλεποντες σε περισσοτερα κερδη και πιθανη σταθεροποιηση και για το μελλον επιφυλασσεσθε για καλυτερες μερες?
Ο μισθος του εργαζομενου Σταυρο, του οποιοδηποτε εργαζομενου, εξαρταται απο τον επιχειρηματια........αν εχει του δινει αν δεν εχει ΔΕΝ του δινει.......κι ως εκ τουτου οταν δεν εχει ο επιχειρηματιας δεν μπορει το κρατος να τον δεσμευει με κατωτερους μισθους της ταξης των 900,800...700ε.......συν τις εισφορες στην ασφαλιστικη καλυψη του εργαζομενου......απλα δεν ειναι τα πραγματα?

ortho 01-11-2013 15:37

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απορώ με την επιμονή σου Γιώργο!
Πραγματικά απορώ από που αντλείς την αισιοδοξία σου! Και μη με πεις πάλι απαισιόδοξο, είμαι ρεαλιστής, ανοίγω τα μάτια μου και βλέπω. Και για να σε προλάβω, ξέρεις ότι δεν κάθομαι με σταυρωμένα χέρια. Ομως ο κάθε εργαζόμενος είναι εν δυνάμει πελάτης-ασθενής μου. Οταν πλέον αυτός δεν μπορεί, ότι και να κάνω εγώ θα έχω την ίδια μοίρα.

Η μείωση του κύκλου εργασιών είναι φαύλος κύκλος. Κάθε μείωση μισθών και συντάξεων οδηγεί σε νέα μείωση του τζίρου των επιχειρήσεων. Οπότε νέα μείωση μισθών.

Η αγορά αργοπεθαίνει. Εντάξει, το εμπεδώσαμε, ζούμε στην εποχή του κορπορατισμού, αλλά όχι να το γουστάρουμε κιόλας.


GeorgeP 01-11-2013 15:48

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 967592)
Απορώ με την επιμονή σου Γιώργο!
Πραγματικά απορώ από που αντλείς την αισιοδοξία σου! Και μη με πεις πάλι απαισιόδοξο, είμαι ρεαλιστής, ανοίγω τα μάτια μου και βλέπω. Και για να σε προλάβω, ξέρεις ότι δεν κάθομαι με σταυρωμένα χέρια. Ομως ο κάθε εργαζόμενος είναι εν δυνάμει πελάτης-ασθενής μου. Οταν πλέον αυτός δεν μπορεί, ότι και να κάνω εγώ θα έχω την ίδια μοίρα.

Η μείωση του κύκλου εργασιών είναι φαύλος κύκλος. Κάθε μείωση μισθών και συντάξεων οδηγεί σε νέα μείωση του τζίρου των επιχειρήσεων. Οπότε νέα μείωση μισθών.

Η αγορά αργοπεθαίνει. Εντάξει, το εμπεδώσαμε, ζούμε στην εποχή του κορπορατισμού, αλλά όχι να το γουστάρουμε κιόλας.


ειναι φυσικο να απορεις Γιαννη.......βλεπεις μονον μπροστα απο την μυτη σου, βλεπεις το τωρα μονον........που δεν ειναι και τραγικο για τους περισσοτερους τουλαχιστον........
Αν εβλεπες μετα απο μερικα χρονια, οχι πολλα ηδη φαγαμε τα 5-6 της υφεσης και μιλαγαμε για μια 10ετια το 2009, θα ειχες αλλη αποψη.......

Καλος ο ρεαλισμος αλλα ειναι κοντοφθαλμος δεν φτανει μακρια.........

Παντως εγω την Κυριακη θα ειμαι Καβαλα......θα λιωσω σται τσιπουρα εκει στο λιμανι.........μαζι με την φτωχεια μου εννοειται.......:)

ortho 01-11-2013 15:51

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 967599)
ειναι φυσικο να απορεις Γιαννη.......βλεπεις μονον μπροστα απο την μυτη σου, βλεπεις το τωρα μονον........που δεν ειναι και τραγικο για τους περισσοτερους τουλαχιστον........
Αν εβλεπες μετα απο μερικα χρονια, οχι πολλα ηδη φαγαμε τα 5-6 της υφεσης και μιλαγαμε για μια 10ετια το 2009, θα ειχες αλλη αποψη.......

Καλος ο ρεαλισμος αλλα ειναι κοντοφθαλμος δεν φτανει μακρια.........

Παντως εγω την Κυριακη θα ειμαι Καβαλα......θα λιωσω σται τσιπουρα εκει στο λιμανι.........μαζι με την φτωχεια μου εννοειται.......:)


Αυτό που βλέπω μετά από μερικά χρόνια είναι η τραγωδία του λαού.
Αν εγώ είμαι κοντόφθαλμος Γιώργο εσύ είσαι εντελώς τυφλός.

Τα τσίπουρα τα πληρώνει η εταιρεία που σε στέλνει να εργαστείς κυριακάτικα;;)

GeorgeP 01-11-2013 16:32

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 967601)
Αυτό που βλέπω μετά από μερικά χρόνια είναι η τραγωδία του λαού.
Αν εγώ είμαι κοντόφθαλμος Γιώργο εσύ είσαι εντελώς τυφλός.



παμε στα μουζουκια αυριο να δεις την τραγωδια?;) Θα παμε σε 3-4 να δεις οτι δεν πεφτει καρφιτσα.......το μπουκαλι κατω απο 200ε δεν παιζει. Το ποτο κατω απο 15-20ε ουτε....ειλικρινα θα την λατρεψουν τα ματακια σου (και οτι αλλο) αυτην την τραγωδια!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 967601)
Τα τσίπουρα τα πληρώνει η εταιρεία που σε στέλνει να εργαστείς κυριακάτικα;;)

Και πουτ@ν@ αν θελησω μου την πληρωνει......στο management ολα τα εξοδα επιτρεπονται....;)

PLOIGOS 01-11-2013 17:25

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 967622)
παμε στα μουζουκια αυριο να δεις την τραγωδια?;) Θα παμε σε 3-4 να δεις οτι δεν πεφτει καρφιτσα.......το μπουκαλι κατω απο 200ε δεν παιζει. Το ποτο κατω απο 15-20ε ουτε....ειλικρινα θα την λατρεψουν τα ματακια σου (και οτι αλλο) αυτην την τραγωδια!!





Σε φιλο μπαρμαν του εκανα προσφατα ΑΥΤΗΝ ακριβως την ερωτηση...Πως γινεται ρε συ του λεω,μεσα στην κριση γνωστο μαγαζι της Πατρας στο οποιο δουλευει,να ειναι καθε Παρασκευη-Σαββατο γεματο?


Μην ψαρωνεις ρε μου λεει...Το 80% τουλαχιστον της πελατειας ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ιδιοι ανθρωποι...Κ επειδη εδω στην επαρχια οι ανθρωποι λιγο-πολυ γνωριζομαστε μεταξυ μας,μου εξηγησε ΠΟΙΟΙ ειναι αυτοι...Το οτι καποιοι λοιπον Γιωργο μου,μπορουν ακομα να διασκεδαζουν ΑΝΕΤΑ,δεν σημαινει οτι κ οι υπολοιποι περνουν καλα...;)

intruder 01-11-2013 17:26

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 967438)
οι ετειρειες που αναφερεται το αρθρο ειναι εδω ουτε οπλα ουτε τανκς..........και ειναι 500 το συνολο.
ειναι εταιρειες που κατω απο αυτες και για αυτες λειτουργουν επιχειρησεις ιδιωτικες μικρες και μεγαλες.............

καλο ειναι να δουμε κ σε ποιους ομιλους ανηκουν.
το οπλα το ειπα χαριτολογοντας γιαυτο εβαλα κ να ''συμπληρωθει η λιστα'';)


Και σε ρωτω, εσενα προσωπικα αλαλ αν θελει μπορει να απαντησει κι αλλος, παιρνω 1287ε καθαρα στο χερι (1801 μικτα) δουλευω απο της 9:00 μεχρι τις 21:00 τις καθημερινες και το 50% των Σ/Κ του ετους. Οταν εχω βαπορι στον Πειραια (ενα μερα παρα μερα σε ετησια βαση αλλα υπαρχουν και εβδομαδες που ειναι καθε μερα κι ενα, δυο......προχθες ειχαμε 6 ταυτοχρονως στον Πειραια) αρχιζω την ημερα μου στις 4:00 και την τελειωνω λίγο μετα της 21:00.........χωρια τα ταξιδια σε εξωτερικο κι εσωτερικο που με κρατουν μακρια απο την οικογενεια μου.......ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕς ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ???????
το θεμα δεν ειναι τι κανεις ΕΣΥ......αν αρχισει ο καθενας κ λεει ποσο δουλευει κ τι παιρνει(χωρια το τι γινοταν κ τα χρονια πιο πριν:rolleyes:) θα αρχισουμε ολοι μαζι να ''κλαιμε''.η απαντηση μου ειναι οτι για τις ωρες που εσυ δουλευεις αλλος μπορει να μην παιρνει ουτε τα μισα.
οπως προειπες σε αλλον μαλλον ζεις στο δικο σου κοσμο αλλιως δεν θα μιλουσες προσωπικα.

ποσο % του πληθυσμου μπορουν να χωρεσουν αυτα τα μπουζουκια με 200 ευρω το μπουκαλι που ανεφερες παραπανω?αντιπροσωπευει αυτο το γενικο συνολο?:confused:

....

forester 01-11-2013 23:08

Απάντηση: Eπιστροφή στην κερδοφορία για τις ελληνικές εταιρε
 
Καλά πάνε οι εταιρείες....:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:


ΕΚΤΑΚΤΟ ΝΕΟ ΚΑΝΟΝΙ - ΔΕΙΤΕ ΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΚΛΕΙΣΕ! | News24.gr


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:00.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!