GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   θολούρα στο τζαμάκι λαδιών (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45076)

lepanto 17-12-2013 19:52

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis.farmer ( 983691)
Ειχα πιασει κουβεντα αλλα τωρα που σε ειδα δεν κουνιεμαι :di55:




Γεια πες την γνωμη σου

Την περίπτωση να έχει βάλει διαφορετικά λάδια (ίσως για συμπλήρωση ) την απορρίπτουμε ;)

Για πες

panagiotis.farmer 17-12-2013 19:55

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lepanto ( 983698)
Την περίπτωση να έχει βάλει διαφορετικά λάδια (ίσως για συμπλήρωση ) την απορρίπτουμε ;)

Για πες

Με τιποτα.......νερο εχει περασει και οσο μενει μεσα παει και φωλιαζει
παντου και αν την κυκλοφορει μεγα σφαλμα

lepanto 17-12-2013 20:00

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από panagiotis.farmer ( 983700)
Με τιποτα.......νερο εχει περασει και οσο μενει μεσα παει και φωλιαζει
παντου και αν την κυκλοφορει μεγα σφαλμα

Θέλω και προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά το νερό πως μπορεί να βρέθηκε στα λάδια σε έναν κινητήρα αεροψυκτο :wha13:

panagiotis.farmer 17-12-2013 20:14

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lepanto ( 983702)
Θέλω και προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά το νερό πως μπορεί να βρέθηκε στα λάδια σε έναν κινητήρα αεροψυκτο :wha13:

Απο το oring της ταπας λαδιου αν εχει φθορα περνα
Μη φανταστεις μεγαλη ποσοτητα αλλα τα λαδια τα καταστρεφει
και γι αυτο το λογο πρεπει να γινουν 2 αλλαγες 1 καθαρισμου
και 1 κανονικη μαζι με φιλτρο

Al Bandy 17-12-2013 22:22

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lepanto ( 983702)
Θέλω και προσπαθώ να σε καταλάβω αλλά το νερό πως μπορεί να βρέθηκε στα λάδια σε έναν κινητήρα αεροψυκτο :wha13:

Μερικές σταγόνες θέλει όλες κι όλες, τι νομίζεις? Καμιά νταμιζάνα? Αλλά είναι αρκετές για να χαλάσουν όλο το λάδι.
Ε, και τώρα με τις βροχές δεν είναι και δύσκολο. Αλλά και από απροσεξία τού συνεργείου μπορεί. Χίλια δυο.

zabounis 18-12-2013 01:58

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Λοιπόν μίλησα με 2 μηχανικούςτου Παναγιωτόπουλου . Μίλησα και με τον μηχανικό της Motion N' Style στη Μεσογείων.
Όλοι με καθησύχασαν, και μου είπαν ότι είναι φυσιολογικό το χειμώνα όταν η μοτοσυκλέτα κάνει μικρές διαδρομές δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί το λάδι και αναπτύσει υγρασία κάνοντας αυτή την ασπρίλα. Το βλέπουν συνέχεια.
Πάραυτα θα πάω αύριο από κει να το δουν μήπως είναι κάτι άλλο.

Ο Παναγιωτόπουλος μου είπε ότι εφόσον το συμπλήρωμα που κάνω είναι 300-400ml το μηχανάκι δεν καίει τίποτα. Η BMW δίνει 1lt όριο ανοχής ανάμεσα σε κάθε αλλαγή λαδιού και δεν υπάρχει κινητήρας οριζόντιας διάταξης (boxer) που να μην καίει λάδι.

Όσον αφορά το λάδι το ίδιο, προτείνουν Castrol ορυκτέλαιο 10w40 το οποίο είναι ιδανικό μιας και δεν αφήνει κατάλυπα όταν αφαιρείται.
Τα ημισυνθετικά/συνθετικά λάδια αφήνουν ένα λεπτό φιλμ όσο καλά και αν στραγιστούν.

Αυτά από τους επαγγελματίες.
Αύριο θα πάω συνεργίο να τη δουν από κοντά.
Ο φίλος που λέει για το νερό, με ψηλο ανησυχεί, αλλά είμαι λίγο καθησυχασμένος από τις απαντήσεις που πήρα σήμερα.

Είδωμεν....

vpentza 18-12-2013 08:44

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
.....αν έπαιρνε νερά από τη τάπα συμπλήρωςης λαδιού, αντίστοιχα θα είχες και ορατή απώλεια λαδιού από εκεί.....άκου τους εξουςιοδοτημένους μηχανικούς, έχουν εμπειρία...:)

aeriko 18-12-2013 10:23

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Υπάρχει ορυκτέλαιο 10W-40;;;;;

stelth1 18-12-2013 12:14

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
H BMW βαζει ημισυνθετικο 15w-50!Aεροψυκτος κινητηρας απο τραβαει υγρασια?:confused:Εαν δεν εχει θεμα με εισαγωγη νερου απο ταπες κλπ,τοτε γιατι βγαζει συνεχεια υγρασια κ απο που:confused:.Κατι τετοιο θα γινοταν απο το συστημα ψυξης στους υδροψυκτους κινητηρες.Ποσοι απο εμας εχουν το ιδιο προβλημα?

stelth1 18-12-2013 12:17

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 983847)
Υπάρχει ορυκτέλαιο 10W-40;;;;;

Tην ιδια απορια εχω :confused:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:43.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!