GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πλοήγηση - Hardware και Software (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41535)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 04-07-2013 04:05

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 918096)
Να κάνουμε μια ομαδική προς Αντώνη μεριά...

1. teo71

2. ckk :)

3. ...


... ρίχτε του ... αντέχει ... :D

moby_gr 04-07-2013 11:31

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από teo71 ( 917341)
Τι είπες τώρα!!!!

Ξερεις πολλούς να μπορούν να το κάνουν???

Εγω λέω να σου φέρω το δικό μου, να σου πω που θέλω να πάω το καλοκαίρι και να μου το ετοιμάσεις..:p

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 918096)

Να κάνουμε μια ομαδική προς Αντώνη μεριά...

1. teo71

2. ckk :)

3. ...

Στείλτε μου τα link από τις διαδρομές που θέλετε στο google maps με e-mail και σας στέλνω πίσω το αρχείο για το garmin :)

ckk 04-07-2013 23:02

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από moby_gr ( 918261)
Στείλτε μου τα link από τις διαδρομές που θέλετε στο google maps με e-mail και σας στέλνω πίσω το αρχείο για το garmin :)


Πάντα άψογος ρε φίλε...

Πέρα από την πλάκα, θα προτιμούσα να με μάθεις να ψαρεύω, από το να με κεράσεις ψάρια... ;)

Θα σου τηλεφωνήσω για τα περαιτέρω.

:th11:

georged 05-07-2013 14:22

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από moby_gr ( 917315)


Όντας αποθηκευμένο το αρχείο που δημιούργησε το tyre, δεξιά από τη λίστα με τα (1000) waypoints, στη δεύτερη στήλη, εμφανίζεται ΠΛΕΟΝ ενεργό ένα από τα εικονίδια, παρόμοιο με το "zip" που κάνει "Reduce" τα waypoints :)
H προεπιλογή είναι για 100, λογικά αυτά δεν είναι πολλά για το Garmin.
(αν θέλουμε ακόμα λιγότερα, πάμε tools, preferences, files, max# of waypoints και κατεβάζουμε το νούμερο εκεί που θέλουμε ;))


Εμένα δεν λειτουργεί το εικονίδιο που είναι παρόμοιο με το ZIP. Είναι γκρι και δείχνει ανενεργό.
Το tyre φαίνεται ότι είναι πρόγραμμα για τα Tom-Tom, γι'αυτό και έχει default 100 waypoints και λέει και σε παρένθεση (Tom-Tom).

Το GARMIN 350 που έχω εγω, έχει όριο τα 29 waypoints. Με αποτέλεσμα να μου βγάζει μήνυμα το GPS ότι δεν μπορεί να περάσει τη διαδρομή γιατί έχει πάρα πολλά σημεία και να χωρίζει τη διαδρομή σε πάρα πολλές υποδιαδρομές. Ίδιο ή παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που ανέφερε ο Napster για το 660.

Μετά από ψάξιμο ακολουθώ το εξής, το οποίο δουλεύει για εμένα:

1) φτιάχνω τη διαδρομή μου στο maps google
2) την κάνω "import from website" στο TYRE
3) την κάνω save as "GPX"
Αυτό το GPX αν το στείλεις μέσω Base Camp στο GPS θα βγάλει το παραπάνω πρόβλημα που ανέφερα. Γι'αυτό χρειάζεται το βήμα 4)
4) τρέχω ένα ακόμα πρόγραμμα που λέγεται WinGDB3
και το ανακάλυψα εδώ (έχει οδηγίες και επεξήγηση στα Αγγλικά):
ADVrider - View Single Post - New Zumo 340/350 GPS discussion
5) τέλος τρέχω το Base Camp. Κάνω paste το αποτέλεσμα/μετατροπή από το πρόγραμμα WinGDB3 και όλα κομπλέ
(το BaseCamp δηλαδή χρησιμοποιείται απλά για τη μεταφορά προς το GPS)

moby_gr 05-07-2013 15:09

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από georged ( 918840)
Εμένα δεν λειτουργεί το εικονίδιο που είναι παρόμοιο με το ZIP. Είναι γκρι και δείχνει ανενεργό.

3) κάνουμε save as: σε αρχείο "Tyre Itinerary Files", (και όχι as "GPX") ώστε να αποθηκευτεί η όλη διαδρομή (με τα 1000 waypoints)

Κάνεις αυτό και δε χρειάζονται τα υπόλοιπα!!! :)

georged 05-07-2013 15:21

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από moby_gr ( 918873)
Κάνεις αυτό και δε χρειάζονται τα υπόλοιπα!!! :)

αυτό το αρχείο έχει κατάληξη .trf , το αναγνωρίζει το base camp για να το κάνει import?
Σε παρακαλώ πες μου δηλαδή πια στάδια (από αυτά που ανέφερα) να κάνω αν το σώσω σαν .trf που προτείνεις.

ευχαριστώ!

*και να το σώσω όπως μου προτείνεις, μένει ανενεργό το εικονίδιο του "reduce" που μοιάζει σαν zip

moby_gr 05-07-2013 15:29

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
-Αποθηκεύεις λοιπόν αυτό που κατέβασες από το google maps, σαν trf. (έστω και με τα 1000waypoints)
-Από εκείνη τη στιγμή ενεργοποιείται το "zip" οπότε το κάνεις 100 waypoints.
-Τώρα το αποθηκεύεις και ως gpx και πλέον το δουλεύεις και με το basecamp

Δούλεψε?

georged 05-07-2013 15:43

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Δυστυχώς δεν παίζει όπως μου περιγράφεις.
Το reduce εικονίδιο μου παραμένει ανενεργό...ακόμα και όταν το σώζω όπως μου λες.
Αλλά! τα κατάφερα με το να παω στα tools και να αλλάξω ως μάξιμουμ waypoints 29!

Οπότε έχω δυο επιλογές:
1) τον δικό σου τρόπο, με 29 waypoints
2) τον δικό μου τρόπο με το εξτρα πρόγραμμα, αλλά χωρίς κανένα waypoint

Θα δω τη Δευτέρα αν χωρίς waypoints αξίζει και είναι εύκολη η πλοήγηση. Έχω φτιάξει μια special βατή χωμάτινη διαδρομή
:D

forester 05-07-2013 17:09

Απάντηση: Πώς να σχεδιάσετε μια διαδρομή στο Google Maps και να την εξάγετε σε Garmin & TomTom
 
Νόμιζα ότι δεν ασχολείστε με τέτοια.... και δεν είχα πει τίποτα:D:D
Εγώ για το garmin χρησιμοποιώ το gpsbabel. Απλό κι εύκολο. Ούτε περιορισμούς στα waypoints ούτε τπτ... Από το 2009:cool2:!
Βέβαια έχω gps (colorado) κι όχι πλοηγό , οπότε έχω σαφώς λιγότερους περιορισμούς σε routes, WP, tracks κλπ.
Γουγλάρετε gpsbabel, κατεβάστε το δωρεάν, εγκατάσταση κλπ.
Σώνετε το αρχείο που φτιάξατε στο google earth κι εδώ θέλει προσοχή στο τι αποθηκεύετε! Έχει ένα μενού που κλικάρεις και ξεκλικάρεις διαφορες επιλογές.
Μετά ανοίγεις το babel και σε ρωτάει τι είδος αρχείο να είναι η "πηγή" και τι ο "προορισμός" Πατάς "μετατροπή" κι είσαι ΟΚ. Μετά ανοίγεις το gpx με mapsource και το στέλνεις στη συσκευή σου. Ο καλύτερος τρόπος (αντί για copy-paste στο φάκελο της κάρτας), αποφεύγεις πολλά πιθανά μπερδέματα;)

peterv 06-07-2013 08:27

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 918955)
Νόμιζα ότι δεν ασχολείστε με τέτοια.... και δεν είχα πει τίποτα:D:D
Εγώ για το garmin χρησιμοποιώ το gpsbabel. Απλό κι εύκολο. Ούτε περιορισμούς στα waypoints ούτε τπτ... Από το 2009:cool2:!
Βέβαια έχω gps (colorado) κι όχι πλοηγό , οπότε έχω σαφώς λιγότερους περιορισμούς σε routes, WP, tracks κλπ.
Γουγλάρετε gpsbabel, κατεβάστε το δωρεάν, εγκατάσταση κλπ.
Σώνετε το αρχείο που φτιάξατε στο google earth κι εδώ θέλει προσοχή στο τι αποθηκεύετε! Έχει ένα μενού που κλικάρεις και ξεκλικάρεις διαφορες επιλογές.
Μετά ανοίγεις το babel και σε ρωτάει τι είδος αρχείο να είναι η "πηγή" και τι ο "προορισμός" Πατάς "μετατροπή" κι είσαι ΟΚ. Μετά ανοίγεις το gpx με mapsource και το στέλνεις στη συσκευή σου. Ο καλύτερος τρόπος (αντί για copy-paste στο φάκελο της κάρτας), αποφεύγεις πολλά πιθανά μπερδέματα;)

Πολύ ενδιαφέρον !!!!


Sent from my iPad using Tapatalk HD


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:31.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!