GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Απαραίτητα έγγραφα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=29)
-   -   «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=36188)

Arkas 27-03-2013 22:01

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Ας ελπίσουμε ότι για μια φορά
θα πρυτανεύσει η λογική ...

kelas22 02-04-2013 19:55

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Η νομοθεσια στο site ου Υπ. ΟΙκομομικων περι του θεματος ειναι εδω... Τωρα το αν οντως θα μπορουν να διασταυρωσουν στοιχεια για να βρουν τα ανασφαλιστα θα φανει σε κανα εξαμηνο απο καποιους που και παλι δε θα τα ασφαλισουν και θα πρεπει να πληρωσουν ή οχι!!!

klagenfurt 02-04-2013 20:20

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
εγω παντως σημερα που ερχομουν απο Πατρα,
ειδα τρια αυτοκινητα χωρις πινακιδες στην εθνικη οδο
και δυο να κυκλοφορουν μεσα στο Αιγιο...
ας πιασουν πρωτα αυτους και μετα βλεπουμε...

element 16-04-2013 20:32

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kelas22 ( 874134)
Η νομοθεσια στο site ου Υπ. ΟΙκομομικων περι του θεματος ειναι εδω... Τωρα το αν οντως θα μπορουν να διασταυρωσουν στοιχεια για να βρουν τα ανασφαλιστα θα φανει σε κανα εξαμηνο απο καποιους που και παλι δε θα τα ασφαλισουν και θα πρεπει να πληρωσουν ή οχι!!!


Αν κάποιος δεν διάβασε το νόμο ο οποίος είναι η δεύτερη μέρα που ισχύει στους δρόμους έξω θέλω να σταθούμε σε αυτό το κομμάτι για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως '' Επί προκλήσεως ατυχήματος από όχημα αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για δύο (2) χρόνια και επί υποτροπής για τρία (3) χρόνια''. Είναι μεγάλη η ποινή :(:(

ortho 16-04-2013 21:52

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Οποιος δε θέλει να ασφαλίσει το όχημά του, να μην το κινεί και να παραδώσει πινακίδες! Εχει παραγίνει! Εγώ είμαι μαlάκας που όταν αγοράζω μηχανή δεν την κινώ μέχρι να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια; Εχει ξετιναχτεί και το επικουρικό, αν έχει ακόμη φράγκα να αποζημιώσει κανέναν άτυχο...


Να βάλουν όσο πιό αυστηρές ποινές γίνεται και να τις επιβάλλουν! Αλλιώς προκοπή δε θα δούμε!

Και βέβαια καλά θα κάνει το μαμημένο κράτος να θεσπίσει και τις εποχικές πινακίδες, τρίμηνο, εξάμηνο!

stelth1 17-04-2013 09:41

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 882248)
Οποιος δε θέλει να ασφαλίσει το όχημά του, να μην το κινεί και να παραδώσει πινακίδες! Εχει παραγίνει! Εγώ είμαι μαlάκας που όταν αγοράζω μηχανή δεν την κινώ μέχρι να ενεργοποιηθεί η ασφάλεια; Εχει ξετιναχτεί και το επικουρικό, αν έχει ακόμη φράγκα να αποζημιώσει κανέναν άτυχο...


Να βάλουν όσο πιό αυστηρές ποινές γίνεται και να τις επιβάλλουν! Αλλιώς προκοπή δε θα δούμε!

Και βέβαια καλά θα κάνει το μαμημένο κράτος να θεσπίσει και τις εποχικές πινακίδες, τρίμηνο, εξάμηνο!

:ye36:000

tsatsos 17-04-2013 10:37

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Εγω προχτες παρεδωσα πινακιδες απο το αυτοκινητο μου που ετσι και αλλιως δεν κυκλοφορω και απο ενα serow που εχω στο χωριο..

TEOSS 17-04-2013 18:33

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από element ( 882189)
Αν κάποιος δεν διάβασε το νόμο ο οποίος είναι η δεύτερη μέρα που ισχύει στους δρόμους έξω θέλω να σταθούμε σε αυτό το κομμάτι για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεως '' Επί προκλήσεως ατυχήματος από όχημα αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για δύο (2) χρόνια και επί υποτροπής για τρία (3) χρόνια''. Είναι μεγάλη η ποινή :(:(

Φίλε, αυτές οι ποινές υπάρχουν … πολλά χρόνια.
Όπως και τα πρόστιμα των 250-500-1000 ευρώ.
Όπως και η ποινή φυλάκισης και προστίμου που επιβάλλεται στο δικαστήριο. (άρθρο 12)
Η διατύπωση άλλαξε.
http://www.ekpizo.gr/sites/default/files/489-1976.pdf
Άρθρο 28:Τροποποιήσεις του πδ 237/1986 | Υπουργείο Οικονομικών

;)
Να επισημάνω ότι τα οχήματα, των οποίων έχουν κατατεθεί τα στοιχεία κυκλοφορίας (άδεια-πινακίδες), πρέπει να φυλάσσονται σε
ιδιωτικό χώρο μη προσιτό σε άλλους.
Σε διαφορετική περίπτωση υποχρεούνται σε ασφάλιση !

<<Η κυκλοφορία επί γηπέδου προσιτού στο κοινό ή σε κάποιο
αριθμό προσώπων που δικαιούνται να συχνάζουν σ’ αυτό,
εξομοιώνεται με την κυκλοφορία επί οδού.>> (άρθρο 2)
και <<Γήπεδο>> δεν είναι μόνο οι χώροι τέλεσης αθλητικών εκδηλώσεων …������� ����������� ����������:cool2:

element 17-04-2013 20:52

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 882760)
Φίλε, αυτές οι ποινές υπάρχουν … πολλά χρόνια.
Όπως και τα πρόστιμα των 250-500-1000 ευρώ.
Όπως και η ποινή φυλάκισης και προστίμου που επιβάλλεται στο δικαστήριο. (άρθρο 12)
Η διατύπωση άλλαξε.
http://www.ekpizo.gr/sites/default/files/489-1976.pdf
Άρθρο 28:Τροποποιήσεις του πδ 237/1986 | Υπουργείο Οικονομικών

;)
Να επισημάνω ότι τα οχήματα, των οποίων έχουν κατατεθεί τα στοιχεία κυκλοφορίας (άδεια-πινακίδες), πρέπει να φυλάσσονται σε
ιδιωτικό χώρο μη προσιτό σε άλλους.
Σε διαφορετική περίπτωση υποχρεούνται σε ασφάλιση !

<<Η κυκλοφορία επί γηπέδου προσιτού στο κοινό ή σε κάποιο
αριθμό προσώπων που δικαιούνται να συχνάζουν σ’ αυτό,
εξομοιώνεται με την κυκλοφορία επί οδού.>> (άρθρο 2)
και <<Γήπεδο>> δεν είναι μόνο οι χώροι τέλεσης αθλητικών εκδηλώσεων …������� ����������� ����������:cool2:

Σε ατύχημα με υλικές ζημιές ποτέ δεν εφαρμοζόταν αφαίρεση αδειας κυκλοφορίας για 2 χρόνια. Τι εννοείς ίσχυε από πάντα.Μάλλον μιλάς για ατύχημα στο οποίο υπάρχει τραυματισμός προσώπου.

TEOSS 17-04-2013 23:06

Απάντηση: «Τσουχτερό» πρόστιμο σε όσους έχουν ανασφάλιστα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από element ( 882817)
Σε ατύχημα με υλικές ζημιές ποτέ δεν εφαρμοζόταν αφαίρεση αδειας κυκλοφορίας για 2 χρόνια. Τι εννοείς ίσχυε από πάντα.Μάλλον μιλάς για ατύχημα στο οποίο υπάρχει τραυματισμός προσώπου.

Δεν είναι δύσκολο να ανοίξεις το pdf, να διαβάσεις και να αντιπαραβάλεις τα κείμενα … αφορά το άρθρο 5 παράγραφος 4 α) …:cool:
Δεν είπα <<από πάντα>> είπα <<πολλά χρόνια>> … 14 για την ακρίβεια (Ν 2741/99)! ;)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:15.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!