GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα - DIY (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=124)
-   -   Επισκευή εξάτμισης Acrapovic (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44735)

BOXER 24-11-2013 22:00

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Μια απορία:
Το υλικό που έβαλες, σύμφωνα με τον εγγλεζο αλλα και απο τις πρώτες φωτογραφίες του πριν και μετα, διογκώνεται με την θερμοκρασία.
Εσυ Χάρη έβαλες πολυ περισσότερο απο ότι λες ο ίδιος, αλλα και απο ότι βλέπουμε.
Υπάρχει περίπτωση αυτη η παραπάνω πίεση, που πλεον θα ασκεί ο υαλοβαμβακας, να "παραμορφωσει" το τελικό;
Θα μου πεις, που να ξέρω! Αλλα δεν φοβάσαι ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

Μήπως θα έπρεπε σε κάποια χλμ, όχι πολλα, να ανοίξεις εκ νέου το ένα άκρο της εξάτμισης και να ελεγξεις τι γίνεται μέσα; Πόσο συμπαγές έχει γίνει, σε σχέση με την αρχική τοποθέτηση εννοω.

siraxanz 24-11-2013 22:35

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BOXER ( 977017)
Μια απορία:
Το υλικό που έβαλες, σύμφωνα με τον εγγλεζο αλλα και απο τις πρώτες φωτογραφίες του πριν και μετα, διογκώνεται με την θερμοκρασία.
Εσυ Χάρη έβαλες πολυ περισσότερο απο ότι λες ο ίδιος, αλλα και απο ότι βλέπουμε.
Υπάρχει περίπτωση αυτη η παραπάνω πίεση, που πλεον θα ασκεί ο υαλοβαμβακας, να "παραμορφωσει" το τελικό;
Θα μου πεις, που να ξέρω! Αλλα δεν φοβάσαι ένα τέτοιο ενδεχόμενο;

Μήπως θα έπρεπε σε κάποια χλμ, όχι πολλα, να ανοίξεις εκ νέου το ένα άκρο της εξάτμισης και να ελεγξεις τι γίνεται μέσα; Πόσο συμπαγές έχει γίνει, σε σχέση με την αρχική τοποθέτηση εννοω.

Ειχα τους ιδιους προβληματισμους

Αλλά σκεφτηκα οτι δεν ειναι αφρος πολυοθρεθάνης να διογκωθεί κ να κάνει ζημιά

Αποφασισα να ακολουθήσω την πεπατημενη κ οχι τον πωλητη...

Δεν φοβαμαι μην μου παραμορφώσει το περίβλημα...

Αν το αναλυσεις θα καταλαβεις οτι η πλήρωση τουχώρου θα προέλθει από το
αναμμάλιασμα του υφάσματος...

Δεν μπορεί να αναπτύξει μηχανικες δυνάμεις το υαλουφασμα...

Αντίθετα φοβαμαι μην το παρασυρουν τα καυσαερια και το ταξιδεψουν στην ατμοσφαιρα...

Για τουτο κ η σαλαμοποιηση...

Θα "δείξει":D

BOXER 24-11-2013 23:26

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Ότι θα δείξει, είναι το μόνο σίγουρο :D!
Σκοπευεις όμως, να ξεταπωσεις την μια άκρη (την εύκολη μεριά) καθαρα για προληπτικούς λόγους; Για τον φόβο των ιουδαίων που λένε, και για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη;
Μπορει να παει χαμένος ο κόπος σου, μπορει και να σε γλυτωσει απο κάτι. Σίγουρα όμως, θα εμπλουτίσει τις γνώσεις σου επι του αντικειμένου!!!

siraxanz 25-11-2013 00:54

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BOXER ( 977066)
Ότι θα δείξει, είναι το μόνο σίγουρο :D!
Σκοπευεις όμως, να ξεταπωσεις την μια άκρη (την εύκολη μεριά) καθαρα για προληπτικούς λόγους; Για τον φόβο των ιουδαίων που λένε, και για να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη;
Μπορει να παει χαμένος ο κόπος σου, μπορει και να σε γλυτωσει απο κάτι. Σίγουρα όμως, θα εμπλουτίσει τις γνώσεις σου επι του αντικειμένου!!!

Αστειεύεσαι η σοβαρολογείς?:D

Αν σοβαρολογείς, ευτυχώς η δυστυχώς γιά εμένα είμαι αρκετά ζεμαν-φου

γιά να με ζορίσει παρόμοια σκέψη σαν αυτή που παραθέτεις...:D

Εξ' άλλου έκανα μια βόλτα 5 χλμ,

πιστεύεις ότι είναι αρκετό?:cool2:

griv_gs 25-11-2013 07:55

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Μπραβο Χαρη. πολυ ωραια παρουσιαση :ye02:

Ακιs 25-11-2013 10:50

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Ωραιος ο Χαρης!!!
Ευχαριστουμε για την ενημερωση!!!
:th11::th11:

JohnGS1100 25-11-2013 10:56

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Χάρη ωραία πράματα :ye02:

Αν θέλεις να δεις πως συμπεριφέρεται το υλικό σου, βάλτο κομματάκια σε ένα κουτάκι κόκα κόλα και ψήστο σε φωτιά. Μετά το αφήνεις να κρυώσει και την άλλη μέρα κάνεις το ίδιο, οπότε έχει πιάσει 2 κύκλους θέρμανσης-ψύξης.

Το ανοίγεις και βλέπεις την αντοχή και συμπεριφορά του. :) Επίσης δες τι θερμοκρασίες αντοχή δίνει ο κατασκευαστής του υλικού. Μετά από μια καλή βόλτα βρες ένα θερμόμετρο lazer και παρατήρα τι θερμοκρασίες ανεβάζει το τελικό. 50 βαθμούς επάνω, το "τρώει" σιγά σιγά και η αντοχή του είναι κάτω από μία πενταετία. Αν και με τη διόρθωση που κάναμε στα μίγματα η θερμοκρασία που ανεβάζει το τελικό εκτιμώ ότι θα είναι φυσιολογική.

Arkas 25-11-2013 12:22

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Πολύ ωραία δουλειά Χάρη !!!

BOXER 25-11-2013 14:05

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 977110)
Αστειεύεσαι η σοβαρολογείς?:D


πιστεύεις ότι είναι αρκετό?:cool2:

Εννοείται ότι σοβαρολογο. Τώρα βέβαια εσυ έχεις τον τελευταίο λόγο.
Πάντως, πληροφοριακά και μόνο, αν τυχόν και αυξανει ο όγκος του με την θερμοκρασία, μην το περνεις έτσι αψηφιστα. Έχεις βάλει περισσότερο υλικό, χωρίς να γνωρίζεις την πίεση που τυχόν θα δημιουργήσει στα εξωτερικά τοιχοματα ή στην εσωτερικη τρυπιτη σωλήνα!
Χρειάζεται ελάχιστη πίεση για να παραμορφωθει μια λαμαρίνα. Εγω θα σου έλεγα να το ξαναελεγξεις άλλη μια φορα, γιατί κοστίζει η εξατμιση.

Όσο για το εάν τα χλμ είναι αρκετά, πραγματικά δεν έχω άποψη!

phoenix 25-11-2013 16:05

Απάντηση: Επισκευή εξάτμισης Acrapovic
 
ωραιος ο χαρης!!!!οπως παντα:ye33:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:01.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!