GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=34095)

JohnGS1100 01-09-2012 16:17

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Δοκίμασε αυτή τη ρύθμιση πρακτικά κ θα δεις :ye33:

nivam 01-09-2012 16:31

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 750293)

Ο συγχρονισμός των κυλίνδρων (επειδή το ελέγχω σε κάθε service με εγκέφαλο και υποπιεσόμετρα) δεν είναι θέμα μόνο μηχανικής, αλλά και TPS και step motors. Η θερμοκρασία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Δεν είναι τυχαίο το οτι στροφόμετρο παίζει σαν VUμετρο κονσόλας ήχου όταν το μοτέρ είναι κρύο και δουλεύει σαν ραπτομηχανή, όντας συγχρονισμένο, όταν πιάσει θερμοκρασια.
Το οτί οι κύλινδροι έχουν μια μικρή διαφορά στη απόσταση, πάνω κάτω στα 1100-1150 και μπροστά πίσω στα 1200, έχεις σκεφτεί μήπως παίζουν κάποιο ρόλο στην κλίση των πεταλούδων?
:)



Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 750294)
Δοκίμασε αυτή τη ρύθμιση πρακτικά κ θα δεις :ye33:

Δεν μου απαντάς.

Είμαι ικανοποιημένος απ' τη συμπεριφορά του 1200.
Αν ήθελα να ξεκινάω, έχοντας ρελαντί +/-1300rpm, με 1500rpm θα έπερνα γιαπωνέζο.
Θα περιμένω τα επίσημα αποτελέσματα των δοκιμών σου από δυναμομέτρηση κι όχι από "αυτί" και "χέρι".
:)

nivam 01-09-2012 16:42

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Δεν είμαι κακοπροαίρετος στην προσπάθεια σου!!:)
Ίσα ίσα που ήμουν απ΄τους πρώτους που την επικρότησε.
Προσπαθείς όμως μ' ένα μοτέρ συγκεκριμένων δυνατοτήτων.
Το τι θες και το τι χρειάζεσαι, είναι καθαρά προσωπική υπόθεση, πχ μπορεί να είχες "τρύπα" στις 5200-5700 και με τη συγκεκριμένη χαρτογράφηση να τη θες πιο ψηλά ή πιο χαμηλά, αλλά μέχρι εκεί νομίζω θα είναι το αποτέλεσμα κι όλα αυτά, ίσως, με το αντίστοιχο τίμημα σε κατανάλωση.;)

kostas_366 01-09-2012 16:52

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 748486)
Θα μας κανείς να ανέβουμε Σαλλονικα πλευρά......... (Άντε γιατί δεν το έχω σε πολύ......):D



Να είσαι καλα σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες Μαζί μας......;)

Εσύ μην χάσεις, αμέσως να φορτώσεις το μουλάρι. Μάθε να οδηγείς πρώτα και έπειτα βάλε και τσιπ κλπ :p

JohnGS1100 01-09-2012 18:01

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 750298)




Δεν μου απαντάς.

Είμαι ικανοποιημένος απ' τη συμπεριφορά του 1200.
Αν ήθελα να ξεκινάω, έχοντας ρελαντί +/-1300rpm, με 1500rpm θα έπερνα γιαπωνέζο.
Θα περιμένω τα επίσημα αποτελέσματα των δοκιμών σου από δυναμομέτρηση κι όχι από "αυτί" και "χέρι".
:)

Ελα τώρα είδα το ποστ, δε λέω να πειράξεις το ρελαντί κ να ξεκινάει από τις 1300 στροφές.

Εννοώ να ρυθμίσεις την δεξιά ντίζα του κυλίνδρου παίζοντας το γκάζι ελαφρά να δεις που ανοίγει. Αν με το ελάχιστο άνοιγμα του γκριπ γκαζιού "παίζει" μόνο η πεταλούδα από τον κύλινδρο αναφοράς, τότε ρύθμισε ανάλογα την δεξιά ντίζα ώστε να ξεκινούν με τ γκριπ γκαζιού να ανοίγουν μαζί.
Ποιος μίλησε για ρελαντί, αυτό άστο στις στροφές που θέλεις ή που ρύθμισες με το υποπιεσόμετρο κ τις βίδες στα σώματα ιντζέκτιον.

nivam 01-09-2012 18:42

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 750293)

Ο συγχρονισμός των κυλίνδρων (επειδή το ελέγχω σε κάθε service με εγκέφαλο και υποπιεσόμετρα) δεν είναι θέμα μόνο μηχανικής, αλλά και TPS και step motors. Η θερμοκρασία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Δεν είναι τυχαίο το οτι στροφόμετρο παίζει σαν VUμετρο κονσόλας ήχου όταν το μοτέρ είναι κρύο και δουλεύει σαν ραπτομηχανή, όντας συγχρονισμένο, όταν πιάσει θερμοκρασια.
Το οτί οι κύλινδροι έχουν μια μικρή διαφορά στη απόσταση, πάνω κάτω στα 1100-1150 και μπροστά πίσω στα 1200, έχεις σκεφτεί μήπως παίζουν κάποιο ρόλο στην κλίση των πεταλούδων?
:)

Σ' αυτό περίμενα απάντηση!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 750334)
Ελα τώρα είδα το ποστ, δε λέω να πειράξεις το ρελαντί κ να ξεκινάει από τις 1300 στροφές.

Εννοώ να ρυθμίσεις την δεξιά ντίζα του κυλίνδρου παίζοντας το γκάζι ελαφρά να δεις που ανοίγει. Αν με το ελάχιστο άνοιγμα του γκριπ γκαζιού "παίζει" μόνο η πεταλούδα από τον κύλινδρο αναφοράς, τότε ρύθμισε ανάλογα την δεξιά ντίζα ώστε να ξεκινούν με τ γκριπ γκαζιού να ανοίγουν μαζί.
Ποιος μίλησε για ρελαντί, αυτό άστο στις στροφές που θέλεις ή που ρύθμισες με το υποπιεσόμετρο κ τις βίδες στα σώματα ιντζέκτιον.


Και στο ξαναλέω ότι δυο ευθυγραμμισμένες πεταλούδες, με σβηστό μοτέρ, δεν φέρνουν την άνοιξη. Ο συγχρονισμός κυλίνδρων όπως έγραψα και πιο πριν, αλλά μάλλον δεν διάβασες το post μου, είναι συνάρτηση διαφόρων παραγόντων.
Αν όμως γράφεις δικούς σου κανόνες απ΄την αρχή, τότε πάω πάσο.:)

commander 01-09-2012 19:13

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 750339)
Σ' αυτό περίμενα απάντηση!!




Και στο ξαναλέω ότι δυο ευθυγραμμισμένες πεταλούδες, με σβηστό μοτέρ, δεν φέρνουν την άνοιξη. Ο συγχρονισμός κυλίνδρων όπως έγραψα και πιο πριν, αλλά μάλλον δεν διάβασες το post μου, είναι συνάρτηση διαφόρων παραγόντων.
Αν όμως γράφεις δικούς σου κανόνες απ΄την αρχή, τότε πάω πάσο.:)

Νίκο μόνο την παλάτσα λέει,δλδ να ανοίγουν ταυτόχρονα και η δύο πεταλούδες τπτ άλλο.....

commander 01-09-2012 19:15

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Νίκο όταν εννοείς πάνω κάτω στον κορμό λες για να σε καταλάβω(με)...???

JohnGS1100 01-09-2012 19:32

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 750342)
Νίκο μόνο την παλάτσα λέει,δλδ να ανοίγουν ταυτόχρονα και η δύο πεταλούδες τπτ άλλο.....

Ακριβώς αυτό.

Για το TPS το ρυθμίζεις με τα τορενάλεν κ με το βοτλόμετρο στα 3,66 Volt.

Τώρα, οι βίδες αέρα για να ρυθμιστούν χρειάζεται wideband το οποίο θα τοποθετήσω την Δευτέρα για να έχω πλήρη εικόνα με τα μίγματα κ αν συμφωνούν στο 14,7:1.

nivam 01-09-2012 19:54

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 750343)
Νίκο όταν εννοείς πάνω κάτω στον κορμό λες για να σε καταλάβω(με)...???

Τα γράφω λίγο γρήγορα γιατί ετοιμάζομαι για τη δουλειά Θεολόγε.
Λέγοντας οτι οι κύλινδροι δεν είναι στην ίδια ευθεία, θέλω τελικά να πω οτί δεν είναι και απόλυτα ίδιοι μεταξύ τους (μικροδιαφορές στη συμπίεση πχ). Στη θέση, η οποία ορίζει απειροελάχιστα διαφορετικη διαδρομή και πίεση στη ροή του αέρα μέχρι την εισαγωγή, αλλά και τους άλλους παράγοντες που προανέφερα, TPS,step(per) motors, κλπ. Μέχρι και απ΄τα μπουζί η καύση στον ένα και στον άλλον έχει μικροδιαφορές κάτι που διορθώνει ο λ.
Άρα θεωρώ άσκοπο να έχεις τις πεταλούδες ευθυγραμμισμένες, αν δεν διαβάζεις σ΄ ένα ευρύ φάσμα στροφών την ίδια υποπίεση.
Εκτός αν σ ενα μηχανάκι σχεδιασμένο για ταξίδια, μας ενδιαφέρει περισσότερο πως συμπεριφέρεται στο φανάρι.
Αυτά σε γενικές γραμμές, αν μπορέσω θα ξαναμπώ απ τη δουλειά. :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:58.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!