GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξορμήσεις χωρίς μοτό (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=92)
-   -   Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε; (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42067)

VDR 09-08-2013 01:37

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
[QUOTE=intruder;932361]Δράσεις για την ανάπτυξη συνθηκών συνύπαρξης ανθρώπου-αρκούδας

Στο δήμο Γρεβενών από τον Οκτώβριο

Ειδικοί κάδοι απορριμμάτων θα εγκατασταθούν σε οικισμούς των Γρεβενών τους οποίους προσεγγίζουν οι αρκούδες και θα στηθεί ικανός ........................................................................................................ενώ θα τεθεί σε λειτουργία τηλεφωνική γραμμή έκτακτης ανάγκης ώστε όταν εμφανίζεται αρκούδα να επεμβαίνει ειδική ομάδα.

Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 1.582.160 ευρώ και χρηματοδοτείται κατά 75% απευθείας από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το υπόλοιπο 25% είναι εθνική συμμετοχή, η οποία μπορεί να καλυφθεί και από πόρους του Πράσινου Ταμείου. Το νέο έργο Life θα έχει το ακρωνύμιο ARCPIN από τις λέξεις Άρκτος και Πίνδος.


:ye31::re27:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 09-08-2013 02:32

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
[quote=VDR;932366]
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από intruder ( 932361)
Δράσεις για την ανάπτυξη συνθηκών συνύπαρξης ανθρώπου-αρκούδας

Στο δήμο Γρεβενών από τον Οκτώβριο

Ειδικοί κάδοι απορριμμάτων θα εγκατασταθούν σε οικισμούς των Γρεβενών τους οποίους προσεγγίζουν οι αρκούδες και θα στηθεί ικανός ........................................................................................................ενώ θα τεθεί σε λειτουργία τηλεφωνική γραμμή έκτακτης ανάγκης ώστε όταν εμφανίζεται αρκούδα να επεμβαίνει ειδική ομάδα.

Ο συνολικός προϋπολογισμός του έργου ανέρχεται σε 1.582.160 ευρώ και χρηματοδοτείται κατά 75% απευθείας από την Ευρωπαϊκή Ένωση. Το υπόλοιπο 25% είναι εθνική συμμετοχή, η οποία μπορεί να καλυφθεί και από πόρους του Πράσινου Ταμείου. Το νέο έργο Life θα έχει το ακρωνύμιο ARCPIN από τις λέξεις Άρκτος και Πίνδος.


:ye31:


Ωραίες ιδέες ... ωραίες ενέργειες ... :re27:

dan 29-08-2013 10:33

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
Εδώ και 45 (!!) χρόνια κάνω ελεύθερη διανυκτέρευση σε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη :
Σε ορειβατικές διαδρομές στην Πίνδο σε μεγάλα υψόμετρα και σε βιότοπους αρκούδας , λύκου κτλ. Χειμώνα και καλοκαίρι.
Σε παραλίες ερημικές (με θαλάσσιο καγιάκ).
Και φυσικά με τη μοτό σε όλη την Ελλάδα κυρίως στα βουνά και πολλές φορές μόνος μου.
Προσωπικά δεν έχω απειληθεί ποτέ από άγριο ζώο και ούτε έχω νοιώσει φόβο.
Το αγρίμι φοβάται τον άνθρωπο και τον αποφεύγει. Έχω συναντήσει αρκούδα
κάνοντας ποδήλατο βουνού (εγώ όχι η αρκούδα !) και απλώς τράπηκε σε φυγή , ούτε φωτό δεν πρόλαβα να βγάλω.
Ένα χειμώνα ανάμεσα Άγραφα – Μάραθο πέρασε δίπλα από την κατασκήνωση μου μια αγέλη με λύκους . Απλώς πέρασαν και εξαφανίστηκαν. Εγώ μπορεί να μην έκλεισα μάτι μετά , αλλά γεγονός είναι ότι δεν ασχολήθηκαν με μένα.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν κάποιος αισθάνεται ανασφάλεια μπορεί να έχει μαζί του ένα πιστόλι κρότου , έναν πυρσό ή ένα σπρέι πιπεριού.
Αλλά πότε ακούσατε περιστατικό επίθεσης άγριου ζώου σε άνθρωπο ;
Πάντως ανησυχία νοιώθω μόνο όταν κατασκηνώνω (αναγκαστικά) κοντά σε κατοικημένες περιοχές με έντονη ανθρώπινη παρουσία.
Απολαύστε τα βουνά και την ερημιά και μην φοβάστε τίποτε.



Αυτό είναι το μενού του λύκου !
Ανάμεσα Κρέντη – Μάραθο . Λίγο παρακάτω κατασκήνωσα (στο Σέλο) και δεν με ενόχλησε τίποτε.

http://i1008.photobucket.com/albums/...0/PA012137.jpg


theoadon 29-08-2013 10:42

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από dan ( 938720)
Εδώ και 45 (!!) χρόνια κάνω ελεύθερη διανυκτέρευση σε όλα τα πιθανά και απίθανα μέρη :
Σε ορειβατικές διαδρομές στην Πίνδο σε μεγάλα υψόμετρα και σε βιότοπους αρκούδας , λύκου κτλ. Χειμώνα και καλοκαίρι.
Σε παραλίες ερημικές (με θαλάσσιο καγιάκ).
Και φυσικά με τη μοτό σε όλη την Ελλάδα κυρίως στα βουνά και πολλές φορές μόνος μου.
Προσωπικά δεν έχω απειληθεί ποτέ από άγριο ζώο και ούτε έχω νοιώσει φόβο.
Το αγρίμι φοβάται τον άνθρωπο και τον αποφεύγει. Έχω συναντήσει αρκούδα
κάνοντας ποδήλατο βουνού (εγώ όχι η αρκούδα !) και απλώς τράπηκε σε φυγή , ούτε φωτό δεν πρόλαβα να βγάλω.
Ένα χειμώνα ανάμεσα Άγραφα – Μάραθο πέρασε δίπλα από την κατασκήνωση μου μια αγέλη με λύκους . Απλώς πέρασαν και εξαφανίστηκαν. Εγώ μπορεί να μην έκλεισα μάτι μετά , αλλά γεγονός είναι ότι δεν ασχολήθηκαν με μένα.
Η δική μου εμπειρία λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν κάποιος αισθάνεται ανασφάλεια μπορεί να έχει μαζί του ένα πιστόλι κρότου , έναν πυρσό ή ένα σπρέι πιπεριού.
Αλλά πότε ακούσατε περιστατικό επίθεσης άγριου ζώου σε άνθρωπο ;
Πάντως ανησυχία νοιώθω μόνο όταν κατασκηνώνω (αναγκαστικά) κοντά σε κατοικημένες περιοχές με έντονη ανθρώπινη παρουσία.
Απολαύστε τα βουνά και την ερημιά και μην φοβάστε τίποτε.



Αυτό είναι το μενού του λύκου !
Ανάμεσα Κρέντη – Μάραθο . Λίγο παρακάτω κατασκήνωσα (στο Σέλο) και δεν με ενόχλησε τίποτε.

http://i1008.photobucket.com/albums/...0/PA012137.jpg



Πολύ ωραία τα λες φίλες και πραγματικά δεν έχεις άδικο. Σε πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις δεν μου έχει συβεί τίποτα , απολύτως.

Για την ιστορία , πάντα φιλικά, ο Σέλος ή αλλιώς Βύθισμα , έχει πολύ χαμηλό υψόμετρο και από άγρια ζώα μόνο.... λαγούς.
Και η φωτό σου όσο και αν φαίνεται τρομακτική, το κατσικάκι δεν είναι φαγωμένο από λύκο.... αλλά από σκυλιά... ο λύκος δεν τρώει εντόσθια, πάντα λαιμο....

:ye33:

pkaran 29-08-2013 11:31

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα
Το τραγικό συμβάν σημειώθηκε την περασμένη Τρίτη 26 Μαρτίου 2013 κοντά στο 6ο χλμ του επαρχιακού δρόμου Φλώρινας - Πρέσπας
Σύμφωνα με απόλυτα ασφαλή πληροφορία μία γυναίκα έκαμνε την ημέρα εκείνη αμέριμνη την πεζοπορία της στον δρόμο από την πόλη της

Φλώρινας προς το εκκλησάκι Αγίων Αναργύρων όπου βρέθηκε αντιμέτωπη με μία αρκούδα βιτσίου που κατέβαινε από το βουνό. Η γυναίκα στην προσπάθεια της να αποφύγει ή να "εκφοβίσει" την αρκούδα σήκωσε το μπαστούνι πεζοπορίας που είχε μαζί της μα η αρκούδα της επιτέθηκε προκαλώντας με τις δαγκωματιές της σοβαρότατο αποσπαστικό - συνθλιπτικό θλαστικό τραύμα. Στην συνέχεια μεταφέρθηκε εσπευσμένα στα επείγοντα του Γενικού Νοσοκομείου Φλώρινας όπου δέχθηκε τις πρώτες βοήθειες και την περιποίηση των σοβαρών τραυμάτων που υπέστησε. Παράλληλα της χορηγήθηκε για προληπτικούς λόγους αντιτετανικό και αντιλυσσικό εμβόλιο.
Παρακαλούνται οι κάτοικοι που περπατούν στην περιοχή ή περπατούν σε περάσματα αρκούδας (με ειδική σήμανση), να προσέχουν αυτό το χρονικό διάστημα διότι οι αρκούδες βιτσίου είναι πεινασμένες κατόπιν χειμερίας νάρκης και είναι ιδιαίτερα επιθετικές όταν νιώσουν έστω και την παραμικρή απειλή κατά την επαφή τους με τους ανθρώπους. Επίσης υπάρχει σοβαρότατος κίνδυνος έκθεσης ανθρώπων σε λύσσα μιά και δέν γνωρίζουμε εάν η αρκούδα ήταν λυσσασμένη ή όχι. Να σημειώσουμε ότι είναι το δεύτερο τραγικό συμβάν μετά την επίθεση αρκούδας βιτσίου σε Ιταλούς τουρίστες, πέρσι στην Πύλη Πρεσπών
Λάζος ο βουνίσιος

ΠΗΓΗ : Florine@: Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα

και ενα άλλο περιστατικό εδώ : e-ptolemeos.gr - ΜΗΛΟΧΩΡΙ: Νέα επίθεση αρκούδας σε αγρόκτημα

dan 29-08-2013 11:40

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από theoadon ( 938725)
Για την ιστορία , πάντα φιλικά, ο Σέλος ή αλλιώς Βύθισμα , έχει πολύ χαμηλό υψόμετρο και από άγρια ζώα μόνο.... λαγούς.
Και η φωτό σου όσο και αν φαίνεται τρομακτική, το κατσικάκι δεν είναι φαγωμένο από λύκο.... αλλά από σκυλιά... ο λύκος δεν τρώει εντόσθια, πάντα λαιμο....

:ye33:

Το Σέλο είναι στα 950 μέτρα και πιστεύω ότι έχει πλούσια πανίδα . Το μέρος είναι πολύ άγριο . Ο βοσκός που βρήκαμε ανεβαίνοντας απο Χρύσο για Μάραθο μας είπε ότι έχει λύκο που του ''κόβει'' πολλά κατσίκια. Λίγο παραπάνω το βρήκαμε...
Αλλά ποτέ δεν ξέρεις . Φιλικά πάντα...

dan 29-08-2013 11:52

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pkaran ( 938735)
Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα
Η γυναίκα στην προσπάθεια της να αποφύγει ή να "εκφοβίσει" την αρκούδα σήκωσε το μπαστούνι πεζοπορίας που είχε μαζί της μα η αρκούδα της επιτέθηκε προκαλώντας με τις δαγκωματιές της σοβαρότατο αποσπαστικό - συνθλιπτικό θλαστικό τραύμα.

Λάζος ο βουνίσιος

ΠΗΓΗ : Florine@: Επίθεση αρκούδας σε άνθρωπο στη Φλώρινα

και ενα άλλο περιστατικό εδώ : e-ptolemeos.gr - ΜΗΛΟΧΩΡΙ: Νέα επίθεση αρκούδας σε αγρόκτημα

Νομίζω είναι αυτονόητο ότι αν κινηθείς επιθετικά ή προσπαθήσεις να χτυπήσεις με …μπαστούνι την αρκούδα , έμ δεν θα κάτσει να τις φάει !!
Παραμένεις ψύχραιμος και απομακρύνεσαι διακριτικά.


diomiles 29-08-2013 12:15

Απάντηση: Μοτο,σκηνουλα καιιιιι.....αγρια ζωα!Πώς ειπατε;
 
Σύμφωνα με απόλυτα ασφαλή πληροφορία μία γυναίκα έκαμνε την ημέρα εκείνη αμέριμνη την πεζοπορία της


Επίσης υπάρχει σοβαρότατος κίνδυνος έκθεσης ανθρώπων σε λύσσα μιά και δέν γνωρίζουμε εάν η αρκούδα ήταν λυσσασμένη ή όχι

======================================================
Δημοσιεύματα που αναρωτιέται κανείς ποιός τα γράφει.....Αρκούδα λυσσασμένη:eek::eek::eek:

Αν υπήρχε τρόπος να μίλαγε κάποιος με τον γιατρό που περιέθαλψε την γυναίκα που γλύτωσε στο τσακ απο την άγρια αρκούδα ( αφου ούτε φωτογραφίες υπάρχουν, ούτε καταγεγραμμένο το γεγονός απο τις επίσημες αρχές υπάρχει παρά μόνο απο απόλυτα ασφαλή πληροφορία :sm7:) ίσως και να μάθαινε τα πράγματα τελείως διαφορετικά.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:55.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!