GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=34095)

JohnGS1100 29-08-2012 09:05

Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Μετά από συμβίωση 2 εβδομάδων με το μηχανάκι διαπίστωσα διάφορες ατέλειες στην χαρτογράφηση του κινητήρα. Συγκεκριμένα είχε κάποιες αρρυθμίες στο ρελαντί, χαμηλό τράβηγμα από τις 1.200 μέχρι τις 1.600 στροφές- που σε συνδυασμό με το μακρύ σασμάν του στις αλλαγές από χαμηλά αργεί να έρθει στην ροπή του, καθώς κ κάτι τρύπες στις 2.500 κ 3.500 στροφές. Στις ψηλές στροφές επίσης όπως είδα την μαμά χαρτογράφηση μέχρι τις 5.800 στροφές το μίγμα είναι λιγάκι φτωχο ενώ το δίνει όλο με τέρμα άνοιγμα του γκαζιού κ μέχρι τις 7.000 για να πιάσει προφανώς την τελική του. Μπήκα λοιπόν στον κόπο να διαβάσω κ να βελτιώσω τους χάρτες στο 27C256 chip της bosh ecu.

Οι χάρτες αναλυτικά είναι :
(να εξηγήσω ότι η κάθετη στήλη αριστερά (load) είναι το ποσοστό ανοίγματος του γκαζιού
και η οριζόντια στήλη (rpn) επάνω είναι οι στροφές κινητήρα).

Χάρτης καυσίμου (μαμά) :
http://www.rolexakias.gr/gallery/dat...ktion_mama.jpg

Νέος χάρτης καυσίμου (μπαμπάς) :) :
http://www.rolexakias.gr/gallery/dat...ctiion_mod.jpg


Χάρτης Αβανς (μαμά) :
http://www.rolexakias.gr/gallery/dat...vance_mama.jpg

Νέος χάρτης Advance :
http://www.rolexakias.gr/gallery/dat...vance_nmod.jpg

Με μία πρώτη δοκιμή που έκανα, είδα ότι το ρελαντί σταθεροποιήθηκε, χωρίς να κάνει εκείνες τις κούφιες, όπως βελτιώθηκαν κ οι αλλαγές ταχυτήτων αφού πάει πιο ροπάτα κ τραβάει θετικά από τις μόλις 1.200 στροφές, ενώ οι τρύπες στις μεσαίες εξαφανίστηκαν κ το τράβηγμα συνεχίζεται σταδιακά μέχρι τις 7.500 στροφές.
Επιπλέον το μηχανάκι σπινιάρει από τις 2.200 με 3η ταχύτητα σε απότομο άνοιγμα του γκαζιού λόγω του υψηλότερου πλέον αβάνς.
Να πω επίσης ότι συμπτωματικά ο κινητήρας φοράει παρόμοια μπουζί με πεζω ραλυ οπότε έβαλα από την καβάντζα 2 μπουζί ιριδίου με διάκενο 1.1 συγκεκριμένα τα BKR7EIX-11. Λόγω όμως του μεγαλύτερου μήκους τους κατά 2-3 χιλιοστά πρόσθεσα 2 ροδέλες στο καθένα πριν τα βάλω στους κυλίνδρους για έρθει έτσι η ανάφλεξη στο ίδιο σημείο με τα εργοστασιακά μπουζί μέσα στο θάλαμο καύσης και φυσικά για να μη "βρει" κάνα πιστόνι.

Το μεγαλύτερο διάκενο βοηθάει στην καλύτερη καύση στις χαμηλές όταν ο κινητήρας είναι κρύος, κ στις ψηλές όταν παραζεστένεται εκμεταλεύοντας έτσι όλο το καύσιμο με πραγματική οικονομία κ επιδόσεις.
Μένει να τοποθετήσω ένα πιο ελεύθερο φίλτρο (Κ/Ν) για να βελτιώσω την αναπνοή με το πλουσιότερο μίγμα που έχει.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία. :ye30:

commander 29-08-2012 09:28

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
:ye02:

vpentza 29-08-2012 09:33

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Μελετημένη δουλειά.....:re25:

GeorgeP 29-08-2012 09:39

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Αψογος κι ΕΥΓΕ.....πρωτον που μπηκες σε αυτον τον κοπο και δευτερον που το μοιραστηκες με ολους εμας.

Πως μπηκες στο λογισμικο της ECU? συνηθως (π.χ βαραντερο) δεν υπαρχει τροπος να το κανει κανεις...

stavrouliasp 29-08-2012 10:28

Ωραίος!!!

nivam 29-08-2012 10:33

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Συγχαρητήρια !!:re25:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 748384)
Αψογος κι ΕΥΓΕ.....πρωτον που μπηκες σε αυτον τον κοπο και δευτερον που το μοιραστηκες με ολους εμας.

Πως μπηκες στο λογισμικο της ECU? συνηθως (π.χ βαραντερο) δεν υπαρχει τροπος να το κανει κανεις...

Ότι διαθέτει EEPROM, επαναπρογραμματίζεται.:)
Και το σοφότερο κατά τη γνώμη μου είναι να γράψεις σε κενό chip.

adventure 29-08-2012 10:34

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 


Ανοίγεις πληγές.

:D :D :D

Πως τα κατάφερες και επέμβηκες στο ECU?????

:rolleyes:

Με δικό σου πρόγραμμα η είχες κάποιο φίλο που σε βοήθησε και φυσικά είχε και γνώση για αυτό??

:) :)

Όπως και να έχει ένα μεγάλο μπράβο.

:ye02: :ye02: :ye02:

JohnGS1100 29-08-2012 10:44

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Να πω ότι μόλις το δοκίμασα τελική κ είδα ότι πήρε +10 χιλιόμετρα. Από 200 κοντέρ πηγαίνει πλέον στα 210 κ συνεχίζει με λίγη ακόμη επιμονή αλλά πιάνει τα κόκκινα κ το σταματάω.

Για το πως επενέβηκα, είναι η δουλειά μου (προγραμματιστής Η/Υ) με κατάστημα πληροφορικής επισκευές κλπ. και δε χρειάστηκε πολύς κόπος.
Το διάβασμα του chip έγινε με eprom reader, ευτυχώς η ECU διαθέτει βάση κ κουμπώνει το chip, οπότε προγραμματίζεις ένα άλλο το κουμπώνεις κ είσαι έτοιμος :ye33:

commander 29-08-2012 10:54

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Και το κόστος αυτού..........????.;)

JohnGS1100 29-08-2012 11:01

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Το chip στοιχίζει περί τα 2-10 ευρώ αναλόγως την ποιότητα. Έχει chip που αντέχουν από -10 c μέχρι +70 c κ άλλα από -40 έως κ 150.
Είναι το 27C256 (256 kb 20jt) eprom δηλ. μιάς εγγραφής κ μη δυνατότητας επανεγραφής το λογισμικό της ECU με τους χάρτες είναι 64 kb οπότε γράφεις σε νέο το λογισμικό + τους χάρτες φτιάχνεις το νέο πρόγραμμα κ το δοκιμάζεις. Κανονικά χρειάζεται κ ένας wideband και ένας knock sensor για να μετράς τα μίγματα αν τηρούν την αναλογία καυσίμου αέρα 12,5 μέχρι 14,7:1 κ να μετρήσεις τα πειράκια πηγαίνοντας έτσι το αβανς στα όριά του, αλλά οι μικροεπεμβάσεις που έκανα δεν έγιναν με γνώμονα τις επιδόσεις, αλλά την ομαλότερη καύση σε συνδυασμό με οικονομία κ λίγες επιδόσεις παραπάνω.

rasos 29-08-2012 11:10

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Τώρα δεν αυξήθηκε η κατανάλωση;;;

adventure 29-08-2012 11:12

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 748465)
Το chip στοιχίζει περί τα 2-10 ευρώ αναλόγως την ποιότητα. Έχει chip που αντέχουν από -10 c μέχρι +70 c κ άλλα από -40 έως κ 150.
Είναι το 27C256 (256 kb 20jt) eprom δηλ. μιάς εγγραφής κ μη δυνατότητας επανεγραφής το λογισμικό της ECU με τους χάρτες είναι 64 kb οπότε γράφεις σε νέο το λογισμικό + τους χάρτες φτιάχνεις το νέο πρόγραμμα κ το δοκιμάζεις. Κανονικά χρειάζεται κ ένας wideband και ένας knock sensor για να μετράς τα μίγματα αν τηρούν την αναλογία καυσίμου αέρα 12,5 μέχρι 14,7:1 κ να μετρήσεις τα πειράκια πηγαίνοντας έτσι το αβανς στα όριά του, αλλά οι μικροεπεμβάσεις που έκανα δεν έγιναν με γνώμονα τις επιδόσεις, αλλά την ομαλότερη καύση σε συνδυασμό με οικονομία κ λίγες επιδόσεις παραπάνω.

:re26: :re26: :ye02:

commander 29-08-2012 11:22

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 748465)
Το chip στοιχίζει περί τα 2-10 ευρώ αναλόγως την ποιότητα. Έχει chip που αντέχουν από -10 c μέχρι +70 c κ άλλα από -40 έως κ 150.
Είναι το 27C256 (256 kb 20jt) eprom δηλ. μιάς εγγραφής κ μη δυνατότητας επανεγραφής το λογισμικό της ECU με τους χάρτες είναι 64 kb οπότε γράφεις σε νέο το λογισμικό + τους χάρτες φτιάχνεις το νέο πρόγραμμα κ το δοκιμάζεις. Κανονικά χρειάζεται κ ένας wideband και ένας knock sensor για να μετράς τα μίγματα αν τηρούν την αναλογία καυσίμου αέρα 12,5 μέχρι 14,7:1 κ να μετρήσεις τα πειράκια πηγαίνοντας έτσι το αβανς στα όριά του, αλλά οι μικροεπεμβάσεις που έκανα δεν έγιναν με γνώμονα τις επιδόσεις, αλλά την ομαλότερη καύση σε συνδυασμό με οικονομία κ λίγες επιδόσεις παραπάνω.

Θα μας κανείς να ανέβουμε Σαλλονικα πλευρά......... (Άντε γιατί δεν το έχω σε πολύ......):D



Να είσαι καλα σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες Μαζί μας......;)

Gasgs 29-08-2012 11:23

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Για λέγε...... για λέγε..........

Gasgs 29-08-2012 11:23

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 748486)
Θα μας κανείς να ανέβουμε Σαλλονικα πλευρά......... (Άντε γιατί δεν το έχω σε πολύ......):D



Να είσαι καλα σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες Μαζί μας......;)

Ελα ετοιμασου περνάω να σε πάρω :D

JohnGS1100 29-08-2012 11:25

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από rasos ( 748472)
Τώρα δεν αυξήθηκε η κατανάλωση;;;

Δεν έχει νόημα αν αυξήθηκε η κατανάλωση, προφανώς αλλού μειώθηκε κ στις τελικές του σίγουρα αυξήθηκε. Το θέμα είναι ότι δουλεύει πιο στρωτά, ανοίγει πιο γραμμικά χωρίς τρύπες κ κενά, γεμίζει τα 200 καρφί κ αναλόγως καρπού κάνεις κ οικονομία πηγαίνοντας με μία ταχύτητα κάτω κ τσιμπώντας ελαφρώς το γκάζι.
Η οικονομία επίσης επιτυγχάνεται με αύξηση του αβανς κάνονοντας έτσι πιο "τέλεια" καύση, ειδικά αν το πας στα όριά του χρησιμοποιείς super αμολυβδη 100 οκτανίων κ είσαι άρχοντας.

Edit : Θα χαρώ πολύ για όποιον θέλει να ανέβει Θεσσαλονίκη ή να περάσει από το κατάστημά μου να πιούμε καφέ κ να τα πούμε :) .

adventure 29-08-2012 11:27

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 748486)
Θα μας κανείς να ανέβουμε Σαλλονικα πλευρά......... (Άντε γιατί δεν το έχω σε πολύ......):D



Να είσαι καλα σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες Μαζί μας......;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gasgs ( 748491)
Ελα ετοιμασου περνάω να σε πάρω :D


Τι ώρα θα αναχωρήσετε?????

:rolleyes: :rolleyes: :D

Gasgs 29-08-2012 11:33

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από adventure ( 748493)
Τι ώρα θα αναχωρήσετε?????

:rolleyes: :rolleyes: :D

Στο δρόμο ειμαστεεεεεεεεεεεε.............:D

spiros75 29-08-2012 12:00

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 748465)
Το chip στοιχίζει περί τα 2-10 ευρώ αναλόγως την ποιότητα.


Τόσο φτηνάαααααααααααααααααααααααααααααα :wha13::wha13::wha13:
Πριν 2,3 μήνες (τότε που είχα δουλειά και λεφτά) είχα ρωτήσει ένα εξειδικευμένο σε GS συνεργείο για τσιπάρισμα και μου τάφερνε δύσκολα. Χωρίς να μπορεί να μου πει ακριβώς τιμή γιατί θα πάει πακέτο με φίλτρο με άφησε να καταλάβω οτι θα στοιχίσει ουκ ολίγα. Φυσικά δεν είμουν διατεθημένος για τέτοια νούμερα και το άφησα πίσω.

commander 29-08-2012 12:08

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 748492)

Edit : Θα χαρώ πολύ για όποιον θέλει να ανέβει Θεσσαλονίκη ή να περάσει από το κατάστημά μου να πιούμε καφέ κ να τα πούμε :) .

Θα το έχουμε υπόψιν μας σε ευχαριστούμε και πάλι...........(εγώ έχω ψυθει είδει)ευκαιρία να δω και κάποια από τα φιλαράκια .........;)

adventure 29-08-2012 21:13

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 748521)
Θα το έχουμε υπόψιν μας σε ευχαριστούμε και πάλι...........(εγώ έχω ψυθει είδει)ευκαιρία να δω και κάποια από τα φιλαράκια .........;)

Υποψία ήταν να μην το είχες υπόψιν κάτι θα άρχιζα να ανησυχώ!!!

:rolleyes: :rolleyes: :D :D

JohnGS1100 29-08-2012 21:39

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Παιδιά ότι θέλετε εδώ είμαι. Αξίζει η νέα χαρτογράφηση, το δοκίμασα χωρίς φίλτρο το απόγευμα κ το μηχανάκι πετάει. Ψάχνω να βρω Κ/Ν τώρα αν έχει κανείς κανένα μεταχείρω ας στείλει pm. Για όποιον θέλει τσιπάκι, για gs 1100 του στέλνω απλά ένα τσιπ κ το κουμπώνει, για 1150 θα πρέπει να μου στείλει πρώτα το δικό του να διαβάσω τους χάρτες κ να του το ξαναστείλω πίσω μαζί με ένα νέο με βελτιωμένη χαρτογράφηση.
Η μόνη δυσκολία αν προκύψει είναι σε μηχανάκια με immo όπου εκεί θα πρέπει να έρθει όλος ο εγκέφαλος στον πάγκο. Έψαξα μόλις για σχετικά θέματα στο net κ διαπίστωσα ότι παίζει μία σύγχηση περί του θέματος ενώ τα πράγματα είναι απλά.

Επίσης για να μην παρεξηγηθώ, το κόστος για κάθε τσιπάκι, επειδή είναι η δουλειά μου σαν τεχνικός υπολογιστών, θα είναι 10 ευρώ + την εργασία μου, κόστος πολύ χαμηλό που δεν ανταποκρίνεται σε προγραμματισμούς που γίνονται επαγγελματικά από εταιρίες σε άλλα αυτοκίνητα κ μηχανές. Η δουλειά που γίνεται είναι ακριβώς η ίδια με τις εταιρίες tuning.
Αυτό λόγω του forum που φιλοξενεί τις μοτοσυκλετιστικές ανησυχίες μας.. Φιλικά πάντα κ επειδή είμαι νέος στο forum που προέκυψα λόγω της αγορά του gs, ελπίζω πάντα να μη παρεξηγηθώ.. :confused:

Στη διάθεσή σας αν μπορώ να βοηθήσω. :ye30:

PACO 29-08-2012 22:06

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
πολυ ενδιαφερον:ye02:

tsitsos 29-08-2012 22:08

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από commander ( 748486)
Θα μας κανείς να ανέβουμε Σαλλονικα πλευρά......... (Άντε γιατί δεν το έχω σε πολύ......):D



Να είσαι καλα σε ευχαριστούμε που το μοιράστηκες Μαζί μας......;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gasgs ( 748491)
Ελα ετοιμασου περνάω να σε πάρω :D


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από adventure ( 748493)
Τι ώρα θα αναχωρήσετε?????


:rolleyes: :rolleyes: :D

θα περασετε και απο Βολο ?;)



μπραβο Γιαννη, πολυ καλη δουλεια:re27:


paschalis 29-08-2012 22:13

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Aψογος φιλε μου!
Καθαρα λογια και δουλεια, επιβαλλεται οι 1100ρηδες
να εκμεταλλευτειτε αυτη τη γνωριμια!:)

PACO 29-08-2012 22:13

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
βολο ..τσιπουρο στο μποκο και τσιπαρισμα πανω...:D
μετα με 210 το κατεβασμα:cool:

JohnGS1100 29-08-2012 22:20

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από PACO ( 748842)
βολο ..τσιπουρο στο μποκο και τσιπαρισμα πανω...:D
μετα με 210 το κατεβασμα:cool:


Γουστάρω να γεμίσω το προαύλιο του μαγαζιού με BMW GS. Θα χει σόου το θέαμα :re28:

PACO 29-08-2012 22:26

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
...βαλε ενα chip απ ολα και ερχομαι...
..ο commander ετοιμος... και ναι μαλλον θα αλλαξεις καριερα..

JohnGS1100 29-08-2012 22:33

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Οι γνωριμίες είναι ο σκοπός μου, αν κ έχω ψιλοτρελάνει την γειτονιά κ τους πελάτες να τους "γράφω" κ να ρυθμίζω βαλβίδες κ ABS στο μπαούλο. Φοβερό μηχανάκι παιδιά, δε περίμενα τόση απλότητα, πληρότητα κ απόλαυση στην οδήγηση.. Ελπίζω να κάνω το μαγικό ταξίδι στην Ευρώπη που έχω στο νού μου κ με κάποιους από το forum για παρέα.
Το ταξίδι στα Κύθηρα πάντως πρόλαβα κ το έκανα με το Varadero πριν 5 συν αυτά έτη. Έφτασα σε 2 μέρες μέχρι την άκρη του νησιού, στο τελευταίο καφενείο κ βγήκα φωτογραφία στο τελευταίο τραπέζι καθισμένος στην τελυταία καρέκλα..
Μου φάνηκε μικρή η ελλάδα με τέτοιες μηχανές .. :re25:
Edit : Sorry για το off topic.

Nikosone 29-08-2012 23:07

Γιάννη καλησπέρα σε R1200GSA του 2008 γίνεται χαρτογράφηση

dionysisgs 30-08-2012 08:50

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
θα μας τρελάνεις συνάδελφε.τα θερμά μου συγχαρητήρια. Για να πετύχω κατέβασμα της ροπής λιγο χαμηλότερα άλλαξα τα γρανάζια μετάδοσης στον μόνο εκκεντροφορο πειραζωντας το avans κατά 9 μοίρες. γεμίσαμε όλα τα μεσαία εκεί δηλαδή που είχε τα κενά και έδωσε βοήθεια στα χαμηλά. η κατανάλωση μάλλον μειώθηκε ακόμη το τσεκάρω. θέλω άλλο ένα modifixation να γίνει και έχει να κάνει με χαμηλά του.δηλαδή ροπή από τις 1000. αφού το κατέχεις.το άθλημα μπορείς να τσεκάρεις αν γίνεται τίποτα με τους δικούς μας εγκεφάλους?

phoenix 30-08-2012 09:49

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
μπραβο φιλαρακι αν και δεν ειναι το φορτε μου η αναγνωση τετοιων πινακων καταλαβα οτι αυτο που λες ειναι σωστο
στο τελευταιο σερβις που του εκανα μου ειπε ο μαστορας οτι και η μαμα bmw αλαξε κατι με τους επαναπρογραματιζμους
και οτι χρειαζομαι και εγω (το μηχανακι) με εμενα δεν γινετε τιποτα:sm3::sm3:
καλη συνεχεια :ye02::re25:

JohnGS1100 30-08-2012 09:56

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω και το 1200 το ίδιο πρόβλημα έχει ? Δηλ. αλλάζεις ταχύτητα κ αργεί η ροπή του ?

Θα το ψάξω, αλλά εδώ είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα ο εγγέφαλος σε εσάς ελέγχει μία σειρά από παραμέτρους που αφορούν κ άλλες λειτουργίες της μηχανής.

Οπότε πρέπει να μάθω αν :
1. Έχει μπρίζα κάτι σαν OBD (γιατί με chip σίγουρα δε γίνεται).
2. Αν έχει 2 αισθητήρες λ ?
3. Αν έχει στανταρ immo.
4. Αν ελέγχει αυτοματισμούς όπως στα αυτοκίνητα πχ. cruise, αναμα φώτων κλπ.

Για το μηχανικό μέρος τώρα, μήπως άλλαζοντας το αβανς στον εκκεντροφόρο έχασες δύναμη στις ψηλές ? Δε θα ήταν προτιμότερο να άλλαζες κάποιο γρανάζι πχ. στις σχέσεις μετάδοσης μιας κ έχεις 6η ??(δε θα σου φανεί στην τελική). Επίσης ένα άλλο κόλπο για την ελτίωση ροπής στις χαμηλές είναι να βελτιώσεις την αναπνοή κ συγκεκριμένα την ταχύτητα ροής του εισερχομενου-εξερχόμενου αέρα. Δηλ. μπορείς να τοποθετήσεις στενότερους αυλούς εξαγωγής εξάτμισης κ μακρύτερους λαιμούς στις εισαγωγές + ένα φιλτρο τύπου χοάνας μέσα στο φιλτροκούτι. Δημιουργείται έτσι φαινόμενο "βεντούρι" και γεμίζει κανονικά τις χαμηλομεσαίες με φοβερή οικονομία καυσίμου, χάνοντας ελάχιστα στις ψηλές.

JohnGS1100 30-08-2012 10:09

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 749083)
μπραβο φιλαρακι αν και δεν ειναι το φορτε μου η αναγνωση τετοιων πινακων καταλαβα οτι αυτο που λες ειναι σωστο
στο τελευταιο σερβις που του εκανα μου ειπε ο μαστορας οτι και η μαμα bmw αλαξε κατι με τους επαναπρογραματιζμους
και οτι χρειαζομαι και εγω (το μηχανακι) με εμενα δεν γινετε τιποτα:sm3::sm3:
καλη συνεχεια :ye02::re25:

Στις αντιπροσωπείας αν επιμείνεις λίγο μπορούν να κάνουν update on line με νέους χάρτες από Γερμανία (για μοντέλα άνω του 2004 κ με μπρίζα). Το κάνουν στα σπορ αυτοκίνητα κ είναι δωρεάν, μόνο τα εργατικά πληρώνεις.

Εδιτ : Προς το παρόν, με chipάκι απλά κ γρήγορα γίνεται στα R 1100 GS, R 1150 GS και R 850 GS.

nivam 30-08-2012 10:41

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Για το 1200 δεν νομίζω πως γίνεται, προς το παρόν τουλάχιστον, γιατί επάνω στο BMS-K, είναι και το software του EWS που "διαβάζει" το κλειδί.:)

Nikosone 30-08-2012 12:45

Ευχαριστώ όλο και κάτι θα βρεθεί για μας τους 1200δες

dionysisgs 31-08-2012 00:07

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 749095)
Καλημέρα παιδιά.

Να ρωτήσω και το 1200 το ίδιο πρόβλημα έχει ? Δηλ. αλλάζεις ταχύτητα κ αργεί η ροπή του ?

Θα το ψάξω, αλλά εδώ είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα ο εγγέφαλος σε εσάς ελέγχει μία σειρά από παραμέτρους που αφορούν κ άλλες λειτουργίες της μηχανής.

Οπότε πρέπει να μάθω αν :
1. Έχει μπρίζα κάτι σαν OBD (γιατί με chip σίγουρα δε γίνεται).
2. Αν έχει 2 αισθητήρες λ ?
3. Αν έχει στανταρ immo.
4. Αν ελέγχει αυτοματισμούς όπως στα αυτοκίνητα πχ. cruise, αναμα φώτων κλπ.

Για το μηχανικό μέρος τώρα, μήπως άλλαζοντας το αβανς στον εκκεντροφόρο έχασες δύναμη στις ψηλές ? Δε θα ήταν προτιμότερο να άλλαζες κάποιο γρανάζι πχ. στις σχέσεις μετάδοσης μιας κ έχεις 6η ??(δε θα σου φανεί στην τελική). Επίσης ένα άλλο κόλπο για την ελτίωση ροπής στις χαμηλές είναι να βελτιώσεις την αναπνοή κ συγκεκριμένα την ταχύτητα ροής του εισερχομενου-εξερχόμενου αέρα. Δηλ. μπορείς να τοποθετήσεις στενότερους αυλούς εξαγωγής εξάτμισης κ μακρύτερους λαιμούς στις εισαγωγές + ένα φιλτρο τύπου χοάνας μέσα στο φιλτροκούτι. Δημιουργείται έτσι φαινόμενο "βεντούρι" και γεμίζει κανονικά τις χαμηλομεσαίες με φοβερή οικονομία καυσίμου, χάνοντας ελάχιστα στις ψηλές.

κατά τα ξένα forums που ασχολούνται με το θέμα www.pelicanparts etc. χάνεις.περίπου 2 άλογα στις πολύ υψηλές στροφές. εγώ δεν κατάλαβα διάφορα μιας και δεν είμαι.οδηγός των τελικών. όμως το κέρδος που έχω στις μεσαίες από τις 1500 έως και τις.6000 είναι.τεράστιο μιας και.ουσιαστικά το πρόβλημα.του κενού που υπήρχε εξαφανίστηκε. τώρα μπορώ να οδηγώ με μια σχέση επάνω χωρίς.σκορτσαρισματα. και η επιτάχυνση.είναι.σαφώς βελτιωμένη. προσοχή....δεν.αύξησΑ την υποδυναμη αλλά στους χ.Ψ. αξωνες. η ροπή MAX κατέβηκε κατά 800 με 1000 στροφές με οτι αυτό συνεπάγεται.όσο αφορά την τελική σχέση μετάδοσης το μόνο που είναι εφικτό είναι η αλλαγή με αυτή του GS αλλά ουσιαστικά αλλοιώνεται.ο χαρακτήρας της μοτοσυκλέτας που είναι καθαρό touring. απλά την έχω κάνει πολύ.πιο φιλική στα ένδον τα τοίχων της πρωτεύουσας.

dionysisgs 31-08-2012 00:11

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
αααα....ξέχασα..... μικροθεματακια.στο ρελαντί. εξαφανίστηκαν...ώρες ώρες μου θυμίζει Άπω ανατολή και όχι βαρβάριανς.

java 31-08-2012 06:10

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Ευχαριστώ κι εγώ για το ωραίο θέμα που άνοιξες JohnGS1100.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που μπορεί να είναι αστείο για όσους γνωρίζουν το θέμα.
Γιατί μέχρι το 69% του γκαζιού βλέπουμε οτι η παροχή καυσίμου μειώνεται καθώς αυξάνονται οι στροφές, ενώ από το 75% και μετά η παροχή ανεβοκατεβαίνει καθώς αυξάνονται οι στροφές;

JohnGS1100 31-08-2012 10:35

Απάντηση: Επαναπρογραμματισμός ECU BMW GS 1100
 
Από τα λίγα μηχανολογικά που ξέρω έχει να κάνει με την εισορή αέρα η οποία ανεβαινει γεωμετρικά όσο ανοίγεις το γκάζι κ αυξάνονται οι στροφές. Επίσης έχει να κάνει κ με το σκοπό χρήσης του κινητήρα, πχ. με σταθερό γκάζι πρέπει να σταματάει να ανεβάζει στροφές κ να πηγαίνει σταθερά, ενώ με τέρμα άνοιγμα το μίγμα πρέπει εμπλουτίζεται γρήγορα για να μη κάνει διακοπές από την απότομη εισροή αέρα κ να μπορεί να επιταχύνει.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:17.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!