GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Strobo Lights για την μπέμπα μου ? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=15950)

pkar 08-12-2010 00:56

Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Μήπως ξέρει κανένας αν μπορώ να βρώ Strobo Lights για την μηχανή ή κάποιο τρόπο να φτιάξω εγώ ?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 08-12-2010 01:55

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Υπάρχουν έτοιμα .... κ σε Ελληνικά καταστήματα (δεν γράφω ονόματα λόγω διαφήμισης ;)), αλλά κ εξωτερικό ...

Στην Ελλάδα έχουν ~90 - 100 € το σετάκι (4-5 led)

Να ξέρεις πάντως ότι είναι απαγορευμένα δια "ροπάλου" ... ακόμη και τα λευκά .... :(

dimitrisb 08-12-2010 02:01

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Τι εννοείς strobo lights?
Που θέλεις να τα τοποθετήσεις?

vpentza 08-12-2010 11:35

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
strobo lights είναι τα χριστουγεννιάτικα φωτάκια που φοράνε τα περιπολικά, οι μοτό της αστυνομίας, τα ασθενοφόρα, η πυροσβεστική...γι'αυτό και απαγορευεται η χρήση τους....

kostasx 08-12-2010 12:38

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Δεν ξέρω που θα τα βρείς..αλλά δεν εξιγείς λίγο το σκεπτικό σου..:confused::confused:
μιας και δημιούργησες αρκετές απορίες ως προς την χρησιμότητά τους..

vpentza 08-12-2010 12:40

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
υπάρχουν παντού, πχ στη Σπύρου Πάτση έχει πολλά μαγαζιά.....
το θέμα είναι ο Pkar, τί έχει βάλει στο μυαλό του....

Sotos_ 08-12-2010 14:22

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
παιζει μεχρι και κατασχεση οχηματος αν σε πιασουν ?
Κατι τετοιο ειχα ακουσει...
για καλο και για κακο διασταυρωσε το καπου πιο επισημα...

ckk 08-12-2010 18:08

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Αν είναι τόσο απαγορευτικό, πώς τα πουλάνε? :Απορία:

Και πώς τα έχουν οι συνοδευτικές των μεγαλόσχημων? :hmmm:

vpentza 08-12-2010 18:46

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 268860)
Αν είναι τόσο απαγορευτικό, πώς τα πουλάνε? :Απορία:

Και πώς τα έχουν οι συνοδευτικές των μεγαλόσχημων? :hmmm:


ώχου και εσύ με τις ερωτήσεις σου......:D
elementary Dr Watson...:hmmm:

vasorfa 08-12-2010 19:14

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 268327)
Υπάρχουν έτοιμα .... κ σε Ελληνικά καταστήματα (δεν γράφω ονόματα λόγω διαφήμισης ;)), αλλά κ εξωτερικό ...

Στην Ελλάδα έχουν ~90 - 100 € το σετάκι (4-5 led)

Να ξέρεις πάντως ότι είναι απαγορευμένα δια "ροπάλου" ... ακόμη και τα λευκά .... :(


Ενίσταμαι.....:)

παρακαλω να ενημερωθω ειτε απο εδω ειτε με pm,

Ti θα πει κανεις διαφημηση ρε Νικολα????

ολα αυτα που κατα καιρους σηκωνουν τα μελη (οπως και εγω κατα καιρους) διαφημηση δεν ειναι.....ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ....

αντε...περιμενω:cool:

ckk 08-12-2010 19:15

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 268873)
ώχου και εσύ με τις ερωτήσεις σου......:D
elementary Dr Watson...:hmmm:

'Αλλος κάνει ερωτήσεις... 697 344 54.. (το τηλέφωνο της καλόγριας :cool:) :sm7::sm7::sm7:

vasorfa 08-12-2010 19:16

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 268860)
Αν είναι τόσο απαγορευτικό, πώς τα πουλάνε? :Απορία:

Και πώς τα έχουν οι συνοδευτικές των μεγαλόσχημων? :hmmm:



Τα πουλανε με <<προσχημα>> τα,,,,συνοδευτικα οχηματα ασφαλειας είτε για <<αγωνιστική ή εκτος δρόμου χρηση>> αλλο βεβαια που τα καγκουρια,,,,,κατεβαινουν στην πλατεα του μπουρναζιου και θαρεις πως έρχεται ο ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ:D:sm7::sm7::hmmm:

vasorfa 08-12-2010 19:17

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 268885)
'Αλλος κάνει ερωτήσεις... 697 344 54.. (το τηλέφωνο της καλόγριας :cool:) :sm7::sm7::sm7:


και


Το αλλο ....


παλιόπαιδο.....:p:p:p:sm7::sm7::sm7:

ckk 08-12-2010 19:25

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 268886)
Τα πουλανε με <<προσχημα>> τα,,,,συνοδευτικα οχηματα ασφαλειας είτε για <<αγωνιστική ή εκτος δρόμου χρηση>> αλλο βεβαια που τα καγκουρια,,,,,κατεβαινουν στην πλατεα του μπουρναζιου και θαρεις πως έρχεται ο ΕΠΙΤΑΦΙΟΣ:D:sm7::sm7::hmmm:

Το τρομερό είναι που τους πασάρομαι για συνάδελφος. Π.χ. του Κόκκαλη, ή της Λάτση. 'Πς μάγκα, του Κόκκαλη είμαι'. Ελέγχει από τον καθρέφτη, βλέπει και την GS και φεύγουν από την μέση της λουρίδας, ξέρεις για να φυλάνε και ντε τον όποιον, και περνάω αέρα. :sm7::sm7:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 268887)
και


Το αλλο ....


παλιόπαιδο.....:p:p:p:sm7::sm7::sm7:

Έ, είμαι αληταράς, πώς να το κάνουμε... (75) :sm7::sm7::sm7:

pkar 08-12-2010 19:50

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Χωρίς παρεξήγηση παιδιά αλλά τα θέλω καθαρά για λόγους ασφάλειας...
Εδώ και 2 μήνες που έγινα για 2η φορά μπαμπάς έχω αρχίσει να φοβάμαι λίγο περισσότερο...
Όταν κατεβαίνω την εθνική το απόγευμα απο τα βόρεια και κάθε πικραμένος με την κίνηση δεν ξέρει που παν τα 4, πιστεύω πως ένα strobo light τραβά την προσοχή !!! προτιμάω να με πουνε κάγκουρα παρά να με πάρει σβάρνα κάνας κοιμησμένος...

vasorfa 08-12-2010 19:58

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pkar ( 268903)
Χωρίς παρεξήγηση παιδιά αλλά τα θέλω καθαρά για λόγους ασφάλειας...
Εδώ και 2 μήνες που έγινα για 2η φορά μπαμπάς έχω αρχίσει να φοβάμαι λίγο περισσότερο...
Όταν κατεβαίνω την εθνική το απόγευμα απο τα βόρεια και κάθε πικραμένος με την κίνηση δεν ξέρει που παν τα 4, πιστεύω πως ένα strobo light τραβά την προσοχή !!! προτιμάω να με πουνε κάγκουρα παρά να με πάρει σβάρνα κάνας κοιμησμένος...


Γιαυτον τον λογο...ΕΧΩ ρυθμισει τα φωτα της princess να χτυπανε....λιγο ψιλα .....και ετι κανω αισθητη την παρουσια μου καλυτερα,,,,βεβαι εννιοτε ακκουω και τα μπινελικια μου,....αλλα προτιμω να με βριζουν απο το να πουν...δεν σε ειδα....:(:(

vasorfa 08-12-2010 20:01

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Και μην ξεχασω...αν σε τσιμπησουν σε μπλοκο με τα strobo αναμενα και τα στρουμφακια θελουν να εξαντλησουν όλη την αυστηροτητα του νομου.....εχει ΑΥΤΟΦΟΡΩ.....νομιζω ισχυει και κλειστα να τα εχεις αν τα βρουν εγκατεστημενα και λειτουργικα...γιαυτο φιλε μου κοιτα μην την γλυτωσεις απο τα κουτακια και σου φερνουμε σιγαρεττα σε κανενα πουλι....(κλορυδαλλο...:o:o)και σε ψαχνουν και τα πιστιρικια σου....:):)

pkar 08-12-2010 20:06

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 268907)
Και μην ξεχασω...αν σε τσιμπησουν σε μπλοκο με τα strobo αναμενα και τα στρουμφακια θελουν να εξαντλησουν όλη την αυστηροτητα του νομου.....εχει ΑΥΤΟΦΟΡΩ.....νομιζω ισχυει και κλειστα να τα εχεις αν τα βρουν εγκατεστημενα και λειτουργικα...γιαυτο φιλε μου κοιτα μην την γλυτωσεις απο τα κουτακια και σου φερνουμε σιγαρεττα σε κανενα πουλι....(κλορυδαλλο...:o:o)και σε ψαχνουν και τα πιστιρικια σου....:):)

Μετά απο αυτή την εξέλιξη μάλλον θα αναθεωρήσω την τοποθέτηση και θα παραμείνω σε πιο ψηλά προβολάκια ... (ξενον - ΠΟΛΥ ΦΩΣ !!!) + τον κύκλωπα της Wunderlich !!!
EE !!! Πιστεύω πως θα με βλέπουν ...
:sm1:

skippybi 08-12-2010 20:07

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 268884)
Ενίσταμαι.....:)

παρακαλω να ενημερωθω ειτε απο εδω ειτε με pm,

Ti θα πει κανεις διαφημηση ρε Νικολα????

ολα αυτα που κατα καιρους σηκωνουν τα μελη (οπως και εγω κατα καιρους) διαφημηση δεν ειναι.....ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ....

αντε...περιμενω:cool:

Να κάνουμε και διαφήμιση στα απαγορευμένα δλδ;;;;):p

vpentza 08-12-2010 20:41

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
η λύση με τα νόμιμα πλαινά προβολάκια είναι νομίζω η πιό ενδεδειγμένη...μου έχουν σώσει τη ζωή μέρα-μεσημέρι...

Το τηλ της καλόγριας ...δεν απαντά ckk..:hmmm::sm7:

pkar 08-12-2010 21:02

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Έβαλα και πρόσφατα τα xenon με μία ωραία πατέντα για τα ballasts ...
Θα ποστάρω φωτό λίαν συντόμως σε σχετικό θέμα που είχαμε ανοίξει ...
Δεν θυμάμαι πιο αλλα θα το βρώ...

ThanDim 09-12-2010 00:08

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Προσωπικά έχω βάλει ένα λευκό strobe και το έχω χρησιμοποιήσει κάμποσες φορές σε κάποιους που δεν καταλαβαίνουν ούτε από φώτα, ούτε από κόρνες.... Πόσοι ανεγκέφαλοι που κυκλοφορούν στη μέση από τις λωρίδες έχουν καταπιεί το κινητό τους.... ;)

Αν και έχω ψάξει λίγο στον κώδικα δεν έχω βρει κάτι που να απαγορεύει το λευκό φως! Μπλε, κόκκινο, πορτοκαλί χαρακτηρίζουν συγκεκριμένα οχήματα και είναι σίγουρα παράνομα να τα χρησιμοποιείς! Αλλά για λευκό δεν αναφέρει κάτι..... Φυσικά αν κάποιος μπορεί να αναρτήσει κάτι που να το απαγορεύει θα βοηθούσε πολύ!!

Για τον προβολέα δεν συμφωνώ να στραβώνει γιατί μπορεί να προκαλέσουμε και ατύχημα!! Δεν ρίχνουμε το φως μόνο στους μπροστινούς μας αλλά και στους απέναντι που επηρεάζονται ΠΟΛΥ περισσότερο!

Αν θέλει κάποιος επιπλέον πληροφορίες ας στείλει π.μ. για να μην "σκανδαλίζουμε" και τους υπόλοιπους! :sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 09-12-2010 03:08

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Είχα ενδιαφερθεί, για να πάρουμε δυο σετ στρόμπο λευκά,

για να τα χρησιμοποιούμε στις εκδρομές ...

Ένα να έχει ο leader κ ένα η "σκούπα", προκειμένου να είμαστε περισσότερο ορατοί, σαν κομβόι ...

Έτσι, επισκέφτηκα τον εισαγωγέα που φέρνει παρεμφερή είδη (φάρους, στρόμπο, σειρήνες)

για την ΕΛΑΣ κ τα υπόλοιπα σώματα ασφαλείας, που έχει έδρα στο Π. Ψυχικό

και αυτός μου είπε ....

Ευχαρίστως στα πουλάω, αλλά να ξέρεις ότι είναι παράνομα ...

Αν σε "μπαγλαρώσουν", μην έρθεις κ μου ζητήσεις ευθύνες .... :cool:

Τώρα, νόμο δεν μου έδειξε, αλλά για να μου πει έτσι .... κάτι θα ήξερε .... ;)

CPretenteriS 09-12-2010 03:10

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απ' όσο ξέρω το λευκό δεν απαγορεύεται ξεκάθαρα... έχω κάνει μια ερώτηση για κόστος και περιμένω απάντηση τις επόμενες ημέρες...:cool:

TEOSS 09-12-2010 03:50

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 268907)
Και μην ξεχασω...αν σε τσιμπησουν σε μπλοκο με τα strobo αναμενα και τα στρουμφακια θελουν να εξαντλησουν όλη την αυστηροτητα του νομου.....εχει ΑΥΤΟΦΟΡΩ.....νομιζω ισχυει και κλειστα να τα εχεις αν τα βρουν εγκατεστημενα και λειτουργικα...γιαυτο φιλε μου κοιτα μην την γλυτωσεις απο τα κουτακια και σου φερνουμε σιγαρεττα σε κανενα πουλι....(κλορυδαλλο...:o:o)και σε ψαχνουν και τα πιστιρικια σου....:):)

Πολύ σωστά!:)
Με προβολείς ,προβολάκια κ.α. εισάγονται και παίρνουν έγκριση τύπου auto & moto …με στρόμβο παίρνουν??? (μια σκέψη έκανα);)

( όχι και κορυδαλλό…):o

pkar 09-12-2010 12:23

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Υπάρχει κάποιος δικηγόρος που να γνωρίζει σχετικά με αυτό το θέμα ή να μπορεί να βρεί να μας πεί συγκεκριμένα πράγματα????
Μιας και το ανοίξαμε να το ερευνήσουμε ...

Kimwnas 09-12-2010 15:47

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Παίζει κι αυτή η ιδέα πάντως... και την φέρνεται και στα μέτρα σας με ότι θέλετε για επιγραφή... :D


Kimwnas 09-12-2010 15:54

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Επί της ουσίας πάντως, σύμφωνα με το άρθρο 44 παρ.1 του κώδικα οδικής κυκλοφορίας:

'Aρθρο 44
Οχήματα άμεσης ανάγκης - Έργα στις οδούς.
1. Αυτοί που χρησιμοποιούν την οδό, όταν ειδοποιούνται με τις συσκευές ηχητικής ή φωτεινής προειδοποίησης, ότι πλησιάζει όχημα άμεσης ανάγκης, ή όχημα με το οποίο μεταφέρονται τα πρόσωπα που έχουν ανάγκη άμεσης βοήθειας υποχρεούνται να αφήνουν χώρο, κινούμενοι προς τα δεξιά της οδού, για να διέλθει το όχημα αυτό και σε περίπτωση ανάγκης να σταματούν. Ως οχήματα άμεσης ανάγκης, για την εφαρμογή της διάταξης αυτής, θεωρούνται τα οχήματα που φέρουν ειδικά πρόσθετα μπλε ή ερυθρά φώτα. Με ένα ή περισσότερα μπλε φώτα που αναβοσβήνουν, μπορούν να εφοδιάζονται μόνο τα νοσοκομειακά οχήματα, τα οχήματα πρώτων βοηθειών και κλινικών, τα οχήματα της Ελληνικής Αστυνομίας, ως και τα οχήματα των στρατιωτικών και λιμενικών αρχών. Με ένα ή περισσότερα ερυθρά φώτα που αναβοσβήνουν, μπορούν να εφοδιάζονται μόνο τα οχήματα της πυροσβεστικής υπηρεσίας δασαρχείου και αποκατάστασης βλαβών ηλεκτρικού δικτύου. Με απόφαση του Υπουργού Μεταφορών και Επικοινωνιών μπορεί να παρέχεται το δικαίωμα να τοποθετούνται τα πιο πάνω φώτα και σε άλλες κατηγορίες οχημάτων.

pkar 09-12-2010 16:38

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα για λευκά στρομπο !!!

ckk 09-12-2010 17:00

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pkar ( 269485)
Άρα δεν υπάρχει πρόβλημα για λευκά στρομπο !!!

Άντε εξήγησέ το εσύ αυτό στην προβατίνα…

Πριν πολλά χρόνια ανέβαινα καλοκαίρι, μέρα την Κηφισίας με κράνος – γάντια – προβολείς κλπ. Με σταματάει λοιπόν προβατίνα και με ΓΡΑΦΕΙ για χρήση φώτων κατά την διάρκεια της ημέρας.

Υπομονετικά γέλαγα όταν μου είπε ‘κράνος καλοκαιριάτικα’ και να βγάλω το κράνος για να δει το πρόσωπό μου. (Full face)

Την αναφορά στην τροχαία της Κηφισιάς την έφαγε όταν πέρναγαν τα παπάκια από δίπλα χωρίς κράνος – γάντια – τροχούς κλπ και σε σχόλιό μου πώς θα αισθανόταν αν έριχναν τον ‘πάπιο’ κάτω και έσπαγε το κεφάλι του, μου είπε ’εσύ να κάνεις αυτό που πρέπει’. Έ το έκανα. Την αναφορά δε, την κυνήγησα, μέχρι που γράφτηκε στον φάκελό του.

TEOSS 10-12-2010 02:58

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Μάλλον τοποθετείτε λάθος το θέμα …το πρόβλημα δεν είναι στο χρώμα ….ο καθένας βέβαια βάζει ότι θέλει … και παπάδες !!! εάν είναι νόμιμοι (οι παπάδες) είναι άλλο θέμα …:D


Η παράθεση άσχετων περιπτώσεων , λαθών ΄η απλά γνήσιας ανθρώπινης βλακείας δεν είναι ασφαλής βάση συμπερασμάτων νομικής φύσεως. :cool: ;)

kostasx 10-12-2010 10:50

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas ( 269452)
Επί της ουσίας πάντως, σύμφωνα με το άρθρο 44 παρ.1 του κώδικα οδικής κυκλοφορίας:

'Aρθρο 44
Οχήματα άμεσης ανάγκης - Έργα στις οδούς...

Έτσι όπως το θέτει, δεν απαγορεύεται..
Άντε όμως να σε σταματήσουν στο δρόμο και να κάτσεις να τους το εξηγήσεις..:(
Τύπωσε τον ΚΟΚ και κουβάλα τον μαζί σου..;);)

TEOSS 11-12-2010 01:21

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Δηλαδή φιλαράκι εσύ διαβάζοντας το συγκεκριμένο άρθρο 44 (που δεν είναι το μόνο σχετικό με το θέμα), κατάλαβες ότι η μότο σου είναι όχημα παροχής βοηθείας και μάλιστα σου δίνεται το δικαίωμα, που δεν έχουν ούτε τα εν λόγο οχήματα, της συνεχούς και άνευ λόγου χρήσης αυτών των φώτων ???

Μήπως αυτά τα φώτα προκαλούν θαμβωση στους άλλους οδηγούς ? - πλημμέλημα - ακόμα και ψυχοπαθολογικές καταστάσεις [επιληψια] ?
Μπορεί ένα όχημα να πάρει έγκριση τύπου με αυτά τα φώτα ? μήπως παραβιαζεται λοιπόν η έγκριση που έχει πάρει το όχημα σου για να κυκλοφορήσει με τις συνεπειες που έχει αυτό ?


Εάν εγώ βάλω 10 μαγνητικούς φάρους λευκού χρώματος στην οροφή του αυτοκίνητου μου και 10 παλμικούς προβολείς (στρομπο) περιμετρικά (μάσκα ,φτερα,5η πόρτα …) << για να με βλέπουν>> είμαι νόμιμος γιατί όλα είναι λευκά ??? Μήπως από το άγχος μου, μη δεν με δουν, πρέπει βάλω έναν αντιαεροπορικό προβολέα καλύτερα ???
θα τρελαθούμε εντελώς σε αυτή τη χώρα ,δεν παίζεται η κατάσταση….

PACO 11-12-2010 13:45

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
σε περιπτωση που σε σταματησουν και τα ειχες σε λειτουργεια σε γραψανε....και πες εσυ αρθρα 44 και αλλα τετοια....πρεπει να συντρεχει λογος για να τα βαλεις..
η δικια μου bmw ειναι συνοδεια και ουτε που το χω βαλει...προβολακια βεβαια εχω:D συμφωνω με κοστα χ

Kimwnas 11-12-2010 14:02

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
1 Συνημμένο(α)
Την καλύτερη δουλειά πάντως σε συνθήκες χαμηλής ορατότητας την κάνει μακράν ένα απλό (και φτηνό) γιλέκο έντονου χρώματος με ανακλαστικές λωρίδες (σαν της φωτογραφίας).
Κάνει τεράστια διαφορά και φοριέται απλά πάνω απο το μπουφάν της μηχανής χωρίς να εμποδίζει. Στην Αγγλία τα φοράνε αρκετοί όταν χρειάζεται, στην Ελλάδα τώρα είναι άλλο θέμα, εδώ δεν φοράνε κράνος... :D
Και παίζει και σε αδιάβροχο που είναι ίσως και η ιδανική περίπτωση καθώς όταν το χρειάζεσαι = βρέχει = χαμηλή ορατότητα...

Παράδειγμα...
High Visibility Reflective Jacket - webBikeWorld

vasorfa 11-12-2010 14:03

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Ωραιος ο Κιμωνας:cool:

TEOSS 12-12-2010 03:48

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Το άρθρο 44 αναφέρεται στην υποχρέωση του οδηγού να διευκολύνει τα οχήματα άμεσης ανάγκης, άρα σχετικά… άσχετο με το θέμα, ρίξε και μια ματιά στο άρθρο 46 παρ.1 και απάντησε στην απλή ερώτηση : είναι τα στρομπο <<προσθήκη εξαρτήματος>> που απαγορεύεται , δεν προβλέπεται από τις διατάξεις , και γι αυτό κανένα όχημα δεν παίρνει έγκριση τύπου για κυκλοφορία με τέτοια φώτα ? (εκτός ειδικών αδειών ). Είναι επικίνδυνα γιατί προκαλούν θαμβωση στους λοιπούς οδηγούς (προπορευόμενους ΄η αντιθέτως ερχόμενους) ,άρα μπορούν να εφαρμοστούν οι διατάξεις αυτού του άρθρου ?
……….υπάρχει και συνέχεια … υπάρχει και σχετικά σχετικό παράθυρο….αν και μάλλον δεν χρειάζεται.-

dimitrisb 12-12-2010 04:01

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Προσωπικά θα πρότεινα κάτι άλλο...
Όταν τυχαίνει και έχει μποτιλιάρισμα ανάβω "alarm" και όταν κάποιος οδηγός κλείνει το δρόμο, σινιάλο με τα φώτα και αν δεν ξυπνήσει, τότε μία κόρνα θα τον ξυπνήσει! Φυσικά δεν πηγαίνω γρήγορα ανάμεσα από τα αυτοκίνητα για να προλαβαίνω να φρενάρω.
Αυτά τα απλά ... :)

Think about it...

manosamos 12-12-2010 08:29

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Εγω παντως το σκεφτομε σοβαρα για 2 στρομπο,μικρα(οχι αστυνομικο φαρο,οκ?)
Χρηση μονο εθνικη οδο.
Καλυτερα να με γραψουνε ,παρα μα παω στα ραδικια:cool:
Το καλοκαιρι στους Αγ.Θεοδωρους,ενας απο την τερμα αριστερα(4η) μου ηρθε στην δευτερη λωριδα,επειδη επρεπε να βγει να απο την εθνικη στα ..200 μετρα.
Τι λες τωρα,στρομπο και κορνα Ναυτιλο-φορτηγατζιδικη,γιατι κοιμουνται τα ζωντανα.....:cool:

ThanDim 12-12-2010 11:10

Απάντηση: Strobo Lights για την μπέμπα μου ?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 271196)
Είναι επικίνδυνα γιατί προκαλούν θαμβωση στους λοιπούς οδηγούς (προπορευόμενους ΄η αντιθέτως ερχόμενους)

Όπως καλή ώρα και οι αναμμένοι προβολείς ομίχλης που είναι φορτωμένα τόσα μηχανάκια! Πόσοι από εσάς δε τα έχετε αναμμένα όλο το 24ωρο, όλους τους μήνες του έτους; Ε, δεν ήμαστε και Αγγλία για να έχουμε τόσο ομίχλη...;) Η άσκοπη χρήση τους τιμωρείται από το νόμο!!! Άσε τις κόρνες τύπου Nautilus. Οποιος την ακούσει δίπλα στο παράθυρο του θα πάθει καρδιακό επεισόδιο.... :sm7::sm7::sm7:
Όλα αποσκοπούν στην παθητική ασφάλεια. ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ!! Εγώ δεν είμαι αρνητικός σε όλα αυτά - αντίθετα μάλιστα... :D - αρκεί να γίνεται ορθή χρήση και .....να μην κάνουν σαν λατέρνα την μηχανή :sm7::sm7:



Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manosamos ( 271206)
Τι λες τωρα,στρομπο και κορνα Ναυτιλο-φορτηγατζιδικη,γιατι κοιμουνται τα ζωντανα.....:cool:

:sm8:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:13.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!