GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Επικαιρότητα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=42)
-   -   Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43375)

Corsair 22-09-2013 01:32

Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Γραμμα από ένα πατέρα με πολλές αλήθειες!!

tromaktiko: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!

:u55:Νεύρα:u55:


υ/γ Ισως τα παιδιά από την περιοχή να μας πουν αν είναι και πραγματική ιστορια

Papadopaidi 24-09-2013 02:25

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Να σου πω την αλήθεια Ευάγγελε κ να μην είναι πραγματικό το
γεγονός απηχεί μέρος της καθημερινότητας. :(

AKIS_21 24-09-2013 08:40

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Τραγική στιγμή για έναν έλληνα ακόμα που τον ίδιο του το κράτος τον έβλεπε σαν "πελάτη"
Δυστυχως αυτα δε πουλάνε στα δελτία ειδήσεων και για μερικούς δε ειναι και τοσο σοβαρός λόγος αυτοκτονίας κριμας για τον άνθρωπο απλα θα ειναι ένας ακόμα για στατιστική μελέτη
Μακαρι να βρεθεί μια λύση στα προβλήματα του

ARGI 24-09-2013 20:15

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Δυστυχώς κάπως έτσι είναι τα πράγματα (δεν ξέρω εάν είναι αληθινό το γράμμα)...

Ξέρω όμως ανθρώπους που έχουν έρθει σε πολύ δύσκολη θέση
λόγω ΤΕΒΕ !!!
Τελείως συπτωματικά πριν διαβάσω το post,
ένας πελάτης μου είπε ότι το ΤΕΒΕ, του ζήτησε
να προσημειώσει το σπίτι του, για τις οφειλές του....:mad::mad::mad::wo20:

Any way, σηκώνει πολύ συζήτηση όμως το θέμα...
:(:(:(

Eftixis 24-09-2013 23:05

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Έτσι εχουν τα πράγματα Δυστιχώς ετσι για όλους τους ελεύθερους επαγγελματίες που κάθονται μυρολατρικά και δεν ξεσηκώνονται με τους υπόλοιπους εργαζόμενους είτε στον ιδιωτικό είτε στον δημόσιο τομέα

mpampis 25-09-2013 00:39

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
σπελιαλ αφιερωμενο στο φιλο μου τον Γιωργη και τον καθε Γιωργη της Ελλαδα μας που πιστευει??? οτι του πασαρουν και που μας λενε ΜΟΝΟ και ΠΑΝΤΑ για το τι σωστο ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.
Στο καθε πολιτικο-απατεωνα-αδιαφορο-χοντροπετσο-κουφο-τυφλο-υπευθηνο για την καταντια της χωρας μου.
Υπευθυνο για το κλεμενο μελον του 9 βδομαδων παιδιου μου,για την απελπισια,στα ορια της στεναχωριας,του Ελληνα οταν μαθαινει οτι..... ``εισαστε εγκυος``.
Σε ολους αυτους που πουλανε φυκια και απατεωνιες στον απελπισμενο ανεργο Ελληνα.
Αλλα και σε ολους οσους ΠΟΤΕ δεν φωναξαν,ποτε δεν θυμωσαν,ποτε δεν κατεβηκαν στους δρομους,ποτε δεν εκατσαν απεναντι απο το οργανο του κρατους,σε αυτους που φοβουντε και ...``που να τρεχω τωρα εγω εχω δουλεια...να την χασω?που ειναι στο καναπε και στο facebook.
Καποτε ελεγα σε ολους...θα ξυπνησει ο Ελληνας και θα τρομαξει ολη την ευρωπη..
Δυστυχως κοιματε βαρεια ακομα και ψηφιζει χρυση μ@λ.κια.
Δεν υπαρχουμε πια,αλλαξαμε,μεταλαχτηκαμε,βολευτηκαμε.Μας εξουσιαζει μια ανεραστη,ξυλινη,ασχημομουρα και κρυα γερμανιδα.Εχουμε πολιτικους(και πολυ λαο) YESερακηδες.
Μας διαιρεσαν και βασιλευουν.
Δυστυχως ο Ελληνας εφυγε,καπου ταξιδευει,αλλα ακομα καπου βαθια μεσα μου το πιστευω θα ξαναγυρισει και οταν γυρισει θα τους γ@μ.σει οπως ειπε και ο μεγας Καραισκακης.
Υ.γ μπορει το γραμμα να ειναι απατεωνια αλλα τριγυρω μου συμβαινουν πολυ χειροτερα απο αυτο

GeorgeP 25-09-2013 01:21

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis ( 950559)
σπελιαλ αφιερωμενο στο φιλο μου τον Γιωργη και τον καθε Γιωργη της Ελλαδα μας που πιστευει??? οτι του πασαρουν και που μας λενε ΜΟΝΟ και ΠΑΝΤΑ για το τι σωστο ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.
Στο καθε πολιτικο-απατεωνα-αδιαφορο-χοντροπετσο-κουφο-τυφλο-υπευθηνο για την καταντια της χωρας μου.
Υπευθυνο για το κλεμενο μελον του 9 βδομαδων παιδιου μου,για την απελπισια,στα ορια της στεναχωριας,του Ελληνα οταν μαθαινει οτι..... ``εισαστε εγκυος``.
Σε ολους αυτους που πουλανε φυκια και απατεωνιες στον απελπισμενο ανεργο Ελληνα.
Αλλα και σε ολους οσους ΠΟΤΕ δεν φωναξαν,ποτε δεν θυμωσαν,ποτε δεν κατεβηκαν στους δρομους,ποτε δεν εκατσαν απεναντι απο το οργανο του κρατους,σε αυτους που φοβουντε και ...``που να τρεχω τωρα εγω εχω δουλεια...να την χασω?που ειναι στο καναπε και στο facebook.
Καποτε ελεγα σε ολους...θα ξυπνησει ο Ελληνας και θα τρομαξει ολη την ευρωπη..
Δυστυχως κοιματε βαρεια ακομα και ψηφιζει χρυση μ@λ.κια.
Δεν υπαρχουμε πια,αλλαξαμε,μεταλαχτηκαμε,βολευτηκαμε.Μας εξουσιαζει μια ανεραστη,ξυλινη,ασχημομουρα και κρυα γερμανιδα.Εχουμε πολιτικους(και πολυ λαο) YESερακηδες.
Μας διαιρεσαν και βασιλευουν.
Δυστυχως ο Ελληνας εφυγε,καπου ταξιδευει,αλλα ακομα καπου βαθια μεσα μου το πιστευω θα ξαναγυρισει και οταν γυρισει θα τους γ@μ.σει οπως ειπε και ο μεγας Καραισκακης.
Όταν γυρίσω θα τους γαμήσω - Βασίλης Παπακωνσταντίνου - YouTube
Υ.γ μπορει το γραμμα να ειναι απατεωνια αλλα τριγυρω μου συμβαινουν πολυ χειροτερα απο αυτο

το νετ δυστυχως ειναι γεματο απο τετοιες ''επιστολες''...............
Δεν μπορει να εξακριβωθει αν ειναι αληθεια ¨η οχι και αφου δεν........προσπερναει.
Αυριο λεω να κατσω να γραψω κι εγω μια, θα βαλω υπογραφη Γ.Παπαδοπουλος αριθμος ΤΕΒΕ 1234567, αμεσως θα ςιναι σε ολα τα μπλοκς αναρτημενο και οσοι το διαβαζουν θα γραφουν και θα νομιζουν οτι κι εσυ αλλα και οι υπολοιποι........

<οποτα, στον καλαθο των αχρηστων τετοιες επστολες απο το νετ.....


mpampis 25-09-2013 01:56

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
γιωργη μπορει να εχεις και δικιο,αλλα δεν χρειαζομαι επιστολες για να δω τι συμβαινει γυρω μου.Μπορω να δω το Βασιλακη απεναντι ,την Αννα διπλα μου,το πατερα μου που του αφησανε συνταξη 420 ευρω,κοσμο και κοσμακη που δεν εχει στειλει καμια επιστολη...:(:mad:

frits 25-09-2013 08:56

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 950569)
το νετ δυστυχως ειναι γεματο απο τετοιες ''επιστολες''...............
Δεν μπορει να εξακριβωθει αν ειναι αληθεια ¨η οχι και αφου δεν........προσπερναει.
Αυριο λεω να κατσω να γραψω κι εγω μια, θα βαλω υπογραφη Γ.Παπαδοπουλος αριθμος ΤΕΒΕ 1234567, αμεσως θα ςιναι σε ολα τα μπλοκς αναρτημενο και οσοι το διαβαζουν θα γραφουν και θα νομιζουν οτι κι εσυ αλλα και οι υπολοιποι........

<οποτα, στον καλαθο των αχρηστων τετοιες επστολες απο το νετ.....



Αν αφαιρέσεις το προσωπικό στοιχείο από την επιστολή, όλα όσα γράφει είναι αλήθεια μέχρι κεραίας Γιώργο.
Ποιά από τις "καταγγελίες" αμφισβητείς...

AKIS_21 25-09-2013 18:19

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis ( 950559)
σπελιαλ αφιερωμενο στο φιλο μου τον Γιωργη και τον καθε Γιωργη της Ελλαδα μας που πιστευει??? οτι του πασαρουν και που μας λενε ΜΟΝΟ και ΠΑΝΤΑ για το τι σωστο ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.
Στο καθε πολιτικο-απατεωνα-αδιαφορο-χοντροπετσο-κουφο-τυφλο-υπευθηνο για την καταντια της χωρας μου.
Υπευθυνο για το κλεμενο μελον του 9 βδομαδων παιδιου μου,για την απελπισια,στα ορια της στεναχωριας,του Ελληνα οταν μαθαινει οτι..... ``εισαστε εγκυος``.
Σε ολους αυτους που πουλανε φυκια και απατεωνιες στον απελπισμενο ανεργο Ελληνα.
Αλλα και σε ολους οσους ΠΟΤΕ δεν φωναξαν,ποτε δεν θυμωσαν,ποτε δεν κατεβηκαν στους δρομους,ποτε δεν εκατσαν απεναντι απο το οργανο του κρατους,σε αυτους που φοβουντε και ...``που να τρεχω τωρα εγω εχω δουλεια...να την χασω?που ειναι στο καναπε και στο facebook.
Καποτε ελεγα σε ολους...θα ξυπνησει ο Ελληνας και θα τρομαξει ολη την ευρωπη..
Δυστυχως κοιματε βαρεια ακομα και ψηφιζει χρυση μ@λ.κια.
Δεν υπαρχουμε πια,αλλαξαμε,μεταλαχτηκαμε,βολευτηκαμε.Μας εξουσιαζει μια ανεραστη,ξυλινη,ασχημομουρα και κρυα γερμανιδα.Εχουμε πολιτικους(και πολυ λαο) YESερακηδες.
Μας διαιρεσαν και βασιλευουν.
Δυστυχως ο Ελληνας εφυγε,καπου ταξιδευει,αλλα ακομα καπου βαθια μεσα μου το πιστευω θα ξαναγυρισει και οταν γυρισει θα τους γ@μ.σει οπως ειπε και ο μεγας Καραισκακης.
Όταν γυρίσω θα τους γαμήσω - Βασίλης Παπακωνσταντίνου - YouTube
Υ.γ μπορει το γραμμα να ειναι απατεωνια αλλα τριγυρω μου συμβαινουν πολυ χειροτερα απο αυτο

Αν κανείς την πρόσθεση ........υπόλοιπο 0
Δε έμεινε και κανένας ολους τους είπες

diomiles 25-09-2013 18:55

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυλακή για χρέη στο ΤΕΒΕ!
 
Ειμαι στο Τεβε απο το 1986.

Μέχρι σήμερα δεν χρωσταω ουτε ένα ευρώ.

Παει καλά η δουλειά μου??? Οχι βέβαια...ισα ισα που παει κατα διαόλου.

Απλα όταν οι εποχές ήταν καλές την τελευταια μέρα που έληγε το ΤΕΒΕ άνοιγα το συρτάρι έπαιρνα την είσπραξη και το πλήρωνα.
Τώρα τα πράγματα είναι αλλιώς . Εχω κάνει κουμπαρά που λεει απο έξω ΤΕΒΕ και ριχνω μέσα λεφτα κάθε μέρα για δυο μηνες μέχρι να τα μαζέψω.

Σίγουρα υπάρχουν παρα πολλοί που καταστράφηκαν απο την κρίση με αποτέλεσμα να αδυνατούν να πληρώσουν τις ασφαλιστικές τους εισφορές.
Υπάρχουν όμως και παρα πολλοί που δεν έκαναν καλό κουμάντο.....και δεν το έκαναν ακόμα και τον καιρό που όλα πήγαιναν καλά.
Οι περισσότεροι απο αυτούς που γνωρίζω εγω χρωστάνε στο ΤΕΒΕ απο πριν την κρίση.

GeorgeP 25-09-2013 21:00

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 950612)
Αν αφαιρέσεις το προσωπικό στοιχείο από την επιστολή, όλα όσα γράφει είναι αλήθεια μέχρι κεραίας Γιώργο.
Ποιά από τις "καταγγελίες" αμφισβητείς...

o ''diomiles'' λεει κατι πιο πανω........


Αν εξαιρεσεις το πολιτικο στοιχειο του ''μου εταξαν'', ''επρεπε μα γινει'', ''τα φαγατε'', ''βουλιαξατε τα ταμεια'' κ.λ.π. των αδυναμιων του κρατους, τους φορους κ.λ.π. που ειναι αληθεια αλλα κανεις και ουτε αυτος μιλαγε, τα αλλα ειναι μεχρι κεραιας αμφισβητουμενα απο εμενα τουλαχιστον.

πρωτα λεει οτι


''μικρή επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ασφαλείας (security) η οποία βούλιαξε το 2003, κάτω από το βάρος μιας άσχημης συγκυρίας προσωπικών λαθών και λανθασμένων επιλογών...υγεια κ.λ.π''
και μετα κατηγορει ολους τους αλλους πλην των λαθεμενων του επιλογων.....

''Το δικαστήριο εξέδωσε απόφαση εξάμηνης φυλάκισης μου, επειδή δεν πλήρωσα τις εισφορές μου στο ΤΕΒΕ από το 2006 μέχρι το 2009. Μα η επιχείρησή μου βούλιαξε το 2003. Από τότε είμαι ανασφάλιστος. Τι μου προσέφερε όλα αυτά τα χρόνια το ΤΕΒΕ; (μπορεί εσείς να το λέτε ΟΑΕΕ, αλλά ο λαός σας το λέει ΤΕΒΕ, κύριε, και είναι η πιο σφιχτή θηλιά στο λαιμό του κάθε επαγγελματία).''

στην παρακατω ειναι παρανοικος για να μην μπω τιποτε αλλο, ας αρρωσταινε στο φιναλε να εβλεπε τι θα του προσεφερε το ΤΕΒΕ...

''Τι μου προσέφερε όλα αυτά τα χρόνια το ΤΕΒΕ; (μπορεί εσείς να το λέτε ΟΑΕΕ, αλλά ο λαός σας το λέει ΤΕΒΕ, κύριε, και είναι η πιο σφιχτή θηλιά στο λαιμό του κάθε επαγγελματία).''


......και τι θα πει ''θηλια στο λαιμο''? μηπως θα επρεπε ο ιδιος να αποφασιζει ποσα θα πληρωνει για την ασφαλεια του????

και αλλα πολλα που βαριεμαι να κατσω να αναλυσω.......

Ειναι και ανυπογραφο....οπως ολα του ειδους.......

AKIS_21 26-09-2013 00:04

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Οπως πάντα θα τα πω τοσο απλα και όσοι το καταλάβουν.
Σε κάθε πολιτισμένη χωρα η κυβερνήσεις θέλουν ΥΓΙΕΙΣ εταιρείες για να απασχολούν προσωπικό να καταβάλουν φόρους και να δημιουργούν ανάπτυξη.
Σε αυτή την προσπάθεια το κράτος ειναι αρωγός και βοηθάει οσο μπορει τους επιχειρηματιες
Αν καποιος εδω μέσα πιστεύει οτι το ελληνικό κράτος πράτει κάτι ανάλογο μαλλον θέλει καλύτερο ξυπνητήρι γιατι ΚΟΙΜΑΤΕ

GeorgeP 27-09-2013 15:30

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 ( 950931)
Οπως πάντα θα τα πω τοσο απλα και όσοι το καταλάβουν.
Σε κάθε πολιτισμένη χωρα η κυβερνήσεις θέλουν ΥΓΙΕΙΣ εταιρείες για να απασχολούν προσωπικό να καταβάλουν φόρους και να δημιουργούν ανάπτυξη.
Σε αυτή την προσπάθεια το κράτος ειναι αρωγός και βοηθάει οσο μπορει τους επιχειρηματιες
Αν καποιος εδω μέσα πιστεύει οτι το ελληνικό κράτος πράτει κάτι ανάλογο μαλλον θέλει καλύτερο ξυπνητήρι γιατι ΚΟΙΜΑΤΕ

ωραιος και δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να διαφωνει.......πλην κατι μωρων(χαζων) παλαιοκομματικων που θελουν την εξαλειψη του ιδ. τομεα, απο ψιλικατζιδικο-περιπτερο και πανω, και ολα να ανηκουν στο κρατος.
Αλλα για πες μου, ΤΙ εννοεις με το ''...κυβερνήσεις θέλουν ΥΓΙΕΙΣ εταιρείες για να απασχολούν προσωπικό να καταβάλουν φόρους και να δημιουργούν ανάπτυξη....''?
Διοτι, οταν τα εργοστασια πληρωνουν το φυσικο αεριο με 47,77ε την μεγαβατωρα, στην Γερμανια με 44,02 και στην Γαλλια με 39,71 τι αναπτυξη να περιμενει κανεις?
Ειναι ενας σημαντικοτατος ρολος που τα ελληνικα εργοστασια μετακομιζουν στο εξωτερικο.
Αν προσθεσεις και τις απεργιες των εργαζομενων (π.χ coca cola και ποσες αλλες στο παρελθον) εχεις ολο το πακετο.

Αν παλι κατεβασει το κρατος τις τιμες προμηθειας ενεργειας στις βιομηχανιες, βασιζομενος στην παραπανω φραση σου, θα πρεπει απο καπου να ισοσταθμισει την ''χασουρα'', αρα ¨η θα παει σε δανεισμο ¨η σε αυξηση των τιμολογιων ενεργειας στα νοικοκυρια ¨η, αν μπορει, θα μαζεψει τους φοροφυγαδες....κι εκει θα μπουν οι συνδικαλιστες κα θα πουν την οποια λαλακια μπορεις να φανταστεις........
Απο την αλλη ομως αν το κοστος π.χ της ενεργειας (αλλα και αλλων εξοδων π.χ εργατιων δλδ ΙΚΑ, φορολογια κ.λ.π.) κατεβαινε θα σωνονταν θεσεις χιλιαδων εργαζομενων πραγμα που ΠΟΤΕ δεν ηθελαν να δουν οι Σοσιαλο-αριστεροι συνδικαλιστες και πολιτικοι. Το κακο ειναι οτι και μεχρι σημερα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ!!!!!!!!
Εν αντιθεση με την υπολοιπη ευρωπη οπου και χαμηλη φορολογια εχουν οι βιομηχανιες, κι ελαστικους ορους εργασιας, και χαμηλα τιμολογια ενεργειας κ.λ.π.

Πως νομιζεις εσυ οτι μπορει να βοηθησει το κρατος σε αυτες αλαλ κι αλλες περιπτωσεις?

Και κατι τελευταιο, ζηταμε τα παντα απο το κρατος αλλα εμεις δεν κανουμε τιποτα γιαυτο, απο συνδικαλιστικη αποψη αλλα και απο ιδιωτικη κανουμε τσα παντα για να το βλαψουμε....... παραδειγμα οι απεργιες και το κλεισιμο του κεντρου 100 φορες τον χρονο, παραδειγμα αλλο η δυνατοτητα επιλογης που δινουν οι ελ. επαγγελματιες στον πελατη να πληρωνουν ¨η οχι τον ΦΠΑ με τον λεκτικο διαχωρισμο που κανουν κατα την προσφορα των υπηρεσιων τους.
Τι να λεμε απο εκει και υστερα?

AKIS_21 27-09-2013 15:43

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 951624)
ωραιος και δεν νομιζω να υπαρχει κανεις που να διαφωνει.......πλην κατι μωρων(χαζων) παλαιοκομματικων που θελουν την εξαλειψη του ιδ. τομεα, απο ψιλικατζιδικο-περιπτερο και πανω, και ολα να ανηκουν στο κρατος.
Αλλα για πες μου, ΤΙ εννοεις με το ''...κυβερνήσεις θέλουν ΥΓΙΕΙΣ εταιρείες για να απασχολούν προσωπικό να καταβάλουν φόρους και να δημιουργούν ανάπτυξη....''?
Διοτι, οταν τα εργοστασια πληρωνουν το φυσικο αεριο με 47,77ε την μεγαβατωρα, στην Γερμανια με 44,02 και στην Γαλλια με 39,71 τι αναπτυξη να περιμενει κανεις?
Ειναι ενας σημαντικοτατος ρολος που τα ελληνικα εργοστασια μετακομιζουν στο εξωτερικο.
Αν προσθεσεις και τις απεργιες των εργαζομενων (π.χ coca cola και ποσες αλλες στο παρελθον) εχεις ολο το πακετο.

Αν παλι κατεβασει το κρατος τις τιμες προμηθειας ενεργειας στις βιομηχανιες, βασιζομενος στην παραπανω φραση σου, θα πρεπει απο καπου να ισοσταθμισει την ''χασουρα'', αρα ¨η θα παει σε δανεισμο ¨η σε αυξηση των τιμολογιων ενεργειας στα νοικοκυρια ¨η, αν μπορει, θα μαζεψει τους φοροφυγαδες....κι εκει θα μπουν οι συνδικαλιστες κα θα πουν την οποια λαλακια μπορεις να φανταστεις........
Απο την αλλη ομως αν το κοστος π.χ της ενεργειας (αλλα και αλλων εξοδων π.χ εργατιων δλδ ΙΚΑ, φορολογια κ.λ.π.) κατεβαινε θα σωνονταν θεσεις χιλιαδων εργαζομενων πραγμα που ΠΟΤΕ δεν ηθελαν να δουν οι Σοσιαλο-αριστεροι συνδικαλιστες και πολιτικοι. Το κακο ειναι οτι και μεχρι σημερα ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΝ!!!!!!!!
Εν αντιθεση με την υπολοιπη ευρωπη οπου και χαμηλη φορολογια εχουν οι βιομηχανιες, κι ελαστικους ορους εργασιας, και χαμηλα τιμολογια ενεργειας κ.λ.π.

Πως νομιζεις εσυ οτι μπορει να βοηθησει το κρατος σε αυτες αλαλ κι αλλες περιπτωσεις?

Και κατι τελευταιο, ζηταμε τα παντα απο το κρατος αλλα εμεις δεν κανουμε τιποτα γιαυτο, απο συνδικαλιστικη αποψη αλλα και απο ιδιωτικη κανουμε τσα παντα για να το βλαψουμε....... παραδειγμα οι απεργιες και το κλεισιμο του κεντρου 100 φορες τον χρονο, παραδειγμα αλλο η δυνατοτητα επιλογης που δινουν οι ελ. επαγγελματιες στον πελατη να πληρωνουν ¨η οχι τον ΦΠΑ με τον λεκτικο διαχωρισμο που κανουν κατα την προσφορα των υπηρεσιων τους.
Τι να λεμε απο εκει και υστερα?

Νομίζω οτι στο τέλος μιλάς για τον δημόσιο τομέα επειδη στον ιδιωτικό. Δε υπάρχει η έννοια απεργία ,

GeorgeP 27-09-2013 16:21

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 ( 951633)
Νομίζω οτι στο τέλος μιλάς για τον δημόσιο τομέα επειδη στον ιδιωτικό. Δε υπάρχει η έννοια απεργία ,

Οχι μιλαω για τον ιδιωτικο τομεα π.χ της coca cola του 1988 οπου απηργησαν οι εργαζομενοι 1,5 μηνα κατα προτροπη των αριστερων δυναμεων..... τοτε προειδοποιηθηκαν απο την εργοδοσια οτι αν το ξανακανουν.............;)
Της coca cola του 2012 οπου απηργησαν οι εργαζομενοι στην Θεσσαλονικη επι 42 ημερες κατα προτροπη του ΠΑΜΕ και τον ΣΥΡΙΖΑ ο οποιος μαλιστα ''για την νικη'' θριαμβολογουσε τον Μαρτιο του 2012..........αποτελεσμα το κλεισιμο της παραγωγης στην Θεσσαλονικη και η απολυση 200 υπαλληλων απο τους 300. Απλα η εργοδοσια πραγματοποιησε την απειλη του 1988.......
Οι απολυμενοι εργαζομενοι εισεπραξαν την ρηση ''αγων θελει θυσιες'' απο τα κεφαλια του ΠΑΜΕ, ΣΥΡΙΖΑ και ΚΚΕ....
Μιλαω για την Πιρελι και της goodyear των 80s και αλλων των οποιων ουκ εστιν ο αριθμος........

ilias vara 27-09-2013 16:28

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 950871)




Ειναι και ανυπογραφο....οπως ολα του ειδους.......

δεν ειναι ανυπογραφο .,.,.,.,

διαβασε καλα προτου τρεξεις να προστατεψεις το κρατος.,.,

εσυ δεν τον ξερεις αλλα ολοι οσοι ειναι απο την περιοχη ξερουν ποιος ειναι.,.,.,

GeorgeP 27-09-2013 16:42

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ilias vara ( 951652)
δεν ειναι ανυπογραφο .,.,.,.,

διαβασε καλα προτου τρεξεις να προστατεψεις το κρατος.,.,

εσυ δεν τον ξερεις αλλα ολοι οσοι ειναι απο την περιοχη ξερουν ποιος ειναι.,.,.,

Ειναι ανυπογραφο (Γιωργος Κ.Α.)........διαβασε το καλυτερα προτου τρεξεις να υπερασπιστεις τους φαντασιοπληκτους ψευτες επιστολο-στελνοντες.......;)

κι εμενα με λενε Γιωργο Κ.Π....πως ειπες οτι με λενε?:rolleyes::D

Ζητηθηκε και η συνδρομη των συμφουρμιτων παροικουντων της γειτονιας του στον Εβρο προς αναζητηση τους αληθους της περιπτωσης αλλα....ουτε φωνη ουτε ακροαση.;)

ilias vara 27-09-2013 16:49

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
δηλαδη ηθελες να γραψει και τον αριθμο ταυτοτητας του και ονομα πατρος παιδιων και λοιπων συγγενων για να μπορεσεις να πιστοποιησης οτι ειναι αληθηνη επιστολη και να μπορεσουμε ολοι πινωντασ τον καφε μας να κουτζομπολευουμε με υφος δικαστη αρειου παγου για τα λαθη που εκανε ο ανεπροκοπωσ στην ζωη του,.,:confused::confused:

την εποχη που ολοι εμεις οι δικαιοι κρητες καναμε το σκατο μας παξιμαδι.,.,

και αλλα τετοια΄.,,.,.,:ye02:


τεσ πα .,.,.,

καλη υποστιριξη στο κρατος και απο αυτο το θεμα!!!!!

gsmaniac 27-09-2013 16:53

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
http://img.tapatalk.com/d/13/09/27/3yda4ady.jpg

Και εγω αν ειχα τετοια σκαφαρα.....το κρατος θα υποστηριζα:D

Στάλθηκε από Λελοφον

frits 27-09-2013 17:03

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 951661)
http://img.tapatalk.com/d/13/09/27/3yda4ady.jpg

Και εγω αν ειχα τετοια σκαφαρα.....το κρατος θα υποστηριζα:D

Στάλθηκε από Λελοφον


:wo20:

GeorgeP 27-09-2013 17:11

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 951661)
http://img.tapatalk.com/d/13/09/27/3yda4ady.jpg

Και εγω αν ειχα τετοια σκαφαρα.....το κρατος θα υποστηριζα:D

Στάλθηκε από Λελοφον

αλλοι εχουν το ονομα και ααααααααλλοι την χαρη.......:p

GeorgeP 27-09-2013 17:17

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ilias vara ( 951660)
δηλαδη ηθελες να γραψει και τον αριθμο ταυτοτητας του και ονομα πατρος παιδιων και λοιπων συγγενων για να μπορεσεις να πιστοποιησης οτι ειναι αληθηνη επιστολη και να μπορεσουμε ολοι πινωντασ τον καφε μας να κουτζομπολευουμε με υφος δικαστη αρειου παγου για τα λαθη που εκανε ο ανεπροκοπωσ στην ζωη του,.,:confused::confused:

την εποχη που ολοι εμεις οι δικαιοι κρητες καναμε το σκατο μας παξιμαδι.,.,

και αλλα τετοια΄.,,.,.,:ye02:


τεσ πα .,.,.,

καλη υποστιριξη στο κρατος και απο αυτο το θεμα!!!!!

Μια επιστολη, οποιουδηποτε ειδους, χρειαζεται ονοματεπωνυμο για να τυχει εγκυροτητας και σεβασμου απο τον αναγνωστη της........

Τελικα ειδες που συμφωνησαμε οτι ειναι ανυπογραφη?;)

Οσο για την υποστηριξη προς το κρατος εχεις δικιο, εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας ταξιτζης ελεγα την τελικη τιμη στον πελατη μου μαζι με τον ΦΠΑ εννοειται αν και ειχα την δυνατοτητα να τον απαλειψω, το ιδιο κανει και η συζυγος μου ελ. επαγγελματιας και αυτη και το ιδιο κανουν οι σωστοι Ελ. επαγγελματιες..........εν αντιθεση με αλλους που το διαχωριζουν δινοντας ετσι την ευκαιρεια μη πληρωμης τυ και φυσικα κλοπης εσοδων απο το ''κακο'' κρατος που του τα ζηταμε ολα.........και αυτοι που δεν πληρωνουν φορους φυσικα.
Ευτυχως εγω δεν ανηκω στους δευτερους......

tazman 27-09-2013 17:38

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 951670)
Μια επιστολη, οποιουδηποτε ειδους, χρειαζεται ονοματεπωνυμο για να τυχει εγκυροτητας και σεβασμου απο τον αναγνωστη της........

Τελικα ειδες που συμφωνησαμε οτι ειναι ανυπογραφη?;)

Οσο για την υποστηριξη προς το κρατος εχεις δικιο, εγω σαν ελευθερος επαγγελματιας ταξιτζης ελεγα την τελικη τιμη στον πελατη μου μαζι με τον ΦΠΑ εννοειται αν και ειχα την δυνατοτητα να τον απαλειψω, το ιδιο κανει και η συζυγος μου ελ. επαγγελματιας και αυτη και το ιδιο κανουν οι σωστοι Ελ. επαγγελματιες..........εν αντιθεση με αλλους που το διαχωριζουν δινοντας ετσι την ευκαιρεια μη πληρωμης τυ και φυσικα κλοπης εσοδων απο το ''κακο'' κρατος που του τα ζηταμε ολα.........και αυτοι που δεν πληρωνουν φορους φυσικα.
Ευτυχως εγω δεν ανηκω στους δευτερους......

Αυτα πλεον ειναι καθημερινο φαινομανο διπλα μας,,,
Στην πορτα μας,,,
Μεσα στο ιδιο μας το σπιτι,,,
Θες υπογραφες βγες μια βολτα εξω και μαζευτες,,,

GeorgeP 27-09-2013 17:53

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tazman ( 951675)
Αυτα πλεον ειναι καθημερινο φαινομανο διπλα μας,,,
Στην πορτα μας,,,
Μεσα στο ιδιο μας το σπιτι,,,
Θες υπογραφες βγες μια βολτα εξω και μαζευτες,,,

μαλλον εννοεις τους συγκεκριμενους φαντασιοπληκτους επιστολογραφους.........;)

tazman 27-09-2013 18:03

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 951684)
μαλλον εννοεις τους συγκεκριμενους φαντασιοπληκτους επιστολογραφους.........;)

Εαν αυτα που σημβαινουν σημερα γυρω μας ειναι στην σφαιρα της φαντασιας μας...
Τοτε ολοι εχουμε καταρρακτη και χρειαζοματε ακουστικα βαρηκοιας :hmmm:

frits 27-09-2013 18:03

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 951684)
μαλλον εννοεις τους συγκεκριμενους φαντασιοπληκτους επιστολογραφους.........;)

Μάλλον εννοεί τους 379.844 «ενεργών» ασφαλισμένων, δεν είναι αρκετοί για να είναι γύρω μας ; χρειαζόμαστε και μαϊμούδες...:Απορία:


ΟΑΕΕ
Στον ΟΑΕΕ αιτήσεις έχουν υποβάλει 5.567 (από το σύνολο 379.844 «ενεργών» ασφαλισμένων που χρωστούν 5,9 δισ. ευρώ) για να ρυθμίσουν 41,2 εκατ. ευρώ (οι 4.722 για οφειλές βεβαιωμένες έως 31/12/2012 ύψους 37 εκατ. ευρώ και 845 για νέες οφειλές ύψους 4,2 εκατ. ευρώ).

«Στάση πληρωμών» από τους οφειλέτες σε ΙΚΑ και ΟΑΕΕ | οικονομια , ελλαδα | Ημερησία

GeorgeP 27-09-2013 19:12

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 951692)
Μάλλον εννοεί τους 379.844 «ενεργών» ασφαλισμένων, δεν είναι αρκετοί για να είναι γύρω μας ; χρειαζόμαστε και μαϊμούδες...:Απορία:


ΟΑΕΕ
Στον ΟΑΕΕ αιτήσεις έχουν υποβάλει 5.567 (από το σύνολο 379.844 «ενεργών» ασφαλισμένων που χρωστούν 5,9 δισ. ευρώ) για να ρυθμίσουν 41,2 εκατ. ευρώ (οι 4.722 για οφειλές βεβαιωμένες έως 31/12/2012 ύψους 37 εκατ. ευρώ και 845 για νέες οφειλές ύψους 4,2 εκατ. ευρώ).

«Στάση πληρωμών» από τους οφειλέτες σε ΙΚΑ και ΟΑΕΕ | οικονομια , ελλαδα | Ημερησία

Ρε Σταυρο,
θες να μας τρελανεις κι εσυ? :p
Τοσα δις που χρωστανε δημιουργηθηκαν σε 2,5-3 χρονια της κρισης?
Ελα ρε Σταυρο, αφου ξερεις και ξερουμε οτι αυτα ειναι συσσωρευμενα χρεη ετων κι οχι τωρινα.....χρωστουσαν το 2005, εκαναν ρυθμιση, πληρωναν 2 δοσεις και μετα περιμεναν την επομενη ρυθμιση!!! Ετσι λειτουργουσε ο ελληνας, με ρυθμισεις........
Οταν, τον Οκτωμβριο, θα αρχισουν να εφαρμοζονται τα αναγκαστικα μετρα εισπραξης μεσω του ΚΕΑΟ (Κέντρο Είσπραξης Ασφαλιστικών Οφειλών) θα δεις πως θα βρουν τα χρηματα και πως θα τρεξουν να πληρωσουν.
Σαν και τις προσληψεις που ξαφνικα αυξηθηκαν μεσα σε μια μερα μολις ανακοινωθηκε το νεο ποινολογιο γιαυτους που προσφερουν μαυρη εργασια.......

Και κοιτα, σου εχω και κατι νεο για τους πεινασμενους ελληνες που χρωστανε σε ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, τραπεζες, δεν πληρωνουν τις ΔΕΚΟ κ.λ.π.

Διαβασε το ολο αλλα αξιζει να σταθεις στην τελευταια παραγραφο του αρθρου της ''Ημερησιας'' απο το ιδιο φυλο που εσυ ποσταρες και που λεει

'' Πάντως, οι εισαγωγικές που σημείωσαν την υψηλότερη αύξηση στις πωλήσεις τους στο πρώτο δεκαπενθήμερο Αυγούστου σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρσι ήταν η Mercedes με άνοδο 200% και ακολουθούν η Dacia με 136,6%, η BMW με 123%, η Mini, η Smart, η Abarth με 100%.''

Ολα απο εδω Αύξηση ρεκόρ 54,6% στις πωλήσεις αυτοκινήτων | επιχειρησεις , ελληνικες επιχειρησεις | Ημερησία

Εσεις δεν πειραζει να φανταζεστε οτι βλεπετε πειναλεους στον δρομο.....εγω δεν φανταζομαι, διαβαζω τους αριθμους.......και πειναλεους δεν βλεπω.
Αλλο το ''χρωστω και στα παπαρι@ μου διοτι τωρα παω να παρω αυτοκινητο ¨η να παω διακοπες'' κι αλλο το'' χρωστω και δενε χω να τα δωσω και κανω το σκ@το μου παξιμαδι να επιβιωσω'' που θεωρειτε οτι ειναι η πλειοψηφια.......εγω ΔΕΝ.....

Και Σταυρο, ΑΝ ηταν αλλιως τα πραγματα δλδ οπως ταλενε οι συμφουρμιτες τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ, με τοσα που υποσχεται, θα ειχε κυβερνηση και μαλιστα αυτοδυναμη......;);)

frits 27-09-2013 20:17

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Γιώργο από τους 775.708 ασφαλισμένους οι 379.844 είναι λαμόγια και αγοράζουν ΒΜW & ΜΕRCEDES ενώ την ίδια στιγμή δεν πληρώνουν τις εισφορές τους.:wo20:

Αν κάποιοι φορούν ροζ γυαλιά εσύ φοράς της ηλεκτροκόλλησης ...:D:p

Αν αυτό που γράφεις δεν είναι τσουβάλιασμα τι είναι ;

Όσον αφορά στην εξέλιξη των ασφαλισμένων του κλάδου κύριας ασφάλισης του ΟΑΕΕ, τα στοιχεία δείχνουν ότι, ενώ το 2005 παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι ανήλθαν σε 832.685, το 2013 (έως τον Ιούνιο) οι ασφαλισμένοι ήταν 775.708.

Πόσους ασφαλισμένους έχει κάθε Ταμείο | ελλαδα | news.e-go.gr


Carduelis 27-09-2013 20:18

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 951719)
Και κοιτα, σου εχω και κατι νεο για τους πεινασμενους ελληνες που χρωστανε σε ΟΑΕΕ, ΙΚΑ, τραπεζες, δεν πληρωνουν τις ΔΕΚΟ κ.λ.π.

Διαβασε το ολο αλλα αξιζει να σταθεις στην τελευταια παραγραφο του αρθρου της ''Ημερησιας'' απο το ιδιο φυλο που εσυ ποσταρες και που λεει

'' Πάντως, οι εισαγωγικές που σημείωσαν την υψηλότερη αύξηση στις πωλήσεις τους στο πρώτο δεκαπενθήμερο Αυγούστου σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρσι ήταν η Mercedes με άνοδο 200% και ακολουθούν η Dacia με 136,6%, η BMW με 123%, η Mini, η Smart, η Abarth με 100%.''

Ολα απο εδω Αύξηση ρεκόρ 54,6% στις πωλήσεις αυτοκινήτων | επιχειρησεις , ελληνικες επιχειρησεις | Ημερησία

Εσεις δεν πειραζει να φανταζεστε οτι βλεπετε πειναλεους στον δρομο.....εγω δεν φανταζομαι, διαβαζω τους αριθμους.......και πειναλεους δεν βλεπω.
Αλλο το ''χρωστω και στα παπαρι@ μου διοτι τωρα παω να παρω αυτοκινητο ¨η να παω διακοπες'' κι αλλο το'' χρωστω και δενε χω να τα δωσω και κανω το σκ@το μου παξιμαδι να επιβιωσω'' που θεωρειτε οτι ειναι η πλειοψηφια.......εγω ΔΕΝ.....

Και Σταυρο, ΑΝ ηταν αλλιως τα πραγματα δλδ οπως ταλενε οι συμφουρμιτες τοτε ο ΣΥΡΙΖΑ, με τοσα που υποσχεται, θα ειχε κυβερνηση και μαλιστα αυτοδυναμη......;);)

Γιώργο δες και τη συνέχεια του ίδιου άρθρου:
  • η αύξηση αφορά στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου
  • στο πρώτο δεκαπενθήμερο Αυγούστου οι πωλήσεις εταιρικών αυτοκινήτων ανήλθαν σε ποσοστό πλησίον του 40%
  • Σε επίπεδο έτους οι πωλήσεις καταγράφουν οριακή μείωση 1,3% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρσι
  • Παρά τη θεαματική αύξηση των πωλήσεων στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου κανείς επαγγελματίας του κλάδου δεν φαίνεται να χαίρεται. Οι λόγοι εστιάζονται στο γεγονός ότι η εκρηκτική άνοδος των πωλήσεων θεωρείται ως «αναλαμπή» για πολλούς, ενώ για τους υπόλοιπους οι πωλήσεις παραμένουν σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα ώστε να μην μπορούν να διατηρήσουν σε λειτουργία τις μονάδες τους.
Και μια και μιλάμε για εταιρικά αυτοκίνητα κυρίως δεν είναι λογικό να είναι ακριβές μάρκες;

frits 27-09-2013 20:25

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Προχθές ήρθε το τέλος επιτηδεύματος οικονομικού έτους 2012 (αφορά το 2011) 500 ευρώπουλα. Ο λογιστής είπε ότι λογικά θα έρθει και του 2013 (αφορά το 2012), άλλα 500.

Αλήθεια έχεις βάλει στον κουμπαρά ότι σου αναλογεί από τους μήνες που δούλεψες ΤΑΧΙ. .....:D

diomiles 27-09-2013 20:34

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Μου ήρθε και μένα, πήγα το πλήρωσα και ζήτησα ενημερότητα η οποία ήταν μόνο για ένα μήνα.:eek:
Πήγα αγριεμένος στον έφορα να ζητήσω τον λόγο γιατί η ενημερότητα δεν έχει διάρκεια 4 μήνες αφου η εταιρεία δεν χρωστάει απολύτως τίποτα.
Μου απάντησε ότι μπορεί τώρα να μην χρωστάς τίποτα αλλά σε ένα μήνα θα χρωστάς άλλα 500:ha16:

GeorgeP 27-09-2013 21:09

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 951747)
Γιώργο δες και τη συνέχεια του ίδιου άρθρου:
  • η αύξηση αφορά στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου
  • στο πρώτο δεκαπενθήμερο Αυγούστου οι πωλήσεις εταιρικών αυτοκινήτων ανήλθαν σε ποσοστό πλησίον του 40%
  • Σε επίπεδο έτους οι πωλήσεις καταγράφουν οριακή μείωση 1,3% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα πέρσι
  • Παρά τη θεαματική αύξηση των πωλήσεων στο πρώτο δεκαπενθήμερο του Αυγούστου κανείς επαγγελματίας του κλάδου δεν φαίνεται να χαίρεται. Οι λόγοι εστιάζονται στο γεγονός ότι η εκρηκτική άνοδος των πωλήσεων θεωρείται ως «αναλαμπή» για πολλούς, ενώ για τους υπόλοιπους οι πωλήσεις παραμένουν σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα ώστε να μην μπορούν να διατηρήσουν σε λειτουργία τις μονάδες τους.
Και μια και μιλάμε για εταιρικά αυτοκίνητα κυρίως δεν είναι λογικό να είναι ακριβές μάρκες;

Φυσικα Νοτη και το ειδα.......
Αλλα αλλο ετος κι αλλο μηνας.........
Το ιδιο λαθος κανατε και με τις προσληψεις, ενω αυξηθηκαν το πρωτο 6μηνο του 2013 μειωνοντας και την συνολικη ανεργια κατα 0,5% αν θυμαμαι καλα, εντουτοις υπολειπεται ακομα στα ετησια στοιχεια.
Εγω απλα καταδικνυω την ταση της αγορας και του κοσμου αμφισβητωντας σφοδρα την ''τεραστια φτωχεια'' που δηθεν θελουν να μας περασουν οι κοκκινοι και οι αποχρωσεις αυτου του χρωματος οτι υπαρχει.

Παμε τωρα στο αλλο που λες για τις ακριβες μαρκες και τα εταιρικα αυτοκινητα, πρωτον, λες να αυξηθηκαν οι εταιρειες τοσο πολυ που να πηραν μερσεντες στα καινουρια στελεχη τους ¨η αλλαξαν τα παλιοτερα μοντελα τους? Δλδ εχουν λεφτα για ξοδεμα σε αυτοκινητα ¨η προσελαβαν νεο πτυχιουχο προσωπικο για να καλυψουν νεες θεσεις εργασιας στο οποιο παραχωρησαν αυτοκινητο?? Πολυ αμφιβαλλω αλλα ποτε δεν ξερεις.......
Δευτερον, και καλα οι εταιρειες, οι υπολοιποι ιδιωτες? περυσι τον Αυγουστο δεν ειχαν να φανε και φετος βρηκανε? κι αν ναι που τα βρηκανε? Ειναι ο αυξημενος αριθμος των προσληψεων του πρωτου 6μηνου? ειναι λεφτα απο το μπαουλο? τι ειναι και που τα βρηκαν φετος ενω δεν υπηρχαν περυσι?
Και αυτη η μειωση της υφεσης απο το 6,2% στο 4,5% σημερα και εκτιμωμενο 4% το 2014 τι ειναι? απο που βγαινει? μηπως εχει αμεση σχεση με την εργασια, την παραγωγη και την αγορα? Οι εξαγωγες εχουν αυξηθει κατακορυφα εξάλλου!!!!!


Οπως και να ειναι, το προβλημα της υφεσης -κι οχι της ανυπαρκτης φτωχειας για μενα, ετσι για να μιλαμε την γλωσσα της αληθειας - δεν λυθηκε, φαινεται ομως οτι λυνεται αργα-αργα........αυτο λεω κι οχι τιποτε αλλο.

GeorgeP 27-09-2013 21:14

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 951754)
Προχθές ήρθε το τέλος επιτηδεύματος οικονομικού έτους 2012 (αφορά το 2011) 500 ευρώπουλα. Ο λογιστής είπε ότι λογικά θα έρθει και του 2013 (αφορά το 2012), άλλα 500.

Αλήθεια έχεις βάλει στον κουμπαρά ότι σου αναλογεί από τους μήνες που δούλεψες ΤΑΧΙ. .....:D

Φυσικα, δεν ειμαι βλακας να τα κρατω για αλλες υποχρεωσεις και γιαυτα εχει ο Θεος οταν ερθουν!!!!!
ΦΠΑ, εφορια εισοδηματος τελος επιτηδευματος κ.α. εμπαιναν στην ακρη κι εχουν μεινει εκει για οταν ερθει η ωρα τους......πλην ΦΠΑ που το εχω ξεπληρωσει φυσικα!!!
και μην μου πεις οτι το ταξι δεν ειχε εξοδα, μονον τα λαδια καθε μηνα ηταν ενα εκατοσταρικο!!! καθε μηνα!!!!!!! Βαλε και τα τακακια καθε εναμιση μηνα....αλλο ενα 200αρι........να συνεχισω με τα μηνιατικα εξοδα ΜΟΝΟΝ του αυτοκινητου?:D

GeorgeP 27-09-2013 21:32

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 951746)
Γιώργο από τους 775.708 ασφαλισμένους οι 379.844 είναι λαμόγια και αγοράζουν ΒΜW & ΜΕRCEDES ενώ την ίδια στιγμή δεν πληρώνουν τις εισφορές τους.:wo20:

Αν κάποιοι φορούν ροζ γυαλιά εσύ φοράς της ηλεκτροκόλλησης ...:D:p

Αν αυτό που γράφεις δεν είναι τσουβάλιασμα τι είναι ;

Όσον αφορά στην εξέλιξη των ασφαλισμένων του κλάδου κύριας ασφάλισης του ΟΑΕΕ, τα στοιχεία δείχνουν ότι, ενώ το 2005 παλαιοί και νέοι ασφαλισμένοι ανήλθαν σε 832.685, το 2013 (έως τον Ιούνιο) οι ασφαλισμένοι ήταν 775.708.

Πόσους ασφαλισμένους έχει κάθε Ταμείο | ελλαδα | news.e-go.gr


ξαναδιαβασε το αυτο που μου εβαλες και μην κολλας στην μια παραγραφο του,

παρε λοιπον το συνολο των ασφαλισμενων στην κυρια ασφαλιση (οχι επικουρικη) και δες:
2005=3,956,959 ασφαλισμενοι σε ολα τα ταμεια κυριας ασφαλισης
2013= 3754,682 ασφαλισμενοι σε ολα τα ταμεια κυριας ασφαλισης.
διαφορα=202,277.

Δηλαδη μεσα σε 10 κοντα χρονια υπολοιπονται 202,000 ασφαλισμενοι, ποσοι απο αυτους πεθαναν? ποσοι απο αυτους δουλευουν σημερα μαυρα? και παει λεγοντας.........
Και δεν μου λες και κατι αλλο, απαγορευεται ο ασφαλισμενος του ΟΑΕΕ να αλαλξει δουλεια και να γινει υπαλληλος στο ΙΚΑ, στο ΕΤΑΑ ¨η και αλλου? Ποσοι απο αυτους που λειπουν απο τα νουμερα που δινει ο ΟΑΕΕ το εχουν κανει αυτο? και που οφειλεται η αυξηση στους ασφαλισμενους του ΕΤΑΑ- ΤΑΝ (Τομέας Ασφάλισης Νομικών),ΕΤΑΑ- ΤΣΜΕΔΕ (Τομέας Μηχανικών Εργοληπτών Δημοσίων Έργων),ΕΤΑΑ-ΤΣΑΥ (τομέας υγειονομικών).....ποσοι απο αυτους ηταν στο ΤΕΒΕ????;)

ilias vara 27-09-2013 23:38

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
τελειωνουν τα λεφτα στις τραπεζες οποτε τα καλυτερα ερχονται.,.,.,..,,


γιατι χωρις καταθεσεις δεν υπαρχει χρηματοδοτηση τις αγορας και η καταθεσεις στην ελλαδα που εχει υφεση εχουν πεσει κατα 50%

και ουτε κοκκινα ουτες πρασινα ουτε μπλε .,.,.


προγραμματα εσπα τελειωμενα τον απριλιο και ακομη να εισπραξουμε τα ευρωπαικα λεφτα εμεις οι κακοι ελευθεροι επαγγελματιες.,.
τελειωμενες δουλειες κομενα τιμολογια πληρωμενα φπα .,.,.
νουμερα δεν σου λεω!!!!!!!

εσυ που μπαινει ο μισθος σου καθε μηνα σιγουρα ο μηνασ εχει 9 (που λεει το τραγουδι):)

frits 28-09-2013 11:21

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 951779)
ξαναδιαβασε το αυτο που μου εβαλες και μην κολλας στην μια παραγραφο του,

παρε λοιπον το συνολο των ασφαλισμενων στην κυρια ασφαλιση (οχι επικουρικη) και δες:
2005=3,956,959 ασφαλισμενοι σε ολα τα ταμεια κυριας ασφαλισης
2013= 3754,682 ασφαλισμενοι σε ολα τα ταμεια κυριας ασφαλισης.
διαφορα=202,277.

Δηλαδη μεσα σε 10 κοντα χρονια υπολοιπονται 202,000 ασφαλισμενοι, ποσοι απο αυτους πεθαναν? ποσοι απο αυτους δουλευουν σημερα μαυρα? και παει λεγοντας.........
Και δεν μου λες και κατι αλλο, απαγορευεται ο ασφαλισμενος του ΟΑΕΕ να αλαλξει δουλεια και να γινει υπαλληλος στο ΙΚΑ, στο ΕΤΑΑ ¨η και αλλου? Ποσοι απο αυτους που λειπουν απο τα νουμερα που δινει ο ΟΑΕΕ το εχουν κανει αυτο? και που οφειλεται η αυξηση στους ασφαλισμενους του ΕΤΑΑ- ΤΑΝ (Τομέας Ασφάλισης Νομικών),ΕΤΑΑ- ΤΣΜΕΔΕ (Τομέας Μηχανικών Εργοληπτών Δημοσίων Έργων),ΕΤΑΑ-ΤΣΑΥ (τομέας υγειονομικών).....ποσοι απο αυτους ηταν στο ΤΕΒΕ????;)

Tην παράθεση την έβαλα για να διαβάσεις ότι περισσότεροι από τους μισούς ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ δεν μπορούν να είναι συνεπείς με τις υποχρεώσεις τους, εσύ πιό πάνω υποστηρίζεις ότι δεν θέλουν να είναι και ότι προτιμούν να είναι και οι ίδιοι και η οικογένεια τους ανασφαλίστοι προκειμένου να αγοράσουν BMW & ΜERCEDES.
Και αντί να αναφερθείς σε αυτό μου γράφεις για την αύξηση-μείωση των ασφαλισμένων. :Απορία:

gsmaniac 28-09-2013 11:53

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 952005)
Tην παράθεση την έβαλα για να διαβάσεις ότι περισσότεροι από τους μισούς ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ δεν μπορούν να είναι συνεπείς με τις υποχρεώσεις τους, εσύ πιό πάνω υποστηρίζεις ότι δεν θέλουν να είναι και ότι προτιμούν να είναι και οι ίδιοι και η οικογένεια τους ανασφαλίστοι προκειμένου να αγοράσουν BMW & ΜERCEDES.
Και αντί να αναφερθείς σε αυτό μου γράφεις για την αύξηση-μείωση των ασφαλισμένων. :Απορία:

Τι δεν καταλλλλλλλαβαινεις???????:lo20:

GeorgeP 28-09-2013 18:23

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 952005)
Tην παράθεση την έβαλα για να διαβάσεις ότι περισσότεροι από τους μισούς ασφαλισμένους στον ΟΑΕΕ δεν μπορούν να είναι συνεπείς με τις υποχρεώσεις τους, εσύ πιό πάνω υποστηρίζεις ότι δεν θέλουν να είναι και ότι προτιμούν να είναι και οι ίδιοι και η οικογένεια τους ανασφαλίστοι προκειμένου να αγοράσουν BMW & ΜERCEDES.
Και αντί να αναφερθείς σε αυτό μου γράφεις για την αύξηση-μείωση των ασφαλισμένων. :Απορία:

Τωρα μην θελεις απαντηση ΜΟΥ.......θα ειναι σκληρη προς αυτους (οχι προς εσενα) και θα χαλασουμε τις καρδιες μας.
Και για να μην παρεξηγηθω την ιδια απαντηση δινω και στην νονιμα εγαζομενη κι ελ.επαγγελματια συζυγο μου.......

frits 28-09-2013 21:02

Απάντηση: Γράμμα - ποταμός, ενός πατέρα που οδηγείται στη φυ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 952102)
Τωρα μην θελεις απαντηση ΜΟΥ.......θα ειναι σκληρη προς αυτους (οχι προς εσενα) και θα χαλασουμε τις καρδιες μας.
Και για να μην παρεξηγηθω την ιδια απαντηση δινω και στην νονιμα εγαζομενη κι ελ.επαγγελματια συζυγο μου.......

Δεν αναγνωρίζεις σε κανένα δηλαδή το δικαίωμα να αποτύχει επαγγελματικά ; ειδικά σε αυτό το περιβάλον που υπάρχει τα τελευταία 3 χρόνια ;


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:05.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!