GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Υγεία (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=41)
-   -   12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=36908)

vepags 10-12-2012 12:57

12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων


02:34 10/12/2012 - Πηγή: Press-gr

Προσοχή! Είναι απολύτως έγκυρο και διασταυρωμένο! Φροντίστε να το κάνετε για σας και για τα παιδιά σας (αν είναι ανήλικα – αν όχι, να το κάνουν μόνα τους)!
Η Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου είναι η τελευταία ημέρα της προθεσμίας για όσους ΔΕΝ επιθυμούν να γίνουν δωρητές οργάνων, ώστε να το δηλώσουν!
Σε περίπτωση που ΔΕΝ το δηλώσουμε, θα είμαστε (θέλουμε-δεν θέλουμε) εν δυνάμει δωρητές σε περίπτωση -χτύπα ξύλο- πλήρους ή εγκεφαλικού έστω θανάτου μας!
Κάντε λοιπόν αμέσως τη δήλωση, έστω και
ως απλή πράξη αντίδρασης στο φασιστοκράτος που θέλει να μας παίρνει τα όργανα, χωρίς καν να μας ρωτάει!
Πιο συγκεκριμένα:
Γράφετε τα στοιχεία σας σε μια υπεύθυνη δήλωση και προσθέτετε τα εξής:
δηλώνω πως σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να ληφθούν τα όργανά μου προς μεταμόσχευση κατόπιν ενδεχόμενου “εγκεφαλικού θανάτου” μου, καθότι δεν αποδέχομαι την κατάσταση που ονομάζεται “εγκεφαλικός θάνατος” ως πραγματικό θάνατο. Ως εκ τούτου, αρνούμαι εξίσου να λάβω όργανα από “εγκεφαλικά νεκρό” δότη. Το υπογράφετε, το επικυρώνετε στο πλησιέστερο ΚΕΠ και το στέλνετε εδώ:
ΠΡΟΣ: Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων
Τμήμα Προώθησης Δωρεάς Ιστών & Οργάνων
Αν. Τσόχα 5, 11521 Αθήνα ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ!
inews.gr/61/12-dekemvriou-i-teleftaia-imera-arnisis-doritou-organon

kotsos30 10-12-2012 16:25

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ¨Η ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΛΗΠΤΕΣ, ΠΑΡΑ ΣΑΝ ΔΟΤΕΣ

yns 10-12-2012 16:43

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Μια από τις αποφάσεις που, αν ισχύει, με βρίσκει σύμφωνο. Δυστυχώς σαν αιμοδότες και δωρητές οργάνων κατέχουμε μια όχι και τόσο κολακευτική θέση με αποτέλεσμα πολλοί συνάνθρωποι μας να παραμένουν τυφλοί, να υποβάλλονται σε αιμοκαθάρσεις, να υποστηρίζονται από μηχανήματα, να μην μπορούν να ζήσουν μια φυσιολογική ζωή...
Βέβαια αν κάποιος θέλει να ταΐσει με τα πολύτιμα όργανά του τα σκουλήκια δικαίωμά του...

DoctorAbo 10-12-2012 17:21

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kotsos30 ( 808008)
ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ¨Η ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΛΗΠΤΕΣ, ΠΑΡΑ ΣΑΝ ΔΟΤΕΣ

:ye02::ye02::ye33:

siraxanz 10-12-2012 23:27

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Δεν θα στειλω δηλωση....

frits 10-12-2012 23:42

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Άμα πεθάνω hεσε με λέει ένας φίλος..

Τι εγωισμός και αντίδραση είναι αυτή, να μπορείς να σώσεις μία ή και περισσότερες ζωές και να μην το κάνεις για να πάει να μαμηθεί το φασιστοκράτος..:eek:

Ζούμε στο 2012 με μυαλά της Ιεράς Εξέτασης...:u57:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 11-12-2012 04:09

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 808015)
Βέβαια αν κάποιος θέλει να ταΐσει με τα πολύτιμα όργανά του τα σκουλήκια δικαίωμά του...



Γιάννη μου, εδώ δεν "παίζει" το μαύρο - άσπρο ...

Φυσικά για όλους, ισχύει το αυτονόητο ...

Εφόσον είμαι "ξεγραμμένος", να δώσω ζωή σε κάποιον άλλον ...

Αλλά ... αυτό το ξεγραμμένος ποιός το λέει ???

Εσύ το ξέρεις καλύτερα, ότι υπάρχουν πολλοί που "ξαναγύρισαν" απ' τον "αγύριστο" ... :D

Και αυτή είναι η μόνη μου ... ένσταση να την πωωωω ... αμφιβολία να την πωωωω ...

Παρόλο που είμαι δωρητής οργάνων εδώ και εικοσιένα (21) χρόνια - απ' το 1991,

έχω πάντα το "φόβο", ότι αν έχω ατύχημα, υπάρχει κ ένα - μικρό ίσως - ποσοστό,

που θα με στείλουν, προκειμένου να πάρουν κάποιοι τα όργανά μου ...

Δεν ξέρω αν έχουν κι άλλοι δότες τις ίδιες ανησυχίες με μένα,

αλλά συγχωράτε με - εγώ καλώς ή κακώς τις έχω ... :rolleyes:

Πέρα απ' τα παραπάνω, προτείνω σε όλους να γίνουν δωρητές οργάνων,

γιατί όπως είπαν κι άλλοι φίλοι, πρέπει να σκεφτόμαστε κ τους λήπτες,

που ο μη γένοιτο, μπορεί αύριο να είναι κάποιος δικός μας ... :(









.

SenseiG 11-12-2012 08:51

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 808213)
Γιάννη μου, εδώ δεν "παίζει" το μαύρο - άσπρο ...

Φυσικά για όλους, ισχύει το αυτονόητο ...

Εφόσον είμαι "ξεγραμμένος", να δώσω ζωή σε κάποιον άλλον ...

Αλλά ... αυτό το ξεγραμμένος ποιός το λέει ???

Εσύ το ξέρεις καλύτερα, ότι υπάρχουν πολλοί που "ξαναγύρισαν" απ' τον "αγύριστο" ... :D

Και αυτή είναι η μόνη μου ... ένσταση να την πωωωω ... αμφιβολία να την πωωωω ...

Παρόλο που είμαι δωρητής οργάνων εδώ και εικοσιένα (21) χρόνια - απ' το 1991,

έχω πάντα το "φόβο", ότι αν έχω ατύχημα, υπάρχει κ ένα - μικρό ίσως - ποσοστό,

που θα με στείλουν, προκειμένου να πάρουν κάποιοι τα όργανά μου ...

Δεν ξέρω αν έχουν κι άλλοι δότες τις ίδιες ανησυχίες με μένα,

αλλά συγχωράτε με - εγώ καλώς ή κακώς τις έχω ... :rolleyes:

Πέρα απ' τα παραπάνω, προτείνω σε όλους να γίνουν δωρητές οργάνων,

γιατί όπως είπαν κι άλλοι φίλοι, πρέπει να σκεφτόμαστε κ τους λήπτες,

που ο μη γένοιτο, μπορεί αύριο να είναι κάποιος δικός μας ... :(









.



:re25::re25: Ωραιος ο Προεδρος!!

ntinopoulos 11-12-2012 11:31

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kotsos30 ( 808008)
ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ¨Η ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΣΑΝ ΠΙΘΑΝΟΥΣ ΛΗΠΤΕΣ, ΠΑΡΑ ΣΑΝ ΔΟΤΕΣ

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 808015)
Μια από τις αποφάσεις που, αν ισχύει, με βρίσκει σύμφωνο. Δυστυχώς σαν αιμοδότες και δωρητές οργάνων κατέχουμε μια όχι και τόσο κολακευτική θέση με αποτέλεσμα πολλοί συνάνθρωποι μας να παραμένουν τυφλοί, να υποβάλλονται σε αιμοκαθάρσεις, να υποστηρίζονται από μηχανήματα, να μην μπορούν να ζήσουν μια φυσιολογική ζωή...
Βέβαια αν κάποιος θέλει να ταΐσει με τα πολύτιμα όργανά του τα σκουλήκια δικαίωμά του...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 808133)
Άμα πεθάνω hεσε με λέει ένας φίλος..

Τι εγωισμός και αντίδραση είναι αυτή, να μπορείς να σώσεις μία ή και περισσότερες ζωές και να μην το κάνεις για να πάει να μαμηθεί το φασιστοκράτος..:eek:

Ζούμε στο 2012 με μυαλά της Ιεράς Εξέτασης...:u57:

Συμφωνώ!

ntinopoulos 11-12-2012 11:33

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 808213)
Γιάννη μου, εδώ δεν "παίζει" το μαύρο - άσπρο ...

Φυσικά για όλους, ισχύει το αυτονόητο ...

Εφόσον είμαι "ξεγραμμένος", να δώσω ζωή σε κάποιον άλλον ...

Αλλά ... αυτό το ξεγραμμένος ποιός το λέει ???

Εσύ το ξέρεις καλύτερα, ότι υπάρχουν πολλοί που "ξαναγύρισαν" απ' τον "αγύριστο" ... :D

Και αυτή είναι η μόνη μου ... ένσταση να την πωωωω ... αμφιβολία να την πωωωω ...

Παρόλο που είμαι δωρητής οργάνων εδώ και εικοσιένα (21) χρόνια - απ' το 1991,

έχω πάντα το "φόβο", ότι αν έχω ατύχημα, υπάρχει κ ένα - μικρό ίσως - ποσοστό,

που θα με στείλουν, προκειμένου να πάρουν κάποιοι τα όργανά μου ...

Δεν ξέρω αν έχουν κι άλλοι δότες τις ίδιες ανησυχίες με μένα,

αλλά συγχωράτε με - εγώ καλώς ή κακώς τις έχω ... :rolleyes:

Πέρα απ' τα παραπάνω, προτείνω σε όλους να γίνουν δωρητές οργάνων,

γιατί όπως είπαν κι άλλοι φίλοι, πρέπει να σκεφτόμαστε κ τους λήπτες,

που ο μη γένοιτο, μπορεί αύριο να είναι κάποιος δικός μας ... :(









.

Αν πιστεύεις σε θαύματα...,οκ...:cool:
Αλλα δε νομίζω να γίνονται θαύματα...:lo20:
Και δε νομίζω σε μη ξεκάθαρη περίπτωση να σ αφήνουν να πεθάνεις...;)

giclas 11-12-2012 11:41

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
[QUOTE=ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ;808213][FONT=Comic Sans MS][SIZE=4]

έχω πάντα το "φόβο", ότι αν έχω ατύχημα, υπάρχει κ ένα - μικρό ίσως - ποσοστό,

που θα με στείλουν, προκειμένου να πάρουν κάποιοι τα όργανά μου ...

Δεν ξέρω αν έχουν κι άλλοι δότες τις ίδιες ανησυχίες με μένα,



πρωσοπηκη εμπηρια

το 2004 ειχα ενα πολυ σοβαρο ατυχημα μετα απο πτοση 10 Μ στο κενω
ειμου διασοληνομενος σε καταστλη για 12 μερες κε μετα που με επανεφεραν νωμηζα πος θα με εκανα εξαρτηματα (δοτη οργανον ) το τη εγηνε μεσα στο νοσοκομειο απο το φοβω μου κε μονο δεν περηγραφεται

στη Κυπρο εδω κε 20 χρονια περηπου ολοι οσοι βρησκονται στο νιση ειναι δοτες οργανον με το νομο.

δεν ειναι κακο να εισαι δοτης εισα εισα που δυνης ζωη σε καπιο συναθρωπο σου αρκη να μην γηνονται αλακιες

ξερω περηπτοση φυλου μου στην Αθηνα που μετα απο ατυχημα οι γιατροι ειθελα να υπογραψη ο πατερας του για να δοθου τα οργανα του κε στο τελος το παιδι μετα απο 2 μηνες ξυπνησε απο το κομμα κε ειναι καλα

αυτο το περηστατηκο θημωμου κε με τρελενε

napgeo 11-12-2012 15:23

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Να θέσω μόνο ένα ερώτημα.

Πάει κάποιος φίλος στο νοσοκομείο για κάτι απλό πχ εξέταση αίματος. Μερικοί ξέρουν μετά τη συμβατότητα οργάνων. Και ποιός μου εγγυάται ότι σε αυτή τη χώρα επιστήμονες δεν θα σε κατακρεουργήσουν για κάποιον που τους τα έχει χώσει χοντρά.
Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος σε αυτή τη χώρα που όταν όλοι μας είμαστε για την πάρτη μας και μόνο.
Απλά μια απορία εκφράζω.........

aeriko 11-12-2012 16:55

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Ας γράψουν κάτι οι ειδικοί, επιτέλους τι περιμένουν;

pipe22 11-12-2012 17:10

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 808412)
Ας γράψουν κάτι οι ειδικοί, επιτέλους τι περιμένουν;

Ποιός μπορεί να είναι ειδικός φίλε μου;;;;Ο γιατρός θα σου πει οτι δεν γίνεται ΠΟΤΕ λάθος διάγνωση και ΠΟΤΕ δεν θα σε διαγράψουν αν δεν είσαι κλινικά και εγκεφαλικά νεκρός. Αλλά αυτός ο ίδιος γιατρός θα σε "δώσει" μόλις του γεμίσουν με μαρούλια την τσέπη του. Ο μόνος ειδικός είναι ο Θεός και αυτός δεν μιλάει.:(

pipe22 11-12-2012 17:11

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από napgeo ( 808360)
Να θέσω μόνο ένα ερώτημα.

Πάει κάποιος φίλος στο νοσοκομείο για κάτι απλό πχ εξέταση αίματος. Μερικοί ξέρουν μετά τη συμβατότητα οργάνων. Και ποιός μου εγγυάται ότι σε αυτή τη χώρα επιστήμονες δεν θα σε κατακρεουργήσουν για κάποιον που τους τα έχει χώσει χοντρά.
Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος σε αυτή τη χώρα που όταν όλοι μας είμαστε για την πάρτη μας και μόνο.
Απλά μια απορία εκφράζω.........

+++++++ 1200:ye02::ye02::ye02:

aeriko 11-12-2012 17:29

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pipe22 ( 808422)
Ποιός μπορεί να είναι ειδικός φίλε μου;;;;Ο γιατρός θα σου πει οτι δεν γίνεται ΠΟΤΕ λάθος διάγνωση και ΠΟΤΕ δεν θα σε διαγράψουν αν δεν είσαι κλινικά και εγκεφαλικά νεκρός. Αλλά αυτός ο ίδιος γιατρός θα σε "δώσει" μόλις του γεμίσουν με μαρούλια την τσέπη του. Ο μόνος ειδικός είναι ο Θεός και αυτός δεν μιλάει.:(

Φίλε το forum είναι τεράστιο έχει και ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

pipe22 11-12-2012 17:39

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 808427)
Φίλε το forum είναι τεράστιο έχει και ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

Ποιά είναι η ειδικότητα που θα μπορούσε να ξέρει;;;:wha13:

yns 11-12-2012 17:42

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Μην μπερδεύετε χρόνιες κωματώδεις καταστασεις με τον εγκεφαλικό θάνατο ο οποίος είναι μη αναστρέψιμος.

Όσο για τον γιατρό που «θα σε δώσει μόλις του γεμίσουν με μαρούλια την τσέπη του» δεν θέλω να το σχολιάσω...

tsatsos 11-12-2012 23:27

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Παντως ο Εθνικος οργανισμος μεταμοσχευσεων εβγαλε ανακοινωση οτι δεν ισχυει η ημερομηνια.Οποτε θελει καποιος μπορει να κανει δηλωση οτι δεν θελει να γινει δωρητης οργανων...

frits 12-12-2012 00:06

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από pipe22 ( 808435)
Ποιά είναι η ειδικότητα που θα μπορούσε να ξέρει;;;:wha13:

Του φορουμίστα....:D

frits 12-12-2012 09:24

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από napgeo ( 808360)
Να θέσω μόνο ένα ερώτημα.

Πάει κάποιος φίλος στο νοσοκομείο για κάτι απλό πχ εξέταση αίματος. Μερικοί ξέρουν μετά τη συμβατότητα οργάνων. Και ποιός μου εγγυάται ότι σε αυτή τη χώρα επιστήμονες δεν θα σε κατακρεουργήσουν για κάποιον που τους τα έχει χώσει χοντρά.
Ποιος μπορεί να είναι σίγουρος σε αυτή τη χώρα που όταν όλοι μας είμαστε για την πάρτη μας και μόνο.
Απλά μια απορία εκφράζω.........

Για αυτό οι αιμοδότες να προσέχετε, ίσως να πρέπει να σταματήσετε να δίνεται αίμα γιατί μπορεί να σας τσουβαλιάσουν σε κανένα φανάρι....:p

yns 12-12-2012 09:33

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 808609)
Του φορουμίστα....:D

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 808678)
Για αυτό οι αιμοδότες να προσέχετε, ίσως να πρέπει να σταματήσετε να δίνεται αίμα γιατί μπορεί να σας τσουβαλιάσουν σε κανένα φανάρι....:p

:re26::re26::re26::re26:

asotosios 12-12-2012 12:46

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Προσωπικα δινω αιμα πολλα χρονια και αιμοπεταλια τον τελευταιο χρονο...
ξερω οτι με αυτο που κανω δεν μου κοστιζει τιποτα αλλα προσφερω πολλα σε οποιον το εχει αναγκη...
το ιδιο θα ηθελα να γινει και με τα οργανα μου...οταν πεθανω δεν θα τα χρειαζομαι πλεον...
οποτε αν μπορουν να δωσουν ζωη σε αλλους συνανθρωπους μου γιατι οχι...τα σκουλικια μπορουν να φανε τα υπολοιπα και παλι χορτατα θα ειναι...

ΑΛΛΑ η αληθεια ειναι οτι μου περναει και εμενα η σκεψη που εκφραζουν οι παραπανω συμφορμιτες...
Δλδ πως μπορω να ξερω οτι θα εχω την πρεπουσα περιθαλψη και αν καποιος δεν με βλεπει χρημα απο ανταλλακτικα...ειδικα ετσι οπως εχουμε γινει ολο και περισσοτερο το σκεφτομαι...

Αρα για αλλη μια φορα για να γινει εθελοντικη προσφορα απο τον πολιτη θα πρεπει για να γινει το κρατος να βαλει ελεγχους και θεσμους ωστε ο πολιτης να ειναι σιγουρος οτι δεν το κοιτανε σαν ανταλλακτικα αρα χρημα αλλα σαν εναν ασθενη που θα πρεπει να γινει καλα πρωτον και αν δεν γινει τοτε παμε στο βημα 2...
Αν δεν γινει κατι τετοιο τοτε δεν προκειτε και η κοινωνια να αλλαξει γνωμη πανω στο συγκεκριμενο θεμα...και ισως ειναι και λογικο...!!!

Δεν νομιζω δλδ οτι ειμαστε τοσο εγωιστες οι Ελληνες ενω οι Σουηδοι / Ελβετοι δεν ειναι...!!!

steliosx 12-12-2012 19:01

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vepags ( 807997)
12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vepags ( 807997)


02:34 10/12/2012 - Πηγή: Press-gr

Προσοχή! Είναι απολύτως έγκυρο και διασταυρωμένο! Φροντίστε να το κάνετε για σας και για τα παιδιά σας (αν είναι ανήλικα – αν όχι, να το κάνουν μόνα τους)!
Η Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου είναι η τελευταία ημέρα της προθεσμίας για όσους ΔΕΝ επιθυμούν να γίνουν δωρητές οργάνων, ώστε να το δηλώσουν!
Σε περίπτωση που ΔΕΝ το δηλώσουμε, θα είμαστε (θέλουμε-δεν θέλουμε) εν δυνάμει δωρητές σε περίπτωση -χτύπα ξύλο- πλήρους ή εγκεφαλικού έστω θανάτου μας!
Κάντε λοιπόν αμέσως τη δήλωση, έστω και
ως απλή πράξη αντίδρασης στο φασιστοκράτος που θέλει να μας παίρνει τα όργανα, χωρίς καν να μας ρωτάει!
Πιο συγκεκριμένα:
Γράφετε τα στοιχεία σας σε μια υπεύθυνη δήλωση και προσθέτετε τα εξής:
δηλώνω πως σε καμία περίπτωση δεν επιθυμώ να ληφθούν τα όργανά μου προς μεταμόσχευση κατόπιν ενδεχόμενου “εγκεφαλικού θανάτου” μου, καθότι δεν αποδέχομαι την κατάσταση που ονομάζεται “εγκεφαλικός θάνατος” ως πραγματικό θάνατο. Ως εκ τούτου, αρνούμαι εξίσου να λάβω όργανα από “εγκεφαλικά νεκρό” δότη. Το υπογράφετε, το επικυρώνετε στο πλησιέστερο ΚΕΠ και το στέλνετε εδώ:
ΠΡΟΣ: Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων
Τμήμα Προώθησης Δωρεάς Ιστών & Οργάνων
Αν. Τσόχα 5, 11521 Αθήνα ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΠΑΝΤΟΥ!
inews.gr/61/12-dekemvriou-i-teleftaia-imera-arnisis-doritou-organon

Όχι φίλε VEPAGS, δεν θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν θα στείλω την δήλωση που αναφέρεσαι. Δεν θα επιχειρηματολογίσω περαιτέρω γιατί πιστεύω ότι δεν χρειάζεται. Όσο για τους φίλους που έχουν βάλει θεωρητικά ερωτήματα αν... αν... αν... τί να πώ. Γιατί αυτό δεν έχει γίνει ποτέ έως τώρα με θύμα κάποιον εθελοντή δότη. Εξάλλου μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή εφόσον μιλάμε για μαύρο εμπόριο. Όποιος έχει τόσα λεφτά για να δωροδοκήσει τους εμπλεκόμενους, τότε το θύμα μπορεί να είναι οποιοσδήποτε. Παίρνω το ρίσκο να με "στείλουνε" για τα όργανά μου!!
Εξάλλου με το νομοσχέδιο αυτό η ανάγκη για όργανα ανακουφίζεται σχετικά!!

Γνωρίζω μετά βεβαιότητας ότι υπάρχει μέλος του forum που είναι νεφροπαθής. Κάθε δύο ημέρες κάνει αιμοκάθαρση. θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε την άποψή του.

Eftixis 12-12-2012 23:32

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Έζησα όλες τις διαδικασίες για να δωρίσω τα όργανα του αδελφού μου και παρακαλούσα τους γιατρούς να του τα αφαιρούσαν για να σώσουν συνανθρώπους μας μιας και αυτή ήταν η επιθυμία του Όμως αγαπητοί μου φίλοι οι διαδικασίες είναι τόσο αυστηρές που δεν είναι τόσο εύκολο να σε πεθάνουν Επιτροπές από δύο Νοσοκομεία με 4 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάθε μέρα άλλοι και μετά από πολλές μέρες και αφού δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία προχωρούν στην αφαίρεση οργάνων .Πάρα πολύ αυστηρά πρωτόκολλα .
Είμαι και εγώ δότης από τότε και μάλιστα προσπάθησα σε πολλές περιπτώσεις να μεταδώσω την εμπειρία μου σε άτυχες οικογένειες για να δωρίσουν τα όργανα δικών τους ανθρώπων Όσοι το έκαναν με ευγνωμονούν διότι αισθάνονται αυτό που τους έλεγα Μια αγαλλίαση ψυχική και ότι ο αδελφός μου είναι πάντα δίπλα μου δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι έχει φύγει από κοντά μας .
Αφήστε όποιους ενδοιασμούς και αν έχετε και γίνεται εν δυνάμει δωρητές οργάνων ευχόμενοι ποτέ να μην χρειαστεί να συμβεί σε όλους μας η κακιά στιγμή

tsak8 13-12-2012 17:22

Μπράβο σου φίλε! Μακάρι όλοι μας να έχουμε την δύναμη εκείνη την στιγμή

Send from RAZR Tapatalk

mistos 13-12-2012 18:28

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Eftixis ( 808930)
Έζησα όλες τις διαδικασίες για να δωρίσω τα όργανα του αδελφού μου και παρακαλούσα τους γιατρούς να του τα αφαιρούσαν για να σώσουν συνανθρώπους μας μιας και αυτή ήταν η επιθυμία του Όμως αγαπητοί μου φίλοι οι διαδικασίες είναι τόσο αυστηρές που δεν είναι τόσο εύκολο να σε πεθάνουν Επιτροπές από δύο Νοσοκομεία με 4 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάθε μέρα άλλοι και μετά από πολλές μέρες και αφού δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία προχωρούν στην αφαίρεση οργάνων .Πάρα πολύ αυστηρά πρωτόκολλα .


Είμαι και εγώ δότης από τότε και μάλιστα προσπάθησα σε πολλές περιπτώσεις να μεταδώσω την εμπειρία μου σε άτυχες οικογένειες για να δωρίσουν τα όργανα δικών τους ανθρώπων Όσοι το έκαναν με ευγνωμονούν διότι αισθάνονται αυτό που τους έλεγα Μια αγαλλίαση ψυχική και ότι ο αδελφός μου είναι πάντα δίπλα μου δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι έχει φύγει από κοντά μας .


Αφήστε όποιους ενδοιασμούς και αν έχετε και γίνεται εν δυνάμει δωρητές οργάνων ευχόμενοι ποτέ να μην χρειαστεί να συμβεί σε όλους μας η κακιά στιγμή


Αυτός ήταν ο λόγος που δυκολεύτηκες.(του αδερφού σου) Και αν τελικά το έκαναν είναι παράνομο.Μόνο ο ίδιος μπορείς να δωρίσεις όργανα.
Αλλιώς δεν υπάρχουν ούτε επιτροπές ούτε τίποτα. Άμα είσαι δωρητής γίνεται άμεσα γιατί μετράει και το δευτερόλεπτο στην καθυστέρηση:ye33:

gemara 13-12-2012 23:44

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Eftixis ( 808930)
Έζησα όλες τις διαδικασίες για να δωρίσω τα όργανα του αδελφού μου και παρακαλούσα τους γιατρούς να του τα αφαιρούσαν για να σώσουν συνανθρώπους μας μιας και αυτή ήταν η επιθυμία του Όμως αγαπητοί μου φίλοι οι διαδικασίες είναι τόσο αυστηρές που δεν είναι τόσο εύκολο να σε πεθάνουν Επιτροπές από δύο Νοσοκομεία με 4 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων και κάθε μέρα άλλοι και μετά από πολλές μέρες και αφού δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία προχωρούν στην αφαίρεση οργάνων .Πάρα πολύ αυστηρά πρωτόκολλα .
Είμαι και εγώ δότης από τότε και μάλιστα προσπάθησα σε πολλές περιπτώσεις να μεταδώσω την εμπειρία μου σε άτυχες οικογένειες για να δωρίσουν τα όργανα δικών τους ανθρώπων Όσοι το έκαναν με ευγνωμονούν διότι αισθάνονται αυτό που τους έλεγα Μια αγαλλίαση ψυχική και ότι ο αδελφός μου είναι πάντα δίπλα μου δεν αισθάνθηκα ποτέ ότι έχει φύγει από κοντά μας .
Αφήστε όποιους ενδοιασμούς και αν έχετε και γίνεται εν δυνάμει δωρητές οργάνων ευχόμενοι ποτέ να μην χρειαστεί να συμβεί σε όλους μας η κακιά στιγμή

Ευτύχη καλά τα λες εσύ και ελάχιστοι σε καταλαβαίνουν. Έχει πέσει τόση συνωμοσιολογία και στο θέμα της μεταμόσχευσης, κάτι σαν τους ψεκασμούς το έχουν κάνει. Ο κόσμος έχει μεγάλη άγνοια, όπως είχα και γω μέχρι να ενημερωθώ. Κανένας νόμος δεν υπερισχύει της ιατρικής δεοντολογίας και ηθικής. Κανενός δεν πρόκειται να του πάρουν τα όργανά του στον ύπνο. Αλίμονο σε αυτούς που "φοβούνται" μην τους τα πάρουν και δεν μπορούν μετά να τα χρησιμοποιήσουν στον Παράδεισο...

frits 14-12-2012 00:00

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Eυτύχη σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας μια τόσο δύσκολη στιγμή, μακάρι όλοι να σκέφτονται και να πράτουν σαν εσένα.


Nα θυμήσω και στους "δύσπιστους" φίλους του φόρουμ την πράξη του πατέρα εκείνου του άτυχου Ελληνοαυστραλού που άφησαν εγκεφαλικά νεκρό οι ανεγκέφαλοι μπράβοι ενός νυκτομαγαζιού της Μυκόνου.
Παρόλο τον πόνο του ο άνθρωπος αυτός΄"δώρισε" τα όργανα του γιού του για να σωθούν κάποιοι άνθρωποι πολίτες του "φασιστοκράτους" που ουσιαστικά σκότωσε τον γιο του....

Διαφορά κουλτούρας....

gemara 14-12-2012 18:32

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Είπα να τα κάνω όλα bold, αλλά δε βαριέσαι, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Ανακοίνωση ΕΟΜ για αναρτήσεις σε blogs περί καταληκτικής ημερομηνίας δήλωσης άρνησης

Ανακοίνωση ΕΟΜ για αναρτήσεις σε blogs περί καταληκτικής ημερομηνίας δήλωσης άρνησης





Σχετικά με πρόσφατες αναρτήσεις στο διαδίκτυο, σύμφωνα με τις οποίες φέρεται ως «καταληκτική ημερομηνία υποβολής έγγραφής δήλωσης άρνησης δωρεάς οργάνων μετά θάνατον η 12η Δεκεμβρίου 2012», ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων (ΕΟΜ) εξέδωσε την ακόλουθη ανακοίνωση:


Η δήλωση άρνησης δωρεάς οργάνων μετά θάνατον, δεν έχει συγκεκριμένη προθεσμία υποβολής, ούτε λήγει μετά το πέρας της 1ης Ιουνίου 2013, οπότε και θα αρχίσει ισχύς άρθρου 9, του νόμου 3984 (ΦΕΚ 150/27-6-2011) περί ‘Εικαζόμενης Συναίνεσης’.

Είναι αυτονόητο ότι, οποιαδήποτε στιγμή κάποιος πολίτης το επιθυμεί, ακόμα και μετά τον Ιούνιο του 2013, θα μπορεί να δηλώνει την άρνησή του στην μετά θάνατον δωρεά οργάνων.



Διευκρινίζεται επίσης,ότι σύμφωνα με το άρθρο 9 του ν. 3984/2011, όπως τροποποιήθηκε με το ν. 4075/ΦΕΚ 89/11.4.2012, τροποποιήθηκε ως εξής «Η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο πραγματοποιείται εφόσον, όσο ζούσε, δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του σύμφωνα με την παράγραφο 3. και κατόπιν συναίνεσης της οικογένειάς του».



Μάλιστα, με την ισχύ της Εικαζόμενης Συναίνεσης, διασφαλίζεται, μέσω της δυνατότητας «αρνητικής δήλωσης», η άρνηση του πολίτη να γίνει δότης οργάνων γεγονός, που με την ισχύουσα νομοθεσία της δηλούμενης συναίνεσης (κάρτα δωρητή), δεν διασφαλιζόταν, καθώς η δωρεά οργάνων του εκλιπόντος, επαφιόταν στην απόφαση της οικογένειας.

Παρόλα αυτά, ουδέποτε στην Ελλάδα και σε όλες τις χώρες που πραγματοποιούνται μεταμοσχεύσεις κάτω από ισχυρά νομικά πλαίσια και ανεξαρτήτως νομοθετημένου τρόπου συναίνεσης, δεν έχουν ληφθεί μοσχεύματα από αποβιώσαντα δότη, χωρίς τη συναίνεση της οικογένειάς του.

Ο ΕΟΜ εκφράζει τη λύπη του που στο γενικότερο πλαίσιο «εκφοβισμού» του κοινού χρησιμοποιείται και ως μέσο και ο θεσμός της Δωρεάς Οργάνων, ενός θεσμού που έχει ως βάση και απαραίτητη προϋπόθεση την κοινωνική συναίνεση.



Η Δωρεά Οργάνων μετά το τέλος της ζωής αποτελεί την ύψιστη μορφή εθελοντικής προσφοράς και αλτρουισμού, με μοναδικό κίνητρο την ανιδιοτέλεια, τον ανθρωπισμό και την αγάπη για τον πάσχοντα συνάνθρωπο.



ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΡΝΗΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ

Ο Ε.Ο.Μ. συγκεντρώνει τις δηλώσεις των πολιτών που εκφράζουν την άρνησή τους με τη διαδικασία του άρθρου 9 παρ. 3, που προβλέπει έγγραφη δήλωση της άρνησης.



Η «αρνητική δήλωση» η οποία μπορεί να έχει τη μορφή Υπεύθυνης Δήλωσης ή της απλής δήλωσης που θα βεβαιώνεται το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή, αποστέλλεται στον Ε.Ο.Μ. ταχυδρομικά ή με φαξ, πρωτοκολλείται και να καταχωρείται σε σχετικό αρχείο.

Επισημαίνουμε ότι στη δήλωση θα πρέπει να αναφέρεται ρητά η άρνηση (π.χ. «σε περίπτωση θανάτου δεν επιθυμώ να ληφθούν τα όργανά μου προς μεταμόσχευση») ενώ θα πρέπει να αναγράφονται τα εξής προσωπικά στοιχεία: Ονοματεπώνυμο, πατρώνυμο, αρ. δελτίου ταυτότητας / διαβατηρίου, ημερομηνία γέννησης, διεύθυνση κατοικίας με Τ.Κ. και τηλέφωνο επικοινωνίας. Τα ανήλικα τέκνα συμπεριλαμβάνονται στην υπεύθυνη δήλωση του ενός γονέα, με τα ονόματά τους και την ημερομηνία γέννησής τους.



Οι δηλώσεις θα πρέπει να αποστέλλονται :

Εθνικός Οργανισμός
Μεταμοσχεύσεων


Τμήμα Προώθησης Δωρεάς
Ιστών & Οργάνων


Αν. Τσόχα 5, 11521 Αθήνα

Φαξ : 210 7255066



Μετά την έναρξη ισχύος του σχετικού άρθρου (1/6/2013), θα αρχίσουν να αποστέλλονται ταχυδρομικώς οι σχετικές βεβαιώσεις σε όποιον έχει εγγραφεί στο αρχείο Αρνήσεων.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 14-12-2012 18:38

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Ευχαριστούμε Γιώργο για την επισήμανση ...




.

vaska 14-12-2012 20:03

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Ένα μονάχα έχω να πω. Είμαι υπερήφανος που είμαι μέλος της ίδιας παρέας με τον Νικόλα και τον Ευτύχη.

Μπράβο σας ρε μάγκες, μπράβο σας βρε ΑΝΘΡΩΠΟΙ.

Eftixis 14-12-2012 21:07

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Κοπέλια ο θεός να μην μας αξιώνει να βρισκόμαστε σε τέτοιες καταστάσεις όμως να ξέρετε πόσο μαλακώνει ο πόνος του χαμού των ανθρόπων μας με τιν σκέψει ότι κάπου ανάμεσα μας κάποιος ζεί με τα όργανα του δικού μας ανθρώπου .
Δυστιχώς πέραν αυτού υπάρχει και η άσχημη παράμετρος της δωρεάς ειδικά όταν εχει μαθευτεί οτι θα γίνει αυτή η δωρεά από κάποιο που είναι έτοιμος για αναχώριση
Αλλά δεν είναι του παρόντος

victorakos 14-12-2012 22:21

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Το θέμα του "εγκεφαλικού" θανάτου και το κατά πόσο έχει επέλθει ο θάνατος στους επονομαζόμενους "κλινικά" ή "εγκεφαλικά" νεκρούς είναι τεράστιο και δεν εξαντλείται σε υπερσυναισθηματισμούς και υπεραπλουστεύσεις.

Επίσης το κατά πόσο είναι επιτρεπτή η αφαίρεση ζωτικών οργάνων από έναν ζώντα άνθρωπο κατά τη χριστιανική και πατερική διδασκαλία(μιλάω για τους χριστιανούς έτσι; οι υπόλοιποι ό,τι θέλουν κάνουν...) είναι ακόμα υπό συζήτηση και αμφισβήτηση. Η Εκκλησία κρατά επιφυλακτική στάση προς το παρόν...

Το θέμα είναι πολυδιάστατο και πολύπλοκο και όχι όπως παρουσιάζεται στα ΜΜΕ. Ας το ψάξουμε λίγο μόνοι μας.

ntinopoulos 14-12-2012 23:04

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Ε άμα η εκκλησία ειναι επιφυλακτική...,ένας παραπάνω λόγος να μάστε όλοι υπέρ της δωρεάς οργάνων!:)

siraxanz 14-12-2012 23:40

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos ( 809677)
Ε άμα η εκκλησία ειναι επιφυλακτική...,ένας παραπάνω λόγος να μάστε όλοι υπέρ της δωρεάς οργάνων!:)


:D

Carduelis 14-12-2012 23:41

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Πριν αποφασίσει κανείς να υποστηρίξει ή να καταδικάσει τη δωρεά οργάνων και πολύ περισσότερο πριν αρνηθεί να γίνει ο ίδιος δωρητής των δικών του οργάνων ή κάποιου αγαπημένου του προσώπου, θα πρέπει να ξέρει το γιατί, το πως και το πότε των μεταμοσχεύσεων.
Για όποιον ενδιαφέρεται λοιπόν, είναι χρήσιμο να πιάσει την ιστορία από την αρχή:

Part 1: "Ιστορία των μεταμοσχεύσεων"
Οι μεταμοσχεύσεις ξεκίνησαν σαν θεραπευτική επιλογή να εφαρμόζονται το 1954. Ενας προικισμένος πλαστικός χειρουργός, ο JosephMurrey, υπηρέτησε σαν νέος γιατρός κατά τη διάρκεια του WWRII στα μετόπισθεν, στην περίθαλψη των στρατιωτών που τραυματίζονταν στα πεδία μάχης του Ειρηνικού.
Ανάμεσά τους και πολλοί εγκαυματίες στους οποίους γινόταν προσπάθεια να καλύψουν την εγκαυματική επιφάνεια με δέρμα από άλλους δότες. Το δέρμα αυτό (σαν μη-ιστοσυμβατό) απορριπτόταν από τον οργανισμό σχετικά αργά αλλά έδινε τη δυνατότητα να αρχίσει εν τω μεταξύ η ανάπλαση του κανονικού δέρματος. Ο Murrey όμως ήταν ο πρώτος που παρατήρησε οτι όσο στενότερη συγγένεια υπήρχε μεταξύ δότη και λήπτη τόσο πιο πολύ αργούσε να απορριφθεί το δερματικό μόσχευμα. Σε μια περίπτωση μάλιστα που το δέρμα είχε προέλθει από δίδυμο αδελφό δεν απορρίφθηκε ποτέ: "The slow rejection of the foreign skin grafts fascinated me, how could the host distinguish another person's skin from his own?"
Ετσι μετά τον πόλεμο άρχισε να πειραματίζεται με τις μεταμοσχεύσεις σε ζώα (κυρίως σκύλους) και τελικά στις 23-12-1954 έκανε στη Βοστώνη την πρώτη πετυχημένη μεταμόσχευση νεφρού μεταξύ δυό διδύμων αδερφών. Ο λήπτης έζησε άλλα 8 χρόνια δίχως πρόβλημα και μάλιστα παντρεύτηκε και τη νοσοκόμα που τον είχε αναλάβει στο νοσοκομείο.
Τον Murrey πολέμησε βέβαια το συντηρητικό κατεστημένο της Αμερικής, όμωςκατάφερε να συνεχίσει τις μεταμοχεύσεις και να πάρει τελικά το Νόμπελ Ιατρικής σχεδόν ..50 χρόνια μετά, το 1990. Χαρακτηριστικό είναι το απόσπασμα από την ομιλία του κατά τη βράβευση: "Some people felt that we were playing God and that we shouldn't be doing all of these, quote, experiments on human beings" . Είναι σημαντικό όμως και δείχνει την κουλτούρα των Αμερικάνων αυτό που έλεγε ο ίδιος ο Murrey: "I continued to get letters from patients I had helped years earlier and from relatives of those who died during the early efforts. They often say ... that they are happy to have played some small part in the eventual success of organ transplants".
Για την ιστορία ο σημαντικός αυτός άνθρωπος πέθανε στα 93 του γνωρίζοντας πολλές διακρίσεις, και ανάμεσά τους η βράβευσή του το 2004 στους αγώνες μεταμοσχευμένων ατόμων από τον δίδυμο αδερφό που είχε προσφέρει το νεφρό για την πρώτη του μεταμόσχευση. Το βραβείο Νόμπελ το έχει δωρίσει στο νοσοκομείο που εργαζόταν με την παρακάτω ιδιόχειρη αφιέρωση:"Service to society is the rent we pay for living ont his planet."

Carduelis 14-12-2012 23:50

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Part 2: "Τι είναι ο εγκεφαλικός θάνατος;"
Όταν έγινε φανερό οτι πλέον υπήρχε τρόπος να σωθούν χιλιάδες ασθενείς με τις μεταμοσχεύσεις, άρχισαν να σκέφτονται οτι θα μπορούσαν να το καταφέρουν καλύτερα αν χρησιμοποιούσαν τα όργανα και από τους νεκρούς δότες. Εκεί όμως μπλέχτηκε το πράγμα, γιατί ενώ μέχρι πρόσφατα ο νεκρός ήταν απλά κάποιος με μπλέ-πεθαμενί χρώμα, που δεν κτυπούσε η καρδιά του και δεν ανέπνεε ήρθε η ΜΕΘ με τους αναπνευστήρες, τους βηματοδότες και τα φάρμακα και μπορούσε να διατηρεί κάποιον, ουσιαστικά νεκρό, απλά με μηχανική και φαρμακευτική υποστήριξη. Το ηθικο-φιλοσοφικό βέβαια ερώτημα τι είναι ο θάνατος και που στο διάτανο φωλιάζει η ψυχή του ανθρώπου εκκρεμεί και οι απανταχού της γης θρησκείες έχουν τις δικές τους απόψεις. Η ιατρική όμως έπρεπε να αντιμετωπίσει το πως ορίζεται ο θάνατος από ιατρικής αλλά και νομικής πλευράς. Το 1968 έγινε μια συνάντηση ειδικών από όλο τον κόσμο στο Χάρβαντ για να ορίσουν τον εγκεφαλικό θάνατο. Από ανατομικής πλευράς ο εγκεφαλικός φλοιός είναι υπεύθυνος για τις "ανώτερες λειτουργίες" του ανθρώπου (σκέψη, συναίσθημα κλπ) ενώ το μικρό τμήμα του που λέγεται στέλεχος έχει τα κέντρα της αναπνοής και της λειτουργίας της καρδιάς και κάνει τη "χαμαλοδουλειά". Οι επιστήμονες κατέληξαν οτι εγκεφαλικός θάνατος = σταμάτημα της λειτουργίας του εγκεφαλικού στελέχους.
Επομένως εξ ορισμού ισχύει αυτό που λένε οι πολέμιοι των μεταμοσχεύσεων: ο εγκεφαλικός θάνατος είναι μια "ιατρική ανάγκη" για να εξασφαλίσει η επιστήμη περισσότερα όργανα για μεταμοσχεύσεις. Αυτό που κινεί τους γιατρούς όμως δεν είναι το «κέρδος» ή τα χρήματα αλλά η πιεστική ανάγκη να σωθούν δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι που ταλαιπωρούνται και αργοπεθαίνουν από τελικά στάδια καρδιαναπνευστικής ανεπάρκειας, ηπατικής ή νεφρικής.
Το πως διαπιστώνει κανείς επίσης τον θάνατο του εγκεφαλικού στελέχους (άρα και τον εγκεφαλικό θάνατο) είναι κάτι που ανησυχεί ορισμένους. Για την ιατρική αλλά και τις νομοθεσίες των περισσοτέρων χωρών είναι αρκετές οι κλινικές δοκιμασίες της νέκρωσης του εγκεφαλικού στελέχους. Αυτές γίνονται από μια τριάδα γιατρών: εντατικολόγο, αναισθησιολόγο και νευρολόγο ή νευροχειρουργό. Κανείς τους δεν πρέπει να συμμετέχει, για λόγους αξιοπιστίας, στις μεταμοσχευτικές ομάδες. Οι δοκιμασίες είναι καταγεγραμμένες σε έντυπο, γίνονται από κάθε γιατρό χωριστά (υπό την παρουσία των υπολοίπων) και υπογράφονται. Μετά από τουλάχιστον 6-8 ώρες επαναλαμβάνονται από την ίδια ή μια δεύτερη τριάδα γιατρών (δηλ συνολικά 3-6 διαφορετικούς γιατρούς). Ποτέ και πουθενά στον κόσμο δεν έχει αναφερθεί επίσημα "ανάσταση" ασθενούς που είχε ταυτοποιηθεί προηγουμένως με όλη αυτή τη διαδικασία σαν εγκεφαλικά νεκρός. Ομως όσο προχωράει η τεχνολογία (και παρότι δεν το απαιτεί η νομοθεσία) οι γιατροί προχωρούν και σε επιπλέον εξετάσεις που μπορούν να πιστοποιήσουν τον εγκεφαλικό θάνατο: πχ αγγειογραφία εγκεφάλου, εγκεφαλογράφημα, σπινθηρογράφημα αιμάτωσης, προκλητά δυναμικά και υπερηχογράφημα εγκεφαλικής ροής. Στα περισσότερα νοσοκομεία κάνουν και κάποια από τις παραπάνω εξετάσεις (συνήθως την αγγειογραφία) για να είναι κανείς απόλυτα σίγουρος για τον εγκεφαλικό θανατο. Ο λόγος; αφενός γιατί με αυτές τις εξετάσεις διαπιστώνεται και η διακοπή της λειτουργίας και του υπόλοιπου εγκεφάλου και αφετέρου γιατί έτσι έχουμε πολύ νωρίτερα τη διάγνωση και μάλιστα με τρόπο «χειροπιαστό» για τους συγγενείς.
Και κάτι τελευταίο αλλά πολύ σημαντικό: στο εξωτερικό οι γιατροί-συντονιστές των μεταμοσχεύσεων αμοίβονται από το κράτος ξεχωριστά για τις μεταμοσχεύσεις και τα ίδια τα νοσοκομεία επιχορηγούνται κεντρικά ανάλογα με τις μεταμοσχευτικές τους επιδόσεις. Στην Ελλάδα κανένας από τους γιατρούς που εμπλέκονται στη διαδικασία της διάγνωσης του εγκεφαλικού θανάτου και του υποψήφιου δότη δεν αμοίβεται για τη συμμετοχή του με οποιονδήποτε τρόπο ενώ δεν προβλέπεται κανενός είδους επιβράβευση των νοσοκομείων..

Carduelis 15-12-2012 00:19

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Part 3: "Νομικά θέματα"
Το να διαγνωσθεί ο εγκεφαλικός θάνατος είναι το αρχικό κομμάτι της ιστορίας, για να ληφθούν τα όργανα όμως έπρεπε να συμφωνήσει η νομοθεσία από ποιόν και πότε πρέπει να γίνεται. Αρχικά σε όλες τις χώρες (και μέχρι πρόσφατα και στη δική μας) ο νόμος ήταν υπέρ του υποψήφιου δότη. Επρεπε είτε να έχει δηλώσει όσο ήταν εν ζωή ότι είναι δωρητής οργάνων, είτε να συμφωνήσουν όλοι οι συγγενείς 1ου βαθμού για τη δωρεά. Με τα χρόνια, και λόγω των αυξημένων αναγκών για όργανα, οι περισσότερες χώρες άλλαξαν τη νομοθεσία τους υπέρ του υποψήφιου λήπτη πλέον. Έτσι όλοι οι πολίτες θεωρούνται υποψήφιοι δότες («εικαζόμενη συναίνεση») εκτός και αν έχουν δηλώσει την άρνησή τους όσο ήταν εν ζωή. Λογικό βήμα αν σκεφτεί κανείς οτι οι λίστες αναμονής για μεταμόσχευση αυξάνονται ραγδαία, το κόστος για φάρμακα και νοσηλεία όσων περιμένουν είναι τεράστιο και κυρίως οτι νέοι άνθρωποι πεθαίνουν περιμένοντας 5-10 χρόνια μια ευκαιρία για να ζήσουν αξιοπρεπώς.
Ακόμα και στις χώρες όμως που υφίσταται αυτός ο νόμος στην πράξη ουδέποτε εφαρμόσθηκε. Παντού και πάντα η γνώμη των συγγενών ιατρικά και ηθικά είναι σεβαστή και είναι αυτή που πάντα επικρατεί σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου.
Η Ελλάδα δυστυχώς είχε για πολλά χρόνια απογοητευτικές επιδόσεις στις μεταμοσχεύσεις. Τα κακά ποσοστά http://www.ont.es/publicaciones/Documents/Newsletter2011.pdf (τρίτοι από τον πάτο πάνω από Ρουμανία και Βουλγαρία στις 27 χώρες της ΕΟΚ) έκαναν την Ένωση να πιέζει για λήψη μέτρων και μεταξύ αυτών και εναρμόνιση της ελληνικής νομοθεσίας.
Για άλλη μια φορά έπρεπε να μας πιέσουν να κάνουμε τα αυτονόητα, να βελτιωθούμε κάπου που ολοφάνερα υστερούμε..
Ο ιατρικός κόσμος κλπ φορείς (πχ εκκλησία) είναι επιφυλακτικοί στο κομμάτι της εικαζόμενης συναίνεσης.
Προσοχή: όχι στο θέμα της δωρεάς οργάνων ή της βελτίωσης της κατάστασης στην πατρίδα μας, ή συνολικά στον νόμο, αλλά στο κομμάτι που αναφέρεται στην «εικαζόμενη συναίνεση». Έτσι ο νέος νόμος κατατέθηκε με τη διευκρίνηση οτι αυτό το σημείο θα ισχύσει μετά από δυό χρόνια (1/6/2013) αφού στο ενδιάμεσο γίνει καμπάνια ενημέρωσης του κόσμου.
Οποιος όμως τελικά διαφωνεί μπορεί πάντα να γραφτεί στα μητρώα αρνητών που υπάρχουν στον ΕΟΜ.
Σίγουρα πάντως, και ανεξαρτήτως του τι θα λέει ο νόμος τελικά, όσοι γιατροί ασχολούνται με τις μεταμοσχεύσεις, αποκλείεται να πάρουν όργανα δίχως την συγκατάθεση των συγγενών!!

Carduelis 15-12-2012 00:31

Απάντηση: 12 Δεκεμβρίου η τελευταία ημέρα άρνησης δωρητού οργάνων
 
Part 4 και τελευταίο: "Ποιοί είναι οι λήπτες και πως παίρνουν τα όργανα"
Από την στιγμή που θα υπάρξει η υπογεγραμμένη συγκατάθεση των συγγενών για την δωρεά των οργάνων ενημερώνεται ο ΕΟΜ (εθνικός οργανισμός μεταμοσχεύσεων). Στις απόρρητες λίστες του αναμονής υπάρχουν οι υποψήφιοι λήπτες και από αυτούς που έχουν προτεραιότητα διαλέγουν εκείνον που είναι πιο συμβατός. Ούτε οι ίδιοι οι υποψήφιοι δεν γνωρίζουν τη σειρά τους στη λίστα αναμονής. Η επιλογή γίνεται κεντρικά, δεν συμμετέχει κανένας από τους γιατρούς που διέγνωσαν τον εγκεφαλικό θάνατο, ούτε λαμβάνεται υπόψιν τυχόν επιθυμία των συγγενών του δότη να ορίσουν τον λήπτη. Η ομάδα αίματος φυσικά δεν αρκεί και χρειάζεται ένας πλήρης έλεγχος ιστοσυμβατότητας που γίνεται από τον ίδιο τον ΕΟΜ, σε επιλεγμένα εργαστήρια, λίγες μόνον ώρες πριν τη μεταμόσχευση και είναι απόρρητος. Οι χειρουργικές ομάδες επιλέγονται από τον ΕΟΜ και ειδοποιούνται λίγες ώρες πριν τη διαδικασία. Ολοι οι χειρισμοί γίνονται και ελέγχονται κεντρικά.
Ακόμα και μετά την μεταμόσχευση δεν επιτρέπεται να ξέρει η οικογένεια ποιοί πήραν τα όργανα του ανθρώπου τους ούτε και οι λήπτες ποιός ήταν ο ευεργέτης τους. Κάθε επικοινωνία των οικογενειών γίνεται με ενδιάμεσο μεσολαβητή τον ΕΟΜ.
  • Ουσιαστικά οι μεταμοσχεύσεις από τη φύση τους είναι όχι μόνο δείκτης ποιότητας του υγειονομικού συστήματος μιας χώρας αλλά κυρίως δείκτης της Παιδείας ενός λαού.
  • Πιστεύω οτι θα πρέπει η αιμοδοσία και η δωρεά οργάνων όχι μόνο να είναι στη λογική των ανθρώπων που απολαμβάνουν τη μοτοσυκλέτα, αλλά και να προωθείται κιόλας.
ΥΓ: Ο ΕΟΜ προσφέρει (κατόπιν συννενόησης) ένα banner που διαφημίζει τη δωρεά οργάνων σε κάθε ιστότοπο συλλόγου ή νοσοκομείου κλπ που θα ήθελε να συμμετάσχει.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:24.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!