GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο.. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44492)

John Dom 12-11-2013 16:12

K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
6 Συνημμένο(α)
θα μπορούσα να γράψω πολλά για τον Εμπορο-Απατεώνα που αγόρασα την εν λόγο Μηχανή αλλα προτιμώ λόγω παιδείας και ανωτερότητας
να αναφερθώ Μόνο στα τεχνικά σημεία της ιστορίας μου για να βοηθήσω όσο περισσότερο μπορώ, σε ανάλογο πρόβλημα που μπορεί να τύχει
(Μακάρι όχι βέβαια) σε κάποιο άλλο μέλος.
Ηδη κάποια μέλη εδώ όπως ο Κώστας (Dr Kc) γνωρίζουν την ιστορία μου
και φυσικά όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου για λεπτομέρειες.

Λοιπόν...
Μιλάμε για μηχανη με έτος κατασκευής 2/2006.


Τελικό Αποτέλεσμα: Ολοκληρωτική καταστροφή Κορωνοπήνιου.

Αιτία: Μη αλλαγή βαλβολινών στο διαφορικό καθόλη την διάρκεια της ζωής του. (η Bmw το έβγαλε με ανάλογη εντολή Service free την οποία αναίρεσε όταν άρχισαν τα προβλήματα..

Αποτέλεσμα της αιτίας: 1)Διάλυση του ρουλεμάν πηνίου με αποτέλεσμα να Πηδάει και να μην εφάπτει σωστά με την κορώνα.
2) ''Πληγές'' σε όλο το καλούπι του διαφορικού απο τα κομμάτια της κορώνας που εκσφενδονίζονταν και το χτυπούσαν ανελέητα.

Συμπτώματα: 1) Ένδειξη σφάλματος του ABS.
1α) Έλειψη ένδειξη ταχύμετρου, 1β) Έλειψη Cruise control
Λόγος για το Συμπτώμα 1: Ολοκληρωτική Κάλυψη του άισθητήρα
με ρινίσματα απο το κομματιασμένο κορωνοπήνιο.

2) Δυσκολία κίνησης του τροχού και παντελής ακινησία του είδικά στην αντίστροφη περιστροφή του.

3) Εντονος διαπεραστικός ήχος (ΤΑΚ) και κραδασμος που μεταφερόταν στα μαρσπίε.

ΑΝ είστε εν κινήση και αντιληφθείτε τα 1 και 3 ΜΗΝ συνεχίζετε την πορεία σας. Ακινητοποιήστε την μηχανή Αμέσως μπάς και προλάβετε το πρόβλημα.


Λύσεις:

1) Αγορά μεταχειρισμενου διαφορικου. Αποτυχημένη
(δεν θα βρείτε σχεδον πουθενά διαφορικό.
Όσα βρέθηκαν ήταν σε απελπιστική κατάσταση)

2)Τοποθέτηση διαφορικού μετά τον 8/2006 στο δικό σας. Αποτυχημένη (ο Αισθητήρας είναι διαφορετικός χρώματος ΜΑΥΡΟΥ αντι για τον ΑΣΠΡΟ που υπήρχε μέχρι τον 8/2006 και τα δόντια στον δίσκο του ABS είναι διαφορετικά με αποτέλεσμα να μην ταιρίαζει όυτε καν το βίσμα του καινούργιου αισθητήρα στην μηχανή σας)

3) Μεταμόσχευση ανταλλακτικών απο άλλο διαφορικό μετά τον 8/2006
στο δικό σας. Αποτυχημένη (Ο δίσκος του ABS είναι Fix. Δεν βγαίνει απο το διαφορικό)

4) Καινούργιο Διαφορικό. Επιτυχης (Κόστος 1600 Ευρώ)
Έρχεται έτοιμο με βαλβολίνες και είναι Plug and Play.


Αναλυτικές πληροφορίες:

Πρίν τον 8/2006 ο κωδικός του διαφορικού είναι 33117653008
Mετά τον 8/2006 Έγιναν 2 αναβαθμίσεις.
Η μια είναι με κωδικό 33117705773 ο οποίος καταργήθηκε.
Η 2η είναι με κωδικό 33118529907 ο οποίος είναι ο τρέχον σε μηχανές μετά τον 8/2006.

Προσοχή: ΑΝ η μηχανή σας είναι πριν τον 8/2006 και χρειαστείτε διαφορικό τότε ΚΑΝΕΝΑΣ απο τους παραπάνω κωδικούς ΔΕΝ ισχύει.
Υπάρχει Κωδικός αντικατάστασης για τα ελλατωματικά διαφορικά (τουλάχιστον αυτα πριν τον 8/2006) με βελτιώσεις σε αρκετά σημειά.
(Δυστυχώς δεν τον θυμάμαι τώρα)

ΠΧ. Τάπα εξαγωγης Βάλβολινών, αντικατάσταση στεφανιού (εκει που πιάνει το δισκόφρενο) απο Αλουμίνιο σε Μαντέμι για αποφυγή διαφόρων κρουσμάτων που ο τροχός παρουσιάζει κενά.


Facts and Myths:

1) Tα διαφορικά απο το K1200S και K1200Gt είναι ίδια
με οδόντωση 31:11.

2) To διαφορικό απο το K1200R ΔΕΝ ειναι ίδιο.
Η οδόντωση του είναι 32:11.

3) Οι αισθητήρες στα μοντέλα πριν τον 8/2006 και μετα τον 8/2006
ΔΕΝ ειναι ίδιοι. Ο Πρώτος είναι με άσπρο βίσμα και μικρότερος σε πάχος,
ενώ ο δεύτερος είναι με μαύρο βίσμα και πιό φαρδύς.

4) Κανένα διαφορικό ακόμα με ελειπή ποσότητα βαλβολινών ΔΕΝ κόβει κορωνοπηνιο εξαιτίας αυτού. Το πρόβλημα ξεκινά απο το ενα απο τα 4 ρουλεμάν του διαφορικού που βρίσκεται στο πηνείο και είναι με μπίλιες, ενώ τα άλλα 3 είναι κυλινδρικά (αν το λέω σωστα). Αυτό με τις μπίλιες είναι υπέυθυνο για τις περισσότερες αποτυχίες των διαφορικών μας.
O Άλλος λόγος είναι καθαρή Αστοχία Υλικού..!!

5) Η σωστή ποσότητα πλέον των βαλβολινών είναι 180 ml. Όχι παραπάνω.!!

6) H πιό συχνή βλάβη στα διαφορικά μας είναι τα Ρουλεμάν και όχι το Κορωνοπήνιο.






Για τυχόν πληρόφορίες που ξέχασα θα αναβαθμιστεί το thread σύντομα..!!
Ελπίζω να μην τυχει σε κανέναν σας κατι ανάλογο άλλα ποτέ δεν ξέρεις οπότε θα χαρώ μέσα απο αυτό το κείμενο να βοηθήσω ανθρώπους και να μην μπει κανένας στους λαβύρινθους που οδηγήθηκα εγώ..
(Ναι όλα αυτα που διαβάσατε τα δοκίμασα με αποτέλεσμα να είμαι εκτός ενεργής δράσης για 1,5 περίπου μήνα..!!!!)

Υγ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια Τον Κυριάκο Μαντζούρη απο το Bmw Μotosport στους Αμπελόκηπους Θεσσαλονίκης (Μηχανικός μου καθόλη την πορεία μου με την Βαυαρική Εταιρεία) ο οποίος ήταν Απόλυτα σωστός σε ότι είπε και έκανε κατα την διάρκεια αυτής τη περιπέτειας μου, δείχνοντας με αυτό τον τρόπο την Έγκυρη Γνώση του πάνω στα BMW σε αντίθεση με πολλούς μηχανικούς που κυριέυονται απο την Ημιμάθια στις Μέρες μας.


Να στε όλοι καλά. Καλούς δρόμους και Απροβλημάτιστα φυσικά!!

AKIS_21 12-11-2013 16:29

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Στα ποσά χιλιόμετρα το επαθες?

John Dom 12-11-2013 16:35

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
41,000 φίλε μου..!!

ΙoannisPanagiotidis 12-11-2013 16:46

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Πολυ καλος !!! :ye36:

...πρωτα απ ολα φιλε χαιρομαι που καταλαβαινω απ τα γραπτα σου οτι τελειώσε η περιπετεια σου!..και το μοτορι ρολαρει και παλι αψογα!

Πολυ καλες πληροφοριες !..και πραγματικα πολυ χρησιμες για να τις εχουμε ολες ετσι μαζεμενες!


...γνωριζω το πρόβλημα απο φιλο ...αλλα το προλάβαμε!...μπορείς να θυμηθείς αν είχες συμπτώματα αστάθειας ή και κατευθύνονοτητας πριν ακούσεις και νιωσεις τα κρακ που περιγραφεις παραπάνω?

παντα ορθιος και ποτε ξανα !!!!:ye36:

John Dom 12-11-2013 16:55

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 972436)
Πολυ καλος !!! :ye36:

...πρωτα απ ολα φιλε χαιρομαι που καταλαβαινω απ τα γραπτα σου οτι τελειώσε η περιπετεια σου!..και το μοτορι ρολαρει και παλι αψογα!

Πολυ καλες πληροφοριες !..και πραγματικα πολυ χρησιμες για να τις εχουμε ολες ετσι μαζεμενες!


...γνωριζω το πρόβλημα απο φιλο ...αλλα το προλάβαμε!...μπορείς να θυμηθείς αν είχες συμπτώματα αστάθειας ή και κατευθύνονοτητας πριν ακούσεις και νιωσεις τα κρακ που περιγραφεις παραπάνω?

παντα ορθιος και ποτε ξανα !!!!:ye36:

Ευχαριστώ πολύ καταρχήν..!!
Φίλε μου ειλικρινά δεν έπεσε στην αντίληψη μου κάτι τέτοιο..!!
Μετά απο συζήτηση με τον μηχανικό μου πρέπει να έγινε εντελώς ξαφνικά..!! Κάτι παραπάνω δεν μπορώ να σου πώ...!!
Απροβλημάτιστοι όλοι μας να είμαστε..!!

Albatros 12-11-2013 18:47

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Αφού τελείωσε η ταλαιπωρία σου πάλι καλά, καλές βόλτες με τη μπουμπού και να την προσέχεις για να έχεις...
:)

silvestros 12-11-2013 19:42

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
:ye02::ye02::ye02:

kornlaz 12-11-2013 19:49

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Είσαι αρχηγός:re25::re25:

John Dom 13-11-2013 00:32

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Eυχαριστώ Φίλε μου Κορνήλιε..!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 13-11-2013 01:52

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Πολύ ωραία η "ματιά" που το αντιμετώπισες/διόρθωσες Γιάννη ...


http://www.gsforum.gr/attachment.php...p;d=1384264590

http://www.gsforum.gr/attachment.php...p;d=1384264590

http://www.gsforum.gr/attachment.php...p;d=1384264590

http://www.gsforum.gr/attachment.php...p;d=1384264590

http://www.gsforum.gr/attachment.php...p;d=1384264590

http://www.gsforum.gr/attachment.php...p;d=1384264590

John Dom 13-11-2013 02:45

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 972719)


Ευχαριστω φιλε μου!! Το επαγγελμα καμια φορα δεν κρυβεται!! :) :)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 13-11-2013 03:52

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από John Dom ( 972750)
Ευχαριστω φιλε μου!! Το επαγγελμα καμια φορα δεν κρυβεται!! :) :)

Ποιό είναι το επάγγελμά σου ?:o

John Dom 13-11-2013 11:44

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Φωτογραφος..!! :) :)

ortho 13-11-2013 11:52

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Αυτό το "τρελλό" σκάψιμο που φαίνεται στην τελευταία φωτό πως έγινε;!:eek:

Τι χώθηκε κι έκανε τέτοια ζημιά;

AKIS_21 13-11-2013 12:24

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Εμένα παντως στο κ1200 RS είχαν αλλάξει βαλβολινες στα 40000 χλμ αλ θύμαμε καλα ,

spy89 13-11-2013 12:43

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Εγω είχα αλλάξει στις 10000 στο κ1300r με προτροπή του μηχανικού!!

GeorgeP 13-11-2013 13:14

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Η ζημια δεν ειναι λογω παλαιοτητας βαλβολινων.........σε καμια περιπτωση!!!

Η βαλβολινη ειναι ετσι κατασκευασμενη που αντεχει πολυ περισσοτερο απο τις συστασεις αλαλγης της οποιουδηποτε κατασκευαστη διαφορικου, σαζμαν....οχηματος!!!!

Η βλαβη σου ειναι μαλλον λογω
α) ελλειψης βαλβολινης ¨η
β) βλαβης του σφαιρικου ρουλεμαν........

...........το ρουλεμαν δεν το εβγαλες σε ενα κομματι αλλα σπασμενο, εχω δικιο?
Αυτο βεβαια δεν σημαινει και πολλα πραγματα αλλα ειναι ενα στοιχειο......

John Dom 13-11-2013 13:24

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Εξαιτιας του ρουλεμαν οπως ειπες ειναι φιλε μου!! Αλλα το Ρουλεμαν παρεδωσε πνευμα λογω βαλβολινων!! Φυσικα στο μυαλο μου παιζει κ το ενδεχομενο αστοχιας υλικου!! Αλλα μετα απο συζητησεις με τον
Μηχανικο μου κ αλλα σχετικα ατομα το συμπερασμα ηταν αυτο!!
Αν εβλεπες πως ηταν οι βαλβολινες 1,5 βδομαδα πριν το συμβαν θα Τρομαζες!!
Τις αλλαξαμε αλλα προφανως η ζημια στο ρουλεμαν ειχε ηδη συμβει μιας κ οι βαλβολινες που ηταν μεσα ειχαν αναμιχθει με τριμματα και ολο μαζι ειχε γινει ενας γκρι πολτος που βρωμουσε κ απιστευτα!!!

ΙoannisPanagiotidis 13-11-2013 14:58

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 972813)
Αυτό το "τρελλό" σκάψιμο που φαίνεται στην τελευταία φωτό πως έγινε;!:eek:

Τι χώθηκε κι έκανε τέτοια ζημιά;


τα ιδια δοντια που δινουν κινηση απ το πηνιο κανανε αυτη τη ζημια! Αν το ενα ...το κυριως ρουλεμαν χαλασει και διαλυθει στην μια ακρη του πηνιου ...αυτο παίρνοντας την κινηση απ το αξονα ...περιστρεφετε πλεον ανεξέλεγκτα ... θεριζοντας στη κυριολεξια τα αντίστοιχα δοντια που μεταφερουν την κινηση στο τροχο με αποτελεσμα το παραπανω σακάτεμα , σε μολις μερικες περιστροφες.

.... προσωπικα πιστευω ομως ...οτι το ακους πολυ πριν συμβει!...καπως νιωθεις αυτην την ασταθεια! Το κυριως μεγαλο ρουλεμαν του πηνιου, που συνηθως χαλαει, ειναι διπλο ...περιεχει στο εσωτερικο του στη μια ακρη ενα μερος με τα κλασσικα κουρσουμακια και στην αλλη ...στην εσωτερικη , εχει ακομα ενα βελονοειδείς τυπου με τα κυλινδρακια. η πλευρα με τις μπιλιες αρχιζει να χαλαει ...απο οτι εχω διαβασει σε πολλες αναφορες ψαχνοντας και σε φορουμ του εξωτερικου , το πλαστικο πλεγμα που τα κραταει τη θεση του σπαει (χαθηκε να το κανουν σιδερενιο)... και αρχιζει η φθορα που καταληγει να παίρνει πολυ μικρα ηδη κενα το ρουλεμαν !...οταν ολη η δουλια πεσει στο μπροστα μερος ... δεν αργει να γινει το κακο . Χανοντας και αυτο την ιδιοτητα του τοτε η μια ακρη του πηνιου ειναι πλεον χωρις ελεγχο και ειναι ηδη πολυ αργα!


... αστα, σφαγη ειναι...ουτε στον εχθρο!

ortho 13-11-2013 15:23

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 972884)
τα ιδια δοντια που δινουν κινηση απ το πηνιο κανανε αυτη τη ζημια! Αν το ενα ...το κυριως ρουλεμαν χαλασει και διαλυθει στην μια ακρη του πηνιου ...αυτο παίρνοντας την κινηση απ το αξονα ...περιστρεφετε πλεον ανεξέλεγκτα ... θεριζοντας στη κυριολεξια τα αντίστοιχα δοντια που μεταφερουν την κινηση στο τροχο με αποτελεσμα το παραπανω σακάτεμα , σε μολις μερικες περιστροφες.

.... προσωπικα πιστευω ομως ...οτι το ακους πολυ πριν συμβει!...καπως νιωθεις αυτην την ασταθεια! Το κυριως μεγαλο ρουλεμαν του πηνιου, που συνηθως χαλαει, ειναι διπλο ...περιεχει στο εσωτερικο του στη μια ακρη ενα μερος με τα κλασσικα κουρσουμακια και στην αλλη ...στην εσωτερικη , εχει ακομα ενα βελονοειδείς τυπου με τα κυλινδρακια. η πλευρα με τις μπιλιες αρχιζει να χαλαει ...απο οτι εχω διαβασει σε πολλες αναφορες ψαχνοντας και σε φορουμ του εξωτερικου , το πλαστικο πλεγμα που τα κραταει τη θεση του σπαει (χαθηκε να το κανουν σιδερενιο)... και αρχιζει η φθορα που καταληγει να παίρνει πολυ μικρα ηδη κενα το ρουλεμαν !...οταν ολη η δουλια πεσει στο μπροστα μερος ... δεν αργει να γινει το κακο . Χανοντας και αυτο την ιδιοτητα του τοτε η μια ακρη του πηνιου ειναι πλεον χωρις ελεγχο και ειναι ηδη πολυ αργα!


... αστα, σφαγη ειναι...ουτε στον εχθρο!

:th11: Γιάννη, να μαθαίνω και κάτι! Είναι όμως τρελή η ζημιά!

TIME 13-11-2013 15:53

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Χαράς το κουράγιο σου φίλε μας που μέσα στον πόνο σου και τον καημό σου μας διαφώτισες.
Να είναι το τελευταίο που σου συμβαίνει και να την χαρείς όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια , απροβλημάτιστα από τουδε και στο εξής.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ:ye36:

GeorgeP 13-11-2013 15:59

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 972884)
τα ιδια δοντια που δινουν κινηση απ το πηνιο κανανε αυτη τη ζημια! Αν το ενα ...το κυριως ρουλεμαν χαλασει και διαλυθει στην μια ακρη του πηνιου ...αυτο παίρνοντας την κινηση απ το αξονα ...περιστρεφετε πλεον ανεξέλεγκτα ... θεριζοντας στη κυριολεξια τα αντίστοιχα δοντια που μεταφερουν την κινηση στο τροχο με αποτελεσμα το παραπανω σακάτεμα , σε μολις μερικες περιστροφες.

.... προσωπικα πιστευω ομως ...οτι το ακους πολυ πριν συμβει!...καπως νιωθεις αυτην την ασταθεια! Το κυριως μεγαλο ρουλεμαν του πηνιου, που συνηθως χαλαει, ειναι διπλο ...περιεχει στο εσωτερικο του στη μια ακρη ενα μερος με τα κλασσικα κουρσουμακια και στην αλλη ...στην εσωτερικη , εχει ακομα ενα βελονοειδείς τυπου με τα κυλινδρακια. η πλευρα με τις μπιλιες αρχιζει να χαλαει ...απο οτι εχω διαβασει σε πολλες αναφορες ψαχνοντας και σε φορουμ του εξωτερικου , το πλαστικο πλεγμα που τα κραταει τη θεση του σπαει (χαθηκε να το κανουν σιδερενιο)... και αρχιζει η φθορα που καταληγει να παίρνει πολυ μικρα ηδη κενα το ρουλεμαν !...οταν ολη η δουλια πεσει στο μπροστα μερος ... δεν αργει να γινει το κακο . Χανοντας και αυτο την ιδιοτητα του τοτε η μια ακρη του πηνιου ειναι πλεον χωρις ελεγχο και ειναι ηδη πολυ αργα!


... αστα, σφαγη ειναι...ουτε στον εχθρο!

Ενα μεγαλο ΓΙΑΤΙ???? εγω αυτο εχω απορια.....
Οπως ειπα και στον Jon dom δεν πιστευω οτι φταινε οι βαλβολινες μακαρι να τις εβγαζε νερο ¨η και σαν μελι απο εκει μεσα.......
Πιστευω οτι η ζημια ξεκινησε απο το ρουλεμαν αλαλ γιατι? Ειναι ρουλεμαν μεσα σε μπανιο λαδιου αν δεν κανω λαθος ¨η τελος παντων λιπαινεται σταθερα και συνεχεια.......δεν θα επρεπε να τα παιξει.
Δλδ τα σαζμαν που εχουν τα ιδια ρουλεμαν και βρεχονται απο λαδι γιατι δεν χαλανε?

εχω απορια με αυτα τα διαφορικα των ΒΜW και να με συγχωρειτε........

siraxanz 13-11-2013 16:21

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Μήπως στην προσπάθεια της μείωσης του κόστους
τα ρουλεμάν έρχονται από χώρες άλλες?
Όσο κ να τηρούνται οι προδιαγραφές, άλλοτε Γερμανικής κατασκευής ρουλεμάν άλλο του Πολωνικης. .,,

R1200GlamorusSpecial

GeorgeP 13-11-2013 16:29

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 972911)
Μήπως στην προσπάθεια της μείωσης του κόστους
τα ρουλεμάν έρχονται από χώρες άλλες?
Όσο κ να τηρούνται οι προδιαγραφές, άλλοτε Γερμανικής κατασκευής ρουλεμάν άλλο του Πολωνικης. .,,

R1200GlamorusSpecial

αυτος ο διαχωρισμος δεν παιζει......τα χερια ειναι φτηνα οχι τα υλικα......

.......και δεν καταλαβαινω που ειναι η διαφορα του γερμανου με τον πολωνο.....σημειωσε οτι χερι ανθρωπινο δεν πιανει το σιδερο απο το οποιο θα βγει το ρουλεμαν στην ακρη της παραγωγης....
Το μονο χερι ειναι αυτο το οποιο χειριζεται τον γερανο που παιρνει το σκραπ μεταλλο απο το βαγονι και το βαζει στον κλιβανο...απο εκει και υστερα ο ανθρωπος χειριζεται μηχανηματα στην ακρη των οποιων καταληγει ετοιμο το ρουλεμαν.
Δεν υπαρχει δηλαδη συναρμολογηση με ανθρωπινο χερι σε κανενα σταδιο της παραγωγης...

ΙoannisPanagiotidis 13-11-2013 16:34

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
...οτι καποτε θα μπορουσε να χαλασει ...πιστευω οτι ειναι λογικο ... αλλα οχι τοσο νωρις ...δεν χωραει δικαιολογια!...απο κει και περα ...καθοτι εισαι και πιο σχετικος ...μπορεις να μου πεις αν ολα τα πλεγματα στα ρουλεμαν ειναι πλαστικα και αν ναι γιατι?

https://lh3.googleusercontent.com/-U...0/_DSC0050.JPG

GeorgeP 13-11-2013 16:47

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 972922)
...οτι καποτε θα μπορουσε να χαλασει ...πιστευω οτι ειναι λογικο ... αλλα οχι τοσο νωρις ...δεν χωραει δικαιολογια!...απο κει και περα ...καθοτι εισαι και πιο σχετικος ...μπορεις να μου πεις αν ολα τα πλεγματα στα ρουλεμαν ειναι πλαστικα και αν ναι γιατι?

https://lh3.googleusercontent.com/-U...0/_DSC0050.JPG

Τι να σου βρε Γιαννη....σιγουρα δεν φταιει το οτι το εφτιαξε Πολωνικο χερι......δεν θιγω κατι ρατσιστικο αλαλ ο τοπος δεν παιζει ρολο. Αυτο που παιζει ειναι η εταιρεια και οι ευρωπαικες εταρειες ειναι γεγονος οτι εχουν ριξει την ποιοτητα τους οπου και να κατασκευαζονται τα ρουλεμαν τους για λογους κοστους φυσικα!!!
Τωρα γιατι το πλεγμα ειναι πλαστικο μονον οι νομοι οικονομιας και μαρκετινγκ μπορουν να σου δωσουν απαντηση........
Μια αλλη ερωτηση ειναι γιατι να υπαρχει πλεγμα, οι γιαπωνεζοι μεχρι προπερσι που εσπασα ενα ρουλεμαν για να το κανω ''σιδερινες'' για να παιζουν βόλους κατι παιδια στην Μανη το πλεγμα ηταν ατσαλι......

Παντως και το πλεγμα με μηχανη μπαινει μεσα στο ρουλεμαν, δεν το βαζει ανθρωπινο χερι.

ειναι αδιανοητο, για μενα παντα, πλαστικο πλεγμα σε ρουλεμαν!!!

Γιαυτο, και μεχρι να αλαλξουν και στην ανατολη τα πραγματα παντα συστηνω τα ευρωπαικα ρουλεμαν να αντικαθιστανται με γιαπωνεζικα.....

εινια χαρακτηριστικο τοι στο Κορολλα αλαλξα ρουλεαν εμπρος τροχων στα 140,000κμ. Ειχε γιαπωνεζικα και ζητησα Γιαπωνεζικα αλαλ επειδη ο εμπορος δεν ειχε και τα δυο σε γιαπωνεζικο εβαλα ενα NTN και το αλλο FAG......σημερα εχει 192,000κμ και το FAG σφυραει εντονα ζητωντας αλλαγη, το αλλο εχει ακομα 100,000κμ.........

AKIS_21 13-11-2013 17:15

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
παλαιοτερα σε ιδιο προβλημα με κ1100lt που ειχε πα8ει την ιδια ζημια σε ταξιδι στην πορτογαλια και μετα απο επιμονη του ιδιοκτητη ειχε σταλει το διαφορικο στη γερμανια για να αποδειχθει η φουσκαλα στη χυτευση ως υπευθηνη για την ζημια.
αποζημιωθηκε ο φιλος τοτε 100% της ζημιας ,,αλλες εποχες τοτε που η bmw πουλουσε
1/50 απο οτι πουλαει τωρα και ειχε αναγκη τους πελατες της

R850R 13-11-2013 18:57

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟ ΣΟΥ
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΣ :ye33:

John Dom 13-11-2013 19:18

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 972928)
Τι να σου βρε Γιαννη....σιγουρα δεν φταιει το οτι το εφτιαξε Πολωνικο χερι......δεν θιγω κατι ρατσιστικο αλαλ ο τοπος δεν παιζει ρολο. Αυτο που παιζει ειναι η εταιρεια και οι ευρωπαικες εταρειες ειναι γεγονος οτι εχουν ριξει την ποιοτητα τους οπου και να κατασκευαζονται τα ρουλεμαν τους για λογους κοστους φυσικα!!!
Τωρα γιατι το πλεγμα ειναι πλαστικο μονον οι νομοι οικονομιας και μαρκετινγκ μπορουν να σου δωσουν απαντηση........
Μια αλλη ερωτηση ειναι γιατι να υπαρχει πλεγμα, οι γιαπωνεζοι μεχρι προπερσι που εσπασα ενα ρουλεμαν για να το κανω ''σιδερινες'' για να παιζουν βόλους κατι παιδια στην Μανη το πλεγμα ηταν ατσαλι......

Παντως και το πλεγμα με μηχανη μπαινει μεσα στο ρουλεμαν, δεν το βαζει ανθρωπινο χερι.

ειναι αδιανοητο, για μενα παντα, πλαστικο πλεγμα σε ρουλεμαν!!!

Γιαυτο, και μεχρι να αλαλξουν και στην ανατολη τα πραγματα παντα συστηνω τα ευρωπαικα ρουλεμαν να αντικαθιστανται με γιαπωνεζικα.....

εινια χαρακτηριστικο τοι στο Κορολλα αλαλξα ρουλεαν εμπρος τροχων στα 140,000κμ. Ειχε γιαπωνεζικα και ζητησα Γιαπωνεζικα αλαλ επειδη ο εμπορος δεν ειχε και τα δυο σε γιαπωνεζικο εβαλα ενα NTN και το αλλο FAG......σημερα εχει 192,000κμ και το FAG σφυραει εντονα ζητωντας αλλαγη, το αλλο εχει ακομα 100,000κμ.........

Φυσικα οτι και να λεμε δυστυχως εγινε..!! Η αιτια ειναι προφανως αυτη που αναλυουμε...!! Απο κει και περα αν υπαρχουν αστοχιες υλικων ή η μαμα μπεμπε εχει ριξει την ποιοτητα στα υλικα δεν το ξερει κανεις..!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 ( 972945)
παλαιοτερα σε ιδιο προβλημα με κ1100lt που ειχε πα8ει την ιδια ζημια σε ταξιδι στην πορτογαλια και μετα απο επιμονη του ιδιοκτητη ειχε σταλει το διαφορικο στη γερμανια για να αποδειχθει η φουσκαλα στη χυτευση ως υπευθηνη για την ζημια.
αποζημιωθηκε ο φιλος τοτε 100% της ζημιας ,,αλλες εποχες τοτε που η bmw πουλουσε
1/50 απο οτι πουλαει τωρα και ειχε αναγκη τους πελατες της

Αναμενομενο...!! Τώρα δεν ακουει κανεναν..!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από R850R ( 973002)
ΕΥΧΟΜΑΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΖΗΜΙΑ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟ ΣΟΥ
ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΕΣ :ye33:

Να σαι καλα φιλε μου..!! καλες βολτες σε ολους και πανω απο ολα...απροβληματιστες...!!

BOXER 15-11-2013 13:16

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 972928)
[

Γιαυτο, και μεχρι να αλαλξουν και στην ανατολη τα πραγματα παντα συστηνω τα ευρωπαικα ρουλεμαν να αντικαθιστανται με γιαπωνεζικα.....

Υπάρχουν ΚΑΙ ιαπωνεζικα με πλαστικο δακτυλιδι, μην λέμε ότι θελουμε!
Τώρα, το που και με ποια κριτήρια μπαίνουν τα μεν και τα δε, είναι κάτι που δεν το γνωρίζω!!!

siraxanz 15-11-2013 13:50

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Άλλο το Γερμανικό ατσάλι, άλλο το Πολωνικό άλλο το Κινέζικο και άλλο το Ινδικό.
Επίσης κατ' αντιστοιχία υπάρχει μεγάλη διαφορά κ στις εργαλειομηχανες.
Αυτά περί μη επαφής ανθρώπων με το παραγόμενο προιον κλπ, είναι λίγο ισοπεδωτικά και αποπροσανατολιστικα. Φυσικά και υπάρχει μεγάλη διαφορά και στους εργαζόμενους. Μην ανοίγουμε θέματα συζητήσεων, άλλωστε μία υπόθεση εξέφρασα, δεν το υποστήριξα σαν δεδομένο. ..

R1200GlamorusSpecial

GeorgeP 15-11-2013 16:44

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 973689)
Άλλο το Γερμανικό ατσάλι, άλλο το Πολωνικό άλλο το Κινέζικο και άλλο το Ινδικό.
Επίσης κατ' αντιστοιχία υπάρχει μεγάλη διαφορά κ στις εργαλειομηχανες.
Αυτά περί μη επαφής ανθρώπων με το παραγόμενο προιον κλπ, είναι λίγο ισοπεδωτικά και αποπροσανατολιστικα. Φυσικά και υπάρχει μεγάλη διαφορά και στους εργαζόμενους. Μην ανοίγουμε θέματα συζητήσεων, άλλωστε μία υπόθεση εξέφρασα, δεν το υποστήριξα σαν δεδομένο. ..

R1200GlamorusSpecial

Οπως νομιζεις αλλα να σε πληροφορησω οτι στην Ιαπωνια δεν υπαρχει καν σιδηρομεταλευμα στο υπεδαφος της ωστε να μιλαμε για Ιαπωνικο ατσαλι και να φτιαξουν ρουλεμαν!! παρόλα αυτα τα ρουλεμαν τους αντεχουν 10 φορες περισσοτερο απο τα Ευρωπαικα......ενα το κρατουμενο!

Δυο...., το ατσαλι ενω για τους θνητους ειναι απλα σιδερο γιατους γνωστες ειναι πολυ παραπανω απο αυτο. Υπαρχουν διαφορα ειδη ατσαλιου τα οποια χαρακτηριζονται απο την σκληροτητα τους και την επιφανειακη βαφη τους (δεν εννοω μπογιατισμενα με χρωμα) τα οποια εκφραζονται με αριθμους.
Τρια....,ολα τα προιοντα απο ατσαλι σε ολον τον κοσμο κατασκευαζονται με CNC και οχι με ανθρωπινα χερια για εκμηδενιση λαθων και διασφαλιση της σταθερης και μεγιστης ποιοτητας ............

Συνοψιζοντας τα παραπανω, το SKF, το FAG κ.λ.π. που κατασκευαζοταν στην σουηδια και την Γερμανια την δεκαετια του '80 σημερα κατασκευαζονται σε ολον τον φθηνο εργατικων χεριων κοσμο απο μηχανηματα που μεταφερθηκαν εκει απο την χωρα προελευσης της εταιρειας κι ασχετως που κατασκευαστηκαν αυτα και πρωτη υλη η οποια μεταφερεται εκει απο οπουδηποτε στον κοσμο υπαρχει και ειναι φθηνοτερη. Σιδηρομεταλευμα π.χ θα παρουν απο την Κινα το οποιο εχει 0,10ε το κιλο και περιεκτικοτητα σε σιδηρο 32% αντι της Βραζιλιας που εχει 5ε το κιλο και περιεκτικοτητα σε σιδηρο 63%. Στοιχιζει φθηνοτερα το ολο πακετο απο την Κινα παρα απο την Βραζιλια με την ιδια ποιοτητα στο τελικο προιον που ειναι ο σιδηρος και απο τον οποιον φτιαχνεται το ρουλεμαν!!!!

Η γερμανια αγαπητε Χαρη δεν εχει σιδηρο, εισαγει τον σιδηρο της και παραγει ατσαλι με τον ιδιο τροπο (εμπλουτισμο και μετα υψικαμινος) οπως και η χαλυβουργικη στην Ελλαδα και η Χ βιομηχανια στην Πολωνια και Βραζιλια.

Το θεμα δεν ειναι ο τοπος αλλα του ποιος κατασκευαστης θα δωσει την καλυτερη αξιοπιστια στο τελικο προιον αφου η πρωτη υλη ειναι ιδια. Καποτε τα ρουλεμαν SKF εφτιαχνοντο απο ατσαλι 5028(στην τυχη αριθμος) το οποιο ηταν απιστευτα ανθεκτικο και αντεχε κατι δισεκατομυρια περιστροφες σε κατι απιστευτες ταχυτητες. Μετα το κοστος επρεπε να πεσει για να αυξηθουν τα κερδη, ετσι το ατσαλι 5028 εγινε 4535 (παλι στην τυχη ο αριθμος) το οποιο αντι για δισσεκατομυρια περιστροφες αντεχε εκατομμυρια..........
Και το πρωτο και το δευτερο φτιαχνοταν και φτιαχνεται στις ιδιες ''υποαναπτυκτες'' χωρες απο φθηνα χερια. Και το τοτε ρουλεμαν, της SKF, που φτιαχνοταν στην Πολωνια αντεχε το ιδιο με το αναλογο γερμανικο SKF και το σημερινο υποδιεστερο ρουλεμαν SKF που φτιαχνεται στην Γερμανια αντεχει το ιδιο με το πολωνικο SKF.
Η ποιοτητα της εταιρειας στην ''υψικαμινο'' κατα την επεξεργασια της πρωτης υλης πεφτει κι οχι η ποιοτητα της πρωτης υλης η οποια ειναι ιδια απο οπουδηποτε και να εξορυσσεται.
Η καθε SKF δεν φτιαχνει αλλης ποιοτητας ρουλεμαν στην Γερμανια κι αλλο στην Πολωνια........θα ηταν θεοπαλαβη να το εκανε!!!! Την ιδια ποιοτητα φτιαχνει σε βαθμιδες....ο κατασκευαστης του οχηματος απλα διαλεγει ποιανης βαθμιδας θα ειναι το ρουλεμαν π.χ. του πισω διαφορικου της GS

ΙoannisPanagiotidis 15-11-2013 17:27

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
κριμα παντως σαν εταιρια να χτιζεις ενα ονoμα στην αγορα τοσα χρονια και ενω εχεις φτιαξει μια πραγματικα αξιολογη μοτοσυκλετα ...να τα παιζεις ολα ρουλετα , αφηνοντας την να ρολαρει πανω σε "ευάλωτα ρουλεμαν" με την αιτιολογια ... "μείωση κοστους" ενω ο αγοραστης την πληρωνει με το παραπανω. Στο δικο μου μοντελο 2004 ...οτι ρουλεμαν εχω τσεκαρει μεχρι τωρα ειναι απ την Γερμανικη εταιρια ΙΝΑ ...και αν κρινω απ τα θεματα που βγαζουν παρα πολλα GS στα ρουλεμαν ...(διαφορικου, press direkt κτλ)....δεν μπορουμε πλεον να μιλαμε για την βαρύτητα του παλιότερου όρου "ποιοτητα made in Germany"...

... δυστυχως !

ilias vara 15-11-2013 18:43

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
και σε όλα αυτά που λέτε να μην ξεχνάτε πάντα

οτι οι εταιρίες που κατασκευάζουν μηχανες-αυτοκινητα στους προϋπολογισμούς τους περιμένουν αρκετά έσοδα από ανταλλακτικά και σέρβις.......:p

BOXER 15-11-2013 22:30

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 973689)
Άλλο το Γερμανικό ατσάλι, άλλο το Πολωνικό άλλο το Κινέζικο και άλλο το Ινδικό.

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 973744)
.......

Συμφωνω με το Γιώργο!
Σε συντομία..... Υπάρχουν προδιαγραφές για τις διάφορες "ποιοτητες" ατσαλιου, ανεξάρτητα την χώρα που κατασκευάζονται.
Αυτο συνοψίζεται πάλι εν συντομία, στο γνωστο "ότι πληρώσεις, παίρνεις!!!".
Καμμια σχέση η χώρα κατασκευής.

(ρε φιλαρακι Γιώργο, γράφεις κάτι σεντόνια, μα κάτι σεντόνια... Χι χι)

BOXER 15-11-2013 22:31

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ilias vara ( 973791)
και σε όλα αυτά που λέτε να μην ξεχνάτε πάντα

οτι οι εταιρίες που κατασκευάζουν μηχανες-αυτοκινητα στους προϋπολογισμούς τους περιμένουν αρκετά έσοδα από ανταλλακτικά και σέρβις.......:p

...απο τους κυριότερους παραγωντες θα έλεγα!!!

GeorgeP 18-11-2013 14:08

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BOXER ( 973873)
......................................

(ρε φιλαρακι Γιώργο, γράφεις κάτι σεντόνια, μα κάτι σεντόνια... Χι χι)

δεν μπορω ρε μαμωτο μου να τα συνοψισω.......προσπαθω αλλα δεν.....:lo20:

AKIS_21 18-11-2013 14:40

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 973761)
κριμα παντως σαν εταιρια να χτιζεις ενα ονoμα στην αγορα τοσα χρονια και ενω εχεις φτιαξει μια πραγματικα αξιολογη μοτοσυκλετα ...να τα παιζεις ολα ρουλετα , αφηνοντας την να ρολαρει πανω σε "ευάλωτα ρουλεμαν" με την αιτιολογια ... "μείωση κοστους" ενω ο αγοραστης την πληρωνει με το παραπανω. Στο δικο μου μοντελο 2004 ...οτι ρουλεμαν εχω τσεκαρει μεχρι τωρα ειναι απ την Γερμανικη εταιρια ΙΝΑ ...και αν κρινω απ τα θεματα που βγαζουν παρα πολλα GS στα ρουλεμαν ...(διαφορικου, press direkt κτλ)....δεν μπορουμε πλεον να μιλαμε για την βαρύτητα του παλιότερου όρου "ποιοτητα made in Germany"...

... δυστυχως !

Συγνώμη αλλα θα διαφωνησω ο όρος γερμανική αξιοπιστία δε πιστευω οτι ταιριάζει στις μηχανές BMW τοσο για τα περιφερειακά παρά μονο για τον κινητήρα πιστευω το όνομα ήττας εκει το έκτισε και παλι εκει θα παραμείνει.
Οδηγώ απο το 94 BMW μοτοσικλέτες και οταν τα νούμερα των πωλήσεων ήταν ιδιετρως χαμηλά προβλήματα αξιοπιστίας υπήρχαν άπειρα.
Απλα η αντιμετώπιση απο την μαμά ήταν διαφορετική και πιο άμεση λόγο ελαχίστων πελατών και παραγωγής.
Παρόμοιο περιστατικό οπως αναφέρω παραπάνω είχε συμβεί σε μοντέλο του 1990 που μεσουρανούσαν οι BMW σαν τις πιο αξιόπιστες και ολα φτιάχνονταν στην Γερμανία,απλα τοτε άλλαξαν το διαφορικού με ευθύνη στο εργοστάσιο και όχι στον ιδιοκτήτη

Οταν μια εταιρεία απο Ιαπωνία παράγει μηχανές απο 50 cc εώς 1200 και βγάζει βλάβη στα μικρά κυβικά τοτε αμαυρώνεται όλο το ονομα της εταιρείας .
Ας πούμε ποιος είχε παράπονο απο μεγάλα yamaha η μεγάλα Honda .
Αν δε ειναι αυτα αξιόπιστα τοτε ποια ειναι?
Απλα οι Γερμανοί ήταν οι πρώτοι που ξεκίνησαν με μεγάλα τουριστικά τα ταξίδια ανα τον κόσμο και δημιούργησαν έναν μύθο.
Ας μάθουμε απο τις περιγραφές των ταξιδευτών και των προβλημάτων που αντιμετώπιζαν

TEOSS 26-11-2013 03:19

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Λίγα περί ...πλαστικών!
http://www.skf.com/files/099933.pdf
και περισσότερα στα...<<Γιαπωνέζικα>> !!!:cool2:
http://www.ntn.co.jp/english/product...view_72_en.pdf
;)

GeorgeP 26-11-2013 13:48

Απάντηση: K 1200 Gt - Διαφορικού Ευαγγέλιο..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 977544)
Λίγα περί ...πλαστικών!
http://www.skf.com/files/099933.pdf
και περισσότερα στα...<<Γιαπωνέζικα>> !!!:cool2:
http://www.ntn.co.jp/english/product...view_72_en.pdf
;)

Αν διαβασεις τι λεει μεσα για αυτο το πλαισιο που περικλιει τις μπιλιες και ονομαζει η ΝΤΝ ''synthetic-resin cage design'' και το οποιο εναι κατασκευασμενο απο polyamide (υλικο για συνθετικα ρουχα) αναφερει οτι ειναι ανθεκτικοτερο του ατσαλιου κι εχει καλυτερη λιπαντικοτητα λογω των εγκοπων του οπου συγκρατειται το γρασσο στα κλειστα ρουλεμαν και κυκλοφορει το λιπαντικο με μεγαλη ταχυτητα στα ανοικτα!!!!
Καλα το δευτερο εχει βαση αλλα το πρωτο? Εναι δυνατον αυτο το υλικο να ειναι ανθεκτικοτερο στις δυναμεις που αναγκαζουν ενα ρουλεμαν να περιστραφει αλλα και στην ιδια την περιστροφη των χιλιαδων στροφων και πολλων ωρων περιστροφης?

Τοσο πισω εχω μεινει???


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:47.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!