GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=12632)

Arkas 12-07-2010 22:18

Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

Πρώτη "εικόνα" όταν του ζήτησα να κλείσω ραντεβού στις 15:30 μου αρνήθηκε, λέγοντάς μου ότι κλείνει στις 16:00.
-"Μα δεν παίρνει πάνω από 15΄ η αλλαγή τακακιών." του λέω.
-"Ναι, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να πάει και ο βοηθός μου σπίτι του", η απάντηση.
:confused::confused::confused:

Στις 14:15 ήμουν στο κατάστημα.

Στην αρχή, δεν είδα ότι είχε χώρο για να κάνει επισκευές, γιατί αυτός ήταν μια "σούδα" στο πλάι του καταστήματος.
-"Δεν μπορεί λέω, θα κάνω λάθος...
Καλό μεσημέρι, σας τηλεφώνησα το πρωί, ήρθα για τακάκια εμπρός, κλπ."
Αφού περίμενα να τελειώσει ένα άλλο μηχανάκι, του κάνω την μαγική ερώτηση: "Τα τακάκια Brembo που θα μου βάλετε, είναι ίδια με της <μαμάς>;"
"Ακούστε κύριε! Αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να σας απαντήσω, γιατί έχω δουλειά! Αργότερα, τα λέμε..."
"Δεν βαριέσαι, λέω, τόσοι έχουν βάλει εδώ. Κάτι θα ξέρουν..."
Κάποια στιγμή, ακούω να λέει στον βοηθό του: "Δεν σου ζήτησα να μου πεις αν χωράει η RT να περάσει από την πόρτα! Σου ζήτησα να μου κρατάς την πόρτα ανοιχτή, να μην βρουν οι κύλινδροι!"
Με λούζει κρύος ιδρώτας...
Με τα πολλά, μπαίνει το RT και το ανεβάζουν στην ράμπα.
Για να πάω κοντά και να βλέπω, ούτε λόγος...

Μετά από 10΄ έρχεται με περισπούδαστο ύφος: "86€ παρακαλώ..."
"Ναι, αλλά δεν μου είπατε εάν είναι τα ίδια με της BMW"
"Κοιτάξτε να δείτε... Η Brembo είναι μια μεγάλη εταιρία που φτιάχνει τακάκια για πολλούς κατασκευαστές. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς βάζει μέσα..."
:confused::confused::confused:"Θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά με τα δικά μου;"
"Αυτό είναι δικό σας θέμα... Ανάλογα με τις προτιμήσεις σας..."
:confused::confused::confused: "Μα δεν μπορεί, τα τακάκια, έχουν κάποιες προδιαγραφές!"
"Άλλοι έχουν μείνει ικανοποιημένοι και άλλοι όχι..."
:confused::confused::confused: "Κι αυτοί που δεν έμειναν ικανοποιημένοι, τί πρόβλημα αντιμετώπισαν;"
"Δεν ξέρω γιατί δεν ξαναπάτησαν στο μαγαζί..."
"Θέλουν στρώσιμο τα τακάκια;"
"Θέλουν..."
"Πόσα χιλιόμετρα;"
"Είναι δικό σας θέμα..."

Πληρώνω και φεύγω.

Απάντηση δεν πήρα εάν ίδια με τα μαμίσια (μάλλον δεν είναι),
απάντηση δεν πήρα για το πόσα χλμ. χρειάζεται για να τα στρώσω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.

gsmaniac 12-07-2010 22:22

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
τρεχα αυριο να βαλεις μαμισια....;););)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 12-07-2010 22:23

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 184024)
Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.


Αφού τελικά σου απάντησε για το χρώμα,

κάτι είναι κι αυτό ....:cool:

Arkas 12-07-2010 22:25

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 184029)
τρεχα αυριο να βαλεις μαμισια....;););)

86 + 150, είναι πολλά τα λεφτά Άρη...:yz

Arkas 12-07-2010 22:25

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 184030)
Αφού τελικά σου απάντησε για το χρώμα,

κάτι είναι κι αυτό ....:cool:

Πες το ψέματα...

gsmaniac 12-07-2010 22:29

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 184033)
86 + 150, είναι πολλά τα λεφτά Άρη...:yz

το ρισκο να μην εχεις φρενα......ειναι πιο πολλα τα φραγκα:cool::cool::cool:

MARK 12-07-2010 22:33

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 184024)
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

Πρώτη "εικόνα" όταν του ζήτησα να κλείσω ραντεβού στις 15:30 μου αρνήθηκε, λέγοντάς μου ότι κλείνει στις 16:00.
-"Μα δεν παίρνει πάνω από 15΄ η αλλαγή τακακιών." του λέω.
-"Ναι, αλλά πρέπει κάποια στιγμή να πάει και ο βοηθός μου σπίτι του", η απάντηση.
:confused::confused::confused:

Στις 14:15 ήμουν στο κατάστημα.

Στην αρχή, δεν είδα ότι είχε χώρο για να κάνει επισκευές, γιατί αυτός ήταν μια "σούδα" στο πλάι του καταστήματος.
-"Δεν μπορεί λέω, θα κάνω λάθος...
Καλό μεσημέρι, σας τηλεφώνησα το πρωί, ήρθα για τακάκια εμπρός, κλπ."
Αφού περίμενα να τελειώσει ένα άλλο μηχανάκι, του κάνω την μαγική ερώτηση: "Τα τακάκια Brembo που θα μου βάλετε, είναι ίδια με της <μαμάς>;"
"Ακούστε κύριε! Αυτή την στιγμή, δεν μπορώ να σας απαντήσω, γιατί έχω δουλειά! Αργότερα, τα λέμε..."
"Δεν βαριέσαι, λέω, τόσοι έχουν βάλει εδώ. Κάτι θα ξέρουν..."
Κάποια στιγμή, ακούω να λέει στον βοηθό του: "Δεν σου ζήτησα να μου πεις αν χωράει η RT να περάσει από την πόρτα! Σου ζήτησα να μου κρατάς την πόρτα ανοιχτή, να μην βρουν οι κύλινδροι!"
Με λούζει κρύος ιδρώτας...
Με τα πολλά, μπαίνει το RT και το ανεβάζουν στην ράμπα.
Για να πάω κοντά και να βλέπω, ούτε λόγος...

Μετά από 10΄ έρχεται με περισπούδαστο ύφος: "86€ παρακαλώ..."
"Ναι, αλλά δεν μου είπατε εάν είναι τα ίδια με της BMW"
"Κοιτάξτε να δείτε... Η Brembo είναι μια μεγάλη εταιρία που φτιάχνει τακάκια για πολλούς κατασκευαστές. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τί ακριβώς βάζει μέσα..."
:confused::confused::confused:"Θα έχουν διαφορετική συμπεριφορά με τα δικά μου;"
"Αυτό είναι δικό σας θέμα... Ανάλογα με τις προτιμήσεις σας..."
:confused::confused::confused: "Μα δεν μπορεί, τα τακάκια, έχουν κάποιες προδιαγραφές!"
"Άλλοι έχουν μείνει ικανοποιημένοι και άλλοι όχι..."
:confused::confused::confused: "Κι αυτοί που δεν έμειναν ικανοποιημένοι, τί πρόβλημα αντιμετώπισαν;"
"Δεν ξέρω γιατί δεν ξαναπάτησαν στο μαγαζί..."
"Θέλουν στρώσιμο τα τακάκια;"
"Θέλουν..."
"Πόσα χιλιόμετρα;"
"Είναι δικό σας θέμα..."

Πληρώνω και φεύγω.

Απάντηση δεν πήρα εάν ίδια με τα μαμίσια (μάλλον δεν είναι),
απάντηση δεν πήρα για το πόσα χλμ. χρειάζεται για να τα στρώσω.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.

Tι να πω ρε Δημήτρη επιεικώς αντιεπαγγελματική στάση για να μην πω ασχετοσύνη....Τσέκαρε την συμπεριφορά των φρένων για να ξέρουμε και εμείς και να αποφεύγουμε τις κακοτοπίες.............:Απορία:

vtheo 12-07-2010 23:27

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Δημήτρη μπορεί να είναι λίγο περίεργος αλλά είναι σωστός στη δουλειά του.Και εγώ τα ίδια φοράω από τα 49.000 χλμ και τώρα η μηχανή μου έχει 62.000 χλμ. Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά σε σχέση με της μαμάς παρά μόνο στην τιμή.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβληματίζεσαι.

gandreas 12-07-2010 23:29

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 184029)
τρεχα αυριο να βαλεις μαμισια....;););)


Θες να τον αγχώσεις αλλά μην τα παραλέμε τακάκια είναι.
Αν μας λέγανε ότι αυτά τα τακάκια που έβαλε ο Αρκάς είναι της Πόρσε θα τρέχαμε όλοι να τα βάλουμε. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν είχα βάλει μαμίσια τακάκια στην 650 και ούτε στην 1200 θα βάλω, γιατί είναι δύσκολες εποχές για να δίνουμε 80€ παραπάνω για ένα όνομα. Έχουν ειπωθεί πολλά και σεβαστά για τα τακάκια οπότε ο καθένας έχει κρίση και αποφασίζει.;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από MARK ( 184038)
Tι να πω ρε Δημήτρη επιεικώς αντιεπαγγελματική στάση για να μην πω ασχετοσύνη....Τσέκαρε την συμπεριφορά των φρένων για να ξέρουμε και εμείς και να αποφεύγουμε τις κακοτοπίες.............:Απορία:

ΝεύραΝεύραΝεύρα

MARK 12-07-2010 23:33

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gandreas ( 184066)
Θες να τον αγχώσεις αλλά μην τα παραλέμε τακάκια είναι.
Αν μας λέγανε ότι αυτά τα τακάκια που έβαλε ο Αρκάς είναι της Πόρσε θα τρέχαμε όλοι να τα βάλουμε. Εγώ προσωπικά ποτέ δεν είχα βάλει μαμίσια τακάκια στην 650 και ούτε στην 1200 θα βάλω, γιατί είναι δύσκολες εποχές για να δίνουμε 80€ παραπάνω για ένα όνομα. Έχουν ειπωθεί πολλά και σεβαστά για τα τακάκια οπότε ο καθένας έχει κρίση και αποφασίζει.;)

ΝεύραΝεύραΝεύρα


Προσωπικά δεν το ξέρω το μαγαζί,ωστόσο συμφωνώ οτι οι εποχές είναι δύσκολες και δεν έχουμε λεφτά για πέταμα......

Sotos_ 12-07-2010 23:36

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Για παρόμοιους λόγους δεν ξαναπατησα εκει...

teo71 12-07-2010 23:47

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Ο τύπος είναι περίεργος, αλλά τα τακάκια είναι εντάξει..

Μη σκας..:)

KRASOPATERAS 13-07-2010 00:39

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Σαν να βλέπω τον εαυτό μου πριν 15 μέρες….
Φαντάσου ότι μόλις κατάλαβα τον τρόπο του μετά από κάτι παρόμοιες κουβέντες τα μπροστινά τακάκια τα πήρα για να τα βάλω μόνος μου.
Δεν άντεχα άλλο να τον βλέπω να φέρεται λες είναι χειρούργος σε ώρα κρίσης!

Τώρα όσο για τα τακάκια τα συγκεκριμένα είναι από τα καλύτερα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι ίδια με της μαμάς.

Από ότι ξέρω η μαμά BMW και στις κούρσες και στα μοτό της χρησιμοποιεί κατά 60% ate….η Brembo.

Πρόβλημα δεν θα έχεις και δύσκολα να δεις διαφορά, εκτός και αν σε πιάσουν οι έμμονες ιδέες.;)

gandreas 13-07-2010 00:46

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS ( 184085)
Σαν να βλέπω τον εαυτό μου πριν 15 μέρες….
Φαντάσου ότι μόλις κατάλαβα τον τρόπο του μετά από κάτι παρόμοιες κουβέντες τα μπροστινά τακάκια τα πήρα για να τα βάλω μόνος μου.
Δεν άντεχα άλλο να τον βλέπω να φέρεται λες είναι χειρούργος σε ώρα κρίσης!:sm8:

Τώρα όσο για τα τακάκια τα συγκεκριμένα είναι από τα καλύτερα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι ίδια με της μαμάς.

Από ότι ξέρω η μαμά BMW και στις κούρσες και στα μοτό της χρησιμοποιεί κατά 60% ate….η Brembo.

Πρόβλημα δεν θα έχεις και δύσκολα να δεις διαφορά, εκτός και αν σε πιάσουν οι έμμονες ιδέες.;)

Μην λες τέτοια γιατί θα σου φορτωθούμε όλοι:sm7:

yamdoc 13-07-2010 00:50

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
προτιμω την αντιεπαγκελματικη του συμπεριφορα, παρα το δακτυλακι της bmw στα καλοσχηματισμενα:D οπισθια μου!
Πσιτ! Και μην τρελαθουμε...η brembo ειναι κορυφαια και σιγουρα πολυ πιο αξιοπιστη απο το Χ ισως αγνωστο κατασκευαστη τακακιων της bmw! Και μην νομισετε πως ειναι ΒΜw τα τακακια!

CPretenteriS 13-07-2010 00:50

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Δημήτρη μου... εγώ ένα έχω να πω και δεν αφορά το μηχανικό κομμάτι...

Απορώ... ειλικρινά Α-Π-Ο-Ρ-Ω... με την υπομονή σου να κάνεις αυτό το διάλογο με αυτόν τον απίστευτο τύπο... Μπράβο!!! Τι να πω??? Έχεις δει την ταινία "ασκήσεις ηρεμίας"...?? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Αν ήμουν εγώ στη θέση σου.... στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τον είχα βάλει να μου βάλει πίσω τα παλιά και θα 'φευγα τρέχοντας... Κι όταν με ρωτούσε ποιος θα με πληρώσει... θα του λεγα... "ο πίσω"... :)

gandreas 13-07-2010 01:01

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteris ( 184090)
Δημήτρη μου... εγώ ένα έχω να πω και δεν αφορά το μηχανικό κομμάτι...

Απορώ... ειλικρινά Α-Π-Ο-Ρ-Ω... με την υπομονή σου να κάνεις αυτό το διάλογο με αυτόν τον απίστευτο τύπο... Μπράβο!!! Τι να πω??? Έχεις δει την ταινία "ασκήσεις ηρεμίας"...?? Δεν εξηγείται αλλιώς...

Αν ήμουν εγώ στη θέση σου.... στην καλύτερη των περιπτώσεων θα τον είχα βάλει να μου βάλει πίσω τα παλιά και θα 'φευγα τρέχοντας... Κι όταν με ρωτούσε ποιος θα με πληρώσει... θα του λεγα... "ο πίσω"... :)

:sm7::sm7::sm7:
Μπορούμε να του πάμε, αμολήσουμε και τον VASOFRA και να τρέχει να μας πληρώσει για να τον μαζέψουμε από εκεί:D

Arkas 13-07-2010 02:10

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
To να είναι κάποιος αγενής ή απότομος, μπορώ να το δεχθώ.
Το να απαντάει όμως με μισόλογα και ασάφειες σε θέματα
που αφορούν στην σωματική μας ασφάλεια και ακεραιότητα
το θεωρώ απαράδεκτο!

Να είναι καλά ο "doctor" Fast&Furious που επισκέφθηκα αμέσως μετά και μου έλυσε τις απορίες μου!

Albatros 13-07-2010 06:19

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 


Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.[/quote]
Τώρα κατάλαβα γιατί πλήρωσες 86€...
:sm7:

syan 13-07-2010 06:55

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vtheo ( 184063)
Δημήτρη μπορεί να είναι λίγο περίεργος αλλά είναι σωστός στη δουλειά του.Και εγώ τα ίδια φοράω από τα 49.000 χλμ και τώρα η μηχανή μου έχει 62.000 χλμ. Δεν έχω καταλάβει καμία διαφορά σε σχέση με της μαμάς παρά μόνο στην τιμή.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προβληματίζεσαι.

Θα συμφωνήσω με τον Θοδωρή οτι είναι λίγο περίεργος αλλά επειδή έβαλα κι εγώ εκεί δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα εργασίας ή υλικού...τώρα το θέμα συμπεριφοράς κρίνεται βέβαια υποκειμενικά απο όλους μας και δεν είναι αμελητέο. Ας μην ξεχνάμε οτι βάζει και ο Ν. Περιστεράς τακάκια και δίσκους..!

plusangel 13-07-2010 08:18

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απαράδεκτη συμπεριφορά...κρίμα :(

kostas-patra 13-07-2010 09:00

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
κατεβαίνοντας την καλλιρόης στα δεξιά υπάρχει ένας μυστήριος που πουλάει τακάκια και δίσκους και λοιπά μοτο αξεσουάρ

είναι γνώστης της δουλειάς του, εμένα αντιθετως μου εξήγησε πολλά πράγματα περι τακακιών, πίσω στο 1100gs έβαλα τα κόκκινα και μπροστά τα μπλέ
έχω πάει κανά τριάρι φορές, τη μια ήταν βαρύς και ασήκωτος, τις άλλες δυό βαρύς αλλά σηκώθηκε, αστείο
με μισόλογα δεν απαντησε σε μένα, αλλά έπαιζε το παιχνίδι των πολλών μεταβλητών και παραγόντων-και σωστά-προκειμένου να οδηγηθείς εσύ στην απόφαση επιλογής τακακιού, με βάση τις κατευθυντήριες οδηγίες του

τα τακάκια τα πήρα και τα πέρασα μόνος μου και μου κόστισαν 32ε το ζευγάρι πέρσι

εμένα με χαλάει και η αγένεια, αλλά ο τύπος δεν ήταν αγενής, ήταν βαρύς, καλώς ή κακώς, και οι εξηγήσεις του μου ήταν επαρκείς


μια άλλη καταναλωτική άποψη, αν λέμε για τον ίδιο έμπορο
πάντως κι απέναντι υπάρχει κι αλλος προμηθευτής-έμπορος τακακιών και δίσκων, καθώς και ο περιστεράς που ανέφερε ο φίλος παραπάνω, ενώ μπορεί κανείς με τα τακάκια ανα χείρας να τα δώσει και να πληρώσει περαστικά σε οποιοδήποτε βουλκανιζατέρ ή συνεργείο μοτο, μιας και brembo δεν χρησιμοποιεί μόνο η Bmw

σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί

vpentza 13-07-2010 09:30

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
ο κυρ Κώστας εκ Πατρών παρατήρησε πολύ σωστά ότι το ζουμί είναι στο γράσσο και ο καθαρισμός στα πιστονάκια της δαγκάνας. Εάν ασχολήθηκε με αυτή τη δουλειά είναι σωστός επαγγελματίας.
Εμένα μου είχε τοποθετήσει μεταλλικά σωληνάκια φρένων στο 1150 και δεν θυμάμαι κάποια περίεργη συμπεριφορά. Βέβαια, ο γνωστός που με είχε στείλει, με είχε προειδοποιήσει ότι ο τύπος είναι μυστήριο τρένο αλλά η δουλειά και οι τιμές του σε κάνουν να το παραβλέψεις...
Στα site των κατασκευαστών αυτών των αναλωσίμων προτείνονται συγκεκριμένοι κωδικοί προιόντων ανά μοντέλο, κάποτε που έψαχνα είχα βρει κωδικούς για Brembo, EBC κ.α.
Θα πρότεινα προσωπική αναζήτηση κωδικού και τηλέφωνο στον μάστορα για προσφορά ;););)
Με δυο κουβέντες, υπενθυμίζω ότι η BMW δεν κατασκευάζει αναλώσιμα αλλά παραγγέλνει από άλλους,
αλλάζει το χρώμα και το σακκουλάκι και τα πουλάει Χ 2........

GeorgeP 13-07-2010 09:46

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra ( 184159)
......................................................
σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί

Σημαντικοτατο!!!!!Αλλα.......οχι τοσο νωρις!!!! Δεν καθαριζουμε τα εμβολακια των δαγκανων και δεν τοποθετουμε γρασσο φρενων σε καθε αλλαγη τακακιων!!! Ειναι μεγιστη υπερβολη!!! Του δημητρη ειναι μοτοσυκλετα σχεδον αχρησιμοποιητη και απο τον παροντα κατοχο αλαλ και απο τον προηγουμενο!!! Εχει πολυ λιγα κμ για αυτην την δουλεια και το κυριοτερο.........μονον ταξιδιαρικα κμ!!! Αρα η χρηση των φρενων ειναι απο ελαχιστη εως μικρη!

vpentza 13-07-2010 09:53

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 184173)
Σημαντικοτατο!!!!!Αλλα.......οχι τοσο νωρις!!!! Δεν καθαριζουμε τα εμβολακια των δαγκανων και δεν τοποθετουμε γρασσο φρενων σε καθε αλλαγη τακακιων!!! Ειναι μεγιστη υπερβολη!!! Του δημητρη ειναι μοτοσυκλετα σχεδον αχρησιμοποιητη και απο τον παροντα κατοχο αλαλ και απο τον προηγουμενο!!! Εχει πολυ λιγα κμ για αυτην την δουλεια και το κυριοτερο.........μονον ταξιδιαρικα κμ!!! Αρα η χρηση των φρενων ειναι απο ελαχιστη εως μικρη!


εφόσον όμως ο μάστορας έχει στα χέρια του τη δαγκάνα καλό θα ήταν να "πάρει" τα ψήγματα από τη χρήση της πάστας και κακό δεν θα έκανε να βάλει και λιιιιιγο από το υγρό φρένων στη μεταλλική "πλάτη" που ακουμπάει στα πιστονάκια.... Δεν λέω ότι θα μεταμορφώσει την απόδοση των φρένων αλλά μέσα σε 2 λεπτά θα δείξει έναν επαγγελματισμό που θα τον ξεχωρίσει από τους άλλους και θα με κάνει να τον προτιμήσω και να στείλω και τους φίλους μου...

GeorgeP 13-07-2010 09:59

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 184024)
Φιλαράκια,
σήμερα το μεσημέρι, άλλαξα μπροστινά τακάκια στο RT.

Αφού διάβασα προσεκτικά όλα τα θέματα του forum που αφορούσαν σε αλλαγή τακακιών "after market", κατέληξα σε συγκεκριμένο έμπορο της οδού Καλλιρόης και τηλεφώνησα το πρωί για να κλείσω ραντεβού.

-----------------------------------------------------------------------------

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα ξαναπατήσω εκεί!

Υ.Γ. Και για να γνωρίζετε, όπως με πληροφόρησε ο "μάστορας", τα after market τα μεταλλικά της Brembo, είναι κόκκινου χρώματος, τα οποία μετά από κάποια ( ; ) χιλιόμετρα γίνονται χρυσά.

.

Με τον ιδιοκτητη του μαγαζιου ειμασταν συμμαθητες στο σχολειο (ΛΑΝΣ) αγαπητε Συμπέθερε!!!!

Δεν ειναι ο καλυτερος στην επικοινωνια αλλα ξερει την δουλεια του πολυ .....μα παρα πολυ καλα!!!!!
Κι επειδη ειναι ενταξει στην δουλεια του τα οποια προβληματα επικοινωνιας......τα παραβλεπω!!!!
Προσωπικα αγοραζω τα τακακια μου απο εκει τα τελευταια 10 χρόνια, ζητωντας αυτα για τα οποια εχω μελετησει καιρο πριν, οτι ειναι καταλληλα για το βαραντερο μου και τα οποια περναω μονος μου ¨η στον φιλο τον μηχανικο μου γιατι βαριεμαι ο ιδιος!!! Προβλημα κανενα!!!!!

Η BMW χρησιμοποιει brembo συστηματα φρενων και τακακια της ιδιας εταιρειας, αφου σου εβαλε αυτα και φυσικα μεταλικα κοιμισου ησυχος, δεν υπαρχει λογος ανησυχιας!!

Η διαφορα τιμης εξ άλλου, για το ιδιο ισως και καλυτερο και ποτε χειροτερο αποτελεσμα, παραμεριζει τις οποιες αδυναμιες επικοινωνιας!!!!!

Ολα τα τακακια, οποιασδηποτε μαρκας, οταν τοποθετουνται καινουρια θελουν στρωσιμο μεχρι να φυγει η προστατευτικη επιστρωση που εχουν και να ''πατησουν'' σωστα στον δισκο!!! Απεφυγε τα δυνατα φρεναρισματα οσο ειναι καινουρια! Διαλεξε μια διαδρομη με πολυ στροφιλικι (π.χ. Ν.σμυρνη-Σουνιο, ανεβα την παρνηθα και μετα κατεβα την) και διετρεξε την χαλαρα πινωντας εναν καφε στις στηλες ¨η στο Καζινο! Οταν γυρισεις θα εχεις κανει το 50% του στρωσιματος!!! Κι αν κανεις και τις δυο διαδρομες θα εχεις επιτυχει το 80% του στρωσιματος των!


GeorgeP 13-07-2010 10:04

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 184177)
εφόσον όμως ο μάστορας έχει στα χέρια του τη δαγκάνα καλό θα ήταν να "πάρει" τα ψήγματα από τη χρήση της πάστας και κακό δεν θα έκανε να βάλει και λιιιιιγο από το υγρό φρένων στη μεταλλική "πλάτη" που ακουμπάει στα πιστονάκια.... Δεν λέω ότι θα μεταμορφώσει την απόδοση των φρένων αλλά μέσα σε 2 λεπτά θα δείξει έναν επαγγελματισμό που θα τον ξεχωρίσει από τους άλλους και θα με κάνει να τον προτιμήσω και να στείλω και τους φίλους μου...

Καλα τωρα κι εσυ ''διυλιζεις τον κωνωπα''!!!! :) που να μπλεκει με πανακια, υγρα και άλλα ωραια!!!!!;)

Εξάλλου τακακια αλλαζεις και χωρις να βγάλεις τις δαγκανες!!!! Τουλαχιστον στο Βαραντερο δηλαδη!!!!

Arkas 13-07-2010 12:22

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra ( 184159)
σημαντικό: γράσσο σου βαλε; τα πιστονάκια στα καθάρισε; εκεί είναι το ζουμί

Τα τακάκια τα άλλαξε ο βοηθός.
Δυστυχώς στις ερωτήσεις σου,
δεν είμαι σε θέση να απαντήσω...

Arkas 13-07-2010 12:24

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 184178)
Διαλεξε μια διαδρομη με πολυ στροφιλικι (π.χ. Ν.σμυρνη-Σουνιο, ανεβα την παρνηθα και μετα κατεβα την) και διετρεξε την χαλαρα πινωντας εναν καφε στις στηλες ¨η στο Καζινο! Οταν γυρισεις θα εχεις κανει το 50% του στρωσιματος!!! Κι αν κανεις και τις δυο διαδρομες θα εχεις επιτυχει το 80% του στρωσιματος των!

Θα πάμε παρέα;:D

kostas_366 13-07-2010 13:02

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
:sm7::sm7:
Γελάω Δημήτρη γιατί ξέρω τον τύπο.
Είναι ιδιορυθμος και βαρυς. Σωστά τα λες.
Πάντως δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα και έχω πάρει πολλά πράγματα από εκεί.

CPretenteriS 13-07-2010 13:11

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 184221)
Θα πάμε παρέα;:D

Έρχομαι κι εγώ αν θέλετε παρέα... :D:D:D

kostas-patra 13-07-2010 13:42

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
δημήτρη
στο κεντρικό στάντ η μηχανή
προσπάθησε να περιστρέψεις την μπροστινή ρόδα
αν κινείται ελεύθερα, καλώς
δοκίμασε να πατήσεις φρένο, θα σταματήσει δίχως άλλο
ξαναγύρνα την ρόδα
αν συνεχίζει όπως πρίν να γυρίζει ελεύθερη, όλα καλα
αν βρίσκει υπερβολικά και κρατά μαγκωμένη τη δισκόπλακα, είναι σημάδι για καθαρισμό πιστονιών
αν από την αρχή έβρισκε και κρατούσε την ρόδα μαγκωμένη, θα κοίταζα την στάθμη των υγρών και θα τραβούσα λίγα ml
αν παρ όλα αυτά συνέχιζε να το κάνει, μάλλον θα σκεφτόμουν επέμβαση με υγρά καθαριστικά φρένων στις δαγκάνες

το γράσσο το βάζεις για καλύτερη επαφή μετάξυ τακακιών και πιστονιών, ενώ πολλές φορές εκμηδενίζει το τσίριγμα που έρχεται από τα τακάκια(έχω διαβάσει και λογικό μου φαίνεται)

στο δια ταύτα, κατ εμέ, ο έμπορος-μάστορης-μοτοσυκλετιστής δεν είναι ανάγκη να ταιριάζει με όλους, ιδίως ο συγκεκριμένος που είναι άλλο φρούτο, ας το πούμε ιδιόρρυθμος, αλλά κακός δεν είναι

έχω να σου πω ιστορίες με μάστορεςςςς, με μ κεφαλαίο που συνειρμούν με το κρουστό μαράκες και που έχουν κάνει την παλινδρόμηση τέχνη
απόδωσέ το στον ανάδρομο ερμή και σε κανα στραβοξύπνοπήδημα

τα φρένα τι λενε;

vpentza 13-07-2010 13:48

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra ( 184246)

τα φρένα τι λενε;

SPAM on
άμα μίλαγαν τα φρένα σύντεκνε θα την είχαμε βρει τη λύση....:sm7:
SPAM off (sorry)

Arkas 13-07-2010 13:50

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Kωστή, σε ευχαριστώ για τις οδηγίες.
Θα τις εφαρμόσω άμεσα!;)

Όσο για την συμπεριφορά των φρένων,
δεν μπορώ ακόμα να βγάλω συμπέρασμα
γιατί η μπουμπού είναι κλεισμένη στο γκαράζ.
Την Τετάρτη στον καφέ
και ακόμη περισσότερο το Σ/Κ στο Ξυλόκαστρο,
θα τα δω και θα σας πω εντυπώσεις.

Και για να μην γίνονται παρερμηνείες:
Δεν με ενόχλησε τόσο ο "άκομψος" τρόπος του,
όσο το γεγονός ότι δεν μου έδωσε μια σαφή απάντηση
για το εάν τα τακάκια που μου έβαλε είναι ίδια με τα μαμίσια.
Όταν διαβάζω στο forum: "Βάλτε τα εκεί, είναι ακριβώς τα ίδια, με τα μισά λεφτά", θέλω να ξέρω τί μου γίνεται...
Και μισόλογα και υπεκφυγές, μάλλον δεν τιμούν έναν έμπορο...

.

vpentza 13-07-2010 13:58

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 184251)
Και μισόλογα και υπεκφυγές, μάλλον δεν τιμούν έναν έμπορο...

.

...και αυτή είναι η πιό σωστή παρατήρηση ARKAS...΄
στους περίεργους καιρούς που ζούμε όπου σε λίγο οι έμποροι θα μας ψάχνουν με το κυάλι, καλό θα ήταν να μπουν στην άκρη οι λογικές τύπου : είμαι ξερόλας και αγύριστο κεφάλι αλλά καλός στη δουλειά μου...τώρα θα παίζει ρόλο και η συμπεριφορά τους έναντι των πελατών. Πρέπει οι καταναλωτές να σκέφτονται ότι πληρώνουν και θέλουν τη καλύτερη εξυπηρέτηση ειδικά για προιόντα που πωλούνται και τοποθετούνται παντού...

gsmaniac 13-07-2010 14:40

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
εκλεισα ραντεβου στον νικολα(ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ)...;););)
ημουν ετοιμος να παω στον περιεργο-μυστηριο-βαρυ-απροσιτο-χωρις χιουμορ-φιλο του georgep:D:D:D,αλλα μετα απο αυτα που ακουσα,παω να δωκω τα φραγκα στο φιλαρακι μου τον περιστερα και θα με κερασει και espresso;);):)

HAWK_46 13-07-2010 14:48

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 184271)
εκλεισα ραντεβου στον νικολα(ΠΕΡΙΣΤΕΡΑ)...;););)


ημουν ετοιμος να παω στον περιεργο-μυστηριο-βαρυ-απροσιτο-χωρις χιουμορ-φιλο του georgep:D:D:D,αλλα μετα απο αυτα που ακουσα,παω να δωκω τα φραγκα στο φιλαρακι μου τον περιστερα και θα με κερασει και espresso;);):)

:sm8:
...συμφωνώ Κωστή. ;)
Και δωρεάν να ήταν εγώ θα έφευγα!!
Να βάλει καλά γρασάκι και .......!! :cool:

allen 13-07-2010 14:51

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!!!!!!!!! ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ!!!!!!!!!!
ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΒΑΛΟΥΜΕ ΜΥΑΛΟ Νεύρα

Timos 13-07-2010 15:02

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
Τι μου θυμήσατε τώρα;;;Πέρσυ είχα πάει σε αυτό το μαγαζί για να αλλάξω τακάκια στη μπουμπού.Μπαίνω μέσα αεράτος/κεφάτος αφού ήξερα ότι θα πλήρωνα μισή τιμή από την μαμά.Καλημέρα φιλαράκο.Θέλω τακάκια για το gs έξω.(του μίλησα με άνεση και στον ενικό όχι για να τον υποτιμίσω οτι τάχα είναι μαστοράντζα και ΣΕ ΠΛΗΡΩΝΩ) αλλά καταλαβένεται, για να σπάσεις τον πάγο και να αιστανθείς πιο οικεία με τον μάστορα. Η απάντηση: ΠΕΡΙΜΈΝΕΤΕ ΚΥ-ΡΙ-Ε ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΣΕΙΡΆ ΣΑΣ. Με το ΚΥ-ΡΙ-Ε σου έκοψε αμέσως το βήχα και τα πόδια.Η αλήθεια είναι πως ήταν 3-4 ακόμη εκει μέσα, αλλά δεν νομίζω οτι διέκοψα κάτι.Και για να τελειώνω, μετά δέκα λεπτά που περίμενα στο πεζοδρόμιο στον ήλιο, τον ξαναρωτάω(αποφευγοντας τον ενικό)θα τα αλλάξουμε τα τακάκια; Η απάντηση:ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΡΑΝΤΕΒΟΎ ΚΥΡΙΕ.ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΊΜΑΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ.ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΕΣΑΣ????????????Του απαντάω ευγενικά, εγώ δεν ζήτησα κάτι τέτοιο, απλά πες μου να περιμένω ή όχι ;;;;Η απάντηση:ΣΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΚΥΡΙΕ ........................................................ΝεύραΔεν είπα ούτε αντιο και έφυγα.:hmmm:

vpentza 13-07-2010 15:33

Απάντηση: Σοβαροί προβληματισμοί για έμπορο τακακιών στην Καλλιρόης.
 
gsmaniac + Timos...... και πολύ καλά κάνατε......


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:27.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!