GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=67)
-   -   Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=27316)

D_Artagian 06-01-2012 13:41

Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Έχοντας τη δυνατότητα να έχω στα χέρια μου όλες αυτές τις μονάδες και να τις έχω δοκιμάσει , μπορώ να αναφέρω κάποιες βασικές διαφορές στις 2 εταιρίες, και στη συνέχεια, αν ζητηθεί, μπορούμε να κάνουμε αναλυτική σύγκριση των διαφορών της ίδιας δυναμικότητας (f3 - bt1 , f4 - bt2 , f5 - bt next)

Κατά γενική ομολογία τα Midland είναι αξιόπιστα και γνωστά , με την interphone με την τελευταία σειρά "F" , έχει κάνει αρκετά βήματα εμπρός.

έχουμε λοιπόν και λέμε στα εξής θέματα :

1. Ακουστική : ένα επίπεδο πάνω τα interphone (λόγω του λίγο πιο φαρδιού ακουστικού , το οποίο διαχέει καλύτερα τον ήχο) , πιο δυνατόν , και με περισσότερα level έντασης (στο F5 , 11 διαφορετικά επίπεδα)

2.Όγκος : Ένα επίπεδο πάνω τα midalnd (είναι πιο λεπτά , και γι'αυτούς που ψάχνουν την αεροδυναμική , είναι καλύτερα . Βέβαια , το πόσο αεροδυναμική μπορούμε να ψάχνουμε στον τουρισμό για 2 εκ. διαφορά στο κέλυφος είναι άλλο θέμα) . Περί ορέξεως λοιπόν

3. Ποιότητα ακουστικών : 2 βήματα πιο πάνω η Interphone καθώς το πως μπαίνουν στη συσκευή είναι τελείως διαφορετικό και ασφαλές. Είναι γνωστό το πρόβλημα των BT με τα ακουστικά που σπάνε . Στο Bt Next έγινε ενα βήμα εμπρός , αλλά στο αντίστοιχο F5 της Interphone, το ακουστικό αποτελεί την "ουρά" της επικοινωνίας !!!

4. Ευκολία χρήσης : Ένα βήμα πιο πάνω η Interphone , καθώς το 1 και μόνο πλήκτρο που έχει , το βρίσκεις πολύ πιο εύκολα , από τα 3 (βασικά) των BT . Ειδικά στην αρχή μέχρι να μάθεις που είναι τι, χάνεις λίγο τη μπάλα.

5. Δυνατότητες φόρτισης : Ενα βήμα πιο πάνω η BT , καθώς χρησιμοποιεί κλασσικό USB , ενώ η Inteprhone ενα λίγο πιο ειδικευμένο.

6. Service : Ενα βήμα πιο πάνω η Inteprhone καθώς οι μονάδες ελέγχονται και αντικαθίστανται , ενώ η BT πάνε για service.

7. Επιπλέον αξεσουάρ : Διαφορετική φιλοσοφία , η BT έχει κάθε κιτ ακουστικών , ή kit στήριξης διαφορετικό , η interphone στο πακέτο έχει ακουστικά, βάσεις , μικρόφωνα , όλα μαζί

Τα σχόλια δικά σας, και οι δύο εταιρίες είναι πολύ δυνατές πάντως , με τις μεγάλες μονάδες F5 και BT Next να μας πηγαίνουν σε άλλα επίπεδα για τους χρήστες που ψάχνουν να έχουν κάποιες συνδέσεις και ευκολίες, γιατί στην επόχή μας μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την τεχνολογία υπέρ μας !

Αν θέλετε συγκεκριμένα συγκριτικά , μπορώ να τα ανεβάσω αρκετά σύντομα με φωτογραφικό υλικό κλπ :)

http://s227823777.onlinehome.fr/resources/INT-F5-1.jpg

http://www.motoraid.eu/shop/images/m...e_motoraid.jpg

mario 06-01-2012 13:51

Σ'ευχαριστούμε Γιάννη!

Send from my Xperia arc using Tapatalk

D_Artagian 06-01-2012 14:04

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Και ενα review για το f5 που κάναμε





adventure 06-01-2012 14:10

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 

Σε ευχαριστούμε Γιάννη πολύ αναλυτική παρουσίαση .

:) :) ;)

Ακιs 06-01-2012 14:34

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Αναλυτικοτατος!!!Ευχαριστουμε Γιαννη!!

:sm8::sm8:

siraxanz 06-01-2012 16:04

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Γιάννη πολύ καλή παρουσιαση:)... πολλά ευχαριστώ;)

MARK 06-01-2012 16:52

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
:sm8:

kostaskyriakos 06-01-2012 20:14

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
μπορουμε να κανουμε καμια ομαδικη για το f5 .........?????

kostaskyriakos 06-01-2012 20:16

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
η μεσω του foroum να πετυχουμε καποια εκπτωση

tattoopanther 06-01-2012 23:07

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
ευχαριστούμε.,.,

έχω μερικές απορίες-ερωτήσεις.,.,.,.,
συμβαδίζουν με smartphones .,.;
σε απόσταση επικινωνοίας απο μηχανή σε μηχανή.,..,., πια δίνει πιο μεγάλο σήμα.,.,..,.,;;;
ποιά δίνη μεγαλύτερο χρόνο ομιλίας.,.,.,
έχουν ράδιο και οι δυό.,.,.,;;;

και ποιά η διαφορά τους στην τιμή.,.,,;;;;

evanslam 07-01-2012 10:33

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Σε ευχαριστούμε πολύ Γιάννη για την πολή χρήσιμη παρουσίαση και σύγκριση μεταξυ των 2 εταιριών!
Προσώπικά είχα την BT2 και ήμουν αρκετά ικανοποιημένος απο αυτήν και αξιόπιστη αλλά πλέον έχει φύγει απο τα χέρια μου και ίσως αν αξιωθω ξανά να κάνω ενα μεγάλο ταξίδι ψήνομαι ήδη για την F5.


skippybi 07-01-2012 18:30

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Γιάννη πολύχρονος και από εδώ!!!:):)

ευχαριστούμε για το συγκριτικό;)

SenseiG 07-01-2012 18:43

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Eυχαριστουμε πολυ!!:)

D_Artagian 07-01-2012 19:11

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Θα βγάλω μερικές κοντινές φωτό για τις συγκρίσεις, ειδικά για τα ακουστικά κ τον τρόπο που μπαίνουν.
όσον αφορά τις ερωτήσεις , μπορω να τις απαντήσω αργά σήμερα ή αύριο το πρωι καθώς σήμερα τρέχω :)

στα γρήγορα, είναι πληρως συμβατα με smartphone και διαχείρηση ήχου, και εχουν και τα δυο fm , και αν θελουμε μπορούμε να τις χρησιμοποιούμε και σαν 2 μοναδικές μονάδες , πχ διαφορετικό σταθμό fm η κάθε μία, διαφορετική πηγη ήχου να ακούει ο καθένας κλπ

D_Artagian 07-01-2012 19:17

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
(στα γρήγορα ακόμα , κάτι που ξέχασα)
Στο BT nExt για παραδειγμα, μπορει ο αναβάτης (εχοντας φυσικά ζευγαρωθεί με τις υπόλοιπες συσκευές) να μιλησε κατ επιλογή με άλλους . Πχ στο κεντικό κουμπι με τον συνεπιβάτη του, στο πισω με την 3η μονάδα, και στο εμπρός με την 4η .

Στην Interpfone F5 η διαδικασία είναι διαφορετική. Ανάλογα το πόσοι είναι συνδεδεμένοι , πατώντας ένα κουμπί (το κεντρικό) μπαίνουν ή βγαίνουν στη συνομιλία , οπότε μπορούν άμεσα να μιλούν με όλους, και άμεσα να είναι μόνοι τους.

emlazo 09-01-2012 00:35

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Εδώ και μερικές μέρες έχω και εγώ στην κατοχή μου ένα ζευγάρι F5

μια σύντομη αναφορά

Σαν συσκευή είναι στιβαρή και εύκολη στο χειρισμό.

Τοποθέτησα τα ακουστικά μόνο στα δικά μου κράνη (Shuberth S1 και Airoh ανοιγόμενο). Τα ακουστικά έχουν μεγάλη διάμετρο που σίγουρα βοηθά στην ακρόαση αλλά έχουν και μεγάλο ύψος. 1cm ύψος δέν εξαφανίζεται κάτω από την επένδυση του κράνους. Στο HJC της γυναίκας μου δεν υπήρχε αρκετός χώρος για την τοποθέτηση και προκαλούσε πίεση και πόνο στα αυτιά.

Ως εκτούτου την δοκίμασα αυτόνομη μέσα στην πόλη και intercom στο σπίτι.

Ζευγάρωμα HTC με Zumo, Zumo με F5.
Οι οδηγίες κατεύθυνσης ακούγονται δυνατά και καθαρά διακόπτοντας την μουσική.
Το ραδιόφωνο έχει καλεί λήψη. Μπορούν να αποθηκευτούν 8 σταθμοί.
Μπορούν να συνδεθούν έως 8 Bluetooth συσκευές.
Με το music streaming ελέγχει την αναπαραγωγή μουσικής από το Zumo 660 (start,stop, prev, next).

Η λειτουργία Intercom δεν με ικανοποίησε.

Μετά το τέλος της επικοινωνίας δεν επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν πρίν.
(Δεν ξέρω άν λειτουργεί και ο ανταγωνισμός έτσι)
π.χ. Αν άκουγα ραδιόφωνο πριν καλέσω τον συνεπιβάτη μου μετά το τέλος της επικοινωνίας δεν ξαναγυρνούσε σε ραδιόφωνο (ή όποια άλλη λειτουργία είχα) αν διέκοπτα εγώ το intercom. Αν η κλήση και η διακοπή γινόταν από την άλλη συσκευή δεν υπήρχε πρόβλημα σε μένα. Πρέπει να επιλεγεί ξανά η πηγή ακρόασης.

Στην διάρκεια μιας προσομείωσης 60 λεπτών (Οδηγίες κατεύθυνσης, μουσική από Zumo, Intercom) η κλήση intercom ήταν πάντα δυνατή από μένα πρός την άλλη συσκευή όχι όμως και αντίθετα. 2 ή 3 φορές η κλήση πρός εμένα αποτύχαινε με το μήνυμα intercom connection failed, ενώ την ίδια στιγμή γινόταν στην αντίθετη κατεύθυνση. Κλείσιμο-άνοιγμα της συσκευής μου, διόρθωνε το πρόβλημα.
Μια και δέχεται αναβαθμίσεις ευελπιστώ να διορθωθούν σε μελλοντικά updates

Αν δεν θέλει κάποιος, να κουμπώσει την μονάδα πάνω στο κράνος, το κούμπωμα του καλωδίου είναι αρκετά μεγάλο (έχει φτιαχτεί να κλειδώνει την μονάδα πάνω στην βάση) για να κρυφτεί χωρίς να ενοχλεί μέσα στην επένδυση.

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian ( 564032)
(Στην Interpfone F5 η διαδικασία είναι διαφορετική. Ανάλογα το πόσοι είναι συνδεδεμένοι , πατώντας ένα κουμπί (το κεντρικό) μπαίνουν ή βγαίνουν στη συνομιλία , οπότε μπορούν άμεσα να μιλούν με όλους, και άμεσα να είναι μόνοι τους.

Πρέπει να γίνεται και διαφορετικά ίσως να μπορείς να το δοκιμάσεις εσύ
Στό manual γράφει
Intercom Press up button until the beep to connect the last paired intercom
Intercom Down button until the beep for the previous
Intercom Centre button until the beep for both
Φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με την σειρά του ζευγαρώματος των συσκευών

D_Artagian 09-01-2012 00:55

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Τέλεια ! Αυτά κάνουν το θέμα ενδιαφέρον :)

Σχετικά με την F5 , και τα ακουστικά, αν θέλεις υπάρχουν και slim ακουστικά για να μπουν σε κράνη που δεν έχουν υποδοχές (πιο μεγάλα σε διάμετρο, πιο λεπτά όμως) .

όσον αφορά το FM , έχει να κάνει με τη σειρά που ζευγαρώνεις.
ΠΧ , εγω έχω τη μονάδα 1 , και ο συνεπιβάτης τη μονάδα 2.
Έχουμε συνδεθεί, μιλάμε, και ο 2 αποφασίζει να βγεί και να ακούσει FM. Πατάει το κεντρικό πλήρκτο, αποσυνδέεται και μπαίνει να ακούσει FM. Εαν εγώ (όπου πάνω μου έχει συνδεθεί η μονάδα 2) πατήσω το κεντρικό πλήκτρο , κόβεται το FM από τον 2 , μιλάμε , και όταν τελειώσουμε, εφόσον εγώ (1) ή η άλλη μονάδα (2) πατήσει ξανά το κεντρικό κουμπί , θα γυρίσει στην προηγούμενη λειτουργία.

Κάτι που γίνεται γενικότερα (το αναφέρουν και οι οδηγίες , όπου συντομα θα υπάρχουν και στα Ελληνικά) είναι οτι η μονάδα που θα ανοίξει πρώτη , θα είναι κάτι σαν host. Πάνω της θα συνδεθεί η άλλη μονάδα. Γι'αυτό το λόγο και στις οδηγίες αναφέρει ο η συσκευή στην οποία είναι συνδεδεμένη η 2η συσκευή, θα έχει λίγο λιγότερη αυτονομία.

Σχετικά με το θέμα των ακουστικών, είναι πολύ σημαντικό και πρωταρχικού ρόλου (όχι μόνο στις interphone, αλλά και σε όλες, αλλα στις Interphone ακόμα πιο πολύ καθώς τα ακουστικά είναι μικρότερα) να πάει ακριβώς ή περίπου ακριβώς (1 εκ +- από το κέντρο του αυτιού μας) για να έχουμε maximun απόδοση.

Σήμερα που έκανα ενα τεστ, πήγαμε έως 140 χλμ με την χαμηλή ζελατίνα σε 1200 GS , και ούτε σκέφτηκα να παω την ένταση στο maximum.

Κάτι τελευταίο που το κατάλαβα σήμερα, είναι επίσης το γεγονός οτι το φίλτρο που έχει για να κόβει τον αέρα κάνει φοβερή δουλειά , καθώς όντας συνδεδεμένοι, και με αέρα να μπαίνει στο κράνος , δεν άκουγα τη βοή του , παρά μόνο ησυχία όταν φυσικά δεν μιλούσαμε :)

Αν θέλετε, ειδικά για το θέμα του Inteprphone, μπορώ να κάνω videάκι :)

squad 09-01-2012 13:58

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
εμενα εχει σπασει η βαση του interphone,οχι αυτη που ειναι εξω με το αυτοκολλητο,αλλα η αλλη που μπαινει μεσα στο κρανος με τις βιδες,πουλιεται ξεχωριστο κομματι η βαση ?

D_Artagian 09-01-2012 14:35

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
αυτή τη στιγμή η βάση περιλαμβάνεται στο κιτ κεφαλοακουστικών που υπάρχει, αναμένουμε ενημέρωση για τα αν θα υπάρξει άμεσα μόνο το κιτ (όπως είναι στην f2,f3,f4)

georgios 09-01-2012 16:38

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Έχω και εγώ το Interphone F5, το σετ με τις δυο (2) μονάδες. Έχω ένα αρκετά σημαντικό πρόβλημα και περιμένω να δω την ανταπόκριση της εταιρίας που το αγόρασα (Motoraid). Πιο συγκεκριμένα, κανένα από τα δυο (2) modules δεν μπορεί να συντονιστεί με ραδιοφωνικούς σταθμούς που είναι κάτω από τους 88.7MHz. Όντας Θεσσαλονικιός και ακροατής του 87.6 δεν μπορώ να ακούσω τον αγαπημένο μου ραδιοφωνικό σταθμό. Ο συγκεκριμένος σταθμός στη Θεσσαλονίκη έχει σήμα καμπάνα εντός και εκτός πόλης ακόμα και με το πιο φτηνιάριο ραδιοφωνάκι, οπότε δεν πρόκειται για πρόβλημα που οφείλεται στην εκπομπή του σταθμού αλλά αποκλειστικά και μόνο στη λήψη του Interphone F5 και ελπίζω οι άνθρωποι της εταιρίας να φροντίσουν για την άμεση αντικατάσταση της μονάδας.

D_Artagian 09-01-2012 16:41

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Αγαπητέ Γεώργιε,

Όπως ενημερώθηκες και σήμερα , η απάντηση είναι να στείλεις τη μονάδα κάτω σε εμάς με δικά μας έξοδα , και εφοσον υπάρξει πρόβλημα θα αντικατασταθεί απ'ευθείας. Αν όχι, θα σου συντονίσουμε το 87,6 στη μνήμη 1 :)

georgios 09-01-2012 17:39

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Σας έστειλα ΡΜ...

georgios 09-01-2012 17:39

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Σας έστειλα ΡΜ...

kostaskyriakos 09-01-2012 20:46

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
μια ερωτηση οταν μιλα κάποιος ανοίγει αυτοματα η ομιλία ή χρειάζεται να πατας κάποια κουμπιά?

emlazo 09-01-2012 23:28

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostaskyriakos ( 566169)
μια ερωτηση οταν μιλα κάποιος ανοίγει αυτοματα η ομιλία ή χρειάζεται να πατας κάποια κουμπιά?

Σε λειτουργία intercom, είναι διαρκώς ανοιχτά μικρόφωνα και ακουστικά, οπότε δεν χρειάζεται να πατάς κάποιο κουμπί.

emlazo 09-01-2012 23:52

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian ( 565448)
Σχετικά με την F5 , και τα ακουστικά, αν θέλεις υπάρχουν και slim ακουστικά για να μπουν σε κράνη που δεν έχουν υποδοχές (πιο μεγάλα σε διάμετρο, πιο λεπτά όμως).

Το γνωρίζω, αλλά προτίμησα να αγοράσω ένα καινούριο κράνος, που θα χρησιμοποιείται μόνο σε εκδρομές για να μη στραπατσάρουμε την καλωδίωση μέσα στην πόλη

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian ( 565448)
όσον αφορά το FM , έχει να κάνει με τη σειρά που ζευγαρώνεις.
ΠΧ , εγω έχω τη μονάδα 1 , και ο συνεπιβάτης τη μονάδα 2.
Έχουμε συνδεθεί, μιλάμε, και ο 2 αποφασίζει να βγεί και να ακούσει FM. Πατάει το κεντρικό πλήρκτο, αποσυνδέεται και μπαίνει να ακούσει FM. Εαν εγώ (όπου πάνω μου έχει συνδεθεί η μονάδα 2) πατήσω το κεντρικό πλήκτρο , κόβεται το FM από τον 2 , μιλάμε , και όταν τελειώσουμε, εφόσον εγώ (1) ή η άλλη μονάδα (2) πατήσει ξανά το κεντρικό κουμπί , θα γυρίσει στην προηγούμενη λειτουργία.

Ναι ισχύει αυτό που λές. Αν άκουγες κι εσύ ραδιόφωνο και πραγματοποιούσες εσύ την κλήση intercom, τερματίζοντας την κλήση η άλλη μονάδα θα γυρίσει στο ραδιόφωνο ενώ εσύ στο πουθενά. Θα ήταν πολύ βολικότερο να ξαναγυρνούσες κι εσύ στην προηγούμενη λειτουργία.

tattoopanther 10-01-2012 00:49

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
οκ και εδώ ισχύει οτι γράφουν τα προβλήματα /./
σε αυτους που χαλάει κάτι η δεν ανταποκρήνετε σε κάποια λειτουργεία.,. θα υπάρχουν κι άλοι τόσοι που δουλευει και τους βολεύει το interphone .,.,

απο ότι διαβάζω δηλαδής το midland BT ειναι ποιό καλή επιλόγή.,.

διωρθόστε με αν κάνω λάθος.,.,.,

D_Artagian 11-01-2012 18:44

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από emlazo ( 566471)
Το γνωρίζω, αλλά προτίμησα να αγοράσω ένα καινούριο κράνος, που θα χρησιμοποιείται μόνο σε εκδρομές για να μη στραπατσάρουμε την καλωδίωση μέσα στην πόλη


Ναι ισχύει αυτό που λές. Αν άκουγες κι εσύ ραδιόφωνο και πραγματοποιούσες εσύ την κλήση intercom, τερματίζοντας την κλήση η άλλη μονάδα θα γυρίσει στο ραδιόφωνο ενώ εσύ στο πουθενά. Θα ήταν πολύ βολικότερο να ξαναγυρνούσες κι εσύ στην προηγούμενη λειτουργία.

Εξαρτάται από το πως το βλέπεις , άλλωστε μετά 2 κουμπιά πατάς και έφτασες Fm. Όπως και να έχει, γι'αυτό υπάρχει firmware update, και θα γίνει και αυτό αν ζητηθεί από τους πελάτες :)

D_Artagian 11-01-2012 18:45

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tattoopanther ( 566588)
οκ και εδώ ισχύει οτι γράφουν τα προβλήματα /./
σε αυτους που χαλάει κάτι η δεν ανταποκρήνετε σε κάποια λειτουργεία.,. θα υπάρχουν κι άλοι τόσοι που δουλευει και τους βολεύει το interphone .,.,

απο ότι διαβάζω δηλαδής το midland BT ειναι ποιό καλή επιλόγή.,.

διωρθόστε με αν κάνω λάθος.,.,.,

τσέκαρε το 1ο post και θα δείς..το BT θα βγάλει σίγουρα πρόβλημα μετα απο καιρό με τα ακουστικά , και χάνεις τα πλήκτρα, γενικότερα θέλουν συνήθεια. Πιο απλό το Interphone , με τα δικά του μειον (πχ πιο "χοντρή" μονάδα).

όπως το βλέπει ο καθένας..πάντως την ένταση και καθαρότητα του interphone , δεν την πιάνει και είναι λογικό :)

gsmaniac 11-01-2012 19:53

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
να ρωτησω και εγω κατι τον γιαννη.....
μπορει να συνδεθει η F3 με την F5?????

tattoopanther 11-01-2012 19:59

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 568223)
να ρωτησω και εγω κατι τον γιαννη.....
μπορει να συνδεθει η F3 με την F5?????

Η η ΒΤ1 με ΒΤnext??

D_Artagian 11-01-2012 20:02

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
η σειρά της Interphone , συνδέεται μόνο με Interphone (f3,f4,f5), όπως το ίδιο γίνεται και με τα BT.

gsmaniac 11-01-2012 20:05

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian ( 568238)
η σειρά της Interphone , συνδέεται μόνο με Interphone (f3,f4,f5), όπως το ίδιο γίνεται και με τα BT.

οποτε......ετοιμασου να σου παραγγειλω μια f5,για να την συνδεσω με την f3 της κυρας μου:rolleyes::rolleyes:

D_Artagian 11-01-2012 20:21

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
βρε, το θέμα δεν είναι να πουλήσω, αλλά να ενημερώσω :)
Παρολα αυτά, αν το θές, ενημέρωσε να κάνουμε μια καλύτερη τιμή φυσικά :)

gsmaniac 11-01-2012 20:36

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian ( 568259)
βρε, το θέμα δεν είναι να πουλήσω, αλλά να ενημερώσω :)
Παρολα αυτά, αν το θές, ενημέρωσε να κάνουμε μια καλύτερη τιμή φυσικά :)

Εννοειτε......αλλα μια που βρηκαμε παπα:D

emlazo 12-01-2012 20:29

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από D_Artagian ( 568151)
Εξαρτάται από το πως το βλέπεις , άλλωστε μετά 2 κουμπιά + κεντρικό πατάς και έφτασες Fm. Όπως και να έχει, γι'αυτό υπάρχει firmware update, και θα γίνει και αυτό αν ζητηθεί από τους πελάτες :)

:sm8:ΠΟΥ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΖΗΤΑΜΕ;
ΠΧ όταν βρισκόμαστε σε λειτουργία Intercom πατώντας το πλήκτρο προς τα κάτω να τερματίσουμε την λειτουργία Intercom και να μεταβούμε άμεσα στην προηγούμενη λειτουργία

vasva 22-01-2012 15:33

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Πάλι το χέρι στη τσέπη θα βάλω;;;;;;;;;;;;;;;;:yz

D_Artagian 23-01-2012 09:32

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Σχετικά με τις ανταλλακτικές βάσεις για το F5 , βγήκαν στην παραγωγή και άμεσα θα είναι διαθέσιμες στην αγορά με μικρό κόστος :)

Ago 28-01-2012 18:30

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Καλησπέρα

Διαβάζοντας τις οδηγίες χρήσης του BT2 διαπίστωσα ότι το BT2 υποστηρίζει 2 λειτουργίες για το intercom, VOX και ενεργοποίηση πατώντας το κουμπί. Δηλαδή η λειτουργία intercom μπορεί να ξεκινήσει μόλις μιλήσεις, ανεξάρτητα από το ποια λειτουργία χρησιμοποιείς εκείνη τι στιγμή. Ξέρει κάνεις εάν το interphone f5 υποστηρίζει VOX;;;;

Επίσης, το ΒΤ2 έχει ραδιόφωνο;;

D_Artagian 28-01-2012 22:23

Απάντηση: Interphone F4 , F5 , F3 vs Midland BT1 , BT2 , BT Next
 
Το F5 λειτουργεί διαφορετικά από το BT2.Όταν έχεις συνδεθεί στη λειτουργία intercom, έχει κανονικά VOX και μάλιστα με ένα εξαιρετικό φίλτρο το οποίο όταν είσαι σε αυτό το standby , δεν ακούς τον θόρυβο του αέρα, τον κόβει τελείως.
Το BT2 δεν έχει ραδιόφωνο. Μην ξεχνάμε οτι η F5 είναι άλλου επιπέδου επικοινωνία και μπορεί να συγκριθεί μόνο με τα BT Next , Cardo G4.

Εαν το θέλουμε, μπορούμε να δουμε τη δυνατότητα ειδικής τιμής για τους χρήστες του forum


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:39.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!