GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Οδικό δίκτυο (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=102)
-   -   ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=28939)

g.b.spyropoulos 23-02-2012 13:39

ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Καλησπέρα σε ολους
Πρεπει να πληρώνουμε διοδία υπο αυτές τις συνθήκες
Σε αυτές τισ τιμές
Και στην δεδομένη ιστορική περίοδο.

Fuji 23-02-2012 18:02

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
To έχουμε συζητήσει παλιότερα σε βαθμό μικροσκοπίου. Εκτέθηκαν οι νομοθεσίες, οι κυρώσεις, εκτέθηκαν οι προσωπικές απόψεις, και καταλήγουμε στο κάνεις ό,τι σου λέει πλέον η συνείδησή σου. Τώρα, αυτοί που κινούνται τακτικά και έχουν εκτίμηση της κατάστασης του οδικού δικτύου και των προσφερομένων υπηρεσιών σε σχέση με το αντίτιμο, ας δώσουν και μια εικόνα.
Όσο για την περίοδο που διανύουμε, εκτός των διοδίων που θεωρούνται δυσανάλογα σε σχέση με την μειωμένη οικονομική δυνατότητα μεγάλου μέρους των Ελλήνων, υπάρχουν ένα σωρό προϊόντα και υπηρεσίες που πρέπει να γίνουν ξανά προσβάσιμα. Αλλά, αυτό, δεν απασχολεί για την ώρα τους "αρχοντές" μας ...

Προσωπικά, με τη μοτο, δε πληρώνω πλέον.

ΓΙΩΡΓΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ 01-03-2012 14:32

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Fuji ( 610955)
To έχουμε συζητήσει παλιότερα σε βαθμό μικροσκοπίου. Εκτέθηκαν οι νομοθεσίες, οι κυρώσεις, εκτέθηκαν οι προσωπικές απόψεις, και καταλήγουμε στο κάνεις ό,τι σου λέει πλέον η συνείδησή σου. Τώρα, αυτοί που κινούνται τακτικά και έχουν εκτίμηση της κατάστασης του οδικού δικτύου και των προσφερομένων υπηρεσιών σε σχέση με το αντίτιμο, ας δώσουν και μια εικόνα.
Όσο για την περίοδο που διανύουμε, εκτός των διοδίων που θεωρούνται δυσανάλογα σε σχέση με την μειωμένη οικονομική δυνατότητα μεγάλου μέρους των Ελλήνων, υπάρχουν ένα σωρό προϊόντα και υπηρεσίες που πρέπει να γίνουν ξανά προσβάσιμα. Αλλά, αυτό, δεν απασχολεί για την ώρα τους "αρχοντές" μας ...

Προσωπικά, με τη μοτο, δε πληρώνω πλέον.

...και πολύ καλά κάνεις:ye02::ye02:

gsmaniac 01-03-2012 14:47

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
ωχχχχχχ..........κυρα λενη ποπ- κορν:sm7:

BOXER 01-03-2012 16:32

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Fuji ( 610955)
Προσωπικά, με τη μοτο, δε πληρώνω πλέον.

:ye02: :ye02: :ye02:

Και εγω μια απο τα ιδια ;)!!!

Με το αυτοκινητο απλα βαριεμαι την διαδικασια, του να κατεβαινω... να σηκωνω μπαρα... να ξαναμπαινω στο αυτοκινητο κτλ κτλ....

siraxanz 01-03-2012 16:57

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Η μήνυση πάντως θα ερθει.... εκτος αν κρυβετε την πινακιδα......

forester 01-03-2012 18:50

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Με τη μηχανή δεν πληρώνω κι εγώ. Μήνυση δεν έρχεται, αν το κάνεις σωστά !
Η κάμερες στα διόδια "βλέπουν" μόνο εμπρός πινακίδα. Οπότε για να δει κάποιος την πινακίδα μηχανής, πρέπει να βγει από το κουβούκλιο. Εδώ και χρόνια, μια φορά με τσέκαραν, στην έξοδο Οινοφύτων για Θήβα. Κι αυτό γιατί δεν ήξερα ότι υπήρχε (μόλις είχε πρωτομπεί το 2005) κι έκατσα να κάνω κουβέντα ο μπαγλαμάς.....
Καμιά άλλη, ούτε πριν, ούτε έκτοτε:ye33:
Με το αυτοκίνητο τώρα, έχω κάνει πολλές φορές τη διαδικασία της μπάρας. Ποτέ δεν ήρθε κάτι, ακόμα και που δήλωνα την πινακίδα. Από τότε που έγινε ποινικό , η διαδικασία είναι μπελάς και πληρώνω:(

MOYTPO 01-03-2012 18:58

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 616500)
ωχχχχχχ..........κυρα λενη ποπ- κορν:sm7:

:eek::eek::eek:...... ντροπη!!!!!!!! :p:p:p:p


Εφερα τις μπυρες... πανε πιο κει και φερε να τρωω και γω!!!!!!!!;)

AntonisKitoudis 01-03-2012 22:40

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
προχθες μου ηρθε προστιμο 28 ευρω για τα Μαλγαρα,και τελικα το πληρωσα καθως δεν εβρισκα ακρη,γιατι ειναι ακομη κρατικα,στα αλλα δεν πληρωνω....με την μοτο.....

Arkas 02-03-2012 01:07

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AntonisKitoudis ( 616866)
προχθες μου ηρθε προστιμο 28 ευρω για τα Μαλγαρα,και τελικα το πληρωσα καθως δεν εβρισκα ακρη,γιατι ειναι ακομη κρατικα,στα αλλα δεν πληρωνω....με την μοτο.....

Με μοτό ή αυτοκίνητο Αντώνη ;

CPretenteriS 02-03-2012 01:24

Γνώμη μου να πληρώνουμε όπου η τιμή των διοδίων ανταποκρίνεται της ασφάλειας αλλά και ποιότητας του οδοστρώματος.


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

forester 02-03-2012 07:33

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Εξαιρουμένης της Αττικής Οδού, πού αλλού ισχύει αυτό;
Ειδικά με τις τιμές του σήμερα, πόσο αξίζουν τα 3€ από Ελευσίνα - Κόρινθο, ή στη Μαλακάσα;;;;;

CPretenteriS 02-03-2012 08:18

Θεωρώ οτι δεν εχεις λογο να μην πληρωνεις στα περισσοτερα κομμάτια στο Αθήνα-Θες/νικη αλλά και στην Εγνατία.

Τώρα σε οτι αφορα την Πελλοπονησο και τη Δυτική Ελλάδα είναι οφθαλμοφανες που πρεπει να πληρωσεις και που όχι (Κορινθος-Πατρα-Πυργος, κλπ...)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

forester 02-03-2012 08:35

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
:) Όπως το λες... "στα περισσότερα"!
Τέμπη που πληρώνω για να μπω στο στροφιλίκι;
Στις εξόδους προς Θήβα κλπ;
Ακόμα κι εκεί που θεωρητικά θα έπρεπε να πληρώνουμε, πόσο καλό και σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι το οδόστρωμα; Συντηρείται όπως πρέπει;
Ατέρμονη κουβέντα και άκρη δε βγαίνει....
Η Εγνατία που είναι ΟΚ από οδόστρωμα κλπ, έχει πάρκινγκ ασφαλείας; Σταθμους ανεφοδιασμού;
Κατά τη γνώμη μου μόνο η Αττική Οδός είναι δρόμος που πληρώνεις και το ευχαριστιέσαι.

kostasx 02-03-2012 09:34

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 616640)
Η κάμερες στα διόδια "βλέπουν" μόνο εμπρός πινακίδα

Είσαι σίγουρος γι' αυτό ???
Ρωτάω γιατί πολλοι σταθμοί διοδίων έχουν και πίσω κάμερες..
Μήπως τις έχουν μόνο για μπροστά και τις ανοίγουν ανάλογα την κατεύθυνση και την κίνηση των αυτοκινήτων:wha05:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 616981)
Γνώμη μου να πληρώνουμε όπου η τιμή των διοδίων ανταποκρίνεται της ασφάλειας αλλά και ποιότητας του οδοστρώματος.


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Συμφωνώ μαζί σου..δηλαδή σχεδόν πουθενά..:ha16:

ckk 02-03-2012 10:59

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AntonisKitoudis ( 616866)
προχθες μου ηρθε προστιμο 28 ευρω για τα Μαλγαρα,και τελικα το πληρωσα καθως δεν εβρισκα ακρη,γιατι ειναι ακομη κρατικα,στα αλλα δεν πληρωνω....με την μοτο.....


Για ένα πέρασμα ή πολλαπλά?

ckk 02-03-2012 11:01

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 617033)
:) Όπως τ........................................................................................μα κλπ, έχει πάρκινγκ ασφαλείας; Σταθμους ανεφοδιασμού;
Κατά τη γνώμη μου μόνο η Αττική Οδός είναι δρόμος που πληρώνεις και το ευχαριστιέσαι.


Αν δεν πληρώνεις, την ευχαριστιέσαι περισσότερο. :lo19: :cool2:

forester 02-03-2012 13:18

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostasx ( 617082)
Είσαι σίγουρος γι' αυτό ???
Ρωτάω γιατί πολλοι σταθμοί διοδίων έχουν και πίσω κάμερες..
Μήπως τις έχουν μόνο για μπροστά και τις ανοίγουν ανάλογα την κατεύθυνση και την κίνηση των αυτοκινήτων:wha05:


Με αυτά τα πράγματα δεν είσαι ποτέ σίγουρος. Μπορεί να ίσχυε μέχρι χθες και σήμερα να αλλάξει.....
Πάντως έχω δει μηχανή να περνάει και τον/την υπάλληλο να προσπαθεί -μάταια- βγαίνοντας ο/η μισός/ση από το κουβούκλιο να δει την πινακίδα. Αν έβλεπε πίσω μέρος η κάμερα, δεν θα το έκαναν.
Εγώ για σιγουριά, περνάω κολλητά και λίγο πλάι από αυτοκίνητο, οπότε δεν προλαβαίνει ούτε να καταλάβει τι πέρασε:)
Ειδοποίηση δεν έχει έρθει εδώ και χρόνια, οπότε ασφαλές μέχρι τώρα. Αυριο.... who knows?:wha13:

AntonisKitoudis 02-03-2012 14:34

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
τελικα αυτη η εκδρομη που ειχα κανει τον Ιουλιο με την μηχανη θα μου βγει πιο ακριβη!
σημερα εφερε ο κουριερ και δευτερο προστιμο απο τα διοδια Μαλγαρων.....προχθες πληρωσα για τις 27/7 και τωρα ηρθε για τις 30/7 την μερα που επεστρεφα.
το προστιμο για μηχανη ειναι 1,40 επι 20.......28 ευρω και αν δεν πληρωθει σε 20 μερες πολαπλασιαζετε επι 50 και παει στην εφορια.
παντος γνωρισα και αλλους με μηχανη που πληρωσαν προστιμο για τα Μαλγαρα !
ο λογος μαλον επειδη ειναι κρατικα ακομη.

gandreas 02-03-2012 17:11

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AntonisKitoudis ( 617335)
τελικα αυτη η εκδρομη που ειχα κανει τον Ιουλιο με την μηχανη θα μου βγει πιο ακριβη!
σημερα εφερε ο κουριερ και δευτερο προστιμο απο τα διοδια Μαλγαρων.....προχθες πληρωσα για τις 27/7 και τωρα ηρθε για τις 30/7 την μερα που επεστρεφα.
το προστιμο για μηχανη ειναι 1,40 επι 20.......28 ευρω και αν δεν πληρωθει σε 20 μερες πολαπλασιαζετε επι 50 και παει στην εφορια.
παντος γνωρισα και αλλους με μηχανη που πληρωσαν προστιμο για τα Μαλγαρα !
ο λογος μαλον επειδη ειναι κρατικα ακομη.


που είναι αυτά?:(:confused::rolleyes::p

AntonisKitoudis 02-03-2012 17:50

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gandreas ( 617483)
που είναι αυτά?:(:confused::rolleyes::p

θεσσαλονικη.

BOXER 02-03-2012 19:04

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 617188)
Αν δεν πληρώνεις, την ευχαριστιέσαι περισσότερο. :lo19: :cool2:


Δεν εχεις αδικο :D :D :D !!!

....ασε που ρολαρει η μηχανη πιο... ομορφα ρε παιδι μου :rolleyes:!

ckk 03-03-2012 01:22

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BOXER ( 617566)
Δεν εχεις αδικο :D :D :D !!!

....ασε που ρολαρει η μηχανη πιο... ομορφα ρε παιδι μου :rolleyes:!


Μ' αρέσεις. :ye33:

z_atomic 03-03-2012 14:03

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 617025)
Θεωρώ οτι δεν εχεις λογο να μην πληρωνεις στα περισσοτερα κομμάτια στο Αθήνα-Θες/νικη αλλά και στην Εγνατία.

Τώρα σε οτι αφορα την Πελλοπονησο και τη Δυτική Ελλάδα είναι οφθαλμοφανες που πρεπει να πληρωσεις και που όχι (Κορινθος-Πατρα-Πυργος, κλπ...)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Κωστή δυστυχώς ένα μεγάλο κομμάτι της Ε.Ο. Αθηνών Θεσσαλονίκης δεν ανταποκρίνεται στις ελάχιστες προδιαγραφές του κλειστού αυτοκινητόδρομου. Το ότι φτιάχτηκαν 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση και διαχωριστικό στην μέση δεν λέει τίποτα. Ο κλειστός αυτοκινητόδρομος οφείλει πέραν των παραπάνω, να φέρει περίφραξη καθόλο το μήκος της για την αποφυγή εισόδου ζώων και άλλων ζώων ανθρώπων εντός του αυτοκινητόδρομου. Να σημειώσω εδώ ότι το Δεκέμβριο παίξαμε ρώσικη ρουλέτα με μια αλεπού με 180χλμ στην ανισόπεδη διάβαση (γέφυρα) του βάλτου μετά τη Λαμία στο ρεύμα προς Αθήνα. Δεν είναι δυνατόν να κυκλοφορούν ζώα στην εθνική οδό πέραν των γνωστών οδηγών. Επίσης οφείλει ο ανάδοχος του κάθε τμήματος να διαθέτει ηλεκτρονικό σύστημα παρακολούθησης σε όλο το μήκος του οδικού τμήματος που του αντιστοιχεί και να επεμβαίνει άμεσα σε καταστάσεις που εγκυμονούν κινδύνους. Π.χ. πέτυχα στην αριστερη λωρίδα στο ρεύμα προς Αθήνα βράδυ στο ύψος των Οινοφύτων, κλαταρισμένο λάστιχο νταλίκας το οποίο απέφυγα τελευταία στιγμή. Επίσης είναι ανεπίτρεπτο να υπάρχει έστω και μία λακούβα που μπορεί να προκαλέσει ατύχημα, ή ακόμη και καθιζήσεις οδοστρωμάτων καθώς και ανισοσταθμία "ραφών" φρεσκοστρωμένης ασφάλτου στα σημεία ένωσης με την παλιά. Επίσης όλοι οι κόμβοι πρέπει να φωτίζονται κατάλληλα και πριν ακόμη πέσει το φως της ημέρας. Απαγορεύεται η κατα μήκος κλίση του δρόμου να υπερβαίνει το 6% (και σε εξαιρετική περίπτωση το 8%). Αν περάσεις από Μαρτίνο ή Αγίους Θεοδώρους στον Αλμυρό θα προσέξεις ότι οι νταλίκες πάνε με 20χλμ την ώρα για να μπορούν να φρενάρουν στην κατηφόρα.Πολλές ακόμη λεπτομέρεις που αν τις αναφέρω θα κουράσω. Ακόμη λοιπόν και στα τμήματα της Ε.Ο. που πιστεύεις ότι αξίζουν τα λεφτά τους, δυστυχώς δεν τα αξίζουν. Η καλή ποιότητα του οδοστρώματος δεν μου λέει τίποτα από μόνη της αν δεν ισχύουν όλα τα παραπάνω. Ο μόνος αυτοκινητόδρομος που πληρεί όλες τις παραπάνω προϋποθέσεις σε ΟΛΟ το μήκος της είναι η Αττική Οδός και με εξαιρετική ποιότητα υπηρεσιών.
Οι υπόλοιποι είναι για τα μπάζα

CPretenteriS 03-03-2012 14:43

:hmmm::hmmm:

CPretenteriS 03-03-2012 14:44

Ζήση μου γνωριζω πολυ καλά περι προδιαγραφών, ποιοτητας αλλά και ασφάλειας οδοστρωματος καθως εχω ζησει/οδηγήσει σχεδον 5 χρονια στη Γαλλία και εχω οδηγησει πανω από τη μιση Ευρωπη!! ;)

Θα συμφωνησω στο θέμα με τα ζώα... είναι Λόττο... :hmmm::hmmm:

Δεν μπορείς όμως να μου συγκρίνεις το Κόρινθος-Πατρα με το Αθήνα-Λαμία ή την Εγνατία... μη φτάνουμε στα άκρα...

CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

z_atomic 03-03-2012 14:52

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 618260)
Ζήση μου γνωριζω πολυ καλά περι προδιαγραφών, ποιοτητας αλλά και ασφάλειας οδοστρωματος καθως εχω ζησει/οδηγήσει σχεδον 5 χρονια στη Γαλλία και εχω οδηγησει πανω από τη μιση Ευρωπη!! ;)

Θα συμφωνησω στο θέμα με τα ζώα... είναι Λόττο... :hmmm::hmmm:

Δεν μπορείς όμως να μου συγκρίνεις το Κόρινθος-Πατρα με το Αθήνα-Λαμία ή την Εγνατία... μη φτάνουμε στα άκρα...

CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Δεν τα συγκρίνω Κωστή...εννοείται πως δεν έχουν καμία σχέση....ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις προδιαγραφές...απλά επισημαίνω για το τι πληρώνουμε και για το ποιες υπηρεσίες λαμβάνουμε.....πρέπει δηλαδή να γίνουν πολλά ακόμη για να αξίζουν τα λεφτά τους τα διόδια....όσο για την εγνατία δεν είναι και τόσο καλή σε όλο το μήκος της.......ιδιαίτερα στο τμήμα Ηγουμενίτσα - έξοδος για Καλαμπάκα...δράμα η κατάσταση

forester 03-03-2012 18:25

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Αυτά που έγραψε ο z atomic εννούσα.....
Δε συγκρίνω το Κόρινθος -Πάτρα με τίποτα, γιατί δεν νομίζω να έχει ταίρι Παγκοσμίως:D
Αλλά και το "καλό" δύκτιο, είναι κατ' όνομα καλό. Όπου μπορώ και με οποιονδήποτε τρόπο , δε θα πληρώνω! Ειδικά στα υπό κατασκευή κομμάτια , που θέλουνε να τα χρηματοδοτώ με τις διελεύσεις μου, ενώ ΕΙΝΑΙ πληρωμένα εδώ και χρόνια!!!!!!

CPretenteriS 03-03-2012 20:34

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από z_atomic ( 618262)
Δεν τα συγκρίνω Κωστή...εννοείται πως δεν έχουν καμία σχέση....ούτε αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις προδιαγραφές...απλά επισημαίνω για το τι πληρώνουμε και για το ποιες υπηρεσίες λαμβάνουμε.....πρέπει δηλαδή να γίνουν πολλά ακόμη για να αξίζουν τα λεφτά τους τα διόδια....όσο για την εγνατία δεν είναι και τόσο καλή σε όλο το μήκος της.......ιδιαίτερα στο τμήμα Ηγουμενίτσα - έξοδος για Καλαμπάκα...δράμα η κατάσταση

Ααααααα καλάάά.... value for money στην Ελλάδα....???? xaxaxa

Θα αστειεύεσαι φαντάζομαι... :hmmm::hmmm:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

z_atomic 03-03-2012 21:31

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 618510)
Ααααααα καλάάά.... value for money στην Ελλάδα....???? xaxaxa

Θα αστειεύεσαι φαντάζομαι... :hmmm::hmmm:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Να μην ξεχάσω και το υποχρεωτικό service road σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να πληρώσουμε διόδια...συνηθώς στην Ελλάδα είναι "τυφλά"...οδηγούν δηλαδή σε αδιέξοδο ή σε παράκαμψη που σε οδηγεί δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την Εθνική. Γενικά δεν αστειεύομαι (και καλά) ...αν ο κόσμος ήξερε Κωστή μου τι δικαιούται και το διεκδικούσε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα γενικά.........ποτέ δεν είναι αργά (αυτό το λέω για όσους δεν πληρώνουν και έχουν το δικαίωμα ένστασης στο πρόστιμό τους)

CPretenteriS 03-03-2012 21:34

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από z_atomic ( 618569)
Να μην ξεχάσω και το υποχρεωτικό service road σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να πληρώσουμε διόδια...συνηθώς στην Ελλάδα είναι "τυφλά"...οδηγούν δηλαδή σε αδιέξοδο ή σε παράκαμψη που σε οδηγεί δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την Εθνική. Γενικά δεν αστειεύομαι (και καλά) ...αν ο κόσμος ήξερε Κωστή μου τι δικαιούται και το διεκδικούσε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα γενικά.........ποτέ δεν είναι αργά (αυτό το λέω για όσους δεν πληρώνουν και έχουν το δικαίωμα ένστασης στο πρόστιμό τους)

Τα λεγόμενα servizzia στις Autostrada... στην Ελλαδα ειναι συνηθως το συνεργειο του κυρ μητσου καμια 30ριά χιλιόμετρα μακρια απ την Εθνική!! :hmmm:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ckk 03-03-2012 21:46

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από z_atomic ( 618569)
Να μην ξεχάσω και το υποχρεωτικό service road σε περίπτωση που δεν επιθυμούμε να πληρώσουμε διόδια...συνηθώς στην Ελλάδα είναι "τυφλά"...οδηγούν δηλαδή σε αδιέξοδο ή σε παράκαμψη που σε οδηγεί δεκάδες χιλιόμετρα μακριά από την Εθνική. Γενικά δεν αστειεύομαι (και καλά) ...αν ο κόσμος ήξερε Κωστή μου τι δικαιούται και το διεκδικούσε θα ήμασταν σε καλύτερη μοίρα γενικά.........ποτέ δεν είναι αργά (αυτό το λέω για όσους δεν πληρώνουν και έχουν το δικαίωμα ένστασης στο πρόστιμό τους)


Μα επίτηδες δεν υπάρχουν service roads στην Ελλάδα, για να μην τις χρησιμοποιούμε. Εδώ δεν ξέρουμε τί είναι καν...

Ζήση, μην ξεχνάς πως παραλαμβάνουν δρόμους που σε λίγο καιρό τσουλάνε από τα βουνά. (Μαλακάσα πριν κάποια χρόνια). Την μια βδομάδα είναι εδώ την άλλη περνάς και δεν ξέρεις που μπορεί να εἰναι. Έχει και ένα σασπένς το πράμα. Τί λέμε τώρα.

Ποιά διόδια...?

forester 03-03-2012 22:05

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 618581)

Μα επίτηδες δεν υπάρχουν service roads στην Ελλάδα, για να μην τις χρησιμοποιούμε. Εδώ δεν ξέρουμε τί είναι καν...

Ζήση, μην ξεχνάς πως παραλαμβάνουν δρόμους που σε λίγο καιρό τσουλάνε από τα βουνά. (Μαλακάσα πριν κάποια χρόνια). Την μια βδομάδα είναι εδώ την άλλη περνάς και δεν ξέρεις που μπορεί να εἰναι. Έχει και ένα σασπένς το πράμα. Τί λέμε τώρα.

Ποιά διόδια...?



:):):):)
To κομμάτι Παραδείσια Τσακώνα το ξέρετε;
Κοντά 10 χρόνια είναι πεσμένο. Παραδόθηκε στην κυκλοφορία για κάποιους μήνες, έπεσε ο δρόμος (κακή γεωλογική μελέτη είπαν, ποιος μπήκε φυλακή για την ολιγωρία δε μας είπαν.....) Και ακόμα τελεί υπό κατασκευή! Εν τω μεταξύ έχουν παραδοθεί τα υπόλοιπα κομμάτια από Τρίπολη μέχρι τα Παραδείσια και πληρώνουμε για Καλαμάτα κάτι περισσότερο από 10€. Ίσως έχω μείνει και πίσω, μιας και έχω να πάω από τον Αύγουστο.
Γι αυτό λέω, όπου μπορώ ΔΕΝ πληρώνω!

ckk 03-03-2012 22:14

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 618594)
:):):):)
To κομμάτι Παραδείσια Τσακώνα το ξέρετε;
Κοντά 10 χρόνια είναι πεσμένο. Παραδόθηκε στην κυκλοφορία για κάποιους μήνες, έπεσε ο δρόμος (κακή γεωλογική μελέτη είπαν, ποιος μπήκε φυλακή για την ολιγωρία δε μας είπαν.....) Και ακόμα τελεί υπό κατασκευή! Εν τω μεταξύ έχουν παραδοθεί τα υπόλοιπα κομμάτια από Τρίπολη μέχρι τα Παραδείσια και πληρώνουμε για Καλαμάτα κάτι περισσότερο από 10€. Ίσως έχω μείνει και πίσω, μιας και έχω να πάω από τον Αύγουστο.
Γι αυτό λέω, όπου μπορώ ΔΕΝ πληρώνω!

Σωστός.

Όσο δεν κάνουν καλά την δουλειά τους, όσο τα βάζουν στην τσέπη προκειμένου να παραλάβουν, όσο είναι επίορκοι οι πολιτικοί μας,

δεν θα πληρώνω.

Προβλέπω να μην πληρώνω για πολλά χρόνια.

FZMAN 03-03-2012 23:46

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 617033)
:) Όπως το λες... "στα περισσότερα"!
Τέμπη που πληρώνω για να μπω στο στροφιλίκι;
Στις εξόδους προς Θήβα κλπ;
Ακόμα κι εκεί που θεωρητικά θα έπρεπε να πληρώνουμε, πόσο καλό και σύμφωνα με τις προδιαγραφές είναι το οδόστρωμα; Συντηρείται όπως πρέπει;
Ατέρμονη κουβέντα και άκρη δε βγαίνει....
Η Εγνατία που είναι ΟΚ από οδόστρωμα κλπ, έχει πάρκινγκ ασφαλείας; Σταθμους ανεφοδιασμού;
Κατά τη γνώμη μου μόνο η Αττική Οδός είναι δρόμος που πληρώνεις και το ευχαριστιέσαι.

Αλήθεια η Αττική οδός έχει έστω ένα πάρκινκ;:u23:

CPretenteriS 03-03-2012 23:53

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από FZMAN ( 618654)
Αλήθεια η Αττική οδός έχει έστω ένα πάρκινκ;:u23:

ΟΧΙ !!

Μόνο στα ΣΕΑ...

Αλλα δεν ξερω αν είναι παρανομο γιατι είναι φτιαγμενη σε Αστικο Δακτυλιο μιας πόλης...

Φερνω στο μυαλό μου και τον περιφερειακο του Παρισιού (τον εξωτερικό) αλλά και τον εσωτερικό... και σε θυμαμαι να εχουν παρκινγκ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

FZMAN 04-03-2012 10:58

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 618656)
ΟΧΙ !!

Μόνο στα ΣΕΑ...

Αλλα δεν ξερω αν είναι παρανομο γιατι είναι φτιαγμενη σε Αστικο Δακτυλιο μιας πόλης...

Φερνω στο μυαλό μου και τον περιφερειακο του Παρισιού (τον εξωτερικό) αλλά και τον εσωτερικό... και σε θυμαμαι να εχουν παρκινγκ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Θεωρώ απαράδεκτο για ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας που πληρώνουμε και διόδια να μην έχει ένα πάρκινκ.

CPretenteriS 04-03-2012 11:20

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από FZMAN ( 618833)
Θεωρώ απαράδεκτο για ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας που πληρώνουμε και διόδια να μην έχει ένα πάρκινκ.

Ξέχασα να πω ότι οι αντιστοιχοι 2 του Παρισιού και κατα πολύύύ μεγαλύτεροι, είναι ΔΩΡΕΑΝ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

clad68 04-03-2012 12:15

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από FZMAN ( 618833)
Θεωρώ απαράδεκτο για ένα δρόμο ταχείας κυκλοφορίας που πληρώνουμε και διόδια να μην έχει ένα πάρκινκ.


Γιατί που έχει τουαλέτες ;;;;;:hmmm::hmmm::hmmm:

nikos-x 04-03-2012 13:11

Απάντηση: ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 618656)
Φερνω στο μυαλό μου και τον περιφερειακο του Παρισιού (τον εξωτερικό) αλλά και τον εσωτερικό... και σε θυμαμαι να εχουν παρκινγκ...


Δεν έχουν, λίγα χιλιόμετρα πριν, στα μακ ντον και μετα, στην λαχαναγορά, για ασφάλειά . . . :)

Στάλθηκε από τατσι-φονι


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:18.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!