GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=9930)

kostas-patra 11-03-2010 10:56

ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
το ροπόκλειδο είναι μια καστάνια και κάτι παραπάνω
σε βοηθάει να σφίξεις με ορισμένη δύναμη επί απόσταση=ροπή=ροπόκλειδο
μπορεί να μοιάζει με καστάνια αλλά δεν πρέπει να χρησιμοποιείται αντί αυτής
όπως η καστάνια έχει έναν επιλογέα φοράς, που από την μια βιδώνει και από την άλλη ξεβιδώνει, το ίδιο μπορεί να κάνει και το ροπόκλειδο, αλλά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το κάνει
με το ροπόκλειδο σφίγγουμε και δεν ξεσφίγγουμε
ο λόγος είναι οτι η δύναμη που μπορεί να χρειαστεί για να ξεσφίξουμε μια σκουριασμένη βίδα, κολλημένη, να υπερβαίνει το εύρος του ροπόκλειδου και να το αχρηστεύσουμε, όπως οτι υπάρχει περίπτωση κάποιες βίδες που έχεουν δεχτεί ισχυρό ασφαλιστικό σπειρωμάτων
αχρήστευμα του ροπόκλειδου δεν σημάινει οτι δεν θα σφίγγει ή δεν θα κάνει κλίκ, αλλά θα χρειάζεται το λιγότερο τσεκάρισμα και ρύθμιση

ροπόκλειδο και δυναμόκλειδο είναι το ίδιο πράγμα

μικρά ροπόκλειδα χρησιμοποιούν οι ποδηλάτες της γκάμας 2-8mn
μεσαία ροπόκλειδα χρησιμοποιούνται σε μοτό για το 70% των περιπτώσεων περίπου και είναι της γκάμας 8-60nm
μεγάλα ροπόκλειδα χρησιμοποιούνται σε αυτοκίνητα, φορτηγά, κινητήρες μοτό και όπου αλλού υπάρχει ανάγκη για μεγάλες ροπές στρέψης της γκάμας 60-210Nm και βάλε

εγώ πήρα το sm της μοτό μου, κάθησα και τσεκάρισα το εύρος των ροπών που θα μπορούσα να πραγματοποιήσω εγώ, μέσα σε λογικά πλαίσια και επέλεξα ένα εγγλέζικο ροπόκλειδο, της nordbar, αν θυμάμαι καλά, σε τιμή γύρω στα 100ε, με εύρος 8-60Nm, που αντιστοιχεί σε κάλυψη του 85%των αναγκών της μηχανής μου, με κεφάλι 3/4, μιας και οι ανάγκες μου δεν ήταν μεγάλες για να πάω σε 1/2 κεφάλι.

τα καρυδάκια αποτελούν τα βασικά εξαρτήματα ρύθμισης είτε πρόκειται για καστάνια είτε για ροπόκλειδο, αρκεί να έχουν το ίδιο κεφάλι ή αλλιώς να υπάρχει το αντίστοιχο ανταπτοράκι

η διαδικασία χρήσης του είναι η εξής:
συμβουλεύεσαι το service manual για την συγκεκριμένη-ες βίδα-ες
απασφαλίζεις το ροπόκλειδο, ρυθμίζεις στην επιθυμητή ροπή στο αντίστοιχο σύστημα μονάδων, ασφαλίζεις ώστε να μην χαθεί η ρύθμιση και καταπιάνεσαι με το σφίξιμο


το σφίξιμο έχει ως εξής:
-αν πρόκειται για μια μόνη βίδα, την σφίγγεις μέχρι να ακουστεί το κλίκ στην κεφαλή του ροπόκλειδου. η εφαρμογή της πίεσης στο σώμα του ροπόκλειδου πρέπει να ναι σταθερη και δίχως μιρκοφαγώματα, σταθερή πίεση, έχοντας το ένα χέρι στο σώμα του ροπόκλειδου και το άλλο στην κεφαλή του, σπρώχνοντάς την πρός τα μέσα, για να μην χαθεί η επαφή με την βίδα και από λοξοκαθισμένο καρυδάκι, τόρκ, άλλεν ή μύτη κατσαβιδιού κλωτσήσει είτε το Bit είτε η βίδα

- αν πρόκειται για ομάδα από βίδες, ακτινωτά ή περιφερειακά, ρυθμίζουμε το ροπόκλειδο σε διαβάθμιση, βιδώνοντας ακτινωτά τις βίδες, πχ αν όλες είναι να βιδωθούν στα 50Nm, τις βιδώνουμε ακτινωτά μέχρι να καθίσουν, μετά στα 20, στα 30, στα 40 και τέλος στα 50. ο λόγος είναι για πατήσουν σωστά και ναμην τραβήξει η μια το καπάκι προς το μέρος της


η χρήση ασφαλιστικού σπειρωμάτων μέτριας ισχύος είναι επιθυμητή ακόμα κι εκεί που δεν αναφέρεται, ενώ εκεί που αναφέρεται είναι επιβεβλημένη

υπάρχουν πολλά ροπόκλειδα στην αγορά, πολλές ποιότητες, πολλών προελεύσεων. το σημαντικό είναι να έχει πιστοποίηση

καλές σφίξεις

tasosktm 11-03-2010 12:00

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
πολυ χρησιμο. ειναι το επομενο εργαλειο που θα παρω για το μηχανακι
δυστυχως ειναι απο τα ακριβα και συνεχως αναβαλω την αγορα του
το θελω κυριως για ''ρυθμιση βαλβιδων'' που ακομα δεν εχω κανει μονος μου
ο Κωστας εχει δικιο...........γυρω στο κατοσταρικο εχει
εχει και πιο φτηνα αλλα δεν......

+1

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 11-03-2010 12:29

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο το άρθρο σου Κώστα .... http://i247.photobucket.com/albums/g...-2/BRAV-81.gif

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 11-03-2010 12:31

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Προσοχή στην ποιότητα των εργαλείων ....

Μπορεί σ' ένα γερμανικό κλειδί, να μην παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα,

γιατί απλά θα σπάσει και θα το αντικαταστήσουμε ....

Στο δυναμόκλειδο όμως .....

Το ακριβό είναι ΚΑΙ φτηνό ..... προσοχή .... ;)

droggitiszak 11-03-2010 13:12

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
:sm4: ωραιότατος !

kostas-patra 11-03-2010 13:36

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
υπάρχουν μάρκες που κοστίζουν 30 ευρώ και κάνεις δουλειά
υπάρχουν ροπόκλειδα που ξεκινούν από τα 250ευρώ και κάνεις δουλειά
θα τα βάλεις όλα στο ίδιο τσουβάλι;
όχι, άλλες απιατήσεις έχεις από το ένα και άλλες από το άλλο

το ακριβό, σαν τα facom έχουν εγγύηση εφ όρου ζωής, που αν πάθει κάτι στο επισκευάζουν ή στο αντικαθιστούν, γερμανικής ποιότητας, με πολύ μικρες ανοχές σφάλματος,1-3%.
είναι απίστευτης ποιότητας, μα εξεζητημένο για τον μέσο καταναλωτή που δεν θα το χρειαστεί παρά 1-2-3-5 φορές το χρόνο.
αν μπορεί κάποιος να τα δώσει, σε καλό θα του βγεί
αν δεν τα χει, μπορεί να πάρει κάτι αξιόλογο και αξιοπρεπές με το 1/3 της τιμής, αρκεί να έχει μικρό περιθώριο σφάλματος, δηλ +-3% στις μετρήσεις, να είναι πιστοποιημένο και να είναι εύχρηστο, σε σύστημα μονάδων που να μην χρειάζεται κομπιουτεράκι δίπλα και πράξεις

καλό είναι να αγοράζετε καινούριο ροπόκλειδο και αν είναι να προτιμήσετε μεταξύ ενος μεταχειρισμένου επώνυμου και ενος λιγότερο επώνυμου ίσης αξίας, αλλά καινούριου, διαλέξτε το δεύτερο, γιατί θα χετε το κεφάλι σας ήσυχο.

μάρκες, ποιότητες, εύρη είναι ανοιχτά για όλα τα βαλάντια

μέση λύση δεν υπάρχει που να είναι ισάξια καλό και ακριβές τόσο σε μικρές όσ και σε μεγάλες στρέψεις, για το λόγο αυτό καλό είναι να αγοράζονται δύο, ένα μικρό και ένα μεγάλο και σε κάποιο εύρος να επικαλύπτονται.
το αντίστοιχο παράδειγμα είναι με τα παπούτσια, δεν μπορείς να έχεις τις ίδιες απαιτήσεις από ένα παπούτσι στο στίβο, στην αμμουδιά, στα κακοτράχαλα και στο ποτάμι, χειμώνα καλοκαίρι.

κάτι τελευταίο: πιο ακριβά δεν είναι τα μεγάλα, όσο τα μικρά ροπόκλειδα, γιατί οι ανοχές σε λάθος σφίξιμο είναι πολύ μικρότερες στις μικρές βίδες, που οδηγούν σε κλώτσημα σπειρώματος και πολλά μπικικίνια.

ΙoannisPanagiotidis 11-03-2010 16:00

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
....πολυ χρησιμες πληροφοριες!....good posting φιλε!

......... http://www.gsforum.gr/images/icons/icon14.gif

skippybi 11-03-2010 17:28

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Κώστα ευχαριστούμε φίλε!!!! έγραψες πάλι;)

Έλα στον επόμενο καφέ να κεράσεις μια μπύρα!!!:D

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ 11-03-2010 18:34

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Eυχαριστούμε :)

PITS 12-03-2010 01:35

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
απιστευτο ρε παιδια εδω κορινθο κανουμε τις ιδιες συζητησεις εχω βρει με 50 αλλα και με 30€ και λεω να χτυπησω ενα μονοκαι μονο για να αρχισω σιγα σιγα τις βαλβιδες

EOD-K9 12-03-2010 10:31

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
:sm8::sm8:

Carduelis 12-03-2010 17:44

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Το παιδί απ την Πατρούπολι γίνεται να αφήσει τις ντροπές και τις υπεκφυγές και να δώσει στυγνά και ανελέητα τουλάχιστον κανένα ονοματάκι ροπόκλειδου ή να μας πλασάρει καμμια ιντερνετοδιεύθυνση ?? http://www2.rizospastis.gr/wwwengine...53&format=.jpg

gemara 12-03-2010 21:36

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Γιατρέ, ένα τέτοιο θα πάρεις και καθάρισες! :)

aeriko 12-03-2010 21:44

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Γιατρέ να σε δώ με ροπόκλειδο και τι στον κόσμο.:sm7:

Carduelis 12-03-2010 22:03

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Gemara: ευχαριστώ πολύ! http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000203FB.gifτο κακοποιό στοιχείο από την Πάτρα είναι όλο τηγανίτα αλλά από μέλι.... γιόκ! Άσε που και τις τηγανίτες από το δίκτυο τις παίρνει! Το Χριστινιώ δεν ξέρω σε ποιό eBay πέτυχε αλλά είναι για όλα ικανός!

Aeriko: Πάνο ο αδερφός μου λέει πως για την ώρα είμαι μανούλα στο λύσιμο αλλά στο δέσιμο θέλω δουλειά ακόμα!!! :sm7::sm7:

boxmac 12-03-2010 22:29

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 136211)
το κακοποιό στοιχείο από την Πάτρα


Αμα δε του γράψεις για ποιά δουλειά το θέλεις και ποσα λεφτά να δώσεις, τι να σου πει το παλικάρι ;;;;;



Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra ( 135452)
μικρά ροπόκλειδα χρησιμοποιούν οι ποδηλάτες της γκάμας 2-8mn
μεσαία ροπόκλειδα χρησιμοποιούνται σε μοτό για το 70% των περιπτώσεων περίπου και είναι της γκάμας 8-60nm
μεγάλα ροπόκλειδα χρησιμοποιούνται σε αυτοκίνητα, φορτηγά, κινητήρες μοτό και όπου αλλού υπάρχει ανάγκη για μεγάλες ροπές στρέψης της γκάμας 60-210Nm και βάλε




υπάρχουν μάρκες που κοστίζουν 30 ευρώ και κάνεις δουλειά
υπάρχουν ροπόκλειδα που ξεκινούν από τα 250ευρώ και κάνεις δουλειά



kostas-patra 12-03-2010 22:38

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Torque Tools, Hand Tools & Carpentry At Low Prices on ToolsToday.co.uk

στα ιντερνέτια ψάχνεις με τον όρο torque wrench
για τα bmw, εγώ θα κοίταζα σε ένα μικρό 3/8, από 8Nm και πάνω μέχρι 55ή 60Nm.
από κεί και πάνω ένα 40-210Nm είανι υπέρκομπλέ για όλη την γκάμα των αναγκών μας
μάρκες:
facom-τέλεια, αλλά απλησίαστη
norbar-teng-britool: ό,τι καλύτερα για τα λεφτά που μπορεί ένας σοβαρός ερασιτέχνης να διαθέσει

κοιτάξτε τρία πράγματα
1:το βήμα, δηλαδή αν ανεβαίνει κατά μονάδεςπχ 51-52-53nm ή ανά δύο πχ 50-52-54nm ή ανα πέντε πχ 45-50-55nm
2:το σύστημα μονάδων, τα Nm βολεύουν, γιατί οι ρυθμίσεις δίνονται σε nm από το service manual και σε άλλα συστήματα μονάδων η ρύθμιση δεν πέφτει ακριβώς, αλλά είναι στο περίπου
3:να είναι certified

φθηνά και καλά έχει ο luis.de, άρα και το υποκατάστημα που έχει ανοίξει στην ερυθραία για τους αθηναίους ή στον νταρταγιάννο στην πάτρα

αυτό είναι που πήρα εγώ με δύο φίλους ακόμα είναι το παραπάνω που μας ήρθε στο κατοστάρικο με τα μεταφορικά, πρίν από 6 μήνες

σημείωση: όσοι πιο πολλοί πάρετε, τόσο περισσότερο θα μοιραστούν τα μεταφορικά και θα πάρετε καλύτερη τιμή από το κατάστημα
από θέμα αποδέιξεων ζητήστε όσες και τα άτομα της παραγγελίας, ώστε να χει ο καθένας την απόδειξή του για εγγύηση

εντάξει μεσιέ notis; έβγαλα τη ρετσινιά από πάνω μου;
θα μας πείς για μέλι από το ίντερνετ, όχι ρε φίλε, έχω φίλο αδερφό που παίρνω ποσοστά διαφημίζοντας πανταχόθεν το μέλι του, από την παραμυθία της ηπείρου, με μέλι νέχταρ, αλλά άσε είναι άλλο θέμα αυτό...
ότι χρειαστείτε φωνάξτε!

kostas-patra 12-03-2010 22:45

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 136107)
Το παιδί απ την Πατρούπολι γίνεται να αφήσει τις ντροπές και τις υπεκφυγές και να δώσει στυγνά και ανελέητα τουλάχιστον κανένα ονοματάκι ροπόκλειδου ή να μας πλασάρει καμμια ιντερνετοδιεύθυνση ?? http://www2.rizospastis.gr/wwwengine...53&format=.jpg

που πας και τα βρίσκεις βρε άνθρωπε;
σικελιώτης, ο προδότης

τώρα θα πρέπει κάποια στιγμή να μιλήσεις για τον τάσσο και την τεχνική του και αν δεν ξέρεις να μάθεις
έχεις χρόνο εσύ....
πάνο; δεν θα αργήσεις να δεις την τριμελή σου με καταμούτζουρα χέρια και ροποκλειδο

Carduelis 13-03-2010 00:29

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Spam
- Μικρέ Λογοτεχνικόσαυρε μπράβο σου που βρήκες το χαρακτικό του Σικιελιώτη (χαρακτική σε λινόλαιο.. SAE δεν θυμάμαι!:p).
- Αξίζεις να σε δώσω στεγνά απόψε :D και να αποκαλύψω που συναρμολογείς πράγματα καρδιάς (άνευ ροπόκλειδου):
kostas_patra: μην ανασαίνεις αυτά που ξερνάς
- Για πές μου, μια και τον μελέτησες τον μακαρίτη τον Τάσσο, ποιά ξυλογραφία του είναι αυτή?
http://img502.imageshack.us/img502/4...xaraktiki1.jpg

Carduelis 13-03-2010 00:31

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
..Όσο για το ροπόκλειδο στα χέρια μου θα ξεβιδώσει σίγουρα, αν θα βιδώσει δεν ξέρω (αλλά νάναι καλά ο αδερφός!) :sm7::sm7:

gemara 13-03-2010 01:46

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 136288)
..Όσο για το ροπόκλειδο στα χέρια μου θα ξεβιδώσει σίγουρα, αν θα βιδώσει δεν ξέρω (αλλά νάναι καλά ο αδερφός!) :sm7::sm7:

Γιατρέ μην τους λες τέτοια γιατί θα σε αρχίσουν πάλι αυτοί! Το ροπόκλειδο δεν είναι για ξεβίδωμα!:D

Carduelis 13-03-2010 01:50

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Φτού! πάλι τιμωρία !
- με το ροπόκλειδο σφίγγουμε και δεν ξεσφίγγουμε..
- με το ροπόκλειδο σφίγγουμε και δεν ξεσφίγγουμε..
- με το ροπόκλειδο σφίγγουμε και δεν ξεσφίγγουμε..
- με το ροπόκλειδο σφίγγουμε και δεν ξεσφίγγουμε..
- με το ροπόκλειδο σφίγγουμε και δεν ξεσφίγγουμε..
:sm7::sm7:

boxer-1200 23-03-2010 13:09

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Ωραία παρουσίαση και χρήσιμη!!!!

Arkas 25-03-2010 13:19

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Πολύ καλό και κατατοπιστικό post Κώστα!

Wicked_GS 03-04-2010 20:40

Απάντηση: ροπόκλειδο=δυναμόκλειδο
 
Με την ευκαιρια του φιλου συν-καρναβαλιστη, συν-αναβατη, συν-ερασιτεχνη τεχνικου, συν-ebayψαχτη και πολλα αλλα συν-, Κωστα (φιλια στο Χριστινακι) να σας πω οτι στα Aldi super-market εχει βγει προσφορα ροποκλειδο 28-210Nm (+/-4%) με μονο 18€ μονο κυριες μου τρεξτε!!!σε χρωμα ασημο-νικελο-μαυρο-μπορντο-ροδο-κεραμιδο-καστανο........


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:01.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!