GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=84)
-   -   Λάμπες Η7 led (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=25760)

siraxanz 17-11-2011 00:04

Λάμπες Η7 led
 
Επειδή είναι της μοδός λαμπες led H7

gandreas 17-11-2011 00:15

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Φίλε όπως και έχουν ξανά αναφέρει είναι μάπα, τουλάχιστον ακόμα:rolleyes:.
Είχα πάρει και δεν φέγγουν στα 10 μέτρα:mad:

nivo 17-11-2011 01:19

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Χαρη αστες καλυτερα ,οντως ειναι μαπα εχω δει Η4 2 φοραγε κιολας,οταν κοιτας το φαναρι παθαινεις απο το φως ,στο δρομο ομως ειναι δραμα .....σα να εχεις στο φαναρι βαλει κερια ..

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 17-11-2011 03:03

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivo ( 520113)
Χαρη αστες καλυτερα ,οντως ειναι μαπα εχω δει Η4 2 φοραγε κιολας,οταν κοιτας το φαναρι παθαινεις απο το φως ,στο δρομο ομως ειναι δραμα .....σα να εχεις στο φαναρι βαλει κερια ..

Είμαι περίεργος ... γιατί να συμβαίνει αυτό ???

Μήπως δεν "κάθονται" καλά στο φανάρι και δεν εστιάζει ο καθρέπτης ???

N4pSt3R 17-11-2011 04:28

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Μάλλον γιατί το LED βγάζει ευθεία δέσμη φωτός ενώ οι κοινές λάμπες βγάζουν περιμετρική με αποτέλεσμα να γίνεται αντανάκλαση από τον καθρέπτη...:)

Και νομίζω ότι ακόμα και στους πολύ καλούς κατα την γνώμη μου φακούς led δεν χρησιμοποιούν αυτές τις διόδους Led αλλά μεγαλύτερες!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 17-11-2011 04:47

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από N4pSt3R ( 520169)
Μάλλον γιατί το LED βγάζει ευθεία δέσμη φωτός ενώ οι κοινές λάμπες βγάζουν περιμετρική


... Ok ... κ έτσι να είναι ... ο κατασκευαστής δεν το έχει υπολογίσει ??? :confused:

vasorfa 17-11-2011 09:04

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Καλημέρα Χάρη!!

τα συγκεκριμενα ειναι μαπα το καρπουζι:o:o:o


ΓΕΝΙΚΑ με τα led θελει ΠΟΛΥ ψαξιμο......

καποτε μετα απο ΠΟΛΛΑ λαθη ειχα βρει led H7 KAI H4 που πραγματικα άξιζαν...μόνο που η τιμή τους ήταν.......εξωγήινη:yz:yz:yz(δυστυχως ΔΕΝ μπορω να θυμηθω που τα ειχα βρει:()




Γενικα η τεχνολογια led ειναι και μαμω:D:D:DΑΛΛΑ θέλει ψάξιμο:):):)



ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακομα τουλαχιστον το μεγαλυτερο ποσοστό των εμπόρων ΔΕΝ πουλανε αυτα που λενε.....:cool::cool::cool:


η ποιότητα των διόδων led (δεν ειναι λαμπες:cool:) ειναι υπερ του δέοντος σε ψείρες-και για πλαφονιέρες όπως και για φλας/στοπ:cool::cool::cool:



για h7 και h4 ειναι ακομα πίσω......ή ΔΕΝ δικαιολογουν το υπερμετρο κόστος αγορας:cool::cool:


(Ελπίζω να βοήθησα:))

vasorfa 17-11-2011 09:06

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 520173)
... Ok ... κ έτσι να είναι ... ο κατασκευαστής δεν το έχει υπολογίσει ??? :confused:


ο κατασκευαστής το έχει υπολογίσει (η θα έπρεπε:rolleyes::rolleyes:) ΑΛΛΑ ΔΕΝ μπορει να ελεγξει σε τι κατοπτρο τα βάζει ο τελικός χρήστης:):)

vasorfa 17-11-2011 09:07

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gandreas ( 520038)
Φίλε όπως και έχουν ξανά αναφέρει είναι μάπα, τουλάχιστον ακόμα:rolleyes:.
Είχα πάρει και δεν φέγγουν στα 10 μέτρα:mad:


εσύ μου φαίνετε αρχίζεις και μεγαλώνεις:)

το ένα σου ξυνίζει.....

το άλλο σου βρωμάει:sm7::sm7::sm7::p:p:p:p:p:p

vpentza 17-11-2011 10:59

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
συνονόματε τα έχουμε ξαναπεί.....εκ κατασκευής του φαναριού, λάμπα led δεν υποστηρίζεται......

αν παρατηρήσετε στον κατάλογο αξεσσουάρ της BMW, υπάρχει κωδικός για led προβολάκια και μόνον, βέβαια δεν τα έχω δει ποτέ και η μαμά εδώ στην Ελλάδα τα αγνοεί......

black_hawk 17-11-2011 13:08

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 520149)
Είμαι περίεργος ... γιατί να συμβαίνει αυτό ???

Μήπως δεν "κάθονται" καλά στο φανάρι και δεν εστιάζει ο καθρέπτης ???

".. οι κατασκευαστές οχημάτων, τοποθετούν τα LED στα φανάρια τους, χωρίς την δυνατότητα αλλαγής λάμπας αλλά ολόκληρου του φαναριού.."
(Απο εδω) ;)

sotos 17-11-2011 13:57

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από black_hawk ( 520401)
".. οι κατασκευαστές οχημάτων, τοποθετούν τα LED στα φανάρια τους, χωρίς την δυνατότητα αλλαγής λάμπας αλλά ολόκληρου του φαναριού.."
(Απο εδω) ;)

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα στα ξένον after market !!!

vpentza 17-11-2011 14:20

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από sotos ( 520429)
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα στα ξένον after market !!!

άλλη η τεχνολογία led και άλλο αυτή των φώτων xenon....
έτσι κι αλλιώς, η σωστή εργοστασιακή τοποθέτηση xenon είναι χωνευτή σε προτζέκτορα....
για τις led (που κουβεντιάζουμε εδώ) δεν έχουμε τέτοιες εξελίξεις.......ιδανική απόδοση led για χρήση εμπρός φαναριού σε οχήματα, ακόμα δεν υπάρχει....προς το παρόν υπάρχει θέμα με την απόδοσή τους και όχι τόσο με τη τοποθέτησή τους....

nivo 17-11-2011 20:31

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
να ρωτησω αν εχει δει η βαλει κανεις αυτες εδω H4 Xenon Look Globe with harness HOD style - Autostyle Motorsport μας πει τι πραγμα ειναι,τις εχω δει σε μαγαζια αλλα δεν εχω ρωτηση ποτε αν αξιζουν..

gepol 17-11-2011 21:23

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Τις είχα δοκιμάσω εγώ κάποτε.... καραμάπα..

gepol 18-11-2011 07:01

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
....και μάλιστα στο Audi που πήγα να τις βάλω, το οποίον φοράει Η7, λόγω του σχήματος (παχειές στο κέντρο) δεν περνάγανε μεσα...:hmmm:

manos bmw 21-11-2011 00:31

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Οι καινούργιοι προβολείς που δίνει η BMW στο R1200GS σαν έξτρα είναι led και πραγματικά έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπαίνουν και σε adventure.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 21-11-2011 00:40

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manos bmw ( 523497)
Οι καινούργιοι προβολείς που δίνει η BMW στο R1200GS σαν έξτρα είναι led και πραγματικά έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπαίνουν και σε adventure.


Πότε έρχονται Μάνο ???

black_hawk 21-11-2011 03:51

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manos bmw ( 523497)
Οι καινούργιοι προβολείς που δίνει η BMW στο R1200GS σαν έξτρα είναι led και πραγματικά έχουν πολύ καλό αποτέλεσμα. Μπαίνουν και σε adventure.

Περισσσοτερα?? (Κοστος, κανενα link.. :Απορία: )

pattakos 21-11-2011 19:55

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 523511)
Πότε έρχονται Μάνο ???

Τα έχω βάλει ήδη στο μηχανάκι μου, είμαι πολύ ευχαριστημένος βγάζουν μια σωστή δέσμη φωτός, όσο για το προβολάκι είναι πολύ μικρότερο από το προηγούμενο, μεταλλικό , κ έχει κάτι σαν μεγενθυτικό φακό στο εμπρός κομμάτι του γυαλιού, από τιμή αν θυμάμαι καλά κοντά στα 400€ έχοντας την καλωδίωση κ διακόπτη από τα προηγούμενα.Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή γιατί τα έβαλα καλοκαίρι μαζί με service κ δεν καλοθύμάμαι διόρθωσε με Μάνο αν κάνω λάθος.

nikos-x 21-11-2011 20:14

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Για προβολάκια και για φλας, ακούγονται καλά λόγια.
Δεν ζορίζουμε την μπαταρία και είμαστε πιο "ορατοί"

2 HID AMBER 36 LED LIGHT BULBS 2056 1156/382/BA15S/P21W | eBay

2 x 24 LED 1156 1093 Signal Turn Upgrade Bulb Amber XK | eBay

Finden Sie 2x T10 168 194 1.5W+8 SMD LED Car Lights Bulb White auf der globalen Kauf-Plattform von eBay mit interessanten Angeboten zu Artikeln in allen Ihren Top-Kategorien aus der ganzen Welt

Finden Sie 2X White T10 194 1W 12V Inverted LED Light Wedge Bulb auf der globalen Kauf-Plattform von eBay mit interessanten Angeboten zu Artikeln in allen Ihren Top-Kategorien aus der ganzen Welt

saitman 21-11-2011 20:38

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
το led θελει και το αντιστοιχο φαναρι!!

soferantza 30-06-2012 21:35

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Ή βάζετε ένα σωστό κίτ xenon με κανμπάς χωρίς πολλά πολλά πετσοκόμματα στη στεγανοποίηση του φαναριού (καπάκι τρύπα) ή το αφήνετε ως έχει με την λαμπίτσα του!
Τα led μπροστά είναι πράγματι καντήλια!Απόδοση μηδέν!!!:u57::u57:

asotosios 24-07-2012 10:10

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
εγω αλλαξα την λαμπα H7 55W με αντιστοιχη nightbraker 55W plus (100% extra) σε σουπερ τιμη (μεσω φιλου ηλεκτρολογου την πηρα στην μιση τιμη μονο 7€), και πραγματικα ειδα το φως το αληθινο (δεν πιστευα την διαφορα ελεγα οτι ειναι μουφα ο ισχυρισμος του 100%)...πολυ λευκο φως...χωρις να στραβωνω τον απεναντι...!!!
Καμια σχεση με την απλη που ειχε η Ιταλιδα (που στην κατηγορια της θεωρουταν οτι ειχε απο τα πολυ καλα φωτα)...δεν ξερω αν ειναι 100% αλλα πραγματικα πολυ περισσοτερο φως...να φανταστειτε οτι η μεγαλη σκαλα (ειναι με την μαμα λαμπα) εχει πλεον πολυ μικροτερη διαφορα στην αποδοση...!!!

Ισως αξηζει να τις δοκιμασετε πριν προβειτε σε ποιο ακριβη λυση...!!!

πλεον και σε σκοτεινα κομματια (πισσα σκοταδια) σπανιως χρησιμοποιω την μεγαλη σκαλα...

dtz 25-07-2012 09:17

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από asotosios ( 729466)
εγω αλλαξα την λαμπα H7 55W με αντιστοιχη nightbraker 55W plus (100% extra) σε σουπερ τιμη (μεσω φιλου ηλεκτρολογου την πηρα στην μιση τιμη μονο 7€), και πραγματικα ειδα το φως το αληθινο (δεν πιστευα την διαφορα ελεγα οτι ειναι μουφα ο ισχυρισμος του 100%)...πολυ λευκο φως...χωρις να στραβωνω τον απεναντι...!!!
Καμια σχεση με την απλη που ειχε η Ιταλιδα (που στην κατηγορια της θεωρουταν οτι ειχε απο τα πολυ καλα φωτα)...δεν ξερω αν ειναι 100% αλλα πραγματικα πολυ περισσοτερο φως...να φανταστειτε οτι η μεγαλη σκαλα (ειναι με την μαμα λαμπα) εχει πλεον πολυ μικροτερη διαφορα στην αποδοση...!!!

Ισως αξηζει να τις δοκιμασετε πριν προβειτε σε ποιο ακριβη λυση...!!!

πλεον και σε σκοτεινα κομματια (πισσα σκοταδια) σπανιως χρησιμοποιω την μεγαλη σκαλα...

φίλτατε, για πες μας τη διευθυνση του φίλου σου, να μην ψαχνουμε από δω κι από κεί ωσάν τις άδικες κατάρες :D:D

thanks :ye02:

asotosios 25-07-2012 10:29

Απάντηση: Λάμπες Η7 led
 
ο φιλος σαν ηλεκτρολογος εχει εκπτωση απο το συγκεκριμενο καταστημα (οπως φανταζομαι και ο καθε ηλεκτρολογος λιγο πολυ την ιδια εκπτωση θα εχει απο αντιστοιχο καταστημα) και ετσι την πηρα στα 7ευρω το κομματι απο 14/15ευρω που τις πουλανε συνηθως...!!!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:41.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!