GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Continental TKC80 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=33384)

ADV 25-07-2012 19:26

Continental TKC80
 
Τι λέει στο βρεγμένο?

Λέω να το βάλω για το καλοκαιρινό tour στα νησιά........ αλλά μέχρι να βάλω καινούγιο για να βγάλω την χρονιά θα περάσει κάποιο χρονικό διάστημα. Οπότε και σας ρωτάω......:rolleyes:

Να μεταφερθεί στα τεχνικά θέματα παρακαλώ............:sm7:

ckalfas 25-07-2012 19:30

Απάντηση: Continental TKC80
 
Στον επαρχιακό και Εθνική οδό και βρεγμένος να είναι, είναι καλό, αλλά στα πρωτοβρόχια ή σε κάτι ψιλόβροχα ή στις ψυχάλες ειδικά στην πόλη, γλυστράει...

ADV 25-07-2012 19:31

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckalfas ( 730449)
Στον επαρχιακό και Εθνική οδό και βρεγμένος να είναι, είναι καλό, αλλά στα πρωτοβρόχια ή σε κάτι ψιλόβροχα ή στις ψυχάλες ειδικά στην πόλη, γλυστράει...


:ye02:

Οπότε μήπως τα anakee είναι καλύτερη επιλογή?

Φοράω τα trail attack τώρα.....

forester 25-07-2012 20:06

Απάντηση: Continental TKC80
 
Τελείως διαφορετικά λάστιχα....
Πώς τα συγκρίνεις?
Τα TKC είναι 50-50. Μια χαρά για χώμα δηλαδή. Στο βρεγμένο θέλουν προσοχή, οπως οτιδήποτε με τακούνια. Αν είναι καθαρός ο δρόμος είναι ΟΚ, όπως τό λέει ο ckalfas πιο πάνω. Χαλαρά κι όχι υπερβολές;)
Τα anakee δεν έχουν καμιά σχέση. Συγκρίνονται με αυτά που φοράς. Γιατί να τα αλλάξεις και να βάλεις anakee?
Kι αυτά που έχεις τώρα μια χαρά είναι , εκτός αν έχεις σκοπό να κάνεις πολύ χώμα και με απαιτήσεις;)
Αν όχι, κράτα τα. Μια χαρά θα πας στο νησάκι:)

siraxanz 25-07-2012 20:20

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckalfas ( 730449)
Στον επαρχιακό και Εθνική οδό και βρεγμένος να είναι, είναι καλό, αλλά στα πρωτοβρόχια ή σε κάτι ψιλόβροχα ή στις ψυχάλες ειδικά στην πόλη, γλυστράει...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 730465)
Τελείως διαφορετικά λάστιχα....
Πώς τα συγκρίνεις?
Τα TKC είναι 50-50. Μια χαρά για χώμα δηλαδή. Στο βρεγμένο θέλουν προσοχή, οπως οτιδήποτε με τακούνια. Αν είναι καθαρός ο δρόμος είναι ΟΚ, όπως τό λέει ο ckalfas πιο πάνω. Χαλαρά κι όχι υπερβολές;)
Τα anakee δεν έχουν καμιά σχέση. Συγκρίνονται με αυτά που φοράς. Γιατί να τα αλλάξεις και να βάλεις anakee?
Kι αυτά που έχεις τώρα μια χαρά είναι , εκτός αν έχεις σκοπό να κάνεις πολύ χώμα και με απαιτήσεις;)
Αν όχι, κράτα τα. Μια χαρά θα πας στο νησάκι:)


:ye36:200

kwstas 26-07-2012 02:18

Απάντηση: Continental TKC80
 
Βαλε τα heidenau και να εισαι κομπλε χωρις να κανεις αλλαγες παιζοντας με τα 2 σετ!
Αν χρειαζεσαι αλλαγη ελαστικων, διαφορετικα μια χαρα εισαι κ ετσι εκτος αν επιλεξεις πιο extreme διαδρομες!

ADV 01-08-2012 18:42

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 730465)
Τελείως διαφορετικά λάστιχα....
Πώς τα συγκρίνεις?
Τα TKC είναι 50-50. Μια χαρά για χώμα δηλαδή. Στο βρεγμένο θέλουν προσοχή, οπως οτιδήποτε με τακούνια. Αν είναι καθαρός ο δρόμος είναι ΟΚ, όπως τό λέει ο ckalfas πιο πάνω. Χαλαρά κι όχι υπερβολές;)
Τα anakee δεν έχουν καμιά σχέση. Συγκρίνονται με αυτά που φοράς. Γιατί να τα αλλάξεις και να βάλεις anakee?
Kι αυτά που έχεις τώρα μια χαρά είναι , εκτός αν έχεις σκοπό να κάνεις πολύ χώμα και με απαιτήσεις;)
Αν όχι, κράτα τα. Μια χαρά θα πας στο νησάκι:)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 730466)
:ye36:200

Σας ευχαριστώ παιδιά! Το σκέφτομαι για τα Anakee καθώς θέλω ένα λάστιχο το οποίο να πηγαίνει καλύτερα απο τα conti στο χώμα......Πήγα μια αρκετά μεγάλη διαδρομή 2up στην Κρήτη σε χωματόδρομο ξερό με πέτρες και ήμουν με την ψυχή στο στόμα......ανηφόρες κατηφόρες απότομες κλπ. Ήμουν με πιέσεις δρόμου βέβαια.......Θα δοκιμάσω Πάτμο που θα πάω με μικρότερες πιέσεις και βλέπουμε. Ελπίζω για καλύτερες επιδόσεις. Το μπροστινό ήταν άστα να πάνε.........

Το conti το ευχαριστήθηκα στην εθνική 2up φορτωμένος με βαλίτσες κλπ

Το heidenau δεν το εμπιστεύομαι......μικρή εταιρεία ελαστικών. Προτιμώ μεγάλες εταιρείες.......

Το anakee το έχω για καλύτερο στο χώμα αλλά και για την βροχή απο το Conti........ Θα αλλάξω οποσδήποτε οπότε έλεγα να το κάνω απο τώρα.....Είναι παραγωγής 32 εβδομάδα 2010
Τι λέτε? Να παίξω με τις πιέσεις? 2 κάβαλος θα είμαι

forester 01-08-2012 19:17

Απάντηση: Continental TKC80
 
Μείωσε τις πιέσεις, όχι στα επίπεδα των χωμάτινων ελαστικών όμως. Δεν έχουν τόσο σκληρό σκελετό τα ασφάλτινα και δε δουλεύουν κάτω από 28psi ή 1,8 bar, αν είναι σωστή η αναλογία...
θα σου πρότεινα το ΕΧΡ αντί του anakee πάντως....

ADV 01-08-2012 19:38

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 734028)
Μείωσε τις πιέσεις, όχι στα επίπεδα των χωμάτινων ελαστικών όμως. Δεν έχουν τόσο σκληρό σκελετό τα ασφάλτινα και δε δουλεύουν κάτω από 28psi ή 1,8 bar, αν είναι σωστή η αναλογία...
θα σου πρότεινα το ΕΧΡ αντί του anakee πάντως....

Γιατί το λές αυτό?
Είχα ακούσει παλικάρι εδώ μέσα για στραβό σκελετό απο μαμά........
Καλύτερο απο anakee 2 το θεωρείς?

forester 01-08-2012 20:38

Απάντηση: Continental TKC80
 
Τα θεωρώ καλύτερα απο τα Anakee , σίγουρα.
Ειδικά σε βάθος χρόνου, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους, που σημειωτέον, δε θα βρεις λάστιχο με μεγαλύτερη διάρκεια. Πιθανόν ολοκαίνουρια και σε κάποιους τομείς τα anakee να είναι καλύτερα. Τελειώνουν όμως στις 8-10.000χλμ. Τα ΕΧΡ 20.000 χλμ εύκολα;) Και είναι καλά (στο στεγνό άριστα) μέχρι τέλους.
Οι στραβοί σκελετοί στα ΕΧΡ είναι γεγονός σε κάποιες παρτίδες, αντικαταστάθηκαν όμως. Επίσης εγώ με ΕΧΡ αγόρασα τη μηχανή καινούρια. Τα εκτίμησα και ξαναέβαλα φέτος. Και πάλι είμαι ευχαριστημένος. Μην ξεχνάμε ότι λέμε για λάστιχο μικτής χρήσης με προσανατολισμό στην άσφαλτο. Επίσης είναι μια χαρά στο αυξημένο φορτίο, ίσως από τα καλύτερα.
Αν θες κάτι πιο ασφάλτινο κοιτάς τα pilot 3 και τα αντίστοιχα της Dunlop (trail max νομίζω...., θα σου πει καλύτερα ο GSmaniac;)).
Στο χώμα οι λύσεις είναι 2, οι γνωστές TKC & Karroo.
Ta Heidenau είναι μια καλή πρόταση στο 60/40 θα λέγαμε, αν θεωρήσουμε 50/50 το TKC και 80/20 ή 70/30 τα υπόλοιπα λάστιχα για on/off.
Επίσης, προσωπικά θεωρώ ξεπερασμένα τα anakee II & batlewing. Δε θα τα έβαζα με τίποτα. Αυτά είναι προσωπικά όμως....
Το καλύτερο είναι να έχεις 2 σετάκια. Ένα TKC ας πούμε κι ένα ασφαλτερό.
Το καλό με το GS είναι ότι λόγω άψογου στησίματος και συμπεριφοράς, δεν βασίζεται στα λάστιχά του για να στρίψει με όσα;)
Ασφαλώς τα όρια και οι επιδόσεις αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο που φοράς, αλλά και με τα χειρότερα λάστιχα δε γίνονται δραματικά τα πράγματα.

Τώρα στη δική σου περίπτωση για τη βόλτα στα νησιά, δε χρειάζεσαι κάτι ειδικό. Πας με τα λάστιχα που φοράς και κατεβάζεις λίγο την πίεση. Τα χιλιόμετρα θα είναι λίγα, ούτως ή άλλως.
Βέβαια μιλάω για βόλτα. Αν είναι να μπλέξεις σε κακοτράχαλα χωμάτινα δρομάκια με έντονες κλίσεις και είσαι φορτωμένος, τότε θες καλά χωμάτινα λάστιχα, αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς.
Εσύ ξέρεις τι πρόκειται να κάνεις και πρέπει να αποφασίσεις.

forester 01-08-2012 20:38

Απάντηση: Continental TKC80
 
Τα θεωρώ καλύτερα απο τα Anakee , σίγουρα.
Ειδικά σε βάθος χρόνου, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους, που σημειωτέον, δε θα βρεις λάστιχο με μεγαλύτερη διάρκεια. Πιθανόν ολοκαίνουρια και σε κάποιους τομείς τα anakee να είναι καλύτερα. Τελειώνουν όμως στις 8-10.000χλμ. Τα ΕΧΡ 20.000 χλμ εύκολα;) Και είναι καλά (στο στεγνό άριστα) μέχρι τέλους.
Οι στραβοί σκελετοί στα ΕΧΡ είναι γεγονός σε κάποιες παρτίδες, αντικαταστάθηκαν όμως. Επίσης εγώ με ΕΧΡ αγόρασα τη μηχανή καινούρια. Τα εκτίμησα και ξαναέβαλα φέτος. Και πάλι είμαι ευχαριστημένος. Μην ξεχνάμε ότι λέμε για λάστιχο μικτής χρήσης με προσανατολισμό στην άσφαλτο. Επίσης είναι μια χαρά στο αυξημένο φορτίο, ίσως από τα καλύτερα.
Αν θες κάτι πιο ασφάλτινο κοιτάς τα pilot 3 και τα αντίστοιχα της Dunlop (trail max νομίζω...., θα σου πει καλύτερα ο GSmaniac;)).
Στο χώμα οι λύσεις είναι 2, οι γνωστές TKC & Karroo.
Ta Heidenau είναι μια καλή πρόταση στο 60/40 θα λέγαμε, αν θεωρήσουμε 50/50 το TKC και 80/20 ή 70/30 τα υπόλοιπα λάστιχα για on/off.
Επίσης, προσωπικά θεωρώ ξεπερασμένα τα anakee II & batlewing. Δε θα τα έβαζα με τίποτα. Αυτά είναι προσωπικά όμως....
Το καλύτερο είναι να έχεις 2 σετάκια. Ένα TKC ας πούμε κι ένα ασφαλτερό.
Το καλό με το GS είναι ότι λόγω άψογου στησίματος συμπεριφοράς, δεν βασίζεται στα λάστιχά του για να στρίψει με όσα;)
Ασφαλώς τα όρια και οι επιδόσεις αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο που φοράς, αλλά και με τα χειρότερα λάστιχα δε γίνονται δραματικά τα πράγματα.

Τώρα στη δική σου περίπτωση για τη βόλτα στα νησιά, δε χρειάζεσαι κάτι ειδικό. Πας με τα λάστιχα που φοράς και κατεβάζεις λίγο την πίεση. Τα χιλιόμετρα θα είναι λίγα, ούτως ή άλλως.
Βέβαια μιλάω για βόλτα. Αν είναι να μπλέξεις σε κακοτράχαλα χωμάτινα δρομάκια με έντονες κλίσεις και είσαι φορτωμένος, τότε θες καλά χωμάτινα λάστιχα, αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς.
Εσύ ξέρεις τι πρόκειται να κάνεις και πρέπει να αποφασίσεις.

ADV 02-08-2012 19:49

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 734052)
Τα θεωρώ καλύτερα απο τα Anakee , σίγουρα.
Ειδικά σε βάθος χρόνου, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους, που σημειωτέον, δε θα βρεις λάστιχο με μεγαλύτερη διάρκεια. Πιθανόν ολοκαίνουρια και σε κάποιους τομείς τα anakee να είναι καλύτερα. Τελειώνουν όμως στις 8-10.000χλμ. Τα ΕΧΡ 20.000 χλμ εύκολα;) Και είναι καλά (στο στεγνό άριστα) μέχρι τέλους.
Οι στραβοί σκελετοί στα ΕΧΡ είναι γεγονός σε κάποιες παρτίδες, αντικαταστάθηκαν όμως. Επίσης εγώ με ΕΧΡ αγόρασα τη μηχανή καινούρια. Τα εκτίμησα και ξαναέβαλα φέτος. Και πάλι είμαι ευχαριστημένος. Μην ξεχνάμε ότι λέμε για λάστιχο μικτής χρήσης με προσανατολισμό στην άσφαλτο. Επίσης είναι μια χαρά στο αυξημένο φορτίο, ίσως από τα καλύτερα.
Αν θες κάτι πιο ασφάλτινο κοιτάς τα pilot 3 και τα αντίστοιχα της Dunlop (trail max νομίζω...., θα σου πει καλύτερα ο GSmaniac;)).
Στο χώμα οι λύσεις είναι 2, οι γνωστές TKC & Karroo.
Ta Heidenau είναι μια καλή πρόταση στο 60/40 θα λέγαμε, αν θεωρήσουμε 50/50 το TKC και 80/20 ή 70/30 τα υπόλοιπα λάστιχα για on/off.
Επίσης, προσωπικά θεωρώ ξεπερασμένα τα anakee II & batlewing. Δε θα τα έβαζα με τίποτα. Αυτά είναι προσωπικά όμως....
Το καλύτερο είναι να έχεις 2 σετάκια. Ένα TKC ας πούμε κι ένα ασφαλτερό.
Το καλό με το GS είναι ότι λόγω άψογου στησίματος και συμπεριφοράς, δεν βασίζεται στα λάστιχά του για να στρίψει με όσα;)
Ασφαλώς τα όρια και οι επιδόσεις αλλάζουν ανάλογα με το λάστιχο που φοράς, αλλά και με τα χειρότερα λάστιχα δε γίνονται δραματικά τα πράγματα.

Τώρα στη δική σου περίπτωση για τη βόλτα στα νησιά, δε χρειάζεσαι κάτι ειδικό. Πας με τα λάστιχα που φοράς και κατεβάζεις λίγο την πίεση. Τα χιλιόμετρα θα είναι λίγα, ούτως ή άλλως.
Βέβαια μιλάω για βόλτα. Αν είναι να μπλέξεις σε κακοτράχαλα χωμάτινα δρομάκια με έντονες κλίσεις και είσαι φορτωμένος, τότε θες καλά χωμάτινα λάστιχα, αλλιώς θα ταλαιπωρηθείς.
Εσύ ξέρεις τι πρόκειται να κάνεις και πρέπει να αποφασίσεις.

Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.......:ye01:
Θα δοκιμάσω με χαμηλότερες πιέσεις για το τώρα και απο Σεπτέμβρη το βλέπουμε στον Περιστερά.........:D

MikeKav 02-08-2012 20:41

Απάντηση: Continental TKC80
 
Εγώ πάντως τα Anakee2 τα φοράω 30.000km. Έχουν φτάσει πλέον στο τέλος της ζωής τους και θέλουν αντικατάσταση. Εκτός από χιόνια κινήθηκα σε όλα τα τερέν με αυτά τα λάστιχα (πάντα σιγά και μαλακά το τονίζω, μέχρι 150 σε αυτοκινητόδρομους και στο χώμα πάντα σε χαλαρούς ρυθμούς χωρίς απότομες εκκινήσεις και φρεναρίσματα) έχουν πρόβλημα στην λάσπη (φταίει και το Varadero σε αυτό) και από ότι μου έχουν πει είναι μαλακά και μπορεί να σκιστούν σε δρόμους με φυτευτή πέτρα. Εγώ βέβαια δεν είχα ποτέ τέτοιο θέμα αλλά από άλλους έχω ακούσει ότι είχαν. Συμφορουμίτης που τρέχει περισσότερο μου είπε ότι στα 16000km του παρουσίαζαν την ίδια φθορά που έχουν τα δικά μου τώρα.

forester 03-08-2012 10:12

Απάντηση: Continental TKC80
 
30000χλμ με Anakee???? Βασικά με οποιοδήποτε λάστιχο;;;:eek::eek::eek::eek::eek:
και με μοτό 260 κιλών;
Πρέπει να πηγαίνεις ποοοολύ σιγά φίλε και να μην φόρτωσες ποτέ!
Ότι και να φορούσες ευχαριστημένος θα ήσουν;)

forester 03-08-2012 10:15

Απάντηση: Continental TKC80
 
Να συμπληρώσω, για του λόγου το αληθές, ότι τα Anakee ΔΕΝ λιώνουν!!!! Απλώς χάνουν τις αρετές που είχαν αρχικά με την πάροδο των χιλιομέτρων. Κι αυτό είναι που με εκνευρίζει. Νομίζεις ότι έχεις λάστιχο, αλλά έχεις ξύλα:mad:
Στην ουσία βγάζουν τα ίδια χλμ με άλλα , μαλακά λάστιχα, αλλά δείχνουν ότι έχουν την αντοχή των ΕΧΡ ας πούμε.

dtz 03-08-2012 10:33

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 734774)
Να συμπληρώσω, για του λόγου το αληθές, ότι τα Anakee ΔΕΝ λιώνουν!!!! Απλώς χάνουν τις αρετές που είχαν αρχικά με την πάροδο των χιλιομέτρων. Κι αυτό είναι που με εκνευρίζει. Νομίζεις ότι έχεις λάστιχο, αλλά έχεις ξύλα:mad:
Στην ουσία βγάζουν τα ίδια χλμ με άλλα , μαλακά λάστιχα, αλλά δείχνουν ότι έχουν την αντοχή των ΕΧΡ ας πούμε.

ακριβώς έτσι ! τα Anakee είναι πολύ καλά λάστιχα, αλλά η "καλοσύνη" τους κρατάει λιγότερο από 10.000 χλμ. Μετά αρχίζουν σιγά-σιγά να παραπαίουν, και έγκειται σε μας μέχρι ποσα χλμ θα "αντέξουν",παρ΄ότι που εμφανιασιακά δεν είναι χάλια :)

ADV 05-11-2012 18:36

Απάντηση: Continental TKC80
 
Επειδή είδα τα Heidenau απο κοντά που τα φόραγε ο commander και ο Θωμάς, το ΣΚ και γλυκάθηκα.......
Έχει κανένας καμιά κακή άποψη για αυτά?
Είδα κάποιους που τα πούλησαν καινούργια και με έβαλαν σε σκέψεις......

Θα τα έχω μόνιμα επάνω.

Μιχάλης 1988 05-11-2012 18:48

Απάντηση: Continental TKC80
 
Μην μπερδεύεσαι, αυτοί τα πούλησαν για άλλο λόγο..όντως το λάστιχο πρέπει να ειναι το πιο ιδανικό για τις μηχανές μας.. Κοιτά να δεις που θα γίνει μόδα

xurxes 05-11-2012 18:51

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ADV ( 790467)
Επειδή είδα τα Heidenau απο κοντά που τα φόραγε ο commander και ο Θωμάς, το ΣΚ και γλυκάθηκα.......
Έχει κανένας καμιά κακή άποψη για αυτά?
Είδα κάποιους που τα πούλησαν καινούργια και με έβαλαν σε σκέψεις......

Θα τα έχω μόνιμα επάνω.

ένα ζευγάρι πουλήθηκε φρέσκο!!! & το τσιμπησα πέρσι τον Δεκέμβρη αν δεν κάνω λάθος !!!! πολυ καλο σε γενικές γραμμές, το χω επάνω με πέρ. 12.000km
και βγάζει αλλα δυο με το ζόρι!!
Μετα τα 8-9.000km θέλει προσοχή και ιδιαίτερα στο βρεγμενο δρόμο!!!!

είναι 50-50 γι αυτο και δικαιολογεί την κατάσταση του με τα 8-9.000km

Το κυκλοφορω να φανταστείς σαν το ασφαλτινο μου, μιας και έχω και ένα ζευγάρι καθαρά χωματινα....

Αλλα καμία σχέση με το TKC & το KAROO!!!!

ADV 05-11-2012 18:52

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 790471)
ένα ζευγάρι πουλήθηκε φρέσκο!!! & το τσιμπησα πέρσι τον Δεκέμβρη αν δεν κάνω λάθος !!!! πολυ καλο σε γενικές γραμμές, το χω επάνω με πέρ. 12.000km
και βγάζει αλλα δυο με το ζόρι!!
Μετα τα 8-9.000km θέλει προσοχή και ιδιαίτερα στο βρεγμενο δρόμο!!!!

είναι 50-50 γι αυτο και δικαιολογεί την κατάσταση του με τα 8-9.000km

Το κυκλοφορω να φανταστείς σαν το ασφαλτινο μου, μιας και έχω και ένα ζευγάρι καθαρά χωματινα....

Αλλα καμία σχέση με το TKC & το KAROO!!!!

Όταν λές καμία σχέση τι εννοείς?

Μιχάλη!!!!!! ετοιμάσου!!!! Το βρήκα ετοιμοπαράδοτο Αθήνα σε τιμή σούπερ!

Ας είναι καλά ο Θεολόγος που το είχε ψάξει!

xurxes 05-11-2012 18:58

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ADV ( 790472)
Όταν λές καμία σχέση τι εννοείς?

Μιχάλη!!!!!! ετοιμάσου!!!! Το βρήκα ετοιμοπαράδοτο Αθήνα σε τιμή σούπερ!

Ας είναι καλά ο Θεολόγος που το είχε ψάξει!

Το K60 50-50
Το TKC 70-30
To KAROO 80-20......
δοκίμασα και τα τρία στην χοντρή!!!!!

εσυ γιατι χρήση το θέλεις;;;;πας πολυ χώμα!!!συχνα!!! & λάσπες;;;

ADV 05-11-2012 19:05

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 790474)
Το K60 50-50
Το TKC 70-30
To KAROO 80-20......
δοκίμασα και τα τρία στην χοντρή!!!!!

εσυ γιατι χρήση το θέλεις;;;;πας πολυ χώμα!!!συχνα!!! & λάσπες;;;

Νομίζω ότι είναι το πλέον ιδανικό για την χρήση που το θέλω.

Πολύ πόλη

Αρκετό ταξίδι.

Θα προγραμματίσω και τις εκπαιδεύσεις στο Λαύριο.....

2πλός και φορτωμένος με όλα τα καλούδια.
Αρκετός χωματόδρομος ελπίζω. Βατός...... όχι extreme. Θέλω να νιώθω σιγουριά κάτι που τώρα δεν νιώθω.


Με Conti trail attack 2 χρονών τώρα έχασα 2 φορές το μπροστινό το ΣΚ και πήγαινα κυρία μετά.......
Άσε που βαρέθηκα να ανάβω τσιγάρο στην άσφαλτο!:lo19::lo19::lo19::lo19:

xurxes 05-11-2012 19:16

Απάντηση: Continental TKC80
 
Με το K60 τα κανείς όλα και συμφερεις!!!:D

Έχεις και ταχύτητα μέχρι 160km/h:cool2:


Πόσο τα βρηκατε Αθήνα;;;; Εμείς εδω πάνω στα 200€:cool2:

ADV 05-11-2012 19:18

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 790482)
Με το K60 τα κανείς όλα και συμφερεις!!!:D

Έχεις και ταχύτητα μέχρι 160km/h:cool2:


Πόσο τα βρηκατε Αθήνα;;;; Εμείς εδω πάνω στα 200€:cool2:

Έτσι ακριβώς!!!!!!!!:lo20:
200?????
Α εσύ είσαι πολύ κακός!
Μπάς και σου κάνουν τέτοια τιμή επειδή τα τρώς σαν πολυβόλο?:D

200????
Περασμένα?:cr13:

xurxes 05-11-2012 19:22

Απάντηση: Continental TKC80
 
200,00€ + περαστικά!!!...Θεολογε:u58::u58::u58:

Μιχάλης 1988 05-11-2012 19:26

Απάντηση: Continental TKC80
 
Εσυ ρε adv πόσο τα βρηκες; Μιας και το φέρνει η κουβέντα!

ADV 05-11-2012 19:32

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 ( 790488)
Εσυ ρε adv πόσο τα βρηκες; Μιας και το φέρνει η κουβέντα!

220 περασμένα!

Μην δοκιμάσεις τηλέφωνο Τρίπολη....... +20 παραλαβή απο πρακτορείο +περαστικά.....

Πάμε για καφέ θερμαικό? (200+περαστικά ή με περαστικά?)

Μιχάλης 1988 05-11-2012 19:40

Απάντηση: Continental TKC80
 
Καλη τιμουλα.. Εμένα με βλέπω όχι μόνο για καφε στη συμπρωτεύουσα αλλά και στα Τρίκαλα γιατι ζαχαρωνω και τις μεταλλικές βαλίτσες που φτιάχνουν τα παιδιά.. Ασε σου λέω αυτο το Σ/Κ στο λαδωνα θα το πληρώσω πολύ ακριβα..

ADV 05-11-2012 19:43

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 ( 790495)
Καλη τιμουλα.. Εμένα με βλέπω όχι μόνο για καφε στη συμπρωτεύουσα αλλά και στα Τρίκαλα γιατι ζαχαρωνω και τις μεταλλικές βαλίτσες που φτιάχνουν τα παιδιά.. Ασε σου λέω αυτο το Σ/Κ στο λαδωνα θα το πληρώσω πολύ ακριβα..

:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:

Μαζί σου........
μια απο τα ίδια!

Αφου με είδε η φιλενάδα που έψαχνα και μου λέει:

Ακόμα δεν ήρθες για αξεσουάρ κοιτάς?????????
Με έχει πάει χαμπάρι σου λέω!

Για όλα φταίει o commander!!!!!!!!!! Πού είναι τα αυτοκόλητα για το καντράν???? Έφαγα τα μάτια μου να ψάχνω!!!!!:lo19:

xurxes 05-11-2012 19:44

Απάντηση: Continental TKC80
 
220 κομπλε είσαι μια χαρα!!!! στα ίδια με μας!!!

...η συμπρωτεύουσα πάντως σας περιμένει!! :ye33:

ADV 05-11-2012 19:54

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 790497)
220 κομπλε είσαι μια χαρα!!!! στα ίδια με μας!!!

...η συμπρωτεύουσα πάντως σας περιμένει!! :ye33:

Να είσαι σίγουρος Βασίλη!
:th11:

mAthosalas 05-11-2012 19:55

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ADV;734008Το σκέφτομαι για τα Anakee. [B
Ήμουν με πιέσεις δρόμου βέβαια[/B].......

Να σου πω την αποψη μου,με μια επιφυλαξη διοτι εγω εχω το F800GS...τα Anakee II ειναι εξαιρετικη επιλογη.Και προσωπικα κινουμαι τοσο σε δρομο οσο και δικαβαλο με φορτωμα αλλά και πολυ χωμα...κι οταν λεω χωμα...εννοω χωμα.Μονο λασπη δεν εχω δοκιμασει και μαλλον συνηδειτά.Κινεισαι πολυ καλα παντου.
Αυτο που λες για τις πιεσεις,παιζει ΚΑΤΑΛΥΤΙΚΟ ρολο στην κινηση στο χωμα.Μειωσε πιεσεις και θα δεις αλλη μοτοσυκλετα με το ιδιο ελαστικο...


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 734774)
Να συμπληρώσω, για του λόγου το αληθές, ότι τα Anakee ΔΕΝ λιώνουν!!!!

Λιωνει και μαλιστα ιδανικα...στο δικο μου μετα απο 8.000χλμ αρχισαν να δειχνουν σημαδια "γηρατος" και φυσιολογικα αν σκεφτω τη χρηση που του εκανα.
Οσο για τις πιεσεις που καπου γραφεις,προσωπικα σε καθε εξορμηση σε απαιτητικο χωματινο τεραιν,με Anakee II επανω,μειωνω πιεσεις σε 1.7psi μπρος πισω.Παντα ειχα πολυ καλη συμπεριφορα και δεν ειδα κανενα σημαδι ανησυχιας τοσο σε ζαντες οσο και στα ελαστικα...


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 790474)
Το K60 50-50
Το TKC 70-30
To KAROO 80-20......

Το TKC θα ελεγα 60-40 το KarooT επισης,ενω το KarooR 80-20 και καποια πιο εξειδικευμενα χωματινα στο 90-10...
Θελω μια αποψη για τα Heidenau ειδικα για F800GS διοτι ειμαι σε αναζητηση ελαστικου στο κοντινο μελλον και δεν εχω αποψη για τα συγκεκριμενα...Τι λενε απο συμπεριφορα ασφαλτο αλλά και χωμα οσο και αντοχη σε χιλιομετρα;Αξιζουν να μπουν επανω ή καλυτερα η πεπατημενη των TKC ας πουμε;...
Απο τιμες να πω οτι βρισκω στα 210 τα AnakeeII,180 τα TKC & ΚarooT...ολα με τοποθετηση κομπλε(Πατρα)...Αξιζει ενα heidenau απο οικονομικη αποψη;

Μαλλον παλι για AnakeeII με βλεπω εαν δεν παω σε 50-50...Εξαιρετικο λαστιχο!

Εμπιζω να βοηθησα :ye02:

xurxes 05-11-2012 20:24

Απάντηση: Continental TKC80
 
Βρε παιδια τα k60,τα TKC & τα KAROO δεν συγκρινονται με τα Anakee κ τα exp!!!


Τα k60,τα TKC & τα KAROO έχουν περισσότερες χωμάτινες ανησυχίες και διαφοροποιούνται ανάλογα μΕ τα γούστα μας

λοιπόν τα TKC
βεντουζαρουν στην άσφαλτο σε στεγνό οδόστρωμα
οργωνουν κάθε χωματινο τερέν
πολυ καλα σε λάσπες!!!!
αντέχουν καλύτερα απ τα KAROO
μετα τις 5000km θέλουν προσοχή στο βρεγμενο οδόστρωμα
τελικές μέχρι 120km/h
διάρκεια ζωής βαριά 6-10000km
Αρκετό βουητο και τράνταγμα!!!

τα KAROO
βεντουζαρουν στην άσφαλτο σε στεγνό οδόστρωμα
οργωνουν κάθε χωματινο τερέν
τρομερά σε λάσπες/άμμο
αντέχουν λιγοτερο απ τα TKC
μετα τις 5000km θέλουν προσοχή στο βρεγμενο οδόστρωμα
τελικές μέχρι 120km/h
διάρκεια ζωής βαριά 5-6000km
Αρκετό βουητο και τράνταγμα!!!

Τα K60
βεντουζαρουν στην άσφαλτο σε στεγνό οδόστρωμα
πολυ καλα στα χωματινα τερέν
δεν σε προδωνουν σε λάσπες/άμμο
αντέχουν περισσότερο απ τα TKC-KAROO
μετα τις 5000km θέλουν προσοχή στο βρεγμενο οδόστρωμα
τελικές μέχρι 160km/h
διάρκεια ζωής βαριά 10-13000km
περισσοτερο βουητο απ τα TKC-KARRO και το ιδιο τράνταγμα!!!

kwstas 05-11-2012 20:29

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 790474)
Το K60 50-50
Το TKC 70-30
To KAROO 80-20......
δοκίμασα και τα τρία στην χοντρή!!!!!

εσυ γιατι χρήση το θέλεις;;;;πας πολυ χώμα!!!συχνα!!! & λάσπες;;;

Βασιλη το karoo ειναι πιο ''χωματινο'' απο το tkc?

karoo βγαζει 2 r & t , εχουν μεγαλη διαφορα, ποιο απο τα 2 δοκιμασες?

Λεω να βαλω karoo για 2ο σετ αλλα δεν αποφασισα ποιο απο τα 2.

mAthosalas 05-11-2012 20:36

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 790517)
Βρε παιδια τα k60,τα TKC & τα KAROO δεν συγκρινονται με τα Anakee κ τα exp!!!
!

Βασιλη δεν τα συγκρινουμε αυτα...λογο κανουμε για ολα...σιγουρα διαφερουν...
Προσωπικα ρε γμτ με χαλάει αυτο το "max 120 χαω"για τα TKC...πραγματικα επειδη θα τα εχω ενα ζευγαρι για ολα,θα με χαλαει οταν πηγαινω καλα ταξιδακια αρκετων συνολικα χιλιομετρων(και παω αρκετα) να παταω στην ασφαλτο με μόνο 120(το πολυ!!!) εκει που θελω να καταπινω χιλιομετρα με 150-160...δεν το μπορω ρε γμτ,με περιοριζει ως επιλογη "ενα για ολα"...

Απο την αλλη,προσωπικα το "καλο χωμα" το εννοω αλλιως..με ενα κατσικι για να ξεσαλωνω οοοοοοσο γουσταρω.Αρα με ενα Heidenau K60 στην F8 μου,που εχει και καλυτερη συνολικη αντοχη σαν λαστιχο σε διαρκεια χιλιομετρων αλλά και τελικη σε ασφαλτο 160,θα με ικανοποιησει σε χωμα στυλ εκδρομικο εντουρο(απαιτησεων);Βασιλη;....

Σε τι τιμες παιζουν τα Heidenau για Πατρα;

mAthosalas 05-11-2012 20:37

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από faker ( 790519)
Βασιλη το karoo ειναι πιο ''χωματινο'' απο το tkc?

karoo βγαζει 2 r & t , εχουν μεγαλη διαφορα, ποιο απο τα 2 δοκιμασες?

Λεω να βαλω karoo για 2ο σετ αλλα δεν αποφασισα ποιο απο τα 2.

KarooT & TKC ειναι ιδια ελαστικα απο αλλες εταιριες...το KarooR ειναι πιο χωματινο :ye02:

xurxes 05-11-2012 20:50

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 790524)
KarooT & TKC ειναι ιδια ελαστικα απο αλλες εταιριες...το KarooR ειναι πιο χωματινο :ye02:

Δεν έχουν ακριβώς το ίδιο πέλμα!!! πάντως την διαφορα τους την είδα καθαρά στην τιμη και στην αντοχή!!! Το karooR δεν το δοκίμασα ακόμα


το επόμενο σε Τεστ είναι το mitas E09 ή Ε10 πολυ οικονομοκοτερο απ τα υπόλοιπο χωματινα...αρα ιδωμεν

Πάντως δοκίμασε τα Κ60...είναι λάστιχα που φοράνε οι περισσότεροι στο εξωτερικό και πιστεύω θα σε κερδίσουν...
Βέβαια ξεχνω ότι με το F σου στο χώμα-λάσπη θέλεις κ μπορείς να οργωνεις:rolleyes:.....

αλλα με γνώμονα το ένα για ΌΛΑ είσαι K60:ye33:

xurxes 05-11-2012 20:56

Απάντηση: Continental TKC80
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από faker ( 790519)
Βασιλη το karoo ειναι πιο ''χωματινο'' απο το tkc?

karoo βγαζει 2 r & t , εχουν μεγαλη διαφορα, ποιο απο τα 2 δοκιμασες?

Λεω να βαλω karoo για 2ο σετ αλλα δεν αποφασισα ποιο απο τα 2.

Κωστή τα επόμενα θα ναι καθαρά χωματινα άλλωστε για αυτο και οι δεύτερες Ζαντες!!!!

Έχω δοκιμάσει το 2 & Τ απο KAROO...πολυ δυνατά αλλα μικρή ζωή!!!;)

paschalis 05-11-2012 22:25

Απάντηση: Continental TKC80
 
Τα TKC βγηκαν απο τον καταλογο μου λογω της ξαφνικης αυξησης της τιμης τους.
Ενα ζευγαρι θα εχω παντα για το εξαημερο των Ελληνικων Βουνων αλλα μονο για εκει.
Τα Κ60 τα φορεσα το μισο καλοκαρι και τωρα το φθινοπωρο.
Με 220 τοποθετημενα ειναι μακραν η πιο εξυπνη και οικονομικη λυση.
Μεγαλο μειονεκτημα ο θορυβος απο το μπροστινο και η ασαφεια του μπροστινου συστηματος μετα τα 160 χαω.
Στο χωμα θα ζοριστεις πολυ να βρεις τα ορια τους ειδικα το πισω ειναι ετοιμο να σκαψει πολυ βαθια για να σε βγαλει...

Οσον αφορα τα Καροο μακρια απο το Τ ειναι τζαμπα λεφτα σε σχεση με το TKC.Ο λογος ειναι το πυκνο μεσαιο τακουνι που χαλαει την προσφυση σε σχεσςη με τον αμεσο ανταγωνιστη του.
Τα καθαρα χωματινα Καροο ειναι η απολυτη λυση για ελκτικη ικανοτητα πισω ενω το μπροστα ειναι ιδιο σχεδον με της σειρας Τ.
Για να τα ανεχτεις ομως σε καθημερινη χρηση και πανω απο 80 χαω πρεπει να προμηθευτεις ωτοασπιδες.

Το βελακι δειχνει Κ60 για μενα:)

VDR 05-11-2012 22:49

Απάντηση: Continental TKC80
 
Προτείνω EXP για άσφαλτο και karoo Τ για 50/50. Το δικό μου KarooT έβγαλε 11,500 χιλιόμετρα..δικάβαλος τριβάλιτσος και μέχρι 140 Km/h στην εθνική και από χώμα τουριστικό eduro. To Exp μου έβγαλε 28,000 χιλιόμετρα με το οποίο έκανα και χωμάτινες διαδρομές (πάντα βρέχει..σχεδόν ήταν λιωμένα)χωρίς κανένα πρόβλημα και με αρκετή ασφάλεια.:ye33:
Ξέχασα να αναφέρω ότι TKC 80 δεν θα τα ξανα επιλέξω. Προσωπικά νομίζω ότι είναι πίσω σε σύγκριση με τα karooT, ειδικά στο βρεγμένο, στους κραδασμούς, και την αντοχή στα χιλιόμετρα.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:40.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!