GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Σκάφος (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=99)
-   -   Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44262)

ortho 02-11-2013 23:53

Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Πολεμικό πλοίο σε τρικυμία ( WAR SHIP IN STORM ) - YouTube

Πολεμικό πλοίο σε τρικυμία ( WAR SHIP IN STORM ) - YouTube

Albatros 03-11-2013 08:22

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
εντυπωσιακό...
:)

apk 03-11-2013 11:31

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Νομίζω ότι δεν είναι πραγματικό. Διάβασε τα σχόλια στο youtube.
Πέρα από τους κανόνες της ναυσιπλοΐας, που μάλλον παραβιάζονται, αλλά δεν είμαι γνώστης για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, εγώ αναρρωτιέμαι ποιός τράβηξε ένα τέτοιο βίντεο και πώς τόσο καθαρή και σταθερή εικόνα μέσα σε τέτοιες καιρικές συνθήκες.
Εντυπωσιακό, παρ'ολα αυτά.

MARK 03-11-2013 11:45

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Fantastic
:re28:

ortho 03-11-2013 16:02

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από apk ( 968327)
Νομίζω ότι δεν είναι πραγματικό. Διάβασε τα σχόλια στο youtube.
Πέρα από τους κανόνες της ναυσιπλοΐας, που μάλλον παραβιάζονται, αλλά δεν είμαι γνώστης για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο, εγώ αναρρωτιέμαι ποιός τράβηξε ένα τέτοιο βίντεο και πώς τόσο καθαρή και σταθερή εικόνα μέσα σε τέτοιες καιρικές συνθήκες.
Εντυπωσιακό, παρ'ολα αυτά.

Τα διάβασα, δεν είμαι ειδικός, αλλά μου άρεσε το βίντεο και το έβαλα, αν και μπλέχτηκα πάλι κι έδωσε μόνο τα λινκ.:)

gsmaniac 03-11-2013 16:05

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Γιατι να μην ειναι πραγματικο....????
Πλεουν σ χειροτερες συνθηκες και με χειροτερα πλοια.....κςι φυσικα δεν υπαρχουν απαγορευτικα πλοων στα.πολεμικα σκαφη, απο οτι εχω ακουσει

Trigger 03-11-2013 17:42

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Το απαγορευτικό απόπλου ισχύει μόνο για τα επιβατηγά πλοία. Για όλα τα άλλα είδη πλοίων είναι στην κρίση του πλοιάρχου αν θα ζητήσει άδεια απόπλου ή αν επιβάλεται λόγω ανάγκης π.χ. Πρέπει να γίνει μεταφορά τραυματία ή εγκύου κλπ τότε ο απόπλους επιτρέπεται με " ευθύνη πλοιάρχου"

apk 03-11-2013 19:42

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Αναφέρομαι σε μια σκηνή προς το τέλος του φιλμ, όπου το πλοίο φαίνεται να βρίσκεται με τον επιμήκη άξονά του, παράλληλα με το "μέτωπο" του κύματος, που νομίζω ότι είναι λάθος. Την επόμενη στιγμή το πλοίο θα αναποδογυρίσει. Συγχωρήστε με αν λαθεύω στην ορολογία, δεν είμαι καν σχετικός.:p
Και βέβαια, η ποιότητα της εικόνας είναι ύποπτα εντυπωσιακή, πολλές οι γωνίες λήψης κλπ
Σαν να περίμεναν μια καταιγίδα για να βγάλουν ένα πλοίο με δυο-τρία Super Puma να φέρνουν γύρες γεμάτα με σούπερ κάμερες με σούπερ στέντικαμ, κάμερες πάνω στο πλοίο κλπ.

ΟΚ, "γκρίνια mode" off.
:)

gsmaniac 03-11-2013 19:47

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Υπαρχουν πολλα πλοια, που μπορουν να πλαγιοδρομησουν σε δύσκολους καιρους...;)
Δεν αναποδογυριζουν τοσο ευκολα....
Ιδιως πολεμικά πλοια....

nanoshophellas 03-11-2013 21:24

Απάντηση: Πολεμικό σκάφος σε τρικυμία
 
Συμφωνα με τα λεγομενα φιλης μας και συναδελφου της γυναικας μου το video ειναι περα για περα αληθινο και ειναι (promo) των Γαλλων.

Εχει τραβηχτει στην Σομαλια ανοιχτα του κολπου του Aden, το πλοιο ειναι μια φρεγατα του Γαλλικου Π/Ν. Το εχουν τραβηξει απο τις καμερες των super puma τα οποια σηκωθηκαν απο αλα τα πλοια μετα απο εντολη του επικεφαλους σκαφους τις Νατοικης δυναμης λογο αδυναμιας να κρατηθουν στο επιστεγο με τις αλλυσιδες.
Τα κυματα φτανουν σχεδον τα 30 μετρα οσο για το τελος του video που η φρεγατα βρισκεται πολυ κοντα στην καταστροφη, δεν ειναι λαθους του Κυβερνητη της αλλα αδυναμια του πηδαλιου να (ακουσει) σε εναν τοσο κακο καιρο.

Για τις καιρικες συνθηκες, εαν θυμαται καλα τα οργανα στην γεφυρα εδειχναν 12beaufort στην επιφανεια της θαλασσας.




Αντε να δουμε και ενα με την Ελληνικη φρεγατα που πλεει (full power) παλι στον κολπο του Aden με πολυ δυσκολες συνθηκες προκειμενου να παρασχει βοηθεια στο Ιrini που ειναι ακυβερνητο απο μηχανικη βλαβη και κινδυνευει να καταληφθει απο πειρατες εαν παρουν χαμπαρι την κατασταση του










Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:15.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!