GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Λαμπες xenon για προβολακια adv 09 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=8771)

NIKOS PAPADOPOULOS 17-01-2010 12:04

Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Καλημερα παιδια μολις απέκτησα επιτέλους ένα adv 09 έχει xenon φώτα και θέλω να βάλω και xenon λάμπες και στα προβολακια .
Μπορείτε να μου πείτε κάποιες λύσεις η και την γνώμη σας.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 17-01-2010 13:33

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Λύσεις, δεν υπάρχουν πολλές ....:rolleyes:

Αντικαθιστάς τις λάμπες "μαμά" με xenon ...;)

Aπό προσωπική εμπειρία σε δύο Adventure και μία GS,

το φως που βγάζουν τα xenon, απλά .... "δεν παίζεται" ...:)

Γεμίζουν όλο το δρόμο ΧΩΡΙΣ να ενοχλούν/τυφλώνουν τα προπορευόμενα αυτοκίνητα ....

Όσοι τα έχουν "φορέσει",

θα σου επιβεβαιώσουν τα παραπάνω με σιγουριά !!!!


.

FANISGS 17-01-2010 13:38

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
κι εγω ρε παιδια φοραω xenon stin bmw mou, μικρη και μεγαλη σκαλα.επειδη ομως του φοραω τα προβολακια του adv θα θελα να μου πειτε πως τα προβολακια θα γινουν xenon.απλη αλλαγη λαμπας η ολα τα συστηματα -μετασχηματιστες- που συνοδευουν tis xenon λαμπες?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 17-01-2010 14:07

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από FANISGS ( 116436)
κι εγω ρε παιδια φοραω xenon stin bmw mou, μικρη και μεγαλη σκαλα.επειδη ομως του φοραω τα προβολακια του adv θα θελα να μου πειτε πως τα προβολακια θα γινουν xenon.απλη αλλαγη λαμπας η ολα τα συστηματα -μετασχηματιστες- που συνοδευουν tis xenon λαμπες?


....πακετάκι κομπλέ ....

Λάμπες - Balast .....;)

Jego 17-01-2010 17:51

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Εγώ φιλαράκι τα φοράω 2 χρόνια σχεδόν και έχω δει το φως μου:sm7::sm7::sm7:Στα ταξιδάκια είναι τέλεια αλλά και μέσα στη πόλη πολύ καλά.Τα έχω λίγο χαμηλωμένα για να μην στραβώνουν τον μπροστινο γιατί είναι πολύ δυνατά!!!!!!!!!Κάνουν τη νύχτα μέραααααααααα:D:D:D:D

FANISGS 17-01-2010 22:16

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 116451)
....πακετάκι κομπλέ ....

Λάμπες - Balast .....;)

ωραιος!!!!!:sm8::sm8:

vpentza 18-01-2010 10:52

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
γνωρίζω ότι η θερμοκρασία που παράγουν οι λάμπες xenon είναι πολύ υψηλότερη από τις συνηθισμένες (απλές) που χρησιμοποιούμε.
Είχα διαβάσει λοιπόν ότι προτείνεται η τοποθέτηση xenon σε φανάρια που δεν είναι "μασίφ" αλλά σε αυτά που το κρύσταλλο είναι ξεχωριστό, ώστε οι συστολο-διαστολές που προκαλεί η υψηλή θερμοκρασία, να απορροφώνται.
Με αυτό, εγώ αντιλαμβάνομαι ότι το κέλυφος του φαναριού πρέπει να είναι "ειδικών προδιαγραφών" προκειμένου να μην θαμπώσει/λιώσει.

Πόσο σωστό είναι λοιπόν να τοποθετήσετε λάμπες xenon σε φανάρια που είναι κατασκευασμένα να δέχονται απλές λάμπες ? :cool:

friend2 18-01-2010 12:55

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Aυτά τα λένε στις αντιπρωσοπείες για να φοβίζουν το κόσμο.Τάχω δυό χρόνια και 24000χιλ.και δεν έχω κανένα πρόβλημα.Ασε που έχω φώτα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

vasorfa 18-01-2010 20:15

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 116766)
γνωρίζω ότι η θερμοκρασία που παράγουν οι λάμπες xenon είναι πολύ υψηλότερη από τις συνηθισμένες (απλές) που χρησιμοποιούμε.
Είχα διαβάσει λοιπόν ότι προτείνεται η τοποθέτηση xenon σε φανάρια που δεν είναι "μασίφ" αλλά σε αυτά που το κρύσταλλο είναι ξεχωριστό, ώστε οι συστολο-διαστολές που προκαλεί η υψηλή θερμοκρασία, να απορροφώνται.
Με αυτό, εγώ αντιλαμβάνομαι ότι το κέλυφος του φαναριού πρέπει να είναι "ειδικών προδιαγραφών" προκειμένου να μην θαμπώσει/λιώσει.

Πόσο σωστό είναι λοιπόν να τοποθετήσετε λάμπες xenon σε φανάρια που είναι κατασκευασμένα να δέχονται απλές λάμπες ? :cool:


Βασίλη δεν εχεις ΑΔΙΚΟ!!! οι λαμπες ξενον προκαλουν <<θαμπωμα στο κρυσταλλο>> αλλα για να τα λεμε ολα με το ονομα τους......προσωπικα εχω παρει αυτο το ρισκο.....απλα οσοι τα εχουμε βαλει....πρεπει στο πισω μερος του εγκεφαλου μας να θυμομαστε οτι τα ξενον αν δεν εχουν συγκεκριμενων προδιαγραφων φαναρι,,καποια στιγμη,--ΙΣΩΣ-- βγαλουν προβλημα(συνηθως θαμπωνει το τζαμι)......


απο εκει και περα εχουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ δικιο οσοι λενε οτι πραγματικα βρηκαν το φως τους!!!!!!

και ειδικα γιοα εμας με τα 1200αρια gs και adventure!!!!!!!

που τα φωτα τους απο την μαμα,,,,ειναι......κερακια.....για να μην πω καντιλακια.......ο Αρης (arisxios) καποτε μου ειπε.....<<<ειχα πισω μου ενα transalp>>> ρε τον....φουστη φωτα που ειχε!!!!!!!!!:o εγω με την δικια μου δεν<<εφεγγα>>

BOXER 18-01-2010 21:54

Απάντηση: Λαμπες xenon για προβολακια adv 09
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 116766)
γνωρίζω ότι η θερμοκρασία που παράγουν οι λάμπες xenon είναι πολύ υψηλότερη από τις συνηθισμένες (απλές) που χρησιμοποιούμε.
Είχα διαβάσει λοιπόν ότι προτείνεται η τοποθέτηση xenon σε φανάρια που δεν είναι "μασίφ" αλλά σε αυτά που το κρύσταλλο είναι ξεχωριστό, ώστε οι συστολο-διαστολές που προκαλεί η υψηλή θερμοκρασία, να απορροφώνται.
Με αυτό, εγώ αντιλαμβάνομαι ότι το κέλυφος του φαναριού πρέπει να είναι "ειδικών προδιαγραφών" προκειμένου να μην θαμπώσει/λιώσει.

Πόσο σωστό είναι λοιπόν να τοποθετήσετε λάμπες xenon σε φανάρια που είναι κατασκευασμένα να δέχονται απλές λάμπες ? :cool:


Η θερμοκρασια που παραγουν οι λαμπες ξενον ειναι μικροτερη απο την θερμοκρασια των απλων λαμπτηρων!!!
Μην μπερδευεσαι απο την ενταση της δεσμης.
(αν η απλη λαμπα ηταν 55w και βαλουμε ξενον 35w τοτε εχουμε καλυτερο φως με λιγοτερη θερμοκρασια. Αν τοποθετησουμε πχ 55w λαμπα ξενον τοτε εχουμε ακομα καλυτερο φως με την ιδια ομως θερμοκρασια με την απλη, και παει λεγοντας...)
Η θερμοκρασια εχει αμεση σχεση με τα Watt (ενεργεια) και μονο με αυτα!
Οσο αφορα το κατοπτρο, σε αυτο συμφωνω. Αν το κατοπτρο ειναι σχεδιασμενο για δεσμη απλης λαμπας και εμεις τοποθετησουμε σε αυτο το κατοπτρο λαμπτηρα ξενον, τοτε το κατοπτρο εχει προβλημα "διαχειρισης" της δεσμης και μονο αυτο το προβλημα. Δηλαδη θα εχουμε ενα "χασιμο" απο την δεσμη της λαμπας ξενον γιατι απλα το κατοπτρο δεν θα μπορει να την εκμεταλευτει στο επακρον!!!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:08.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!