GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Αναβάτης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι??? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=22825)

mimis82 17-08-2011 20:29

Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Ενα θεματάκι προς συζήτηση: είναι ιδέα μου ή το έχει παρατηρήσει κι άλλος ότι έχει ατροφίσει το θέμα χαιρετισμός στο δρόμο? Δέ λέω, δέν είναι και υποχρεωτικό, αλλά πώς να το κάνουμε για μένα είναι κάτι πολύ όμορφο εκεί που ταξιδεύεις να σου παίζει τα φώτα του ο απέναντι, ότι και να καβαλάει!

Τις προάλλες κάναμε με τη γυναίκα ταξιδάκι Ξάνθη-Αρτα και μπορώ να πώ πως τα αποτελέσματα ήταν 50-50!! Απογοητεύτηκα μιάς και (έχω την εντύπωση) ότι παλιότερα γινόταν πολύ περισσότερο!

Ακούω αντίθετες απόψεις!!..

Εκεί που απογοητεύτηκα σαν πολλών ετών Vstromακιας ήταν που από τις Vstrom που συνάντησα (και ήταν και πολλές!!) σχεδόν κανένας δέν έκανε τον κόπο να τα..παίξει! Μιά "σκανδαλιά" με τον αριστερό δείκτη είναι που να πάρει!! Για να ξύσεις τη μύτη σου μέσα από το κράνος θές μεγαλύτερη προσπάθεια!!!

Η ευχαρίστηση ήταν όταν στον κόμβο της Βέροιας, τα..παίζω σε μιά Μπεμπέ 1150 (τη δέυτερη δέ τη θυμάμαι..) και ο φίλος όχι μόνο τα παιξε αλλά σήκωσε το χέρι ανάταση και χαιρέτισε αρχοντικότατα! (αν ήταν κανένας συμφορουμίτης, εγώ ήμουν αυτός που χαιρέτησε!!:D). Μικρές στιγμές που ελαφρύνουν ένα ταξίδι, πιστεύω...

Και τελειώνοντας, στα Plaza πρίν τη Βέροια, δύο ζευγάρια Ιταλών με δυό K1200GT, αυτοί φεύγαν όταν εμείς κάναμε τη στάση και χαιρέτησε, έπιασε κουβέντα στα Αγγλικά και έγινε μιά γνωριμία από το πουθενά ωραιότατη όπως πολλοί πιθανότατα έχετε κάνει αρκετές φορές καβάλα..

Δια ταύτα, είναι ένα καλό "έθιμο" πείτε το, συνήθεια πείτε το, που μας ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους χρήστες των οδικών δικτύων..

Τροφή για συζήτηση....

mimis82 17-08-2011 20:41

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Βρήκα και το παλιότερο τόπικ περι του θέματος!! Σόρρυ που το άνοιξα, αν αφαιρεθεί σωστό θα ήταν!!...;)

cermy 17-08-2011 20:44

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Εγώ χαιρετάω παντού.Και μέσα στην πόλη και έξω και στα φανάρια.Οι περισσότεροι ανταποκρίνονται.:):):):)

mimis82 17-08-2011 20:49

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Το καλύτερο!! Παίξτα κιας πάει στο βρόντο. Εγώ ακόμα και στην Εγνατία στις στροφές του Αγ. Σύλλα που πάς σαν τρελός και πλαγιασμένος και τα παίζω!!:sm7:
Απλά μου φαίνεται ότι όσο πάει και πέφτει το φαινόμενο!..

ralisp 17-08-2011 21:33

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mimis82 ( 444006)
Το καλύτερο!! Παίξτα κιας πάει στο βρόντο. ..


:sm8:

SenseiG 17-08-2011 22:16

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Κανονικα και με τον νομο εκτος πολης ειναι καλυτερα μεσα ετσι και ετσι...:)

griv_gs 17-08-2011 22:36

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Χαιρετώ μόνο τον χειμώνα γιατί μονο τότε με χαιρετάνε.
Το καλοκαίρι κυκλοφορουν πολλοί εποχιακοι που άμα τους παιξεις φώτα σε γράφουν ή νομίζουν ότι παίζει μπλοκο τροχαία συνιθισμένοι από τα Ι.Χ.:mad:

EOD-K9 17-08-2011 22:41

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
Χαιρετώ με το χέρι γιατί με τα φώτα κάποιοι μπερδεύονται

nivam 17-08-2011 22:46

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 
...κι εγώ προτιμώ με το χέρι:)

adventure 17-08-2011 23:04

Απάντηση: Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???
 


Εγώ και τα δύο και χέρι και φώτα το συνηθίζω γενικά να χαιρετώ στο δρόμο .

:) :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:35.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!