GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=33908)

thanoskom 19-08-2012 14:19

ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ
 
Σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο να αλλαξω τα ελατηρια στην μπροστινη αναρτηση στο f800gs που διαθετω.ο βασικος λογος ειναι οταν το φορτωνω για τα ταξιδια μου δεν νιωθω καθολου καλα την μπροστινη αναρτηση.ετσι ειπα να βαλω μια που να ρυθμιζετε,ωστε να επωφεληθω και στις χωματινες διαδρομες.εχω κανει μια ερευνα αγορας για τα ολινς και για τα χαιπερ προ,αλλα δεν εχω καταληξει καπου.εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω απο προσωπικη εμπειρια ας με βοηθησει....ευχαριστω!!!

Gemat 19-08-2012 15:15

Απάντηση: ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από thanoskom ( 742973)
Σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο να αλλαξω τα ελατηρια στην μπροστινη αναρτηση στο f800gs που διαθετω.ο βασικος λογος ειναι οταν το φορτωνω για τα ταξιδια μου δεν νιωθω καθολου καλα την μπροστινη αναρτηση.ετσι ειπα να βαλω μια που να ρυθμιζετε,ωστε να επωφεληθω και στις χωματινες διαδρομες.εχω κανει μια ερευνα αγορας για τα ολινς και για τα χαιπερ προ,αλλα δεν εχω καταληξει καπου.εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω απο προσωπικη εμπειρια ας με βοηθησει....ευχαριστω!!!


εχω οδηγησει διαφορες μοτοσυκλετες με "βελτιωμενη" αναρτηση. Εχω καταληξει οτι αν δεν εχει "κουραστει" απο τα χιλιομετρα και δεν εχει αλοιωθει η συμπεριφορα της, δεν εχεις πολλα πραγματα να κερδισεις απο την αντικατασταση της....

...ταπεινη μου αποψη, παντα...

J-P-HELLAS 19-08-2012 19:05

Απάντηση: ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από thanoskom ( 742973)
Σκεφτομαι εδω και αρκετο καιρο να αλλαξω τα ελατηρια στην μπροστινη αναρτηση στο f800gs που διαθετω.ο βασικος λογος ειναι οταν το φορτωνω για τα ταξιδια μου δεν νιωθω καθολου καλα την μπροστινη αναρτηση.ετσι ειπα να βαλω μια που να ρυθμιζετε,ωστε να επωφεληθω και στις χωματινες διαδρομες.εχω κανει μια ερευνα αγορας για τα ολινς και για τα χαιπερ προ,αλλα δεν εχω καταληξει καπου.εαν καποιος γνωριζει κατι παραπανω απο προσωπικη εμπειρια ας με βοηθησει....ευχαριστω!!!

κλασσικη περιπτωση προφορτισης πισω ελατηριου,
οταν φορτωνεται η μηχανη θελει και σφιξιμο το ελατηριο της πισω αναρτησης,
αν δεν σφιχτει καθεται πισω και σηκωνει μουρη, οποτε εχεις ασαφεια εμπρος,
αν την σφιγγεις και δεν σε ικανοποιει το συνολο τοτε αναγκαστικα πας για αλλαγη του πισω αμορτισερ ολοκληρο και εμπρος δεν χρειαζεται τιποτα αλλο απο ελατηρια,
κορυφαιες μαρκες ohlins, white power,

yns 19-08-2012 19:26

Απάντηση: ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ
 
Δες αυτό το θέμα και συγκεκριμένα την απάντηση Νο 4.

Όπως και να'χει κι εγώ το σκέφτομαι να αλλάξω τα ελατήρια με hyperpro progressive αλλά να ξέρεις πως για να βάλεις ρυθμιζόμενο μπροστινό χρειάζονται πολλά, πάρα πολλά χρήματα.

thanoskom 20-08-2012 15:00

Απάντηση: ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ
 
Το πισω αμορτισερ το ειχα τερμα σφιχτο αλλα κ παλι το μπροστα απλα δεν το ενιωθα.δεν ειχα σκεφτει να αλλαξω την πισω αναρτηση!!σε ευχαριστω πολυ

thanoskom 20-08-2012 15:08

Απάντηση: ΑΛΛΑΓΗ ΕΛΑΤΗΡΙΩΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 743093)
Δες αυτό το θέμα και συγκεκριμένα την απάντηση Νο 4.

Όπως και να'χει κι εγώ το σκέφτομαι να αλλάξω τα ελατήρια με hyperpro progressive αλλά να ξέρεις πως για να βάλεις ρυθμιζόμενο μπροστινό χρειάζονται πολλά, πάρα πολλά χρήματα.





Το ειχα διαβασει το σχετικο αρθρο κ το ακολουθησα αλλα οπως γραφω και στο θεμα η μπροστινη ειναι που με χαλαει γιατι δεν ρυθμιζετε αλλα εχεις δικιο ειναι πολλα λεφτα.γι αυτο εκανα κ το θεμα για να παρω καμια συμβουλη....σε ευχαριστω παντως

Alkinoos 24-08-2012 22:14

Να ξέρεις ότι αν θα πας σε ohlins θα βάλεις αναγκαστικά το λάδι (μαρκα κ οχι απλα τυπο) που ορίζει η ohlins.
Ολοι οι κατασκευαστές λαδιων αν κ τα ορίζουν σε SAE, αλλάζει τραγικα το πραγματικό ιξωδες απο μάρκα σε μάρκα αφου ο κάθε ένας μεταφράζει με το δικο του τροπο το SAE.
Υπάρχει μια λίστα που αναφέρει συγκριτικά το πραγματικό ιξωδες σε σχέση με το ιξωδες που δηλώνει ο καθένας αλλα κ την διαφορα μεταξυ τους.

Όσο για την ρυθμιζομενη εμπρός ανάρτηση, το μόνο (φθηνο) που ίσως μπορείς να κανεις, είναι να βάλεις ταπες προφορτισης κ απλα να ρυθμιζεις σκληρότητα.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:23.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!