GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41286)

black_hawk 09-06-2013 13:40

GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Οπως προφανως γνωριζετε, σε αντιθεση με τα προηγουμενα μοντελα GS (1100. 1150 και προγενεστερα), το 1200 αρκειται στο ενσωματωμενο φιλτρο που υπαρχει στην αντλια βενζινας το οποιο ουτε αλλαζεται ξεχωριστα, ουτε ως μερος της τακτικης συντηρησης υπαρχει (με βαση καποια χιλιομετρα, σε καποιο service)

http://i298.photobucket.com/albums/m...ps092c2c5d.jpg

Οντως δεν υπαρχει αναγκη (οπως ελεγαν και για τις βαλβολινες του διαφορικου, π.χ. :p:D ) 'η απλα ειναι μια ακομα παραλειψη?
(Π.χ. οταν αρχισει να μαζευει βρωμια, το ηλεκτρονικο ρελεδακι της αντλιας, fpc, θα δουλευει στο φουλ και μετα απο λιγο καιρο, "παπαλα"!)

Kαμμια γνωμη? :confused:

DoctorAbo 09-06-2013 13:44

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Με έχει απασχολήσει και μένα. Έχω σκεφτεί να βάλω εξωτερικό φίλτρο αλλά σκέπτομαι μήπως επηρεάσει την πίεση στο καύσιμο.

Θα μου άρεσε πολύ μια πατέντα για να αλλάζει το φίλτρο που υπάρχει στη βάση της αντλίας. Παρόλα αυτά, κοιτώντας το φίλτρο που έχει η αντλία μου δίνει την εντύπωση ότι δε χρειάζεται αλλαγή ποτέ. Ο λόγος είναι ότι δεν εγκλοβίζει τη μπίχλα μέσα του. Η μπίχλα απλά κάθεται στην εξωτερική του επιφάνεια και την παρασέρνει συνεχώς η βενζίνη που υπάρχει μέσα στο τεπόζιτο όπως κινείται.

Δηλαδή, μάλλον πρόκειται για πολύ έξυπνο σχεδιασμό παρά για παράλειψη. Αν όντως το σύστημα δουλεύει όπως καταλαβαίνω εγώ, μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η μπίχλα απλά θα μένει πάντα μέσα στο τεπόζιτο.

jarhead 09-06-2013 13:59

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από black_hawk ( 907489)
Οπως προφανως γνωριζετε, σε αντιθεση με τα προηγουμενα μοντελα GS (1100. 1150 και προγενεστερα), το 1200 αρκειται στο ενσωματωμενο φιλτρο που υπαρχει στην αντλια βενζινας το οποιο ουτε αλλαζεται ξεχωριστα, ουτε ως μερος της τακτικης συντηρησης υπαρχει (με βαση καποια χιλιομετρα, σε καποιο service)

http://i298.photobucket.com/albums/m...ps092c2c5d.jpg

Οντως δεν υπαρχει αναγκη (οπως ελεγαν και για τις βαλβολινες του διαφορικου, π.χ. :p:D ) 'η απλα ειναι μια ακομα παραλειψη?
(Π.χ. οταν αρχισει να μαζευει βρωμια, το ηλεκτρονικο ρελεδακι της αντλιας, fpc, θα δουλευει στο φουλ και μετα απο λιγο καιρο, "παπαλα"!)

Kαμμια γνωμη? :confused:

Αλλαζεται και μονο του αφου πωλειται ως ανταλλακτικο STRAINER. BMW HP2 # 16142305974

black_hawk 09-06-2013 14:06

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 907492)
...Αν όντως το σύστημα δουλεύει όπως καταλαβαίνω εγώ, μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η μπίχλα απλά θα μένει πάντα μέσα στο τεπόζιτο.

Τουτεστιν, μετα απο καποια (ΠΟΛΛΑ!) χλμ, πρεπει να καθαριζουμε με καποιο τροπο το ντεποζιτο, μιας και θα'χει μειωθει η χωρητικοτητα του απο τη βρωμια?? :p

(Σοβαρα τωρα: Tο λεω γιατι, με αυτη τη λογικη και προιοντος του χρονου, η βενζινα που θα περιεχεται στο ρεζερβουαρ θα'ναι ολο και πιο "πλουσια" σε "μπιχλα, αφου θα προστιθεται συνεχως, με καθε φουλαρισμα :confused:)

black_hawk 09-06-2013 14:15

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jarhead ( 907498)
Αλλαζεται και μονο του αφου πωλειται ως ανταλλακτικο STRAINER. BMW HP2 # 16142305974

Eνδιαφερον αυτο! :ye32:
(To βρηκα και εδω, σαν μεταχειρισμενο..)

(Ομως, επισημα απο τις αντιπροσωπειες, δεν δινονται ολα αυτα τα εικονιζομενα parts ξεχωριστα, παρα ολη η αντλια μαζι, συν το οτι, δεν προβλεπεται τιποτα σχετικο στο maintenance schedule..)

jarhead 09-06-2013 14:15

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Βγαζεις ολο το τεποζιτο βγαζεις με προσοχη την τρομπα και αρχιζεις το καθαρισμα....απλα τα πραματα!!!

jarhead 09-06-2013 14:16

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
www.realoem.com και ξενοιασες!!!
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από black_hawk ( 907502)
Eνδιαφερον αυτο! :ye32:

(Ομως, επισημα απο τις αντιπροσωπειες, δεν δινονται ολα αυτα τα εικονιζομενα parts ξεχωριστα, παρα ολη η αντλια μαζι, συν το οτι, δεν προβλεπεται τιποτα σχετικο στο maintenance schedule..)


black_hawk 09-06-2013 14:48

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jarhead ( 907503)
Βγαζεις ολο το τεποζιτο βγαζεις με προσοχη την τρομπα και αρχιζεις το καθαρισμα....απλα τα πραματα!!!

Αυτο ειναι προγραματισμενο να γινει, εντος της εβδομαδας! :D

(Btw, η ιδια ακριβως κουβεντα γινεται και εδω, εδω, εδω κλπ και ακρη δεν βγαινει!.. :Απορία: )

jarhead 09-06-2013 15:31

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από black_hawk ( 907514)
Αυτο ειναι προγραματισμενο να γινει, εντος της εβδομαδας! :D

(Btw, η ιδια ακριβως κουβεντα γινεται και εδω, εδω, εδω κλπ και ακρη δεν βγαινει!.. :Απορία: )

Θελω φωτορεπορταζ:ye33:

jarhead 09-06-2013 15:38

Απάντηση: GS 1200 και φιλτρο βενζινας.. Τι παιζει?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 907492)
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα που άνοιξες. Με έχει απασχολήσει και μένα. Έχω σκεφτεί να βάλω εξωτερικό φίλτρο αλλά σκέπτομαι μήπως επηρεάσει την πίεση στο καύσιμο.

Θα μου άρεσε πολύ μια πατέντα για να αλλάζει το φίλτρο που υπάρχει στη βάση της αντλίας. Παρόλα αυτά, κοιτώντας το φίλτρο που έχει η αντλία μου δίνει την εντύπωση ότι δε χρειάζεται αλλαγή ποτέ. Ο λόγος είναι ότι δεν εγκλοβίζει τη μπίχλα μέσα του. Η μπίχλα απλά κάθεται στην εξωτερική του επιφάνεια και την παρασέρνει συνεχώς η βενζίνη που υπάρχει μέσα στο τεπόζιτο όπως κινείται.

Δηλαδή, μάλλον πρόκειται για πολύ έξυπνο σχεδιασμό παρά για παράλειψη. Αν όντως το σύστημα δουλεύει όπως καταλαβαίνω εγώ, μοναδικό πρόβλημα είναι ότι η μπίχλα απλά θα μένει πάντα μέσα στο τεπόζιτο.

Το ερωτημα ειναι οτι την παρασερνει? Πιστευω οτι θα πιανει καποια μακα που με τον καιρο πρεπει να καθαριζεται.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:22.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!