GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42)

Vakalos 14-12-2008 14:57

Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
εχω ακουσει για διάφορες αλοιφές που καλυπτουν γρατζουνιες , αλλα στην πραγματικοτητα δεν κανουν και τοσο καλη δουλεια...
υπαρχει καμια προταση για καμια οντως καλη αλοιφη , που εχετε δοκιμασει και οντως ειχατε καλα αποτελεσματα ?

Arkas 23-01-2009 19:15

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
Προσφάτως ο Σπύρος (S.T) μου μίλησε με πολύ καλά λόγια για την αλοιφή της BMW.

psyxanwmalos 03-04-2009 14:54

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
αν παρεισ μια κανεισ την δουλεια σου ή πχ θελει αλλη για τις μπαρεσ που ειναι σαν ματ,μεταλλικο γκρι/ασημι κ αλλη για το φτερο??? :hmmm:

kostas-patra 19-04-2009 18:14

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
όλα τ απροιόντα της αγοράς κάνουν την ίδια δουλειά πάνω κάτω, αρκεί να μην έχει φάει χρώμα και να χει φτάσει η γρατζουνιά κάτω από τον στόκο, στη λαμαρίνα

τότε, όλα αυτά τα γυαλιστικά με το γυαλόχαρτο, δεν θα καλύψουν το βάος, ούτε το χρώμα, θα χρειαστεί στόκος και πινελάκι με το αντίστοιχο χρώμα και μετά όλες οι αλοιφές

η λειτουργία τους είναι η εξής: τρώς και αδυνατίζεις το χρώμα από την γύρω περιοχή με ελαφρώ τρίψιμο με κυκλικές κινήσεις και μετά περνάς ένα βερνικάκι το όποίο συγκρατεί ττο χρώμα και θεωρητικά δεν φαίνεται διαφορά

δηλαδή η χρήση τους είναι μόνο για επιφανειακές γρατζουιές κατά το δυνατό στο βάθος του γυαλιστικού

αυτό από προσωπική εμπειρία, που το χρώμα δεν ήρθε , παρά μόνο όταν το πέρασα πρώτα με χρώμα, σε τρία τέσσερα χέρια, για να γεμίσω την γρατσουνιά και μετά με το βερνίκι

Arkas 19-04-2009 20:26

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
Σε ευχαριστούμε Κώστα!

kostas-patra 20-04-2009 09:38

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
να σαι καλά
καλές αγορές με τς αλοιφές και για μένα ένα καινούριο πληκτρολόγιο
γμτ!!!

epimelitisf 23-04-2009 12:06

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
Ελάτε να μου πείτε πώς μία αλοιφή θα καλύψει γρατζουνιά πάνω στο βαμένο πλαϊνό φτερό...

Μία απλή άσπρη γρατζουνίτσα είναι...αλλά πάνω στο γυαλιστερό κόκκινο φαίνεται σαν....:hmmm:

Πάλι βάψιμο θέλει...Τα υπόλοιπα είναι λύσεις για να μην τις πιάνει το μάτι...:rolleyes:

kostas-patra 25-04-2009 07:22

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
καλημέρα φίλε
θα σε πείραζε αν δεν ήταν αλοιφή και αν δεν χρειαζόταν όλο το φτερό βάψιμο;
υποθέτω πως όχι
για δες το, αν κάνει όσα υπόσχεται σαν προιόν, νομίζω πως θα σαι οκ

και κάτι ακόμα
εκεί που έχεις χτυπήσει, εκεί που έχεις κάνει μια γρατζουνιά, είναι το μέρος που θα περνάει το μάτι σου συνέχεια και θα ενοχλείται
πολλές φορες μπορεί να την βλέπεις μόνο εσύ τη ζημιά
το ξέρω από δικό μου πάθημα
γατζουνίστηκε το ρεζερβουάρ και το πέρασα με διάφορα προιόντα, μέχρι που σταμάτησα να του δίνω σημασία
κάποια στιγμή χτύπησα σχετικά άσχημα το ρεζερβουάρ στο πλάι
την πρώτη στιγμή πήγα να πάθω εγκεφαλικό
πλέον το χω κρατήσει 3 μήνες με το βαθούλωμα και το γδαρμένο χρώμα, κάποια στιγμή θα το πάω στον φαναρτζή και για γυάλισμα, όλο το ρεζερβουάρ, στην προνομιακή τιμή των 70e, για το ξεβαθούλωμα, το στοκάρισμα, το χρώμα και το βερνίκι
μήπως να περάσεις από τα μέρη μου;:)

arisxios 25-04-2009 08:19

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas-patra ( 26541)
καλημέρα φίλε
θα σε πείραζε αν δεν ήταν αλοιφή και αν δεν χρειαζόταν όλο το φτερό βάψιμο;
υποθέτω πως όχι
για δες το, αν κάνει όσα υπόσχεται σαν προιόν, νομίζω πως θα σαι οκ

και κάτι ακόμα
εκεί που έχεις χτυπήσει, εκεί που έχεις κάνει μια γρατζουνιά, είναι το μέρος που θα περνάει το μάτι σου συνέχεια και θα ενοχλείται
πολλές φορες μπορεί να την βλέπεις μόνο εσύ τη ζημιά
το ξέρω από δικό μου πάθημα
γατζουνίστηκε το ρεζερβουάρ και το πέρασα με διάφορα προιόντα, μέχρι που σταμάτησα να του δίνω σημασία
κάποια στιγμή χτύπησα σχετικά άσχημα το ρεζερβουάρ στο πλάι
την πρώτη στιγμή πήγα να πάθω εγκεφαλικό
πλέον το χω κρατήσει 3 μήνες με το βαθούλωμα και το γδαρμένο χρώμα, κάποια στιγμή θα το πάω στον φαναρτζή και για γυάλισμα, όλο το ρεζερβουάρ, στην προνομιακή τιμή των 70e, για το ξεβαθούλωμα, το στοκάρισμα, το χρώμα και το βερνίκι
μήπως να περάσεις από τα μέρη μου;:)




Πολύ καλό μπράβο Κώστα !!!!!!!!!!

psyxanwmalos 27-04-2009 11:43

Απάντηση: Αλοιφή που να καλύπτει τις γρατζουνιές
 
κωστα πααααρα πολυ καλη λυσι, ομολογουμενως...
το προβλιμα μου ειναι στα πλαινα δεξια αριστερα απο το ντεποζιτο, εκει που εχει κ το σιματακι η bmw που ειναι πολυ μιμου-απτου κ αν το ακουμπισεις καπου, μενει σαν γρατσουνιτσα...
εκει ισχυει η λισι σου, υπαρχει κατι αλλο η δεν γινεται τιποτα??


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:12.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!