GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Αναβάτης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45195)

ckk 19-12-2013 22:52

Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Το ποσό των 753.470 ευρώ επικύρωσε ως αποζημίωση για ηθική βλάβη το Συμβούλιο της Επικρατείας σε πατέρα που έχασε το 19χρονο παιδί του όταν η μοτοσικλέτα που οδηγούσε ο φίλος του προσέκρουσε σε μπάζα που είχε εγκαταλείψει εργολάβος πάνω στο οδόστρωμα με αποτέλεσμα ο οδηγός να τραυματιστεί σοβαρά και να σκοτωθεί ο γιος του.

Το περιστατικό συνέβη στην εθνική οδό Χανίων – Ρεθύμνου με κατεύθυνση τη Σούδα. Το μηχανάκι προσέκρουσε σε μπάζα ασφαλτοτάπητα που προέρχονταν από εργασίες ηλεκτροφωτισμού, με αποτέλεσμα να ανατραπεί.

Ο οδηγός υπέστη κρανιοεγκεφαλική κάκωση, με συνέπεια να εμφανίσει σπαστική τετραπληγία και να μείνει ανάπηρος κατά ποσοστό 80%, ενώ ο συνεπιβάτης τραυματίστηκε θανάσιμα.

Ο εργολάβος καταδικάστηκε σε φυλάκιση 4 ετών και 1 μηνός, ενώ ο επιβλέπων μηχανικός αθωώθηκε.

Τα Διοικητικά Δικαστήρια των Χανιών έκριναν ότι ο θανάσιμος τραυματισμός οφείλεται αποκλειστικά σε κοινή υπαιτιότητα του εργολάβου του έργου, του επιβλέποντα μηχανικού και των βοηθών του (δεν υπήρχε σήμανση για τα έργα και δεν είχαν ληφθεί μέτρα ασφαλείας) και ο βαρύτατος τραυματισμός του οδηγού οφείλεται σε υπαιτιότητα των τελευταίων και σε συνυπαιτιότητα του τραυματισθέντα, κατά ποσοστό 80% και 20%. Η συνυπαιτιότητα οφείλεται στο γεγονός ότι ο οδηγός δεν φορούσε κράνος, όπως είχε υποχρέωση από τον ΚΟΚ.

Τα δικαστήρια επιδίκασαν στον πατέρα το ποσό των 606.479 ευρώ ως αποζημίωση για την αποκατάσταση της ηθικής βλάβης που υπέστη και το ποσό των 146.735 ευρώ ως χρηματική ικανοποίηση για ηθική βλάβη. Ποσό που επικύρωσε και το ΣΤΕ, το οποίο απέρριψε την αίτηση αναίρεσης του Ελληνικού Δημοσίου κατά της εφετειακής απόφασης που είχε επιδικάσει την επίμαχη αποζημίωση

gandreas 19-12-2013 22:54

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
τι να τα κάνει???????:(

siraxanz 19-12-2013 23:01

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
... ηθικη αποζημίωση κ αποκατάσταση...
Αφού το παλληκάρι δεν γυρίζει πίσω, ας καλυτερεύσει η ζωή των δικών του...

μπορει να έχει αδέρφια...

Αλλού θα σταθω, αντί το Ελληνικό Δημόσιο να βάλει την ουρά στα σκέλια

κ να πληρώσει, έκαναν κ αναιρεση... τόση απανθρωπιά...:(

GeorgeP 20-12-2013 09:48

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 984426)
... ηθικη αποζημίωση κ αποκατάσταση...
Αφού το παλληκάρι δεν γυρίζει πίσω, ας καλυτερεύσει η ζωή των δικών του...

μπορει να έχει αδέρφια...

Αλλού θα σταθω, αντί το Ελληνικό Δημόσιο να βάλει την ουρά στα σκέλια

κ να πληρώσει, έκαναν κ αναιρεση... τόση απανθρωπιά...:(

Αν εισουν εσυ ¨η οποιοσδηποτε αλλος πολιτης ¨η οποιαδηποτε ασφαλιστικη εταιρεια στην θεση του ελληνικου δημοσιου (απο ατυχημα με αυτοκινητο, απο την μαντρα του σπιτιου σου που ειναι μεσα στοιν δρομο και δεν φαινεται, απο σαπουναδες/λαδια που παρελειψες να σκουπισεις κ.λ.π.) θα εκανες/εκαναν αιτηση αναιρεσης ¨η θα πληρωνες /πληρωναν τα 735 χιλιαρικα, ειτε τα ειχες/ειχαν ειτε οχι, χωρις δευτερη κουβεντα ετσι απο ανθρωπια?

ckk 20-12-2013 12:16

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984493)
Αν εισουν εσυ ¨η οποιοσδηποτε αλλος πολιτης ¨η οποιαδηποτε ασφαλιστικη εταιρεια στην θεση του ελληνικου δημοσιου (απο ατυχημα με αυτοκινητο, απο την μαντρα του σπιτιου σου που ειναι μεσα στοιν δρομο και δεν φαινεται, απο σαπουναδες/λαδια που παρελειψες να σκουπισεις κ.λ.π.) θα εκανες/εκαναν αιτηση αναιρεσης ¨η θα πληρωνες /πληρωναν τα 735 χιλιαρικα, ειτε τα ειχες/ειχαν ειτε οχι, χωρις δευτερη κουβεντα ετσι απο ανθρωπια?


Φάρος ήθους...

GeorgeP 20-12-2013 12:36

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 984526)

Φάρος ήθους...

Δεν ειναι θεμα ηθους αλλα λογικης!!!!!
Ολοι, σε μια τετοια περιπτωση, θα εκαναν το ιδιο με το ''ατιμο'' κι ''αναλγητο'' κρατος!

ckk 20-12-2013 13:00

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984529)
Δεν ειναι θεμα ηθους αλλα λογικης!!!!!
Ολοι, σε μια τετοια περιπτωση, θα εκαναν το ιδιο με το ''ατιμο'' κι ''αναλγητο'' κρατος!


Με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο και στο θέμα της λογικής σου. Έεετσι ακριβώς σκεφτότανε κι ο Λιάπης.!!!!

Το όλοι αν θες κράτα το για τον εαυτό σου...

frits 20-12-2013 13:07

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984493)
Αν εισουν εσυ ¨η οποιοσδηποτε αλλος πολιτης ¨η οποιαδηποτε ασφαλιστικη εταιρεια στην θεση του ελληνικου δημοσιου (απο ατυχημα με αυτοκινητο, απο την μαντρα του σπιτιου σου που ειναι μεσα στοιν δρομο και δεν φαινεται, απο σαπουναδες/λαδια που παρελειψες να σκουπισεις κ.λ.π.) θα εκανες/εκαναν αιτηση αναιρεσης ¨η θα πληρωνες /πληρωναν τα 735 χιλιαρικα, ειτε τα ειχες/ειχαν ειτε οχι, χωρις δευτερη κουβεντα ετσι απο ανθρωπια?

Σταμάτα να αυτοεξεφτιλίζεσαι....:u60:.

yannis 20-12-2013 13:19

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 984426)
... ηθικη αποζημίωση κ αποκατάσταση...
Αφού το παλληκάρι δεν γυρίζει πίσω, ας καλυτερεύσει η ζωή των δικών του...

μπορει να έχει αδέρφια...

Αλλού θα σταθω, αντί το Ελληνικό Δημόσιο να βάλει την ουρά στα σκέλια

κ να πληρώσει, έκαναν κ αναιρεση... τόση απανθρωπιά...:(

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984493)
Αν εισουν εσυ ¨η οποιοσδηποτε αλλος πολιτης ¨η οποιαδηποτε ασφαλιστικη εταιρεια στην θεση του ελληνικου δημοσιου (απο ατυχημα με αυτοκινητο, απο την μαντρα του σπιτιου σου που ειναι μεσα στοιν δρομο και δεν φαινεται, απο σαπουναδες/λαδια που παρελειψες να σκουπισεις κ.λ.π.) θα εκανες/εκαναν αιτηση αναιρεσης ¨η θα πληρωνες /πληρωναν τα 735 χιλιαρικα, ειτε τα ειχες/ειχαν ειτε οχι, χωρις δευτερη κουβεντα ετσι απο ανθρωπια?

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984538)
Σταμάτα να αυτοεξεφτιλίζεσαι....:u60:.


Όπα ρε παιδιά... βρήκατε πάλι λόγο να εκφράσετε τις ευαισθησίες σας!?!?!?!??

Ο Χάρης αναρωτήθηκε για κάτι και ο Γιώργος του επισήμανε το αυτονόητο.
Υπάρχουν κάποιες τυπικές διαδικασίες, που αν "παραλειφθούν" η απόφαση θα είναι ευάλωτη σε προσφυγές.
Δεν έχει σημασία η υπόθεση της συγκεκριμένης απόφασης, αλλά το τυπικό ΟΛΩΝ των αποφάσεων.
Αν π.χ. εύκολα παιρνόταν απόφαση αποζημίωσης κάποιου "επίορκου δημοσίου υπαλλήλου" τότε θα ωρύονταν όλοι γιατί δεν έγινε προσπάθεια αναίρεσης κλπ κλπ
Μην κρύβεστε πίσω από το δάκτυλο και μην πυροβολείτε τον πιανίστα.
ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΟΝ ΕΣΕΙΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΜΕ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΕΣ!!!!!!!

Vag 20-12-2013 13:27

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Αν οι αποφάσεις αυτές εκτελούνται τότε που ξέρεις μπορεί στο μέλλον και οι εργολάβοι να κόψουν τις μ@λ@κίες και να μην σκοτώνεσαι εσύ ή το παιδί σου επειδή "νταξ μωρέ άστα μπαζα έτσι και πάμε για σχόλασμα τι πειράζει τώρα;".

Άμα παίζει "αναίρεση" τα αφήνεις όλα όπως βολεύει και συμφέρει. Και εργατώρες γλιτώνεις ως εργολάβος και τη διαφορά σε κόστος παντελονιάζεις και ότι γουστάρεις κάνεις. Εσύ θα σκοτωθείς; Να!

yannis 20-12-2013 13:32

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Βεβαίως και να εκτελούνται, αφού έχουν ολοκληρωθεί οι προβλεπόμενες διαδικασίες.
Φαντάσου να σε καταδίκαζαν, χωρίς δικαίωμα έφεσης...

GeorgeP 20-12-2013 13:37

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 984537)

Με βρίσκεις ΑΠΟΛΥΤΑ σύμφωνο και στο θέμα της λογικής σου. Έεετσι ακριβώς σκεφτότανε κι ο Λιάπης.!!!!

Το όλοι αν θες κράτα το για τον εαυτό σου...

Καλα εσυ εισαι η εξαιρεση του ΟΛΟΙ.........
Αν πιασουν λοιπον καποιον π.χ για φοροδιαφυγη ¨η αλλα οικονομικης φυσεως εγκληματα να τον χωσουν μεσα παραυτα χωρις δικαιωμα εφεσης κι αναιρεση της πρωτοδικης αποφασης....φανταζομαι ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

Ομοιως βεβαια και για ολων των ειδων τα εγκληματα...ετσι δεν ειναι?

GeorgeP 20-12-2013 13:44

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984538)
Σταμάτα να αυτοεξεφτιλίζεσαι....:u60:.

Αυτοεξεφτιλιζεται αυτος ο οποιος αψηφα τους νομους.......η εφεση με δικαιωμα αναιρεσης ειναι δικαιωμα ΟΛΩΝ των πολιτων για ΟΛΑ τα εγκληματα.
Αν επιθυμεις την καταστρατηγηση αυτου του δικαιωματος κι αν αψηφας τους νομους κατα το πως σε συμφερει τοτε δεν διαφερεις σε τιποτε απο αυτους που αντιπαθεις δλδ τους φιλους σου τους πολιτικους!!!!!! Και αυτοι το ιδιο εκαναν επι χρονια.......τωρα οχι!

frits 20-12-2013 13:53

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984551)
Αυτοεξεφτιλιζεται αυτος ο οποιος αψηφα τους νομους.......η εφεση με δικαιωμα αναιρεσης ειναι δικαιωμα ΟΛΩΝ των πολιτων για ΟΛΑ τα εγκληματα.
Αν επιθυμεις την καταστρατηγηση αυτου του δικαιωματος κι αν αψηφας τους νομους κατα το πως σε συμφερει τοτε δεν διαφερεις σε τιποτε απο αυτους που αντιπαθεις δλδ τους φιλους σου τους πολιτικους!!!!!! Και αυτοι το ιδιο εκαναν επι χρονια.......τωρα οχι!


Τελικά ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό;
αυτού του είδους οι λογικές μας έφτασαν εδώ, αν ήμουν εγώ στην θέση του Λιάπη θα ήμουν μέσα σήμερα και όχι στην Κουάλα Λαμπούρ.

Έπρεπε να ήσουν στην θέση του πατέρα και τότε θα τα λέγαμε πως θα ένιωθες για το μπορντέλο που ονομάζεις κράτος.

GeorgeP 20-12-2013 14:01

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984555)
Τελικά ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό;
αυτού του είδους οι λογικές μας έφτασαν εδώ, αν ήμουν εγώ στην θέση του Λιάπη θα ήμουν μέσα σήμερα και όχι στην Κουάλα Λαμπούρ. .

Με μια απαντηση ΝΑΙ.......η ηθικη δεν εκλεισε κανενα φυλακη, ο νομος ομως ΝΑΙ!!!!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984555)
Έπρεπε να ήσουν στην θέση του πατέρα και τότε θα τα λέγαμε πως θα ένιωθες για το μπορντέλο που ονομάζεις κράτος.

Δλδ επειδη ο φριτσ αφησε το αυτοκινητο του στον δρομο σε σημειο που απαγορευεται και ο ΓιωργοςΠ επεσε επανω του και σκοτωθηκε μια νυκτα φταιει το κρατος!! ΟΚ το δεχομαι στην βαση που δεν μεριμνησε το κρατος ΑΜΕΣΑ να μεταφερει το αυτοκινητο του φριτς, αλλα, να μην εχει δικαιωμα το κρατος στην εφεση? Τραβηγμενο......εως απανθρωπο, ειναι και παραβαση των ανθρωπινων δικαιωματων που κι εσυ ο ιδιος κοπτεσαι βαρεως!!!!

ευχομαι να μην εχεις ποτε τραβηγματα με τον νομο, οποιασδηποτε φυσης, διοτι τοτε θα εκτιμησειςς πολυ το δικαιωμα της εφεσης, τυ διακανονισμου κ.α δικαιωματων που σου δινει ενα ευνομουμενο κρατος και που εσυ αρνεισαι σε αυτο το ιδιο το κρατος για συναισθηματικους λογους.

Τωρα ποιος αυτοεξεφτελιζεται?

ortho 20-12-2013 14:02

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984555)
Τελικά ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό;
αυτού του είδους οι λογικές μας έφτασαν εδώ, αν ήμουν εγώ στην θέση του Λιάπη θα ήμουν μέσα σήμερα και όχι στην Κουάλα Λαμπούρ.

Έπρεπε να ήσουν στην θέση του πατέρα και τότε θα τα λέγαμε πως θα ένιωθες για το μπορντέλο που ονομάζεις κράτος.


Νομίζω ότι διαστρεβλώνεις αυτά που λέει ο Γιώργος. Εχεις δίκιο βέβαια για τον Λιάπη. Εμείς θα είμασταν με τον μισό ποινικό κι αστικό κώδικα προφυλακισμένοι.

yannis 20-12-2013 14:03

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984555)
Τελικά ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό;


Φυσικά!!!!
Αν δεν είναι ηθικό, τότε ας φροντίσουμε να μην εξακολουθεί να είναι νόμιμο.



αυτού του είδους οι λογικές μας έφτασαν εδώ, αν ήμουν εγώ στην θέση του Λιάπη θα ήμουν μέσα σήμερα και όχι στην Κουάλα Λαμπούρ.


Σιγά μην πήγαινες ισόβια για πλημμέλημα!!!!
Τον λιάπη και τον κάθε λιάπη, μια ζωή τον σιχαινόμουν, όμως αν δεν υπάρχουν σκ@τ@, δεν μαζεύονται μύγες!!!!
Μην αρχίσουμε πάλι την κουβέντα, για το τι εξέθρεψε και εκτρέφει αυτά τα φαινόμενα.



Έπρεπε να ήσουν στην θέση του πατέρα και τότε θα τα λέγαμε πως θα ένιωθες για το μπορντέλο που ονομάζεις κράτος.


Αν βέβαια το ατύχημα έβγαινε "υπαιτιότητα του οδηγού" και η αποζημίωση απαιτούνταν από τον πατέρα του οδηγού, που μπορεί να μην είχε δεύτερο σώβρακο, θα έλεγες το ίδιο;;
Πάλι διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο...

siraxanz 20-12-2013 15:02

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Την Εφεση δεν την επιασα στο στομα μου..... ειναι κατι που δεν συζητειται... μην το βαζεται στα επιχειρηματα.

Για την αναιρεση μιλησα!

Πιθανον να ειναι τυπικο το ζητημα κ να επρεπε να γινει....

Την περιπτωση που το Εφετειο δικασε δευτεροβαθμα σε ενα τετοιο συμβαν κ αποφασισε

Αυτο σχολιασα,
Που πας ρε κρατικε λειτουργε κ κανεις αναιρεση?

Νεος ανθρωπος πεθανε, εδω γινεται τσιπης το κρατος(χωρις Κ) και εξεταζεις αν χωρά αναιρεση?

Εχω παρακολουθησει δικη, οπου το κρατος διεκδικουσε απο πολιτη αποζημιωση, χωρις νομικη η αλλη εκπροσωπηση.
Οταν καλεσε η Προεδρος ποιος εκπροσωπούσε το Ελληνικο Δημοσιο, κανεις δεν εμφανιστηκε...

Αυτες οι εμπειριες με κανουν να βλεπω την μικροψυχια του κρατους κ να σχολιαζω...

Πιθανον να επρεπε να γινει αναιρεση για το τυπικο του πραγματος,

Ομως δεν συζητω για την αναλγησια της Ελληνικής Διοίκησης, απλωνεις τα χερια σου κ γεμιζεις τσουβαλια....

Χρειαστηκε να πεθανει το κοριτσακι, για να δουν οτι υπαρχουν σπιτια χωρις ρευμα....

Αφηνουν τον κοσμο να ξεπαγιάζει με σαδιστική αδιαφορία κ
ενάντια σε καθε οικονομικη μελετη για το ποσους φορους εχασε απο την μη καταναλωση πετρελαιου θερμανσης....

Καψανε το Λιαπη για να χτυπησουν το καραμαλικο σκελος,
ομως ιδια ρεταλια αναλγητα ειναι ολοι τους....

Διοίκηση χωρις φαντασία, καπου διαβασα οτι μια ιστοσελιδα την πληρωσαν 55.000 ευρω....

Αυτο που δεν κοστιζει ουτε 500 ευρω το πληρωσαμε 110 φορες παραπανω...

Αυτη η διοικηση κανει τις αναιρεσεις .....

frits 20-12-2013 15:40

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 984559)

Αν βέβαια το ατύχημα έβγαινε "υπαιτιότητα του οδηγού" και η αποζημίωση απαιτούνταν από τον πατέρα του οδηγού, που μπορεί να μην είχε δεύτερο σώβρακο, θα έλεγες το ίδιο;;
Πάλι διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο...

Τώρα μην μπλέξουμε με τα δικονομικά Γιάννη.

Γράφετε λες και ζούμε στην ιδανική πολιτεία, αν το ατύχημα έβγαινε "υπαιτιότητα" του οδηγού και δεν έιχε δεύτερο σώβρακο, δεν θα το μαθαίναμε καν και δεν θα είχε ούτε δικηγόρο να κάνει έφεση.

Μένω στο ηθικό μέρος της υπόθεσης, εκτός από την αποζημίωση το κράτος όφειλε και μία συγνώμη, την οποία μέσα από την αναίρεση της απόφασης έδειξε ότι ποτέ δεν την έδωσε.

Αυτή είναι η γνώμη μου και τέλος, αυτό που έγινε δείχνει την αναλγησία του "συστήματος" και μου κάνει εντύπωση που γίνεται και θέμα κουβέντας.

yannis 20-12-2013 15:50

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984583)
Τώρα μην μπλέξουμε με τα δικονομικά Γιάννη.

Γράφετε λες και ζούμε στην ιδανική πολιτεία, αν το ατύχημα έβγαινε "υπαιτιότητα" του οδηγού και δεν έιχε δεύτερο σώβρακο, δεν θα το μαθαίναμε καν και δεν θα είχε ούτε δικηγόρο να κάνει έφεση.

Μένω στο ηθικό μέρος της υπόθεσης, εκτός από την αποζημίωση το κράτος όφειλε και μία συγνώμη, την οποία μέσα από την αναίρεση της απόφασης έδειξε ότι ποτέ δεν την έδωσε.

Αυτή είναι η γνώμη μου και τέλος, αυτό που έγινε δείχνει την αναλγησία του "συστήματος" και μου κάνει εντύπωση που γίνεται και θέμα κουβέντας.


Πολύ ωραία και πολύ σωστά!!! Να μείνουμε μακρυά από δικονομικά.
Και τότε έρχεται η υποκειμενική ευαισθησία καθενός μας και ερμηνεύει κατά το δοκούν, αφορίζοντας και πάλι τους "άλλους" τους "κακούς"!!!!
Αλλά ξέχασα... φταίει το σύστημα με την αναλγησία του... εμείς είμαστε επισκέπτες από το χωριό και δεν ξέρουμε τίποτα, ούτε έχουμε συνυπευθυνότητα...
Καιρός να ξαναστήσουμε λαϊκά δικαστήρια στο Σύνταγμα και να αποφασίζουμε δια βοής κάθε φορά όπως στο κολοσσαίο...

pyrosbestis 20-12-2013 16:32

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΜΕΤΑ,ΑΠΟ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΥΠΟΘΕΣΗ?ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ 12000ευρώ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ 6000eyro ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΞΑΝΘΙΑ ΠΕΡΑΣΕ STOP!!!ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΒΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ (και καλά κάνει,γιατί ποτε δεν είχα ανασφάλιστο όχημα)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ!!!

GeorgeP 20-12-2013 18:08

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 984558)
Νομίζω ότι διαστρεβλώνεις αυτά που λέει ο Γιώργος. Εχεις δίκιο βέβαια για τον Λιάπη. Εμείς θα είμασταν με τον μισό ποινικό κι αστικό κώδικα προφυλακισμένοι.

Λαθος........
Με πλαστές πινακίδες κυκλοφορούσε πολιτευτής της Χ.Α.

....το εχει ποσταρει και ο ''yannis'' alloy.

Ενα ευνομουμενο κρατος μεταχειριζεται τους πολιτες του το ιδιο.
Ξερω, ΔΕΝ συνεβαινε...συμφωνουμε.....τωρα ομως συμβαινει.

...και μην μου πεις οτι ευνοηθηκε λογω του οτι πολιτευτηκε μ την ΧΑ το 2012 ετσι?

giannis1070 20-12-2013 18:25

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Όλα είναι θέμα παιδείας και κοινωνικής αντίληψης. Εάν ο εργολάβος ήταν επαγγελματίας θα ειχε φροντίσει να μην είχε παρατήσει τα μπάζα ή εάν αυτό ήταν αναπόφεκτο, θα είχε τοποθετήσει σήμανση. Από την άλλη μεριά, οι οδηγοί δεν φορούσαν κράνος. Ένα από τα δύο μέρη να είχε παιδεία ο θάνατος θα είχε πολύ λιγότερες πιθανότητες να συμβεί.

Συλληπητήρια στη μητέρα και γυναίκα της οικογένειας. Αυτή είναι ο τελικός αποδέκτης.

frits 20-12-2013 21:14

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 984596)
Πολύ ωραία και πολύ σωστά!!! Να μείνουμε μακρυά από δικονομικά.
Και τότε έρχεται η υποκειμενική ευαισθησία καθενός μας και ερμηνεύει κατά το δοκούν, αφορίζοντας και πάλι τους "άλλους" τους "κακούς"!!!!
Αλλά ξέχασα... φταίει το σύστημα με την αναλγησία του... εμείς είμαστε επισκέπτες από το χωριό και δεν ξέρουμε τίποτα, ούτε έχουμε συνυπευθυνότητα...
Καιρός να ξαναστήσουμε λαϊκά δικαστήρια στο Σύνταγμα και να αποφασίζουμε δια βοής κάθε φορά όπως στο κολοσσαίο...


Τι μου λες τώρα; εδώ υπάρχει στην δικονομία ο "βρασμός ψυχής" και εσύ δεν αναγνωρίζεις την ηθική πλευρά κάθε πράξης; Πριν 1 χρόνο περίπου αθωώθηκε άνθρωπος που κυνήγησε και σκότωσε με την καραμπίνα μακρυά από το σπίτι του τον κλέφτη που το είχε παραβιάσει.

Για την οικογένια που έχασε το παιδί μιλάμε πως ορίζεις "υποκειμενική" την ευαισθησία, τι να κάνουμε δηλαδή να λυπηθούμε το κράτος που αναγκάστηκε να πληρώσει την αποζημίωση, να δημιουργηθεί και δεδικασμένο και τώρα να υπάρχει περίπτωση οι ιθαγενείς να ζητούν αποζημιώσεις όταν σκοτώνονται από τους εργολάβους του δημοσίου...
Μπορεί να ξαναχρεωκοπήσουμε....

Λες και οι νόμοι σε αυτή την χώρα φτιάχνονται για το καλό μας....

ckk 20-12-2013 23:27

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984549)
Καλα εσυ εισαι η εξαιρεση του ΟΛΟΙ.........
Αν πιασουν λοιπον καποιον π.χ για φοροδιαφυγη ¨η αλλα οικονομικης φυσεως εγκληματα να τον χωσουν μεσα παραυτα χωρις δικαιωμα εφεσης κι αναιρεση της πρωτοδικης αποφασης....φανταζομαι ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

Ομοιως βεβαια και για ολων των ειδων τα εγκληματα...ετσι δεν ειναι?

Από ότι βλέπεις δεν είμαι μόνο εγώ. Θα μου έκανε εντύπωση κάτι τέτοιο άλλωστε.

Το παράδειγμα της φοροδιαφυγής, που φέρνεις, είναι ανακόλουθο. Δεν έχει δηλ. καμία σχέση με θάνατο.

Δεν νομίζω να σε πείσω όμως...

Εσύ άμα γίνεις αιτία να σκοτωθεί κάποιος με μηχανή και καταδικασθείς, θα κάνεις έφεση.

Εγώ πάλι, θα τρελαθώ. Έχουμε διαφορετική ιδιοσυγκρασία μάλλον.

GeorgeP 22-12-2013 00:26

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 984709)
Από ότι βλέπεις δεν είμαι μόνο εγώ. Θα μου έκανε εντύπωση κάτι τέτοιο άλλωστε.

Το παράδειγμα της φοροδιαφυγής, που φέρνεις, είναι ανακόλουθο. Δεν έχει δηλ. καμία σχέση με θάνατο.

Δεν νομίζω να σε πείσω όμως...

Εσύ άμα γίνεις αιτία να σκοτωθεί κάποιος με μηχανή και καταδικασθείς, θα κάνεις έφεση.

Εγώ πάλι, θα τρελαθώ. Έχουμε διαφορετική ιδιοσυγκρασία μάλλον.

Κι εσυ εφεση θα κανεις........μολις περασει η τρελλα σου!!! Και μαλιστα τρεχοντας.......

Γιατι το παραδειγμα της φοροδιαφυγης ειναι ανακολουθο? ξερεις ποσοι φοροφυγαδες αυτοκτονουν? κι εκει θανατος υπαρχει....

GeorgeP 22-12-2013 00:32

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984666)
Τι μου λες τώρα; εδώ υπάρχει στην δικονομία ο "βρασμός ψυχής" και εσύ δεν αναγνωρίζεις την ηθική πλευρά κάθε πράξης; Πριν 1 χρόνο περίπου αθωώθηκε άνθρωπος που κυνήγησε και σκότωσε με την καραμπίνα μακρυά από το σπίτι του τον κλέφτη που το είχε παραβιάσει.

Για την οικογένια που έχασε το παιδί μιλάμε πως ορίζεις "υποκειμενική" την ευαισθησία, τι να κάνουμε δηλαδή να λυπηθούμε το κράτος που αναγκάστηκε να πληρώσει την αποζημίωση, να δημιουργηθεί και δεδικασμένο και τώρα να υπάρχει περίπτωση οι ιθαγενείς να ζητούν αποζημιώσεις όταν σκοτώνονται από τους εργολάβους του δημοσίου...
Μπορεί να ξαναχρεωκοπήσουμε....

Λες και οι νόμοι σε αυτή την χώρα φτιάχνονται για το καλό μας....

ΜΕΓΑ λαθος.......ΔΕΝ ΑΘΩΩΘΗΚΕ ποτε διοτι δεν εχει γινει το δικαστηριο ακομα.......
Αφεθηκε απλα ελευθερος και ΔΕΝ προφυλακιστηκε οπως θα επρεπε!!!!!
Λυπαμαι μονον την οικογενεια του κακομοιρου του κλεφτη...εχασε ενα παληκαρι για μια βλακεια του......και ο δραστης ειναι ελευθερος εξω!!!!!!!!!! Νομιμο? ναι!! ηθικο?...............

siraxanz 22-12-2013 08:44

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Ο κακομοιρος ο κλεφτης...... αχ κ βαχ ..... το πουλάκι μου .... τι κρίμα....

ckk 22-12-2013 13:05

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984969)
ΜΕΓΑ λαθος.......ΔΕΝ ΑΘΩΩΘΗΚΕ ποτε διοτι δεν εχει γινει το δικαστηριο ακομα.......
Αφεθηκε απλα ελευθερος και ΔΕΝ προφυλακιστηκε οπως θα επρεπε!!!!!
Λυπαμαι μονον την οικογενεια του κακομοιρου του κλεφτη...εχασε ενα παληκαρι για μια βλακεια του......και ο δραστης ειναι ελευθερος εξω!!!!!!!!!! Νομιμο? ναι!! ηθικο?...............


Τώρα και σε συσκευασία... δικαστικού.

Μην σταματήσεις, δεν αστειεύομαι.

GeorgeP 23-12-2013 16:38

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 985048)

Τώρα και σε συσκευασία... δικαστικού.

Μην σταματήσεις, δεν αστειεύομαι.

Καταλαβαινω την ειρωνια σου, ειναι δυσκολο να αποδεχτεις την πραγματικοτητα λογω διαμαχης/αντιπαθειας και λοιπων συναισθηματων με το ελληνικο δημοσιο.....και με εμενα.......κατανοητον.
Το ποστ μου που παραθετεις ηταν ευθεια διορθωτικη κινηση στο ποστ του Σταυρου (φριτς) διοτι ηταν ανακριβεστατο. Δεν αθωωθηκε αλλα αφεθει ελευθερος μεχρι την δικη του.

Ομως, αν κοιταξεις στο παρελθον θα διαπιστωσεις οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ αφεθει ελευθερος φονιας ¨η ''φονιας εν βρασμο ψυχης'' μεχρι την δικη του.
Η φραση μου ''οπως θα επρεπε'' εκει εστιαζε εν πρωτοις.........
Εν δευτεροις εστιαζε σε αλλες φρασεις συμφουρμιτων του τυπου ''ας ηταν απλος ελληνας πολιτης στην θεση του ταδε πολιτικου και θα ειχε παει χειροποδαρα μεσα......''', βλεπεις λοιπον οτι ακομα και ''φονιαδες'' ελληνες πολιτες, οχι πολιτικοι, ειναι εξω.........ΓΙΑΤΙ? διοτι εκαναν χρηση των δικαιωματων που τους δινει ο Ελληνικος νομος.......κανονικα ο νεαρος επρεπε απο αυξημενη ηθικη να αρνηθει να βγει εξω και να παει φυλακη ετσι δεν ειναι?
¨η μηπως οχι διοτι ''ελα μωρε, εναν διαρηκτη σκοτωσε....!!!''.......

Ουτε εσυ να σταματησεις....ουτε εγω αστειευομαι........

Υ.Γ. οταν γινει η δικη του νεαρου θα διαπιστωσεις οτι κατω απο 10 χρονια δεν θα φαει........τοτε ο φριτς και αλλοι θα μιλανι για ''αδικη'' καταδικη για μια δολοφονια που ετελεσθει ''εν βρασμο ψυχης''.........

PLOIGOS 23-12-2013 18:00

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Χωρις να γνωριζω λεπτομερειες για το συγκεριμενο περιστατικο με τον διαρρηκτη,αν τον εβρισκα μεσα στο σπιτι μου κ ειχα οπλο,το ιδιο θα εκανα κ εγω!Αν κινδυνευει η οικογενεια μου,προτιμω να αποκτησω τυψεις για τον οποιονδηποτε κακοποιο,παρα για το οτι δεν καταφερα να τους προστατεψω,εφοσων μπορουσα...

Η ανθρωπινη ζωη εχει αξια,αλλα κ ο αλλος οταν εισβαλει μεσα στα σπιτια των αλλων,οφειλει να ξερει τις συνεπειες κ τα ρισκα που παιρνει...Κ εκει ειμαι οπαδος της Παλαιας Διαθηκης,καλως η κακως...

GeorgeP 23-12-2013 18:30

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS ( 985358)
Χωρις να γνωριζω λεπτομερειες για το συγκεριμενο περιστατικο με τον διαρρηκτη,αν τον εβρισκα μεσα στο σπιτι μου κ ειχα οπλο,το ιδιο θα εκανα κ εγω!Αν κινδυνευει η οικογενεια μου,προτιμω να αποκτησω τυψεις για τον οποιονδηποτε κακοποιο,παρα για το οτι δεν καταφερα να τους προστατεψω,εφοσων μπορουσα...

Η ανθρωπινη ζωη εχει αξια,αλλα κ ο αλλος οταν εισβαλει μεσα στα σπιτια των αλλων,οφειλει να ξερει τις συνεπειες κ τα ρισκα που παιρνει...Κ εκει ειμαι οπαδος της Παλαιας Διαθηκης,καλως η κακως...

Χρηστο, διορθωσα απλως μια ανακριβεια (ηθελημενη ¨η οχι δεν ξερω) του Σταυρου, τιποτε αλλο.
Το θεμα ειναι αλλο κι ας μεινουμε ρε φιλαρακι εκει.

ckk 25-12-2013 22:01

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 985327)
Καταλαβαινω την ειρωνια σου, ειναι δυσκολο να αποδεχτεις την πραγματικοτητα λογω διαμαχης/αντιπαθειας και λοιπων συναισθηματων με το ελληνικο δημοσιο.....και με εμενα.......κατανοητον.
Το ποστ μου που παραθε.................................................εσθει ''εν βρασμο ψυχης''.........


Διαμάχη μεγάλη με ακόμη μεγαλύτερη την αντιπάθεια για το Δημόσιο και τα στελέχη του.

Διαμάχη με εσένα και ειδικότερα αντιπάθεια... συ είπας.

Και κρίνοντας από το συμπερασμά σου, εκ του ασφαλούς μπορεί να κρίνει κανείς ότι κάνεις λάθος. :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:09.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!