GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Αυτοκίνητο (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=46)
-   -   Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=18245)

Slane 08-03-2011 17:35

Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Φίλοι συμφρουμίτες γεια σας,

Τις τελευταίες εβδομάδες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα που αδυνατώ να δώσω λύση. Είμαι ιδιοκτήτης ενός VW Golf plus 2007 το οποίο αγόρασα από την Αθήνα. Πρίν ένα μήνα περίπου η μαμίσια μπαταρία την έκλασε (το κινώ ελάχιστα). Μίλησα με την αντιπροσωπεία & μου είπαν είναι φυσιολογική ή φθορά μιας μπαταρίας 3,5 ετών (!!!) και η αντικατάστασή της φυσικό επακόλουθο. Ήρθα σε επαφή με κάποιο γνωστό ηλεκτρολόγο ο οποίος ήρθε σπίτι & αλλάξαμε τη μπαταρια βάζοντας μια 55αρα (αρκετά μεγαλύτερη).
Μέσα στην εβδομάδα το αμάξι με άφησε ξανά. Το ξαναέβαλα μπροστά με καλώδια & το πήγα στον ηλεκτρολόγο όπου το άφησα για να το τσεκάρουν για ένα τριήμερο. Με διαβεβαίωσαν πως διαρροή δεν υπάρχει.
Περνάνε 4-5 μέρες ( όλες αυτές τις εβδομάδες το αμάξι το κινώ 2 φορές την εβδομάδα) και με αφήνει ξανά. Μιλάω τηλεφωνικά με Αθήνα & μου λένε πως η νέα μπαταρία δεν είναι συμβατή & να πάω στην αντιπροσωπεία της VW εδώ στο Ηράκλειο. Το αφήνω εκεί το αμάξι για 3 μέρες περιγράφοντας τους το πρόβλημα. Με ειδοποιούν να το πάρω λέγοντας μου πως και το δυναμό δουλεύει κανονικά και πως καμία διαρροή δεν υπάρχει αλλά μάλλον η ολοκαίνουργια μπαταρία ήταν αφόρτιστη (!!!) ή ήταν καιρό στο ράφι του ηλεκτρολογείου. Φέυγω με την ελπίδα πως η κατάσταση είναι λήξασα...Αμ δε...
Σήμέρα το πρωί με το χιονιά πάω να το πάρω & να πάω στο γραφείο. Τα ίδια σκ@τ*... Άναβαν οι ενδείξεις του ταμπλώ αλλά γυρίζοντας το διακόπτη δεν ακούγονταν τίποτα. Βγαίνοντας έξω ήταν τόσο ψόφια η κατάσταση που δεν δούλευε το κεντρικό κλείδωμα οπότε το κλείδωσα με το κλειδί.
Τελευταία φορά το πήρα το Σάββατο κι έκανα 30-40 km δίχως να παρατηρήσω κάτι. Σήμερα -να πεις πως τα ξεχασα;- ούτε φώτα βρήκα αναμμένα ούτε μπλαφονιέρα. Το ξαναβάζω μπροστά με καλώδια (4η φορά !!!) και βλέπω πως δεν έχω ξεχάσει φλάς ή τα alarm ή το ραδιοcd...
Πάει πουθενά το μυαλό σας ; Το ευχέλαιο δε βοηθάει πάντως..
Σημειωτέον πως δεν έχει συναγερμό.





ckk 08-03-2011 17:45

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Θα πρέπει να αλλάζεις μπαταρία συνέχεια από την αντιπροσωπεία, για να έχεις τουλάχιστον την εγγύησή της. Σε μια δεύτερη φάση το ψάχνεις ενδελεχέστερα.

CPretenteriS 08-03-2011 18:49

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Γιωργάκο, κατ' αρχήν καλώς έκανες και δεν πήγες στην αντιπροσωπεία... Μιλάμε για μία μπαταρία for God's sake...

H BMW... η Mercedes... η Volvo... η VW... κ.ο.κ. ΔΕΝ κατασκευάζουν μπαταρίες... η Varta το κάνει... η Bosch το κάνει... κ.ο.κ. και τους βάζουν ένα ταμπελάκι (ούτε καν) και ένα καπέλο 40% και σου λένε μαμίσια μπαταρία...

Πάμε στο δια ταύτα... η μπαταρία μου είναι 5 ετών (την έχω από τότε που αγόρασα το αυτοκίνητο) και τον τελευταίο χρονο έχει κατα-ταλαιπωρηθεί καθώς το αυτοκίνητο δεν κινείται σχεδόν καθόλου... 1 φορά την εβδομάδα στην καλύτερη...

Παρόλα αυτά η μπαταρία είναι υγιέστατη !! Αρα λοιπόν το να σου λένε ότι 3,5 χρόνια είναι μια φυσιολογική φθορά δε μου φαίνεται και τόσο λογικό... Τώρα σε ότι αφορά το γεγονός ότι για κάποιο λόγο η μπαταρία "τεζάρει"... εκεί πραγματικά είναι το χάος... εκτός αν όντως ήταν ελαττωματική...

Δοκίμασε να βάλεις μία ίδια καινούρια... και παρατήρησέ το....;)


Translatoras 08-03-2011 19:08

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Slane ( 332848)
Φίλοι συμφρουμίτες γεια σας,


Μέσα στην εβδομάδα το αμάξι με άφησε ξανά. Το ξαναέβαλα μπροστά με καλώδια & το πήγα στον ηλεκτρολόγο όπου το άφησα για να το τσεκάρουν για ένα τριήμερο. Με διαβεβαίωσαν πως διαρροή δεν υπάρχει.

Εγώ θα έλεγα να ζητήσεις από τον ηλεκτρολόγο που στην πούλησε/τοποθέτησε να στην αλλάξει με μια άλλη, αφού δεν βρήκε άλλο πρόβλημα.

Σχεδόν όλα τα καινούρια προϊόντα έχουν κάποιο είδος εγγύησης, ακόμα και αυτά που δεν παίρνεις από την αντιπροσωπεία.

tsatsos 08-03-2011 19:42

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Ολες οι μπαταριες εχουν 2 χρονια εγγυηση.Να πας στον ηλεκτρολογο να στην αλλαξει.

point zero 08-03-2011 19:55

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
η δεν φορτιζει καλα η εχεις διαροη ...δεν υπαρχει κατι αλλο ....

saitman 08-03-2011 20:06

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
φερτο αυριο στο μαγαζι να το δω!!

krien 08-03-2011 21:29

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Κάνε ευχέλαιο:cool::cool::cool::sm7:

gepol 08-03-2011 21:40

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Τα 3,5 χρόνια αν δεν το κινείς συχνά δεν είναι κακός χρόνος ζωής της μπαταρίας. Ομως, το γεγονός ότι έβαλες μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι λάθος, ειδικά αν δεν κινείς πολύ το αυτοκίνητο. Αν θες την άποψή μου, και αν γίνεται φυσικά, δώσε πίσω την μεγαλύτερη μπαταρία, και βάλε αυτήν με τις εργοστασιακές προδιαγραφές (45ΑΗ αν δεν κάνω λάθος)

Τώρα απο την εμπειρία μου σε VW, διπλοτριπλοτσεκάρισε τις επαφές του αρνητικού πόλου αρχικά όπως και του θετικού, ότι τα καλώδια είναι σε αρίστη κατάσταση και ότι οι πόλοι είναι σφιγμένοι καλά, και επίσης ότι το καλώδιο του αρνητικού είναι πολύ καλά σφιγμένο πάνω στο σασί.

Αν και πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα, έχεις διαρροή, και πρέπει να το ψάξει ηλεκτρολόγος.

kostaspro 08-03-2011 22:07

Απάντηση: Πρόβλημα για δυνατούς λύτες : Με αφήνει κάθε εβδομάδα από μπαταρία
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 333028)
Τα 3,5 χρόνια αν δεν το κινείς συχνά δεν είναι κακός χρόνος ζωής της μπαταρίας. Ομως, το γεγονός ότι έβαλες μια μπαταρία μεγαλύτερης χωρητικότητας είναι λάθος, ειδικά αν δεν κινείς πολύ το αυτοκίνητο. Αν θες την άποψή μου, και αν γίνεται φυσικά, δώσε πίσω την μεγαλύτερη μπαταρία, και βάλε αυτήν με τις εργοστασιακές προδιαγραφές (45ΑΗ αν δεν κάνω λάθος)

Τώρα απο την εμπειρία μου σε VW, διπλοτριπλοτσεκάρισε τις επαφές του αρνητικού πόλου αρχικά όπως και του θετικού, ότι τα καλώδια είναι σε αρίστη κατάσταση και ότι οι πόλοι είναι σφιγμένοι καλά, και επίσης ότι το καλώδιο του αρνητικού είναι πολύ καλά σφιγμένο πάνω στο σασί.

Αν και πάλι δεν λυθεί το πρόβλημα, έχεις διαρροή, και πρέπει να το ψάξει ηλεκτρολόγος.


Όλα πολύ σωστά.Αλλά παίζει και η ελλατωματική μπαταρία.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:49.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!