GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα) (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42359)

tsapos 30-07-2013 17:01

Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Καλησπερα,

εχοντας το εξεχον προνομιο να παω προσφατα για σερβις 100.000χλμ την R 1150 GS (μοντελο 2001) μου, με καποια ελαχιστα επισης συμαζεματα (κολημα πλαινων μπροστα καπακιων κ.α αλλα τετοια μικρα) και να πληρωσω 360 ευρω, απορω στην Ελλαδα της κρισης που νομιζουν οι μηχανικοι οτι βγαινουν τα χρηματα (ισως απο τον #### μας). Πηγα την μηχανη 9 το πρωι, την πηρα 16:00 και πανω ελεγε αλλαγη δισκου συμπλεκτη.
Γκολ νο1: η αλλαγη αυτη κοστιζει 500 - 550 ευρω
Γκολ νο2: κανεις δεν με πηρε να μου πει κατι σαν συνεπεια, θα χρεωθω διπλα εργατικα μιας και η μηχανη ηταν ηδη ανοιχτη για το σερβις (φτιαχτο το ρημαδι). Οταν δε λες στον αλλο σκοπευεις να κανεις ταξιδι Βελγιο με αυτη, τοτε ποσο ανευθυνο ειναι να μην ενημερωσεις.

Θα θελα να μου πειτε αν αρχικα η τιμη για σερβις ειναι φυσιολογικη (αν θελετε να σκαναρω και το τιμολογιο), και αν η τιμη για δισκο συμπλεκτη ειναι φυσιολογικη. Οπως μου την ανελυσαν ειναι 280 τα εργατικα +120 ο δισκος +100 τα λοιπα που πρεπει να αλλαχτουν (καλο ειναι να αλλαχτουν αν αλλαξει ο δισκοσ συμπλεκτη).
Επισης, αν παω εξωτερικο και ειναι ακριβοτερα τοτε δεν κοβω να μπορω να κρατησω την μηχανη. Διαβαζω καποιους που ζουνε εξω να λενε αστρονομικα ποσα...



Πιστευω ισως για το φορουμ να αξοιζει να γινει μια κατηγορια σερβις ξεχωριστη. Εκει να μπορουμε κιολας να σκαναρουμε τα τιμολογια απο σερβις και να μπορει να γινεται μια συγκριση. Εκτος και αν υπαρχει κατι τετοιο και δνε το προσεξα. Μια αλλη προταση ειναι να μπορει απο το φορουμε να οργανωθουν ομαδες "σερβις" . Ατομα που μπορουν να βρισκονται και να προσεφερει ο ενας την εμπειρια στον αλλον να κανει μονος του τις επισκευες του. Αν γνωριζετε κατι τετοιο πειτε μου.

ευχαριστω

siraxanz 30-07-2013 17:49

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Βασίλη καλησπέρα, αν και γραμμένος από:
Ημερομηνία εγγραφής13-07-2012γράφεις το πρώτο σου ποστ τώρα που ζορίστηκε η τσέπη σου :D:D:D


Σόρρυ για τα γελάκια, είναι γελάκια συγκατάβασης αλλά και συμπάθειας στο πρόβλημα που αντιμετωπίζεις...


Για το θέμα που βάζεις και αν θες να πάρεις μια ολοκληρωμένη απάντηση



χρειάζονται και κάποια άλλα στοιχεία όπως



πόσο συχνά και τυπικά κάνεις τα σέρβις,


τι ακριβώς χρειάστηκε η μηχανή σου,


Πήγες σε εξουσιοδοτημένο η όχι



Η τιμή για το δίσκο είναι η φυσιολογική γιατί διαλύεται η μηχανή στα εξ ων συνετέθει και για να πάρεις μιά ιδέα:





Αν θες να μειώσεις το κόστος και πιάνουν λίγο τα χέρια σου



ειδικά στο 1150(αλλά και στο 1200)


λάδια φίλτρο λαδιού μπουζί φίλτρο αέρα αλλά και αλλαγή τακάκια,


είναι πολύ απλά...


και πας στο συνεργείο για βαλβίδες και συνχρονισμό ...


Καλά θα ήταν αν ήθελες να είχες ρωτήσει από πρίν...


Επίσης κάθε Τετάρτη στους καφέδες θα μπορέσεις να συναστραφείς σύντροχους σου με ίδια μηχανή και να μοιραστείς τις εμπειρίες :)

TEOSS 30-07-2013 23:44

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsapos ( 929104)
Καλησπερα,

εχοντας το εξεχον προνομιο να παω προσφατα για σερβις 100.000χλμ την R 1150 GS (μοντελο 2001) μου, με καποια ελαχιστα επισης συμαζεματα (κολημα πλαινων μπροστα καπακιων κ.α αλλα τετοια μικρα)

Γράψε αναλυτικά όλες τις εργασίες ;)Τα ανταλλακτικά ενός μεγάλου σερβις (φίλτρα αέρα και λαδιού βενζίνης-μπουζί-λάδια - βαλβολίνες- υγρά φρένων) έχουν περίπου 120-130 ευρώ. Τα τακάκια έχουν 25 ως 35 ευρώ ανάλογα το είδος (οργανικά-μεταλλικά) το ζευγάρι (δηλαδή επι 3, εάν χρειάζονται αλλαγή όλα)
Όλα τα ανωτέρω, όχι "μαμά" εννοείται.
Η ρύθμιση των βαλβίδων είναι πανεύκολη εργασία 20 λεπτών ... με διάλυμα για καφέ και τσιγάρο από κεφαλή σε κεφαλή ...:cool2::cool2::cool2:


και να πληρωσω 360 ευρω, απορω στην Ελλαδα της κρισης που νομιζουν οι μηχανικοι οτι βγαινουν τα χρηματα (ισως απο τον #### μας).

Πηγα την μηχανη 9 το πρωι, την πηρα 16:00 και πανω ελεγε αλλαγη δισκου συμπλεκτη.
Γκολ νο1: η αλλαγη αυτη κοστιζει 500 - 550 ευρω
Γκολ νο2: κανεις δεν με πηρε να μου πει κατι σαν συνεπεια, θα χρεωθω διπλα εργατικα μιας και η μηχανη ηταν ηδη ανοιχτη για το σερβις (φτιαχτο το ρημαδι).
Τι σημαίνει <<ανοιχτή>>? Τι άνοιξε και γιατί?

Οταν δε λες στον αλλο σκοπευεις να κανεις ταξιδι Βελγιο με αυτη, τοτε ποσο ανευθυνο ειναι να μην ενημερωσεις.

Θα θελα να μου πειτε αν αρχικα η τιμη για σερβις ειναι φυσιολογικη (αν θελετε να σκαναρω και το τιμολογιο),.
και αν η τιμη για δισκο συμπλεκτη ειναι φυσιολογικη.
Οπως μου την ανελυσαν ειναι 280 τα εργατικα +120 ο δισκος +100 τα λοιπα που πρεπει να αλλαχτουν (καλο ειναι να αλλαχτουν αν αλλαξει ο δισκοσ συμπλεκτη).
.....................
.........

ευχαριστω

;)Γνωστό συνεργείο στην Βουλιαγμένης 102 χρεώνει 150 +ΦΠΑ=185 ευρώ για εργασία. Δίσκο βρίσκεις με 70-80 ευρώ ... Θέλει λίγο ψάξιμο ...!:)
Ποια είναι τα λοιπά των 100 ευρώ?

mikochem 31-07-2013 14:18

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tsapos ( 929104)
Καλησπερα,

Πιστευω ισως για το φορουμ να αξοιζει να γινει μια κατηγορια σερβις ξεχωριστη. Εκει να μπορουμε κιολας να σκαναρουμε τα τιμολογια απο σερβις και να μπορει να γινεται μια συγκριση. Εκτος και αν υπαρχει κατι τετοιο και δνε το προσεξα. Μια αλλη προταση ειναι να μπορει απο το φορουμε να οργανωθουν ομαδες "σερβις" . Ατομα που μπορουν να βρισκονται και να προσεφερει ο ενας την εμπειρια στον αλλον να κανει μονος του τις επισκευες του. Αν γνωριζετε κατι τετοιο πειτε μου.

ευχαριστω

Εγώ κάνω μόνος μου λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος και αλλαγή μπουζί. Ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον φίλο χρειάζεται βοήθεια. Είμαι υπέρ να κάνουμε ένα γκρουπάκι για servis.

phoenix 31-07-2013 14:30

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mikochem ( 929406)
Εγώ κάνω μόνος μου λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος και αλλαγή μπουζί. Ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον φίλο χρειάζεται βοήθεια. Είμαι υπέρ να κάνουμε ένα γκρουπάκι για servis.

φιλαρακι πως εισαι πως παει το εργαλειο

phoenix 31-07-2013 14:35

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
:ye33:

kostasvar 31-07-2013 15:27

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Δίσκο εάν θες δεν αλλάζεις αλλά πας και βάζεις νέο υλικό με 15-20 ευρώ.Πάρε με τηλ από εβδομάδα να σου εξηγήσω....:thumbup::thumbup:

Στάλθηκε από το Τακα Τοπ 4...

gkaras 31-07-2013 15:33

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
:ye02::ye02::ye02:



Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mikochem ( 929406)
Εγώ κάνω μόνος μου λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρος και αλλαγή μπουζί. Ευχαρίστως να βοηθήσω όποιον φίλο χρειάζεται βοήθεια. Είμαι υπέρ να κάνουμε ένα γκρουπάκι για servis.


TEOSS 31-07-2013 17:25

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostasvar ( 929443)
Δίσκο εάν θες δεν αλλάζεις αλλά πας και βάζεις νέο υλικό με 15-20 ευρώ.Πάρε με τηλ από εβδομάδα να σου εξηγήσω....:thumbup::thumbup:

Στάλθηκε από το Τακα Τοπ 4...

Αυτό έχει αξία να γίνει εάν το καρέ είναι καλό, εάν όμως έχει πάρει ανοχές πρέπει να αντικατασταθεί.
Το καρέ για να φανεί πρέπει να βγεί ο συμπλέκτης, άρα να λυθεί η μηχανή.
Τότε θα δει και το πλατό, που επήσεις πιθανώς να χρειαστεί ένα πέρασμα από μηχανουργείο.
;)

kostasvar 31-07-2013 17:36

Απάντηση: Σερβις 100.000 + δισκος συμπλεκτη (συμπερασματα)
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 929492)
Αυτό έχει αξία να γίνει εάν το καρέ είναι καλό, εάν όμως έχει πάρει ανοχές πρέπει να αντικατασταθεί.
Το καρέ για να φανεί πρέπει να βγεί ο συμπλέκτης, άρα να λυθεί η μηχανή.
Τότε θα δει και το πλατό, που επήσεις πιθανώς να χρειαστεί ένα πέρασμα από μηχανουργείο.
;)

Με καλυψες 100%...Εγώ από κοστολογιο 760€ ( δίσκο - πλατό - clutch slave) στην BMW το έφτιαξα μόνος μου , με 350€ και άλλαξα και τα κονικα ρουλεμάν του διαφορικου!!

Στάλθηκε από το Τακα Τοπ 4...


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:40.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!