GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   R 850 GS Big Service 117.500 Km (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=8209)

Lerian 21-12-2009 01:10

R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Στις αρχές του Δεκέμβρη όπως γνωρίζεται βρέθηκα στην Αθήνα για διάφορες δουλειές για να σας γνωρίσω και μου κάνατε την τεράστια τιμή να αλλάξετε την μέρα του καφέ, για αυτό... και φυσικά για να κάνω ένα καλό sevice στη μπέμπα μου. Μερικές μέρες λοιπόν πριν έρθω στην Αθήνα έστειλα (ασυνόδευτο :() το "μωρό" όπου και παρελήφθει το επόμενο πρωΐ από τον μηχανικό. Η όλη επιχείρηση οργανώθηκε δια τηλεφώνου και μπορώ να πω οτι όλα τα παιδιά (ιδιοκτήτης, σύζυγος και βοηθός) ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικοί. Εδώ να πω ότι φοβόμουν λίγο να κάνω τη συγκεκριμένη κίνηση, αφού δεν είχα δει ποτέ από κοντά τον Άλκη (αν είναι πρόβλημα διαγράψτε το όνομα) και επαυφιόμουν μόνο στις συστάσεις που είχα από διάφορους φιλους (ιδιοκτήτες BMW) που είχαν πάει εκεί, δεν είναι και ότι πιο εύκολο να εμπιστεύεσαι σε κάποιον εν λευκώ τη μηχανή σου... Τέλος πάντων και για να μην μακρυγορώ, το Service έγινε και η μπέμπα μου είναι πλέον σαν καινούρια όχι οτι είχε κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα που δεν επισκευαζόταν... αλλά λέμε τώρα...:D.
Λοιπόν έχουμε και λέμε...:

Λιπαντικά μοτέρ.
Βαλβολίνες σασμάν και διαφορικού.
Φίλτρο Λαδιού.
Φίλτρο βενζίνης.
Καθαρισμός φίλτρου αέρα ΚΝ.
Ιμάντας.
Εισαγωγές μείγματος καυσίμου (Intake manifolds).
Ρουλεμάν διαφορικού μεγάλο και μικρό, "O-ring" μεγάλο διαφορικού και τσιμούχες.
Τακάκια φρένων πίσω.
Σωληνάκια βενζίνης.
"O-ring" εισαγωγής και εξαγωγής λαδιού.
"O-ring" εισαγωγής και εξαγωγής βαλβολίνων.
Ρύθμιση βαλβίδων και ροής μείγματος καυσίμου.
Μερικός ηλεκτρολογικός έλεγχος.
Εργασία για service και εργασία διαφορικού.
Σύνολο : 460 € με ΦΠΑ.
Κάποιοι από εσάς με περισσότερη εμπειρία θα ξέρουν καλύτερα αλλά εμένα η τιμή καλή μου φαίνεται...
Για πείτε τι γνώμη σας...;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 21-12-2009 04:44

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Μια χαρά ακούγεται η τιμούλα ...

Πάντως,

"έφτιαξες" ένα μηχανάκι, για άλλα τόσα χιλιόμετρα .....:)

Να είσαι καλά να τα κάνεις με υγεία .....;)

kostas-patra 21-12-2009 09:19

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
η τιμή είναι κάτι παραπάνω από ζούπερ, αν στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και η αγορά των αναλωσίμων

τα περισσότερα απ όλα αυτά μπορούσες να τα κάνεις και μόνος σου, αλλά όπως και να χει, πρεπει να πήρες στα χέρια σου καινούριο μηχανάκι


καλό θα ήταν με τα χιλιόμετρα που έχεις, να άλλαζες λάδι και τσιμουχες από τις μπροστινές αναρτήσεις

σωστός ο άλκης!!!

vasorfa 21-12-2009 09:19

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Μπραβο Γιάννη,μα καλα.....117,500 χλμ???εχει τοσους δρομους στην Λερο??:p:p

Αντε με το καλο και στο επομενο big service;)

οσο για την τιμουλα,αν και δεν ξερω-φαινεται κανονικη!!!

Lerian 21-12-2009 16:19

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Όλα είναι μέσα στην τιμή ανταλλακτικά και εργασία. Όσο για την μπροστινή ανάρτηση στο επόμενο γιατί μου διέφυγε σε αυτό :D.
Βασίλη τη μηχανή την πείρα μεταχειρισμένη με 113.000 χλμ. όλα σε ταξίδια (προτίμησα την ειλικρίνεια στο κοντέρ από ότι ένα πειραγμένο και να μην ξέρω τι γίνεται) οπότε τα χλμ. της είναι πραγματικά κι εγώ έχω κάνει μόλις 4.500 χλμ. εκ των οποίων τα μισά περίπου στη Λέρο. Είμαι δε βέβαιος, ότι θα μπορούσα να την εμφανίσω με πολύ λιγότερα χλμ. αφού δεν της φαίνεται και να γίνει πιστευτό, θεωρώ όμως (και σύμφωνα με τα λεγόμενα και άλλων ιδιοκτητών αυτών των μοντέλων) ότι μόλις βγήκε από το στρώσιμο...:D :D :D Οπότε καταλαβαίνεις ότι είμαι ακόμα στην αρχή ! :Απορία:...

vasorfa 21-12-2009 16:27

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lerian ( 107834)
Όλα είναι μέσα στην τιμή ανταλλακτικά και εργασία. Όσο για την μπροστινή ανάρτηση στο επόμενο γιατί μου διέφυγε σε αυτό :D.
Βασίλη τη μηχανή την πείρα μεταχειρισμένη με 113.000 χλμ. όλα σε ταξίδια (προτίμησα την ειλικρίνεια στο κοντέρ από ότι ένα πειραγμένο και να μην ξέρω τι γίνεται) οπότε τα χλμ. της είναι πραγματικά κι εγώ έχω κάνει μόλις 4.500 χλμ. εκ των οποίων τα μισά περίπου στη Λέρο. Είμαι δε βέβαιος, ότι θα μπορούσα να την εμφανίσω με πολύ λιγότερα χλμ. αφού δεν της φαίνεται και να γίνει πιστευτό, θεωρώ όμως (και σύμφωνα με τα λεγόμενα και άλλων ιδιοκτητών αυτών των μοντέλων) ότι μόλις βγήκε από το στρώσιμο...:D :D :D Οπότε καταλαβαίνεις ότι είμαι ακόμα στην αρχή ! :Απορία:...

Αντε τωρα που η μπουμπου στρωθηκε.....καλα χιλιομετρα!!!!!!!

gsmaniac 21-12-2009 16:34

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lerian ( 107834)
Όλα είναι μέσα στην τιμή ανταλλακτικά και εργασία. Όσο για την μπροστινή ανάρτηση στο επόμενο γιατί μου διέφυγε σε αυτό :D.
Βασίλη τη μηχανή την πείρα μεταχειρισμένη με 113.000 χλμ. όλα σε ταξίδια (προτίμησα την ειλικρίνεια στο κοντέρ από ότι ένα πειραγμένο και να μην ξέρω τι γίνεται) οπότε τα χλμ. της είναι πραγματικά κι εγώ έχω κάνει μόλις 4.500 χλμ. εκ των οποίων τα μισά περίπου στη Λέρο. Είμαι δε βέβαιος, ότι θα μπορούσα να την εμφανίσω με πολύ λιγότερα χλμ. αφού δεν της φαίνεται και να γίνει πιστευτό, θεωρώ όμως (και σύμφωνα με τα λεγόμενα και άλλων ιδιοκτητών αυτών των μοντέλων) ότι μόλις βγήκε από το στρώσιμο...:D :D :D Οπότε καταλαβαίνεις ότι είμαι ακόμα στην αρχή ! :Απορία:...

τα χλμ που εχει η μηχανη σου ειναι λιγα;););)στο γερακα εχω δει με 250000 αρκετα gs,αλλα ολα αριστα συντηρημενα και προσεκτικα δουλεμενα.εχεις να κανεις ακομα πολλα απροβληματιστα χλμ με το θηριο..........;););)

skippybi 21-12-2009 18:23

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
άντε και στα 200 λοιπόν!!!:D

kostas_366 21-12-2009 18:37

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lerian ( 107834)
(προτίμησα την ειλικρίνεια στο κοντέρ από ότι ένα πειραγμένο και να μην ξέρω τι γίνεται) οπότε τα χλμ. της είναι πραγματικά κι εγώ έχω κάνει μόλις 4.500 χλμ.

Νομίζω ότι εδώ τα λες όλα. Πολλές φορές τρώμε την καραμέλα των λίγων χιλιομέτρων και δεν βλέπουμε 1ον αν είναι σωστά και 2ον αν έχουν γίνει πράγματα στην μοτο.
Και εγώ έτσι θα αγόραζα, ή μάλλον έτσι αγόρασα το κάρο :) και το 1100. Το 1150 είχε λίγα κλμ.

skippybi 21-12-2009 18:39

Απάντηση: R 850 GS Big Service 117.500 Km
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 107882)
Νομίζω ότι εδώ τα λες όλα. Πολλές φορές τρώμε την καραμέλα των λίγων χιλιομέτρων και δεν βλέπουμε 1ον αν είναι σωστά και 2ον αν έχουν γίνει πράγματα στην μοτο.
Και εγώ έτσι θα αγόραζα, ή μάλλον έτσι αγόρασα το κάρο :) και το 1100. Το 1150 είχε λίγα κλμ.

ώχ την πάτησες...:sm7::sm7:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:37.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!