GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Πως σβηνουμε την μηχανη (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42587)

geolag 13-08-2013 16:51

Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Ποια η διαφορα αν σβησουμε τον κινητηρα 1.απο το κλειδι 2.κατεβαζοντας το
πλαινο σταντ η 3. απο τον κοκκινο διακοπτη στο τιμονι?

zitsos 13-08-2013 17:30

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
απάντηση//3 ο κόκκινος διακόπτης ειναι διακόπτης ανάγκης το λέει και πάνω !!! και δεν χρησημοποιουμε έναν διακόπτη ανάγκης για καθημερινή χρίση...αλλα δεν ξέρω το κατά πόσο θα δουλέψει όταν το χρειαστείς.....2 ο διακόπτης του σταντ είναι διακόπτης ασφάλειας για να μην φύγεις με το νύχι ανηχτΟ!! ΤΟ Κληδι είναι ο διακόπτης που ανηγει και κλείνει την μηχανή μας!!!
βεβαία δεν θα γίνει τίποτα με οτι και και να κανεις......!!!:ye33:

todor 13-08-2013 17:36

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από geolag ( 933638)
Ποια η διαφορα αν σβησουμε τον κινητηρα 1.απο το κλειδι 2.κατεβαζοντας το
πλαινο σταντ η 3. απο τον κοκκινο διακοπτη στο τιμονι?

στο δικό μου το στρώμα έχω χαλασμένο-προβληματικό διακόπτη ανάγκης (αυτόν τον κόκκινο) και δεν τον πειράζω (κλείνει μεν, αλλά όταν ανοίξει δεν παίρνει εύκολά μπροστά), οπότε απλά χρησιμοποιώ το κλειδί :ye33:

astegos 13-08-2013 19:23

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
υπάρχει και άλλος τρόπος.
την αφήνουμε να σβήσει από έλλειψη καυσίμου!!!!
:ye33:

πλάκα έτσι...............

πήγαινε ρώτα πόσο κάνει ο κόκκινος διακόπτης ανάγκης και μετά θα καταλάβεις γιατί πρέπει και μόνο από το κλειδί.

giclas 13-08-2013 23:44

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zitsos ( 933645)
απάντηση//3 ο κόκκινος διακόπτης ειναι διακόπτης ανάγκης το λέει και πάνω !!! και δεν χρησημοποιουμε έναν διακόπτη ανάγκης για καθημερινή χρίση...αλλα δεν ξέρω το κατά πόσο θα δουλέψει όταν το χρειαστείς.....2 ο διακόπτης του σταντ είναι διακόπτης ασφάλειας για να μην φύγεις με το νύχι ανηχτΟ!! ΤΟ Κληδι είναι ο διακόπτης που ανηγει και κλείνει την μηχανή μας!!!
βεβαία δεν θα γίνει τίποτα με οτι και και να κανεις......!!!:ye33:

:ye02::ye02::ye02:

REK 14-08-2013 00:25

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Οπως αναφέρθηκε και πιο πάνω ο εν λόγο κόκκινος διακόπτης αφορά συγκεκριμένο τροπο σβησίματος του κινητήρα ,θυμίζω οτι τουλάχιστον στα BMW ,η μπαταρία συνεχίζει να δίνει ρεύμα..για να δώσω και ένα παράδειγμα είσαι σε χωμάτινο τερέν χωρίς anti speed ή abs και θες να σταματήσεις για να βγάλεις μια φωτό χωρίς να "χασεις"τις ρυθμίσεις αυτές ...εκεί ο διακόπτης αυτός κάνει δουλειά...
Η διακοπή λειτουργίας απο το stand ειναι για πολύ συγκεκριμένο λόγο...να μην ξεκινήσεις και έχεις το stand ανοικτό και προκληθεί πτώση.

Προσωπικά 9/10 φορές την σβήνω με το κλειδί..;)

Astakos82 14-08-2013 01:10

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Καποτε το 2006 σε ενα σεμιναριο στον Ασπροπυργο της BMW ,ρωτωντας αυτο το πραγμα η απαντηση ηταν η εξης... και απο τα δυο δεν υπαρχει θεμα... οταν θες να σβησεις για να κατεβεις για καφε η να πας σπιτακι σου η στη δουλεια σου κλεινεις οπως κλεινεις και στο αμαξι...απο το κλειδι.!! οταν θες να κατεβεις για wc για φωτο για να συνεννοηθεις κλπ κλπ απο το διακοπτη ... απλα σε τοσο συντομα σταματηματα ειναι χαζο να κανει τσεκ ξανα το μηχανακι ... αυτα ηταν τα λογια τους...

Al Bandy 14-08-2013 10:59

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Απόσπασμα:

Ποια η διαφορα αν.......
Καμία! Απολύτως καμία. Όλοι οι διακόπτες κόβουν το ρεύμα στην ανάφλεξη (και ο κεντρικός διακόπτης κόβει επί πλέον τα πάντα). Απλώς ο καθένας έχει τον σκοπό τής ύπαρξής του εκεί που βρίσκεται. Τού σταντ, πχ, είναι για να μην μπορείς να φύγεις με ανοιχτό το σταντ, κλπ.

Προσωπικά σβήνω πάντα με το σταντ. Έτσι είμαι σίγουρος ότι όταν ο κινητήρας δεν δουλεύει το σταντ είναι ανοιχτό. Μετά αφού κατέβω, σβήνω και με το κλειδί. Σπανιότατα πειράζω το kill switch.

Αυτό γιατί, τα πολύ παλιά τα χρόνια στο δάσος ζούσε ένας ξυλοκόπος....εεεεε.....που τα μηχανάκια δεν είχαν τέτοια καλούδια κατεβαίνω απ' την μηχανή, πάω να φύγω κανονικά και το μηχανάκι πίσω μου πέφτει. Δεν είχα ανοίξει το σταντ!
Άρα αφού τα σημερινά μηχανάκια έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα γιατί να μην το εκμεταλλευτώ?

BOXER 15-08-2013 14:26

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Εγω κατα καιρους, σταματω τον κινητηρα και απο τον κοκκινο διακοπτη και απο το σταντ. Το κανω μονο και μονο για ελεγχο της σωστης λειτουργιας των διακοπτων αυτων.

Κανενα προβλημα ομως δεν υπαρχει, με οποιον απο τους παραπανω τροπους επιλεξεις να το κανεις μονιμα.

(το μοναδικο πραγμα που πρεπει να εχεις το νου σου, οταν χρησιμοποιεις τους αλλους δυο τροπους -δηλ εκτος του κλειδιου- ειναι το θεμα της μπαταριας σου.
Μην σταματησεις δηλαδη καμμια φορα σε καποιο μερος πχ ξεμουδιασμα και ενα τσιγαρο, και τελικα περασεις καμμια ωρα εκει χωρις να το καταλαβεις. Τα φωτα και γενικα ολα τα ηλεκτρικα-ηλεκτρονικα συστηματα ειναι σε λειτουργια, που σημαινει πιθανο προβλημα κατα την επομενη εκκινηση με οτι και αν συνεπαγεται αυτο).

ckk 15-08-2013 17:51

Απάντηση: Πως σβηνουμε την μηχανη
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 933837)
Καμία! Απολύτως καμία. Όλοι οι διακόπτες κόβουν το ρεύμα στην ανάφλεξη (και ο κεντρικός διακόπτης κόβει επί πλέον τα πάντα). Απλώς ο καθένας έχει τον σκοπό τής ύπαρξής του εκεί που βρίσκεται. Τού σταντ, πχ, είναι για να μην μπορείς να φύγεις με ανοιχτό το σταντ, κλπ.

Προσωπικά σβήνω πάντα με το σταντ. Έτσι είμαι σίγουρος ότι όταν ο κινητήρας δεν δουλεύει το σταντ είναι ανοιχτό. Μετά αφού κατέβω, σβήνω και με το κλειδί. Σπανιότατα πειράζω το kill switch.

Αυτό γιατί, τα πολύ παλιά τα χρόνια στο δάσος ζούσε ένας ξυλοκόπος....εεεεε.....που τα μηχανάκια δεν είχαν τέτοια καλούδια κατεβαίνω απ' την μηχανή, πάω να φύγω κανονικά και το μηχανάκι πίσω μου πέφτει. Δεν είχα ανοίξει το σταντ!
Άρα αφού τα σημερινά μηχανάκια έχουν λύσει αυτό το πρόβλημα γιατί να μην το εκμεταλλευτώ?

:ye02:

Με το kill switch on, κάπου μπερδεύει και τον συναγερμό.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:04.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!