GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Φοβίες!!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=21677)

Akyla 28-06-2011 13:01

Φοβίες!!!
 
Καλησπέρα συνάνθρωποι χρειάζομαι την βοήθειά σας.

Το περασμένο Σ/Κ ήμουν στο εξοχικό μου και ασχολήθηκα όλη μέρα με το DAKAR, γυάλισα εξατμίσεις, το πέρασα κρεμούλες κλπ. Το είδα στην πένα και το ερωτεύτηκα εκ νέου!!!! (θα ανεβάσω φωτό αλλά δεν είναι της παρούσης)
Πάνω στον έρωτα είπα να το κάνω μια βόλτα το τετράγωνο...έβαλα το κράνος μου και ξεκίνησα....εξοχική διαδρομή γαρ με ελάχιστο χωματάκι - τσιμεντόδρομο...και εδώ όρχησε ο εφιάλτης μου...με λιγότερο από 10 χλμ/ω πήγα να στρίψω 90 μοίρες σε ένα στενό και το θηρίο με πρόδωσε (ίσως να το πρόδωσα εγώ)....μου έγειρε στο πλάι ευτυχώς η ταχύτητα ήταν μικρή και τα αντανακλαστικά γρήγορα, με αποτέλεσμα να το ακουμπήσω κάτω ευλαβικά και το μοναδικό χτυπηματάκι είναι στην μπαγκαζίερα....εγώ δεν έπαθα τίποτα...μόνο ο εγωισμός μου τραυματίστηκε!!!
από εκείνη τη στιγμή λοιπόν...φοβάμαι να στρίψω σε κλειστή στροφή!!!!!φοβάμαι ότι θα μου γείρει....πήγα να κάνω μια ορεινή διαδρομή με στροφές και τα χέρια μου μούδιασαν από το σφίξιμο στο τιμόνι...και πήρα ΟΛΕΣ τις στροφές λάθος...στο παρελθόν έχω παρακολουθήσει το LVL 1 του California Super Bike School και ομολογουμένως δεν είχα καμία τέτοια φοβία...δεν είχα οδηγήσει ποτέ On/Off όμως...ακούω συμβουλές για να το ξεπεράσω...και αν υπάρχει κάνα καλό σχολείο που να βοηθάει για On/Off οδήγηση???(δεν θέλω μόνο χώμα θέλω και άσφαλτινα μαθήματα)
Κοίτα να δεις κατάντια τώρα στα γεράματα :hmmm::hmmm::hmmm:

Arkas 28-06-2011 13:08

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
Βόλτες και πάλι βόλτες!
Το καλύτερο γιατρικό!!!

NLS 28-06-2011 13:12

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
:D Το on/off έχει πιο ψηλά το κέντρο βάρους.

Φέρσου του κανονικά αλλά μην παίρνεις τις στροφές τρομερά αργά.

aeriko 28-06-2011 14:20

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 411105)
Βόλτες και πάλι βόλτες!
Το καλύτερο γιατρικό!!!

θα συμπλήρωνα και 1-2 μπύρες μεταξύ των βολτών.:)

erasel 28-06-2011 14:39

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
Ίσως χρειάζεσαι λίγο χρόνο για να συνηθίσεις το dakar μιας και το απέκτησες πρόσφατα !

Πάντως έχω την αίσθηση ότι πρόκειται για τα πιο σταθερά 650 !:)

diomiles 28-06-2011 14:59

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
Φίλε AKYLA πιθανόν να μην έχει σχέση αυτό που θα σου πω αλλά επειδή μου θυμίζει κάτι απο την δική μου περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να το πω.
Για αρκετό καιρό όταν έστριβα ειδικά σε κλειστές στροφές ένοιωθα την μηχανή βαριά σαν να ήθελε να χάσει την προσφυσή της .Σιγα σιγά κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν το τιμόνι και συγκεκριμένα τα ρουλεμάν του τιμονιού.
Ρώτησα και έμαθα ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα σχεδόν όλα είχαν ένα θέμα με τα ρουλεμάν.Τα άλλαξα και ησύχασα.
Τώρα για να δείς αν όντως έχεις πρόβλημα με τα ρουλεμάν βάλε την μηχανή στο διπλό στάντ βάλε κάποιον να καθίσει πίσω ώστε να είναι ελεύθερο το τιμόνι και δες αν σου κάνει ένα κλίκ .Συνήθως το κάνει στο κέντρο.Εμένα το έκανε πολυ έντονα και είχε βαρύνει και πολύ αλλά επειδή γίνεται αργά δεν το καταλαβαίνεις.Αυτά...:)

Akyla 28-06-2011 16:42

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από diomiles ( 411142)
Φίλε AKYLA πιθανόν να μην έχει σχέση αυτό που θα σου πω αλλά επειδή μου θυμίζει κάτι απο την δική μου περίπτωση θεωρώ ότι πρέπει να το πω.
Για αρκετό καιρό όταν έστριβα ειδικά σε κλειστές στροφές ένοιωθα την μηχανή βαριά σαν να ήθελε να χάσει την προσφυσή της .Σιγα σιγά κατάλαβα ότι το πρόβλημα ήταν το τιμόνι και συγκεκριμένα τα ρουλεμάν του τιμονιού.
Ρώτησα και έμαθα ότι τα συγκεκριμένα μοντέλα σχεδόν όλα είχαν ένα θέμα με τα ρουλεμάν.Τα άλλαξα και ησύχασα.
Τώρα για να δείς αν όντως έχεις πρόβλημα με τα ρουλεμάν βάλε την μηχανή στο διπλό στάντ βάλε κάποιον να καθίσει πίσω ώστε να είναι ελεύθερο το τιμόνι και δες αν σου κάνει ένα κλίκ .Συνήθως το κάνει στο κέντρο.Εμένα το έκανε πολυ έντονα και είχε βαρύνει και πολύ αλλά επειδή γίνεται αργά δεν το καταλαβαίνεις.Αυτά...:)

είναι καθαρά ψυχολογικό..."ποτήρια" άλλαξα με το που πήρα την μηχανή...και είναι το μόνο πρόβλημα που είχε...ΕΥΤΥΧΩΣ :p:p:p

adventure 29-06-2011 06:58

Απάντηση: Φοβίες!!!
 


Πολλές βόλτες και όλα θα έρθουν στα ίσια τους .

;) :) :)

squad 29-06-2011 11:07

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
και εμενα με πιανουν τετοιες φοβιες στις κλειστες στροφες(ανηφορακι),ειχα και πτωση σε μια απο αυτες..μονο βολτες και το μυαλο μας πανω στην μηχανη.

NLS 29-06-2011 11:57

Απάντηση: Φοβίες!!!
 
μου έχει συμβεί πριν χρόνια - με τον καιρό ξεχνιέσαι
(και έτσι πρέπει)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:17.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!