GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=9101)

athaneco 03-02-2010 11:10

θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
Καλησπερα εχω μια adventure και σκεφτομαι να της βαλω μια (μονο μια) πλαινη βαλιτσα αλουμινιου για πρακτικους και αισθητικους λογους παρ ολα αυτα δεν ξερω ποια απο τις δυο θα ηταν πιο σωστη επιλογη εαν σκεφθει κανεις την σωστη κατανομη βαρους.
Θα ηθελα επισης να ρωτησω εαν η μια πλαινη βαλιτσα εμποδιζει σημαντικα στην κινηση η οχι. Αυτη τη στιγμη εχω ενα τοπ case αλουμινιου αλλα δεν με καλυπτει , δηλαδη ειναι μικρο και παντα σκεφτομαι πως θα βαλω τα πραγματα μου σαν να παιζω tetris. Την εχω βρει ετοιμη με κλειδαριες αυθεντικη bmw 360euro. καλη τιμη?

Fuji 03-02-2010 12:15

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
Λογικά το λιγότερο βάρος που έχει η αρ/ρή, το αντισταθμίζει η εξάτμιση. Οπότε, κατ' εμέ, όποια και να βάλεις, ίδια αποτελέσματα θα έχεις. Έχω δει να κυκλοφορεί 1200άρης με μια πλαϊνή, αλλά έχει και τις δυο στην κατοχή του. Μήπως λοιπόν, να πάρεις το ζεύγος, κι έτσι να βάζεις όποια θες, αλλά να 'χεις και έξτρα χώρο αν θες να φορτώσεις για ταξίδι;

GEO_K 03-02-2010 12:19

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
θα μπορουσες ισως να βαλεις ενα tank bag και για λογους αισθητικης ( με τη μια πλαινη θα φαινεται ασχημο) αλλα και για πιο οικονομικη λυση...
και θα κανεις και τη δουλεια σου μια χαρα!!

kostas-patra 03-02-2010 13:05

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
αν κάνεις σφήνες, η αριστερή υπολογίζεται καλύτερα

athaneco 03-02-2010 13:13

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
το τανκ μπαγκ δεν μου αρεσει καθολου. μου αρεσει αισθητικα η ασυμμετρια αλλα καταλαβαινω οτι την κανει τη μοτοσυκλετα λιγο πιο δυσχρηστη. να ρωτησω κατι αλλο, στην αριστερη χωραει κρανος? στην δεξια χωραει σιγουρα το ξερω.

vpentza 03-02-2010 13:44

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
στην αριστερή χωράνε τα απολύτως απαραίτητα που περισσεύουν από τη δεξιά :D

Arkas 03-02-2010 13:56

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από athaneco ( 121711)
το τανκ μπαγκ δεν μου αρεσει καθολου. μου αρεσει αισθητικα η ασυμμετρια αλλα καταλαβαινω οτι την κανει τη μοτοσυκλετα λιγο πιο δυσχρηστη. να ρωτησω κατι αλλο, στην αριστερη χωραει κρανος? στην δεξια χωραει σιγουρα το ξερω.

Η αριστερή, λόγω εξάτμισης, είναι 38 λίτρων, ενώ η δεξιά είναι 41.
Δεν είναι τόσο η διαφορά των 3 λίτρων που έχει σημασία, όσο το ότι η δεξιά είναι πλήρως εκμεταλλεύσιμη, ενώ στην αριστερή πρέπει να "προγραμματίσεις" πώς θα φορτώσεις.

ntinopoulos 03-02-2010 13:58

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
νομιζω οτι μονο μια πλαινη ειναι επικινδυνη τοσο λογω αεροδυναμικης οσο και λογω ζυγισματος της μηχανης!

athaneco 03-02-2010 14:45

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
επικινδυνη ναι, εαν πας πανω απο 100-120

gsmaniac 03-02-2010 15:32

Απάντηση: θελω να βαλω μονο μια απο τις πλαινες βαλιτσες, ποια ομως?
 
δεν το εχω δοκιμασει ποτε και δεν νομιζω οτι θα το κανω:hmmm::hmmm::hmmm:
βαζεις και τις 2,αν τις χρειαζεσαι και εχεις το κεφαλι σου ησυχο:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:22.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!