GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Throttle synchronize moto-cycle.de (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=21375)

stelth1 17-06-2011 09:48

Throttle synchronize moto-cycle.de
 
Kαλημερα!Για τον συγχρονισμο τον κυλινδρων υπαρχουν δυο ερωτησεις.Εχω δει σε ενα dvd moto-cycle.de α)τον μηχανικο να ρυθμιζει κ τον αριστερο κυλινδρο,ενω αυτο ο Γιαννης Παναγιωτιδης γραφει οτι ειναι απαγορευτικο κ ρυθμιζουμε μονο τον δεξι β)να ρυθμιζει στις 1500 με 1800 rpm αλλα ο Γιαννης λεει στις 3000 rpm.
Ποια ειναι η σωστη διαδικασια?
Ευχαριστω!

nivam 17-06-2011 13:32

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
σύμφωνα με το RepROM της BMW, ρυθμίζεται μόνο η δεξιά ντίζα στις 1400-1800 στροφές με μέγιστη διαφορά τα 15mbar μεταξύ των κυλίνδρων:)

stelth1 18-06-2011 11:54

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
nivam καλημερα κ σε ευχαριστω!

ΙoannisPanagiotidis 18-06-2011 13:25

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
... να πω οπως οτι τα δικα μου ποστακια ειναι εντελως εμπειρικα και ερασιτεχνικα ...σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να αντικαταστησουν κατι που παρουσιαζουν επαγγελματιες!

... εψαξα την σελιδα που πουλαει το Dvd αυτο που πραθεσες και θα το παιρνα να τσεκαρω τις περιγραφες του .....αλλα 30 ευροπουλα δεν τους δινω ετσι στα γρηγορα!...θα το ψαξω πρωτα μηπως το "στριμωξω πουθενα στη κούτρα"!:p

stelth1 18-06-2011 15:18

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
Γιαννη καλησπερα!Το εχω,απλα σου δειχνει καποια βασικα πραγματα χωρις πολλες λεπτομερειες,πχ αλλαγη βαλβολινων διαφορικου δεν εχει,η ρυθμιση συγχρονισμος ανεπαρκης.Μπορω να σου πω οτι περισσοτερα εμαθα απο τα δικα σου ποσταρισματα απο το youtube οπως κ απο ξενα forum!

BOXER 19-06-2011 16:51

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
Την αριστερη πλευρα με το ποτενσιομετρο οντως δεν την πειραζεις καθολου. Μονο απο δεξια.
Οσο για τις στροφες, μπορεις να κανεις την ρυθμιση σε οποιες στροφες επιθυμεις.
Εγω της κανω ή στο ρελαντι και το ελεγχω και στις 4.000, ή στις 4.000 και το ελεγχω και στο ρελαντι ;)!!!

stelth1 19-06-2011 22:21

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BOXER ( 404914)
Την αριστερη πλευρα με το ποτενσιομετρο οντως δεν την πειραζεις καθολου. Μονο απο δεξια.
Οσο για τις στροφες, μπορεις να κανεις την ρυθμιση σε οποιες στροφες επιθυμεις.
Εγω της κανω ή στο ρελαντι και το ελεγχω και στις 4.000, ή στις 4.000 και το ελεγχω και στο ρελαντι ;)!!!

Eυχαριστω boxer!

stelth1 19-06-2011 22:26

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BOXER ( 404914)
Την αριστερη πλευρα με το ποτενσιομετρο οντως δεν την πειραζεις καθολου. Μονο απο δεξια.
Οσο για τις στροφες, μπορεις να κανεις την ρυθμιση σε οποιες στροφες επιθυμεις.
Εγω της κανω ή στο ρελαντι και το ελεγχω και στις 4.000, ή στις 4.000 και το ελεγχω και στο ρελαντι ;)!!!

Eυχαριστω boxer!

stelth1 19-06-2011 22:31

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από stelth1 ( 405090)
Eυχαριστω boxer!

δηλαδη κανω την ρυθμιση στο ρελαντι σβηνω τον κινητηρα,ξαναβαζω εμπρος κ ρυθμιζω στις 4000 prm?Ρωταω παιδια γιατι με το που ζεσταθει λιγο παραπανω ο κινητηρας οταν ξεκιναω με 1η νομιζω οτι εχει λιγους κραδασμους κ νομιζω οτι φταιει ο συνχρονισμος.

stukas 19-06-2011 23:23

Απάντηση: Throttle synchronize moto-cycle.de
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από stelth1 ( 405095)
δηλαδη κανω την ρυθμιση στο ρελαντι σβηνω τον κινητηρα,ξαναβαζω εμπρος κ ρυθμιζω στις 4000 prm?Ρωταω παιδια γιατι με το που ζεσταθει λιγο παραπανω ο κινητηρας οταν ξεκιναω με 1η νομιζω οτι εχει λιγους κραδασμους κ νομιζω οτι φταιει ο συνχρονισμος.

φιλε απο οσο εχω καταλαβει-γιατι κ εγω της κανω μονος αυτη τη ρυθμιση-στο ρελαντι στα 1200 δεν κανεις τιποτα,ειναι `αυτορυθμιζομενο`για ρελαντι,ρυθμιζεις οταν αρχισουν κ ανοιγουν οι πεταλουδες(1800-2000...),επισης εγω το παω κ μια μεχρι τις 4000 κ ρυθμιζω εκει παλι,γιατι εκει περιπου δουλευει ως συνηθως καθημερινα.Ελπιζω να βοηθησα καπως..


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:53.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!