GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=84)
-   -   Antenna ring (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41151)

nivam 02-07-2013 12:00

Απάντηση: Antenna ring
 
Επαναφέρω ένα θέμα το οποίο είχε ανησυχήσει άσκοπα(?) πολλούς συμφορουμίτες.
Επισκέφθηκα χθες μαζί με τον tolhs την αντιπροσωπεία της Λάρισας (η οποιά λειτουργεί με νέα διεύθυνση) με σκοπό να ξανασυστηθούμε, να κάνουμε test drive το LC και να ρωτήσω για τυχόν ανακλήσεις, μιας και το μηχανάκι μου είχε αγοραστεί και απ'τον πρώτο ιδιοκτήτη αλλά και από μένα, απ' το συγκεκριμένο υποκατάστημα.
Οι εντυπώσεις από κάθε άποψη ήταν θετικές.
Στο ζητούμενο τώρα, δώσαμε στο μηχανικό τα VIN μας ώστε να μας ενημερώσει για τυχόν ανακλήσεις που εκκρεμούσαν. Στο δικό μου που είναι ελληνικό είχαν γίνει όλες, στου Αποστόλη επειδή ήταν εισαγωγής και δεν υπήρχε αρχείο φαινόταν να εκκρεμούν τρεις. Το antenna ring, ο controller της αντλίας βενζίνης και ένα μεταλλικό σωληνάκι στο μπροστινό φρένο.
Λογικά πρέπει να τις έχει περάσει η μηχανή του στη Γερμανία γιατί και relay έχουμε ίδιο, αλλά και antenna ring.
Στην βασική ερώτηση που έγινε προς το μηχανικό "πόσο θα κοστίσει" η απάντηση ήταν "τίποτα" αναλαμβάνει το κόστος η BMW. Mόνη απαίτηση ήταν να μείνει η μηχανή πολλές ώρες στο συνεργείο, μιας και η αλλαγή του antenna ring είναι λιγάκι σύνθετη διαδικασία.

Αναρωτιέμαι μήπως είναι καλή ιδέα να επισκευθείτε τις κατά τόπους αντιπροσωπείες (ειδικά όσοι έχετε μηχανές "δεύτερο χέρι") και να ρωτήσετε αν οι αλλαγές έχουν γίνει ώστε να αποφύγετε άσκοπες και ακριβές αγορές.;):)

siraxanz 02-07-2013 19:48

Απάντηση: Antenna ring
 
Νίκο αυτό με τα φρένα οπωσδήποτε...

Δεν είναι απλως σωληνάκια..

Είναι μεταλικοί σωλήνες σταθεροί, όχι υψηλής οι οποίοι ξεκινάνε από την μοναδα ABS και πάνε στο εμπρόσθιο σύστημα φρεναρίσματος!

Το δύκτιο είναι Πανευρωπαικό, οπότε αν σας λέει ότι δεν έχει περάσει πάει να πει ότι δεν....

Με την πρώτη ευκαιρία να το κάνει ο φίλος σου

Τα νέα σωληνάκια είναι πολύ βελτιωμένα και η ανάκληση αφορά ατύχημα σοβαρό που συνέβη εξαιτίας των υπαρχόντων σωληνων.

Όλα αυτά από την δική μου συγκεκριμένη ανάκληση.... προ διετίας;):)

nivam 03-07-2013 10:27

Απάντηση: Antenna ring
 
Καλημέρα Χάρη, μας εξήγησε οτι είναι μεταλλικά και οτι βελτίωσαν το ρακόρ που σφίγγει επάνω στη μονάδα.
Για τις ανακλήσεις του tolhs δεν είμαστε σίγουροι, γιατί τη συγκεκριμένη μέρα το δίκτυο είχε πέσει και η ενημέρωση έγινε τηλεφωνικά. Ίσως τα στοιχεία που μας δόθηκαν να ήταν τοπικά από υπολογιστή στην Ελλάδα και όχι από κάποιο server της μανούλας.:)

tasos70 04-07-2013 09:30

Απάντηση: Antenna ring
 
Παιδιά το antena ring,εχει πρόβλημα σε κάποια συγκεκριμένα μοντέλα ή βγάζει πρόβλημα μετά από κάποια χιλιόμετερα ουτως ή άλλως;

peterv 12-07-2013 23:01

Antenna ring
 
Αρχίσαμε τα όργανα !!! Σήμερα κανά δυο φορές έβγαλε βλάβη EWS αλλά στο τελος πήρε μπρος , οπότε μάλλον πάω αντιπροσωπεία για antenna ring. :(


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

jtnakos 12-07-2013 23:19

Απάντηση: Antenna ring
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από peterv ( 921998)
Αρχίσαμε τα όργανα !!! Σήμερα κανά δυο φορές έβγαλε βλάβη EWS αλλά στο τελος πήρε μπρος , οπότε μάλλον πάω αντιπροσωπεία για antenna ring. :(


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Πέτρο αν για οτιδήποτε πάρεις πληροφορίες ή αν ειναι πολυ Φιλος και σου πει λεπτομέρειες μεταφέρε τες και σε μας :ye33:

peterv 13-07-2013 07:05

Απάντηση: Antenna ring
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jtnakos ( 922005)
Πέτρο αν για οτιδήποτε πάρεις πληροφορίες ή αν ειναι πολυ Φιλος και σου πει λεπτομέρειες μεταφέρε τες και σε μας :ye33:

Σίγουρα !


Sent from my iPad using Tapatalk HD

allen 13-07-2013 18:29

Απάντηση: Antenna ring
 
To δαχτυλιδι αυτο λεγομενο antena-ring , ειχε προβλημα σε καποια μοδελα
bmw και εχει συκεκριμενο κωδικο .

ψαχνω να βρω το δικο μου post ,αλλα ματαια !

εχω αλλαξει τις κατω βιδες (ακεφαλες) που το συγκρατουν και εβαλα allen . (υπαρχει στα τεχνικα)

παρολα αυτα εχω τον βελτιομενο κωδικο , και δεν μου δημιουργησε ποτε
προβλημα !

ερωτηση στην μαμα bmw:ye33:

peterv 13-07-2013 19:35

Απάντηση: Antenna ring
 
Σήμερα το πρωί πήρε μπρος μια χαρά , αλλα αφού έβγαλε ένδειξη χθες , δεν το εμπιστεύομαι και πολύ......


Sent from my iPad using Tapatalk HD


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:19.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!