GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=36961)

phoenix 20-09-2013 14:14

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
πολυ ωραιο θεμα και πολυ χρησιμο!!!!
εχω και κατι αλλο αν δε το πω θα σκασω και να με συχγωρειτε.....

αν βρεχει καρακτωδως μπορειτε να παρετε και σαμπουαν και αφρολουτρο και να κανετε και ενα μπανακι να φυγει το σπανακι:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:
το ειπα !!!!!!

anegis 20-09-2013 17:16

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 948547)
πολυ ωραιο θεμα και πολυ χρησιμο!!!!
εχω και κατι αλλο αν δε το πω θα σκασω και να με συχγωρειτε.....

αν βρεχει καρακτωδως μπορειτε να παρετε και σαμπουαν και αφρολουτρο και να κανετε και ενα μπανακι να φυγει το σπανακι:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::sm3:
το ειπα !!!!!!

Πολύ θα ήθελα να σε δω να κανεις αφρολουτρο Badedas...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

xntinou 20-09-2013 18:21

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
:re25: :ye02:

FZMAN 21-09-2013 16:07

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
Έχω μια ένσταση εδώ:
"- Επιτάχυνση (πχ. για μια προσπέραση): Με «κούφια» απόδοση κινητήρα λόγω των χαμηλών στροφών, θεωρούμε ότι το άνοιγμα του γκαζιού λίγο παραπάνω δεν θα κάνει κακό. Όμως αν χαθεί για οποιοδήποτε λόγο η πρόσφυση (πχ. λευκή διαχωριστική), αυτό το αθώο ως τότε παραπανίσιο γκάζι θα κάνει τον τροχό να σπινάρει δυνατά αποκτώντας αισθητά περισσότερες στροφές."

Θεωρώ ότι γενικά σε γλυστερό δρόμο έχουμε μια ταχύτητα πάνω και ιδιαίτερα κατά την επιτάχυνση διότι με χαμηλή ταχύτητα και πολύ ισχύ στον πίσω τροχό είναι πάρα πολύ εύκολο να ξεκολήσει η ουρά απ΄το σπινιάρισμα.
Εμείς θέλουμε όσο το δυνατότερο πιο γλυκιά επιτάχυνση με πιο μακρυά σχέση ώστε να μην κατεβαίνει πολύ ισχύς στην πίσω ρόδα σε γλυστερό δρόμο.

tazman 21-09-2013 16:28

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
:re25::re25::re25::ye36:200

mpampis 26-09-2013 02:56

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
μπραβο μπραβο μπραβο πολυ καλο αρθρο...αλλα ας βρεξει και καποια στιγμη εχω πολλα κοριτσια που πεινανε και απο φυτα ΤΙΠΟΤΑ...με εσωσε μια φορα ο δασκαλος ΒΑΣΙΛΗΣ(που τον ευχαριστω και δημοσιος στο forum μας:re26::re26:)ως ποτε ομως και αυτος θα σωζει τα κοριτσια μου????
ΑΑΑΑΑΑ!!!!!! τα ΄πα και ξαλαφρωσα

MARK 26-09-2013 07:43

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
:re25::ye02::re25:

ckk 26-09-2013 10:09

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
Εμπεριστατωμένο και με λεπτομέρειες, ευχαριστούμε.

Specialized 26-09-2013 15:17

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
Θεωρώ ότι γενικά σε γλυστερό δρόμο έχουμε μια ταχύτητα πάνω και ιδιαίτερα κατά την επιτάχυνση διότι με χαμηλή ταχύτητα και πολύ ισχύ στον πίσω τροχό είναι πάρα πολύ εύκολο να ξεκολήσει η ουρά απ΄το σπινιάρισμα.
Εμείς θέλουμε όσο το δυνατότερο πιο γλυκιά επιτάχυνση με πιο μακρυά σχέση ώστε να μην κατεβαίνει πολύ ισχύς στην πίσω ρόδα σε γλυστερό δρόμο.[/QUOTE]

Η μακριά σχέση είναι κατά την άποψή μου χειρότερη σαν επιλογή. Οι στροφές χρειάζονται το μετρημένο γκάζι τους και με μακριά σχέση δεν μπορείς να το έχεις. Με την κατάλληλη σχέση και με προσοχή στο δεξί χέρι, το αποτέλεσμα είναι πιο ασφαλές. Με "μία πάνω" σχέση στο κιβώτιο κινδυνεύεις να βγεις εκτός γραμμής.

Στη βροχή καλό είναι να είμαστε πολύ εξοικοιωμένοι με το γκάζι και να μην εξαναγκάζουμε την μοτοσυκλέτα σε βίαια φρεναρίσματα, επιταγχύνσεις και κλίσεις. Πολύ μικρότερη ταχύτητα. Και καλός εξοπλισμός (μηχανής και αναβάτη).

vchri 30-09-2013 23:32

Απάντηση: Με μοτοσυκλέτα στη βροχή!!!
 
Ευχαριστούμε Για τα μαθήματα .πολυ χρήσιμα .


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:35.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!