GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=26847)

black_hawk 20-12-2011 12:40

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από 3ple black ( 549069)
Ο ρολος της κολλας σπειρωματων ειναι να "κλειδωνει" την βιδα και να μην μπορει να λυθει απο μονη της.

Η ροπη συσφιξης ειναι το ποσο δυνατα θα σφιξουμε την βιδα και αυτη με την σειρα της ποση δυναμη θα ασκει στα κομματια που εχουμε βιδωσει μεταξυ τους.

Με λιγα λογια η κολλα σπειρωματων ειναι για να μας εξασφαλιζει οτι δεν θα λυθει καποια βιδα απο μονη της λογο κραδασμων και δεν εχει καμμια σχεση με το ποση ροπη πρεπει να μπει στο βιδωμα (ειτε με κολλα ειτε χωρις εμεις οφειλουμε να σφιγγουμε οσο πρεπει καθε βιδα που βαζουμε

Συμφωνοι, αλλα, αν εξαιρεσουμε καποιες βιδες στον κινητηρα (καπακι κλπ) για τις αλλες (στο πλαισιο 'η περιφερειακες, γενικοτερα) απλα μας ενδιαφερει να ειναι καλα σφιγμενες και να μην ξεβιδωθουν, αρα, τι σημασια εχουν οι ακριβεις τιμες συσφιξης την στιγμη που και τα δυο αυτα τα εξασφαλιζουμε με το χερι και με κολλα? :confused:

nivam 20-12-2011 12:45

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από black_hawk ( 549928)
Συμφωνοι, αλλα, αν εξαιρεσουμε καποιες βιδες στον κινητηρα (καπακι κλπ) για τις αλλες (στο πλαισιο 'η περιφερειακες, γενικοτερα) απλα μας ενδιαφερει να ειναι καλα σφιγμενες και να μην ξεβιδωθουν, αρα, τι σημασια εχουν οι ακριβεις τιμες συσφιξης την στιγμη που και τα δυο αυτα τα εξασφαλιζουμε με το χερι και με κολλα? :confused:


Οι ακριβείς τιμές σύσφιξης, κατά τη γνώμη μου, έχουν νόημα γιατί ένα άπειρο χέρι λόγω ανασφάλειας θα σφίξει παράπανω από το επιτρεπτό με όλα τα πιθανά δυσάρεστα αποτελέσματα.:)

black_hawk 20-12-2011 12:56

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 549929)

Οι ακριβείς τιμές σύσφιξης, κατά τη γνώμη μου, έχουν νόημα γιατί ένα άπειρο χέρι λόγω ανασφάλειας θα σφίξει παράπανω από το επιτρεπτό με όλα τα πιθανά δυσάρεστα αποτελέσματα.:)

Ναι, αλλα μ'αυτη τη λογικη πρεπει να κυκλοφοραμε ολοι με τα δυναμοκλειδα στο χερι! :D:p

(Εννοω οτι, "εμπειρικα" μπορει καποιος να σφιξει με το χερι μια βιδα τοσο οσο να μην την καταστρεψει.. Τον παντελως απειρο, προφανως δεν τον ενδιαφερει καν τουτη η κουβεντα..)

nivam 20-12-2011 13:06

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από black_hawk ( 549933)
Ναι, αλλα μ'αυτη τη λογικη πρεπει να κυκλοφοραμε ολοι με τα δυναμοκλειδα στο χερι! :D:p

(Εννοω οτι, "εμπειρικα" μπορει καποιος να σφιξει με το χερι μια βιδα τοσο οσο να μην την καταστρεψει.. Τον παντελως απειρο, προφανως δεν τον ενδιαφερει καν τουτη η κουβεντα..)

Εγώ προσωπικά (επειδή έχω και την πολυτέλεια του χρόνου όταν ασχολούμαι με την καλή μου) είμαι με το δυναμόκλειδο στο χέρι, για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Δεν έχω φυσικά την ίδια απαίτηση από ένα επαγγελματία μηχανικό του οποίου ο χρόνος είναι πολύτιμος και όταν μας τον χρεώνει επιπλέον, μας κακοφαίνεται.:)

3ple black 20-12-2011 15:19

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 549929)

Οι ακριβείς τιμές σύσφιξης, κατά τη γνώμη μου, έχουν νόημα γιατί ένα άπειρο χέρι λόγω ανασφάλειας θα σφίξει παράπανω από το επιτρεπτό με όλα τα πιθανά δυσάρεστα αποτελέσματα.:)

Χοντρικα ετσι ειναι (εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις που εχουν πραγματικα νοημα η τιμες,οπως εχω αναφερει παραπανω)

asotosios 20-12-2011 16:06

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
ενα απλο παραδειγμα ειναι η συσφιξη της ταπας λαδιου...

το απειρο χερι θα σφηξει παρα πολυ (νομιζοντας οτι ετσι θα εξασφαλησει στεγανοτητα) ενω στην πραγματικοτητα θελει σωστο σφηξιμο...!!!
αλλο παραδειγμα το φιλτρο λαδιου... και ποσα ακομα...

και αυτα ειναι πολυ απλες δουλειες που μπορει ο καθενας να κανει στο μοτο του...!!!

southern 23-12-2011 12:10

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
Συμφωνώ απόλυτα με το Σωκράτη. Οι τιμές των ροπών σύσφιξης πρέπει να ακολουθούνται χωρίς καμμία εξαίρεση. Όταν σε οποιοδήποτε μηχάνημα ο καθένας μηχανικός!!! χρησιμοποιεί την αίσθηση του για να σφίξει, τα αποτελέσματα είναι τις περισότερες φορές αρνητικά(βίδες χαλαρές, τα σπειρώματα να κλωτσάνε, βίδες να κόβονται). Πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε στη μοτοσυκλέτα και την ασφάλεια μας. Είναι άλλο πράγμα να καταννοούμε την εργασία ενός μηχανικού και άλλο να προσπαθούμε να τη μιμηθούμε χωρίς καμμία εκπαίδευση και γνώση.

brinel 29-12-2011 21:31

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από southern ( 552289)
Συμφωνώ απόλυτα με το Σωκράτη. Οι τιμές των ροπών σύσφιξης πρέπει να ακολουθούνται χωρίς καμμία εξαίρεση. Όταν σε οποιοδήποτε μηχάνημα ο καθένας μηχανικός!!! χρησιμοποιεί την αίσθηση του για να σφίξει, τα αποτελέσματα είναι τις περισότερες φορές αρνητικά(βίδες χαλαρές, τα σπειρώματα να κλωτσάνε, βίδες να κόβονται). Πόσο μάλλον όταν αναφερόμαστε στη μοτοσυκλέτα και την ασφάλεια μας. Είναι άλλο πράγμα να καταννοούμε την εργασία ενός μηχανικού και άλλο να προσπαθούμε να τη μιμηθούμε χωρίς καμμία εκπαίδευση και γνώση.


:sm8:

kriti manoysos 06-06-2012 16:25

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
πως μπορώ να το κατεβάσω αυτό?

element 06-06-2012 18:02

Απάντηση: Πόσα Nm να βάλω στο δυναμόκλειδο
 
R1200GS Torque Values


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:12.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!