GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Μετρηση καταναλωσης βενζινας!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=3932)

xenos 05-07-2009 16:14

Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
καθε φορα που κανω μακρινο επαγγελματικό δρομολόγιο με την μηχανη ..μου λεει το boss.- βαλε εσυ βενζίνα κ στην πληρώνω μετά-.....το ερώτημα μου ειναι τωρα!..πως υπολογίζω την κατανάλωση βενζίνας μου σε συνάρτηση φυσικά με την τιμή πώλησης της βενζίνας απο το βενζινάδικο που την έβαλα???...για να μην τύχη καμια φορα κ πει οτι βάζω παραπάνω βενζίνα κ του την χρεώνω!!!:D:D:D:D

Gemat 05-07-2009 16:41

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
Αν συνυπολογισεις
1. βενζινη
2. λαστιχα
3. συντηρηση
4. τελη - ασφαλειες
5. αποσβεση αγορας μοτοσυκλετας (ας πουμε 100.000χλμ σε 8 ετη θα τη πουλησεις 3000 ευρω)

θα διαπιστωσεις οτι πληρωνεις περιπου 2,5 με 3 ευρω το χιλιομετρο!!!:yz

...και μαλιστα χωρις ΚΑΜΙΑ βλαβη.... γιατι αν υπολογισεις και βλαβες και κανενα ψιλοτρακαρισμα ,πτωση απο το σταντ κλπ....τοτε βρασε ρυζι!

Ionlab 05-07-2009 18:07

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
Φουλάρεις, πας εκεί που θες και όταν γυρίσεις ξαναφουλάρεις. Οσο έβαλες στο τελευταίο γέμισμα είναι η κατανάλωσή σου. Αλλιώς υπάρχει ένα ακριβό γκατζετάκι που μετράει το χρόνο ψεκασμού στα injection και υπολογίζει την κατανάλωση με ακρίβεια...μετά από μερικά ντεπόζιτα για καλιμπράρισμα...

aeriko 05-07-2009 18:26

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
Φεύγεις φουλαρισμένος και σε κάθε γέμισμα κόβεις τιμολόγιο από το βενζινάδικο. Στο τέλος του ταξιδιού ξαναφουλάρεις και πάλι κόβεις τιμολόγιο. Το άθροισμα των ποσών των τιμολογίων είναι η συνολική κατανάλωση.
Υποτίθεται ότι υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη.

Arkas 05-07-2009 19:27

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ionlab ( 46586)
Φουλάρεις, πας εκεί που θες και όταν γυρίσεις ξαναφουλάρεις. Οσο έβαλες στο τελευταίο γέμισμα είναι η κατανάλωσή σου. Αλλιώς υπάρχει ένα ακριβό γκατζετάκι που μετράει το χρόνο ψεκασμού στα injection και υπολογίζει την κατανάλωση με ακρίβεια...μετά από μερικά ντεπόζιτα για καλιμπράρισμα...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 46588)
Φεύγεις φουλαρισμένος και σε κάθε γέμισμα κόβεις τιμολόγιο από το βενζινάδικο. Στο τέλος του ταξιδιού ξαναφουλάρεις και πάλι κόβεις τιμολόγιο. Το άθροισμα των ποσών των τιμολογίων είναι η συνολική κατανάλωση.
Υποτίθεται ότι υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη.

Σωστοί!

ntinopoulos 05-07-2009 19:39

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
ετσι φιλε ειναι το κεφαλαιο!!!σε πηδαει και οταν του λες να σου καλυψει τα εξοδα σε αμφισβητει κιολας!
σκιστον τον φουστη και να του ζητας στις μακρινες αποστασεις να σου καλυπτει και το φαγητο!και οχι οπου κι οπου,το λιγοτερο σε κανα βοσπορο!
αντε γιατι τα πηρα τωρα!;)

EOD-K9 05-07-2009 20:05

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
Φίλε νομίζω ότι σου απάντησαν και οι τρεις Gemat Ionlab aeriko σωστά
Να θυμάσαι όμως αυτά που έγραψε ο Gemat γιατί έχει απόλυτο δίκιο

Δεν πρέπει να σου πληρώνει μόνο την βενζίνα οι φθορές σου είναι πολύ περισσότερες
Είχα φίλο που την πάτησε έτσι (για ένα χρόνο) αλλά μετά τα βρήκαν και του έδινε αρκετά παραπάνω Στην ουσία σαν να του το νοίκιαζε ;)

ntinopoulos 05-07-2009 20:11

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EOD-K9 ( 46614)
Φίλε νομίζω ότι σου απάντησαν και οι τρεις Gemat Ionlab aeriko σωστά
Να θυμάσαι όμως αυτά που έγραψε ο Gemat γιατί έχει απόλυτο δίκιο

Δεν πρέπει να σου πληρώνει μόνο την βενζίνα οι φθορές σου είναι πολύ περισσότερες
Είχα φίλο που την πάτησε έτσι (για ένα χρόνο) αλλά μετά τα βρήκαν και του έδινε αρκετά παραπάνω Στην ουσία σαν να του το νοίκιαζε ;)

γιατι ρε φιλε?εγω δεν απαντησα σωστα?:rolleyes:

EOD-K9 05-07-2009 20:14

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:



Καλά βρε θα με φας


εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ntinopoulos

ntinopoulos 05-07-2009 20:27

Απάντηση: Μετρηση καταναλωσης βενζινας!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από EOD-K9 ( 46617)
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:



Καλά βρε θα με φας


εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΕ Ο ntinopoulos

:cool::cool::cool:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:31.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!