GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=30668)

phoenix 18-04-2012 20:13

Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
σκεπτομενος το τραγΙκο συμβαν στην αλβανια και μελετωντας τις αφηγησεις των ανθρωπων που ηταν παροντες θυμηθηκα κατι που ειχε συμβει σε μενα και ισως βοηθησει καποιους στο μελον
το γεγονος ηταν περιπου δυο χρονια πριν και η μηχανη που ειχα τοτε ηταν ενα 650funturo
δρομος στεγνος και εγω προσπαθησα να προσπερασω ενα προπορευομενο αμαξι
ολα πηγαιναν καλα μεχρι που καποιος αλλος απο το αντιθετο ρευμα εκανε προσπεραση
εκει μου διμιουργηθηκε το εξης
απο το φοβο μου λογο στενου δρομου ηρθα πιο κοντα στο αμαξι που προσπερναγα με αποτελεζμα να αισθανθω μια δυναμη να θελει να με κολησει πανω στο αμαξι
εκει πανικοβληθηκα περισοτερο
ασυναισθητα κατεβασα ταχυτητα και ανοιξα γκαζι
τα δευτερολεπτα μεχρι να ξεκολησω μου φανηκαν αιωνες
μετα καταλαβα οτι ειχα μπει στην αεροδυναμικη του αμαξιου και αυτο ηταν που με πιεσε πανω του
ισως αν εβρεχε πολυ και ο δρομος να ηταν χαλια να ειχα σοβαρο προβλημα
νομιζω οτι σε πολλους εχει συμβει αυτο αλλα ισως να μην του εχουμε δωσει την απαραιτητη σημασια

mantas 18-04-2012 20:22

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
Μπράβο για την ενημέρωση:ye32:

paschalis 19-04-2012 00:13

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
Οταν οδηγεις μοτοσυκλετα ολοι οι νομοι της φυσικης
σε βοηθουν και σου επιτιθενται συγχρονως!!
Ειναι λεπτες οι ισορροπιες..
Ευχαριστουμε φοινικα:)

lgs 19-04-2012 00:22

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 658864)
σκεπτομενος το τραγΙκο συμβαν στην αλβανια και μελετωντας τις αφηγησεις των ανθρωπων που ηταν παροντες θυμηθηκα κατι που ειχε συμβει σε μενα και ισως βοηθησει καποιους στο μελον
το γεγονος ηταν περιπου δυο χρονια πριν και η μηχανη που ειχα τοτε ηταν ενα 650funturo
δρομος στεγνος και εγω προσπαθησα να προσπερασω ενα προπορευομενο αμαξι
ολα πηγαιναν καλα μεχρι που καποιος αλλος απο το αντιθετο ρευμα εκανε προσπεραση
εκει μου διμιουργηθηκε το εξης
απο το φοβο μου λογο στενου δρομου ηρθα πιο κοντα στο αμαξι που προσπερναγα με αποτελεζμα να αισθανθω μια δυναμη να θελει να με κολησει πανω στο αμαξι
εκει πανικοβληθηκα περισοτερο
ασυναισθητα κατεβασα ταχυτητα και ανοιξα γκαζι
τα δευτερολεπτα μεχρι να ξεκολησω μου φανηκαν αιωνες
μετα καταλαβα οτι ειχα μπει στην αεροδυναμικη του αμαξιου και αυτο ηταν που με πιεσε πανω του
ισως αν εβρεχε πολυ και ο δρομος να ηταν χαλια να ειχα σοβαρο προβλημα
νομιζω οτι σε πολλους εχει συμβει αυτο αλλα ισως να μην του εχουμε δωσει την απαραιτητη σημασια


Πολύ καλό το θέμα σου. Αν υπάρχει και κάποια πιο επιστημονική πρόταση, θα ήθελα να την άκουγα;););)

dimitrisb 19-04-2012 00:24

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 658864)
σκεπτομενος το τραγΙκο συμβαν στην αλβανια και μελετωντας τις αφηγησεις των ανθρωπων που ηταν παροντες θυμηθηκα κατι που ειχε συμβει σε μενα και ισως βοηθησει καποιους στο μελον
το γεγονος ηταν περιπου δυο χρονια πριν και η μηχανη που ειχα τοτε ηταν ενα 650funturo
δρομος στεγνος και εγω προσπαθησα να προσπερασω ενα προπορευομενο αμαξι
ολα πηγαιναν καλα μεχρι που καποιος αλλος απο το αντιθετο ρευμα εκανε προσπεραση
εκει μου διμιουργηθηκε το εξης
απο το φοβο μου λογο στενου δρομου ηρθα πιο κοντα στο αμαξι που προσπερναγα με αποτελεζμα να αισθανθω μια δυναμη να θελει να με κολησει πανω στο αμαξι
εκει πανικοβληθηκα περισοτερο
ασυναισθητα κατεβασα ταχυτητα και ανοιξα γκαζι
τα δευτερολεπτα μεχρι να ξεκολησω μου φανηκαν αιωνες
μετα καταλαβα οτι ειχα μπει στην αεροδυναμικη του αμαξιου και αυτο ηταν που με πιεσε πανω του
ισως αν εβρεχε πολυ και ο δρομος να ηταν χαλια να ειχα σοβαρο προβλημα
νομιζω οτι σε πολλους εχει συμβει αυτο αλλα ισως να μην του εχουμε δωσει την απαραιτητη σημασια

:ye02:

dimitrisb 19-04-2012 00:29

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω κάτι σε αυτό το σημαντικό θέμα που άνοιξες Στέργιε ...
Έχετε παρατηρήσει όταν προσπερνάμε (από αριστερά π.χ.) ένα μεγάλο όχημα για παράδειγμα φορτηγό ή νταλίκα, τα παρακάτω ...
Όταν περνάμε δίπλα από το μεγάλο όχημα ο αέρας μας "σπρώχνει" προς αριστερά και μόλις περάσουμε το μπροστινό μέρος μετά μας "ωθεί" κάπως προς τα δεξιά.

Οι στροβιλισμοί του αέρα ειδικά δίπλα από ένα μεγάλο όχημα είναι ...
:)

phoenix 19-04-2012 00:46

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
αν υπαρχει καποιος πιο ειδικος σε θεματα φυσικης να βοηθησει

dimitrisb 19-04-2012 01:15

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
"Φοίνικα" αυτό έχει άμεση σχέση με την αεροδυναμική.
Οι στροβιλισμοί του αέρα που δημιουργούνται όταν βρίσκεται π.χ. η μοτο ανάμεσα από δύο συτοκίνητα είναι μία αιτία αυτής της συμπεριφοράς.
Επίσης όταν ένα αυτοκίνητο κινείται, πίσω του σε κοντινή απόσταση δημιουργείται ένα κενό αέρος, καθώς και πλευρικά αυτού. Πίσω από το προπορευόμενο όχημα αλλά και πλάι από αυτό η ροή του αέρα δεν είναι αυτή αν δεν υπήρχε το όχημα και φυσικά δημιουργούνται και στροβιλισμοί.

Δυστυχώς μία ανάλυση τέτοιου θέματος απαιτεί πολλές σειρές από γραφόμενα καθώς και σχετικά σχεδιαγράμματα ροής του αέρα γύρω από οχήματα.
Ελπίζω να σε βοήθησα. :)

maik73 28-04-2012 00:45

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisb ( 659039)
"Φοίνικα" αυτό έχει άμεση σχέση με την αεροδυναμική.
Οι στροβιλισμοί του αέρα που δημιουργούνται όταν βρίσκεται π.χ. η μοτο ανάμεσα από δύο συτοκίνητα είναι μία αιτία αυτής της συμπεριφοράς.
Επίσης όταν ένα αυτοκίνητο κινείται, πίσω του σε κοντινή απόσταση δημιουργείται ένα κενό αέρος, καθώς και πλευρικά αυτού. Πίσω από το προπορευόμενο όχημα αλλά και πλάι από αυτό η ροή του αέρα δεν είναι αυτή αν δεν υπήρχε το όχημα και φυσικά δημιουργούνται και στροβιλισμοί.

Δυστυχώς μία ανάλυση τέτοιου θέματος απαιτεί πολλές σειρές από γραφόμενα καθώς και σχετικά σχεδιαγράμματα ροής του αέρα γύρω από οχήματα.
Ελπίζω να σε βοήθησα. :)


:re25:

dimitrisb 28-04-2012 01:27

Απάντηση: Προσπεραση σε οχημα μεγαλυτερου ογκου
 
Με την ευκαιρία που ο φίλος ο Μιχάλης έγραψε στο θέμα... ας πούμε και μερικά ακόμη ...

Τα μεγάλα οχήματα λόγω μεγέθους έχουν μεγάλο συντελεστή αντίστασης με τον αέρα. Επίσης έχουμε παρατηρήσει ότι τα φορτηγά και τέτοιου είδους οχήματα, έχουν "τετραγωνισμένο" αμάξωμα. Ειδικότερα το πίσω μέρος έχει έντονες γωνίες. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα ο αέρας που διέρχεται να μην μπορεί να ακολουθήσει τις απότομες αλλαγές του σχήματος του αμαξώματος. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα ο αέρας να "φεύγει" από τις γωνιές του αμαξώματος με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Γι' αυτό και στα Ι.Χ. δημιουργούνται καμπύλες στο σχήμα τους ώστε να επιτυγχάνεται πιο ομαλή ροή του αέρα.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:49.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!