GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=36690)

tazman 01-12-2012 16:49

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ !!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΜΟΥ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ (ODYSSEY 535)...
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΙΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΕΔΩ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ...
ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΝ ΚΙΝΩ,ΝΑ ΤΗΝ ΜΠΡΙΖΩΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ???
ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ....
:th11:

Ligo 01-12-2012 21:19

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Αγοράζεις τον φορτιστή της μαμάς, τον κουμπώνεις στο πλαινό πριζάκι με την σωστή διαδικασία (δεν την θυμάμαι καλά.Εγώ το βάζω με σβηστή μηχανή) και την αφήνεις εκεί μέχρι την άνοιξη. Είναι οτι καλύτερο μπορείς να αγοράσεις (περίπου στα 100Ε τον είχα πάρει πριν 3 χρόνια)Υπάρχουν και άλλοι στην αγορά πιο φτηνοί και συμβατοί με το canbus αλλά σαν της μαμάς δεν είναι. Για 20-30Ε αξίζει η διαφορά.;)

Ακιs 01-12-2012 21:25

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από tazman ( 803910)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΕΣ !!!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑΣ ΜΟΥ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ (ODYSSEY 535)...
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΙΣ ΑΚΙΝΗΣΙΑΣ ΕΔΩ ΕΠΑΝΩ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ...
ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΝ ΚΙΝΩ,ΝΑ ΤΗΝ ΜΠΡΙΖΩΝΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ???
ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ....
:th11:

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.......εβδομαδιαια ακινησια?Μηνιαια ακινησια η καθαρα χειμωνιατικη ακινησια?;)

tazman 01-12-2012 21:47

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Γενικα ακινησια...δεν ξερεις ποτε και ποσο εδω πανω οταν πιασουν τα κρυα...

tazman 02-12-2012 06:55

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Εχω τον παρακατω φορτηστη TRONIG(My Piaggio Beverly: Piaggio Beverly Gruiser Battery Charger) δεν ξερω αν ειναι ο καταλληλος και για συντηρηση...
η αν τον αφησω παραπανω μου κανει ζημια στην μπαταρια οταν χρειαζετε να την φορτησω...

vaska 02-12-2012 11:16

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Ο κορυφαίος φορτιστής μπαταριών (για τις δικές μας μπαταρίες πάντα μιλώ) είναι ο optimate 4. Έχει λειτουργία για canbus, απλή φόρτιση συντήρηση αλλά και μια λειτουργία που αναζωογονεί πεθαμένες από ακινησία μπαταρίες. Είναι φτηνότερος από τον μαμά (70 € περίπου) και κάνει όχι μόνο για το BMW αλλά και για άλλα μηχανάκια που πιθανά έχεις.

Έχω και τους 2 και ο optimate είναι καλύτερος με διαφορά.

vaska 02-12-2012 11:18

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
1 Συνημμένο(α)
Ξέχασα τη φωτο

costas68gr 02-12-2012 12:48

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Εγω εχω τον optimate 2 ειναι παλιο μοντελο(6V-12V), στην προηγουμενη μηχανη μου aprilia caponord αλλαξα μπαταρια μετα απο 8 χρονια!!! αλλα καθε χειμωνα ακινησια παντα τον συνδεα στην μηχανη πιστευω οτι ειναι απο τους καλυτερους φορτιστες

dan 02-12-2012 17:05

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Εγώ αν την αφήσω ακίνητη πάνω απο μήνα βγάζω την μπαταρία και την φορτίζω με ένα καλό και φτηνό (αγορασμένο απο louis) φορτιστή που έχει και πρόγραμμα συντήρησης για μακροχρόνιο διάστημα.
Γλυτώνεις τα χοντρά φράγκα για το can bus compatible (...σιγά το πράμα εδώ που τα λέμε !) . Και το να αφαιρέσεις την μπαταρία ούτε πτυχίο μηχανολογίας θέλει ούτε πολύ χρόνο !!

vaska 02-12-2012 18:07

Απάντηση: ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από dan ( 804406)
Εγώ αν την αφήσω ακίνητη πάνω απο μήνα βγάζω την μπαταρία και την φορτίζω με ένα καλό και φτηνό (αγορασμένο απο louis) φορτιστή που έχει και πρόγραμμα συντήρησης για μακροχρόνιο διάστημα.
Γλυτώνεις τα χοντρά φράγκα για το can bus compatible (...σιγά το πράμα εδώ που τα λέμε !) . Και το να αφαιρέσεις την μπαταρία ούτε πτυχίο μηχανολογίας θέλει ούτε πολύ χρόνο !!

O Optimate 4 κάνει πολλά περισσότερα από οποιονδήποτε φτηνό φορτιστή. Μου ανέστησε μια χαρά 3 πεθαμένες μπαταρίες που είχα, οι οποίες μπήκανε σε χρήση και δουλεύουν άψογα εδώ και 4 μήνες. Από την άλλη εγώ που αποθηκεύω τα μηχανάκια μου και κινώ ένα τη φορά, έχω φτιάξει για όλα αναμονές φόρτισης που βγαίνουν σε σημείο που δεν χρειάζεται να λύσεις τπτ για να τις βρεις και με έναν φορτιστή κάνω σε όλα τη δουλειά μου.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:48.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!