GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Resistor tuning (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=13499)

ortho 30-08-2010 21:25

Resistor tuning
 
διαβάζοντας σε διάφορα φόρουμ του εξωτερικού τρόπους "βελτίωσης του κινητήρα για φτωχούς", έπεσα πάνω στο resistor tuning. Ουσιαστικά παρεμβάλλοντας μία αντίσταση στον αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα στη φιλτροχοάνη, ξεγελάς την ECU με αποτέλεσμα να δίνει περισσότερη βενζίνη θεωρώντας ότι ο αέρας είναι ψυχρός κι επομένως πιό πυκνός. Το όλο θέμα έχει διάφορες παραμέτρους, δεν είναι όμως σκοπός μου να τους αναφέρω όλους. Μπορεί κάποιος να πάρει το ερέθισμα διαβάζοντας κάποια πράγματα εδώ: Ebbo.org - BMW Motorbikes, Trips, Modifications and Product Reviews, GPS etc και για όσους ξέρουν γερμανικά εδώ:
BMW R1200GS Widerstandstuning, Motortuning

εγώ έκανα την τελείως φτωχομπινέδικη "μετατροπή":sm7:
πήρα από ένα κατάστημα ηλεκτρονικών μία αντίσταση 10 Kohm ( τζάμπα!!!) και την έβαλα στο φισάκι που πάει στον αισθητήρα. Τη συγκρατώ με μονοτική ταινία, καθότι δεν είχα καμία όρεξη να κόψω καλώδιο στην πλεξούδα, ή να δώσω χρήματα για κάποιο έτοιμο, όπως μπορείτε να δείτε στο πρώτο λινκ που έδωσα, χωρίς να ξέρω αν λειτουργεί.

Στο διά ταύτα!

Ο κινητήρας "φαίνεται" πιό γεμάτος σε όλο το φάσμα στροφών. Δεν νομίζω ότι δίνει "άλογα", απλά ο κινητήρας λειτουργεί καλύτερα. Ανεβάζει με τρίτη από 1.800 στροφές χωρίς να κλοτσάει και να τρέμει, πριν μόλις έπεφταν οι στροφές κάτω από 2.500 κατέβαζα αμέσως ταχύτητα. Δηλαδή κάνει πιό φιλικό το δούλεμα της μηχανής. Δεν ξέρω ακόμη τι γίνεται με την κατανάλωση, αλλά κι ένα λίτρο παραπάνω να κάψει, για μένα αξίζει λόγω της πιό ομαλής λειτουργίας.;)

Δε θέλω να πω σε κανένα να το κάνει, ας διαβάσει ότι μπορεί κι αν τον ενδιαφέρει ας το δοκιμάσει.

Αν κάποιος ρωτήσει γιατί συγκεκριμένα 10Kohm, βρήκαν ότι αυτή έχει το καλύτερο αποτέλεσμα. Φυσικά, επειδή η αντίσταση είναι σταθερή, σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες περιβάλλοντος, απ'όσο κατάλαβα δεν έχεις κέρδος. Αλλά αν το κάνουν οι Γερμανοί και βλέπουν βελτίωση, σε εμάς που ψηνόμαστε......

Πληροφορίες δυναμομέτρησης υπάρχουν στο γερμανικό λινκ. Εκεί η μοντιφιά έχει γίνει σε BOXER.

Arkas 31-08-2010 10:33

Απάντηση: Resistor tuning
 
Καλό ακούγεται Γιάννη!

CPretenteriS 31-08-2010 10:42

Απάντηση: Resistor tuning
 
Ενδιαφέρον.... σίγουρα θα έχεις αύξηση κατανάλωσης βέβαια... έστω και λίγο...

ortho 31-08-2010 12:21

Απάντηση: Resistor tuning
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 203625)
Ενδιαφέρον.... σίγουρα θα έχεις αύξηση κατανάλωσης βέβαια... έστω και λίγο...

να σου πω την αλήθεια, αυτό μπορεί να συμβεί, μπορεί κι όχι.
το σύστημα δουλεύει σε φάση επιτάχυνσης, με σταθερό γκάζι και σε πολλές στροφές ούτε ο αισθητήρας θερμοκρασίας αέρα ούτε ο "λ" παίζουν ρόλο, αν τα κατάλαβα σωστά.:)

από την άλλη σε μικρές ταχύτητες μπορείς να πηγαίνεις με μία σχέση κάτω, μιά και μειώνεται ο κραδασμός.

σε κάθε περίπτωση θα το ψάξω περισσότερο το θέμα, ίσως το πιό σωστό θα ήταν να μπει ένα ποτενσιόμετρο για να μπορώ να ρυθμίζω την αντίσταση ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία

αυτός είναι ένας πίνακας που έφτιαξε ένας γερμανός χρησιμοποιώντας το GS 911, δείχνει την αντίσταση του σένσορα σε συνάρτηση με τη θερμοκρασία:

Tabelle Lufttemperaturfühler

-19° 54,7 kOhm
-4° 20,0 kOhm
-2° 18,7 kOhm
1° 14,3 kOhm
7° 11.75 kOhm
12° 8,95 kOhm
16° 7,6 kOhm
20° 6,15 kOhm
26° 5,17 kOhm
30° 4,53 kOhm
35° 4,07 kOhm
43° 3,34°Ohm

nivam 31-08-2010 12:27

Απάντηση: Resistor tuning
 
Φίλτρο αέρα έχεις Κ&N ή απλό?

ortho 31-08-2010 12:38

Απάντηση: Resistor tuning
 
[QUOTE=nivam;203707]Φίλτρο αέρα έχεις Κ&N ή απλό?[/QUOTE


origininal made in China της BMW :)

nivam 31-08-2010 13:39

Απάντηση: Resistor tuning
 
Ακούγεται πάντως πως με τα K&N αναπνέει καλυτερα το συγκεκριμένο μοτόρι :)

jarhead 01-09-2010 00:27

Απάντηση: Resistor tuning
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 203755)
Ακούγεται πάντως πως με τα K&N αναπνέει καλυτερα το συγκεκριμένο μοτόρι :)

Εχω βαλει ΚΝ και εχω δει διαφορα....Αν θυμαμαι καλα γυρω στα 40-45 ευροπουλα απο EBAY.

fguy 01-09-2010 00:45

Απάντηση: Resistor tuning
 
Σε μενα παιδια με φιλτρο αερα ΚΝ, εξατμιση και μπουζι ιριδιου, πηρε αλλον αερα η μηχανη!! Κυριως στισ αλλαγες ταχυτητων 1-2, 2-3 παει πιο ομαλα και δε σε κοβει απο το κατεβασμα των στροφων!

ortho 11-09-2010 16:55

Απάντηση: Resistor tuning
 
5 Συνημμένο(α)
είπα να κάνω τη μοντιφιά πιό σωστά, ώστε να λειτουργεί κι ο αισθητήρας θερμοκρασίας. σύμφωνα με γερμανούς έτσι είναι καλύτερα, διότι υπάρχει περίπτωση με σταθερή αντίσταση, ο εγκέφαλος να μπει σε πρόγραμμα ανάγκης- θεωρητικά πάντα.
αγόρασα λοιπόν τις πρίζες και τα φισάκια, για 4,75 ευρώ κι ιδού το αποτέλεσμα...

όπως έχω γράψει η αντίσταση είναι 10 Kohm, κι έκανα ηλεκτροσυγκόλληση στο καλώδιο και τα σύρματα.

αύριο θα το βάλω στη μηχανή και θα γράψω εντυπώσεις μετά από μερικά χλμ


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:05.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!