GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Κατάδυση (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=101)
-   -   Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας Έλληνας) (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=32783)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 01-07-2012 21:36

Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας Έλληνας)
 
Νεκροί 4 δύτες που εγκλωβίστηκαν σε σπήλαιο - Ελληνικής καταγωγής ο ένας





Τελευταία ενημέρωση: 01.07.2012 | 08:49

Οι τέσσερις ιταλοί δύτες, έχασαν την ζωή τους σε σπήλαιο του Κάπο Παλινούρο, της περιοχής Τσιλέντο, στα ανοικτά της πόλης Σορρέντο της Κάτω Ιταλίας.



Πρόκειται για τους Αντρέα Πετρόνι και Ρίτσο Ντάγκλας (βρετανικής καταγωγής) σαράντα ενός ετών, για την τριανταεξάχρονη Σούζι Καβατσίνι και για τον Παναγιώτη Τέλιο, είκοσι τριών ετών, ελληνικής καταγωγής.

Ο Παναγιώτης Τέλιος είχε γεννηθεί στο Ρήγιο της Καλαβρίας, αλλά ζούσε στην ιταλική πρωτεύουσα.

Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες, αιτία της τραγωδίας φέρεται να είναι είτε μια ξαφνική κατάρρευση των τοιχωμάτων είτε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα λάσπης που ανακινήθηκε κατά το πέρασμα των τεσσάρων δυτών από στενό σημείο του Σπήλαιου του Αίματος (Grotta del Sangue), όπως ονομάζεται, κάτι που τους έκανε να χάσουν τον προσανατολισμό τους.

Το συγκεκριμένο σπήλαιο θεωρείται από τα πιο ενδιαφέροντα της νοτίου Ευρώπης και οφείλει την ονομασία του στο έντονο ερυθρό χρώμα που παρουσιάζουν τα βράχια, αλλά οι ειδικοί τονίζουν ότι «τα περάσματά του είναι και πολύ στενά και επικίνδυνα».

'Αλλοι τέσσερις δύτες, μέλη της ίδιας ομάδας, κατέφεραν να επιστρέψουν στην επιφάνεια της θάλασσας και να σωθούν.

MARK 01-07-2012 21:41

Απάντηση: Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας
 
:( :( :(

taksidiotis 01-07-2012 21:48

Οι δυνάμεις της φύσης,ποτέ δεν πάμε εναντία

send from my Samsung GS-III white beast

Arkas 01-07-2012 21:55

Κρίμα τα παλληκάρια ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

SenseiG 01-07-2012 22:01

Απάντηση: Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας
 
Κριμα αλλα μερικες φορες η φυση κανει διαφορα...:(

siraxanz 02-07-2012 10:24

Απάντηση: Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας
 
Κρίμα τα παληκαρια:cr14:

Kosttis 02-07-2012 10:25

Απάντηση: Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας
 
Κρίμα! Όμορφες αλλά επικίνδυνες αυτές οι ενασχολήσεις.....

LakisGS 02-07-2012 11:27

Απάντηση: Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας
 
Έχω αρκετές cavern, cave και full cave καταδύσεις, εντός και εκτός Ελλάδας. Μάλιστα το divemaster μου το 2004, το έκανα εκπαιδεύοντας σπηλαιολόγους δύτες από την "ΣΠΕΛΕΟ". Ίσως το πιο extreme σπορ που υπάρχει, αλλά ταυτόχρονα και το πιο μαγευτικό. Δεν υπάρχει πρόσβαση στην επιφάνεια, τις περισσότερες φορές ούτε καν σε κάποιο "στεγνό" δωμάτιο, κι έτσι πρέπει να λύσεις οποιοδήποτε πρόβλημα εκεί, και αν είσαι σε στενό "σιφόνι", χωρίς καν την βοήθεια του/των συντρόφων σου. Βάλε και την κατάσταση του σπηλαίου, ίζημα, σαθρά τοιχώματα κλπ...

Εύχομαι τα παιδιά να συνεχίσουν τις βουτιές εκεί ψηλά...:(:(

R.I.P.



eliso 02-07-2012 12:01

Απάντηση: Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας
 
Εχω ευχαριστηθεί τις καταδύσεις πάρα πολλές ώρες.Ποτέ όμως δεν έβαλα τον εαυτό μου και την ζωή μου σε κίνδυνο για χάρη της ευχαρίστησης.Φυσικά δεν κατηγορώ τα παιδιά που αποφάσισαν να κάνουν αυτή (την τελευταία τους :cr13:) βουτιά.Απλά εγώ δεν θα την έκανα ποτέ.
Καλό ταξίδι αδέρφια στα καθαρά νερά του παραδείσου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

black_hawk 02-07-2012 12:21

Απάντηση: Νεκροί 4 δύτες στη σπηλιά του αίματος (ανάμεσά τους κ ένας
 
Φρικη... :hmmm::hmmm:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:19.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!