GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Αντικατάσταση αντίστασης grip (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44867)

nivam 01-12-2013 19:04

Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Χθες μου άφησε χρόνους το δεξί grip.
Αν και τα χρησιμοποιούσα σπάνια, η ποιότητα BMW έκανε το θαύμα της.
Έγινε το σχετικό χειρουργείο( εμπειρία υπήρχε απ' το 650) οπότε όλα καλά ως εδώ.
Έχω την εξης απορία, δεδομένου οτι τα aftermarket grip (κατά την ταπεινή μου γνώμη) δεν πιάνουν τις θερμοκρασίες των μαμά(προσωπική εμπειρία) αναρωτιέμαι τι επιπλέον απαιτήσεις θα είχε σε ρεύμα αν αντί για σύρμα χρωμιονικελίνης πάχους 0.3mm, που έχει η μαμά, χρησιμοποιούσα σύρμα πάχους 0.5mm ή 0.6mm.
Nα συμπληρώσω οτι κάθε grip έχει ένα μέτρο σύρματος.
Κάθε τεκμηριωμένη απάντηση, ευπρόσδεκτη!!:):)

kosta12gs 01-12-2013 19:58

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Σύμφωνα με τις θεωρητικές μου γνώσεις,
μεγαλυτερο πάχος σύρματος σημαινει μικρότερη αντίσταση (αν βάλεις 0.6mm υποδιπλασιάζεις την αντίσταση)

και μικροτερη αντισταση σημαίνει μεγαλυτερη ενταση ρευματος και μεγαλυτερη ισχυ.





Τώρα αν βοήθησα ... είναι άλλο θέμα.

nivam 01-12-2013 20:45

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kosta12gs ( 979220)
Σύμφωνα με τις θεωρητικές μου γνώσεις,
μεγαλυτερο πάχος σύρματος σημαινει μικρότερη αντίσταση (αν βάλεις 0.6mm υποδιπλασιάζεις την αντίσταση)

και μικροτερη αντισταση σημαίνει μεγαλυτερη ενταση ρευματος και μεγαλυτερη ισχυ.





Τώρα αν βοήθησα ... είναι άλλο θέμα.

Ευχαριστώ Κώστα, έτσι το ΄χα κ εγώ στο μυαλό μου, απ΄τις λιγοστές γνώσεις φυσικής.
Aπλά σκέφτομαι μήπως επηρεάζει τη λειτουργία του can bus. :)

xntinou 01-12-2013 21:20

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Nivam η χρωμιονικελίνη είναι σύρμα από κράμα 80% νικέλιο και 20% χρώμιο με υψηλή ειδική αντίσταση και σημείο τήξης.

Το υλικό κατασκευής των θερμαντικών αντιστάσεων πρέπει να έχει μεγάλη ειδική αντίσταση ώστε να επιτυγχάνεται μεγάλη απόδοση.
Θα χρειαστείς για την ίδια δουλειά πολύ παραπάνω σύρμα. Επίσης τα σύρματα χρωμιονικελίνης έχουν καλύτερη συμπεριφορά θερμικά και ηλεκτρικά.
Φαντάσου ότι και οι θερμάστρες έχουν σύρμα χρωμιονικελίνης για πυράκτωση.
Νομίζω ότι την βρίσκεις εύκολα γιατί χρησιμοποιείται παντού. :)


nivam 01-12-2013 21:28

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xntinou ( 979235)
Nivam η χρωμιονικελίνη είναι σύρμα από κράμα 80% νικέλιο και 20% χρώμιο με υψηλή ειδική αντίσταση και σημείο τήξης.

Το υλικό κατασκευής των θερμαντικών αντιστάσεων πρέπει να έχει μεγάλη ειδική αντίσταση ώστε να επιτυγχάνεται μεγάλη απόδοση.
Θα χρειαστείς για την ίδια δουλειά πολύ παραπάνω σύρμα. Επίσης τα σύρματα χρωμιονικελίνης έχουν καλύτερη συμπεριφορά θερμικά και ηλεκτρικά.
Φαντάσου ότι και οι θερμάστρες έχουν σύρμα χρωμιονικελίνης για πυράκτωση.
Νομίζω ότι την βρίσκεις εύκολα γιατί χρησιμοποιείται παντού. :)


Άλλο ρωτάω, σ ευχαριστώ πάντως!:)

jarhead 01-12-2013 22:11

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
http://www.i-bmw.com/showthread.php?t=28690Up date on grip fix. I thought about it and ordered more wire off Ebay. This time I matched the resistance instead of the wire(gage) size. For a grand total of $7.50 U.S. including shiping...I purchased 30' of 26 gage, Ni 80%-Cr 20% resistance wire. 2.557 ohms per foot. This is pretty much the same resistance as the stock wire. I wrapped it around the inner hand grip,there are grooves for it to sit in so there is no need to measure anything. I soldered the two ends to the old connections and it works like a charm!


Αυτο ψαχνεις!!!:ye33:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 01-12-2013 22:14

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Νικόλα, μιας και σε ξέρω πως "ξύνεσαι" για τα "περίεργα" ... :D

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή σε ένα κυλινδρικό χαρτόνι, δοκιμάζοντας εναλλάξ τα 2 σύρματα

κ μετρώντας την ωμική αντίσταση - αφου τα τροφοδοτήσεις με 12 volt ...

Ακόμη ακόμη, μετράς και την θερμοκρασία που βγάζουν τα 2 σύρματα - στα 3 λεπτά λειτουργίας ας πούμε,

αν έχεις πιστόλι με λέιζερ θερμοκρασίας ...

Έτσι, θα είναι ένας μπούσουλας για όλους τους επόμενους με την ίδια βλάβη ... :rolleyes:

nivam 01-12-2013 22:45

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jarhead ( 979254)
Heated grip fix question - I-BMW.comUp date on grip fix. I thought about it and ordered more wire off Ebay. This time I matched the resistance instead of the wire(gage) size. For a grand total of $7.50 U.S. including shiping...I purchased 30' of 26 gage, Ni 80%-Cr 20% resistance wire. 2.557 ohms per foot. This is pretty much the same resistance as the stock wire. I wrapped it around the inner hand grip,there are grooves for it to sit in so there is no need to measure anything. I soldered the two ends to the old connections and it works like a charm!


Αυτο ψαχνεις!!!:ye33:

:ye02: Socrates!!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 979255)
Νικόλα, μιας και σε ξέρω πως "ξύνεσαι" για τα "περίεργα" ... :D

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή σε ένα κυλινδρικό χαρτόνι, δοκιμάζοντας εναλλάξ τα 2 σύρματα

κ μετρώντας την ωμική αντίσταση - αφου τα τροφοδοτήσεις με 12 volt ...

Ακόμη ακόμη, μετράς και την θερμοκρασία που βγάζουν τα 2 σύρματα - στα 3 λεπτά λειτουργίας ας πούμε,

αν έχεις πιστόλι με λέιζερ θερμοκρασίας ...

Έτσι, θα είναι ένας μπούσουλας για όλους τους επόμενους με την ίδια βλάβη ... :rolleyes:


Δεν έχεις άδικο, αναγκαστικά κάτι τέτοιο θα κάνω, απλά το άγχος μου είναι να μην τρελαθεί η κεντρική μοναδα από την αυξημένη κατανάλωση.
Αυτό με το πιστόλι λέιζερ δεν το είχα σκεφτεί, θα πάρω τη θερμική κάμερα που έχουμε στο εργαστήριο.:D

nivam 05-12-2013 12:32

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
....λοιπόν, δεν μπορώ να πω οτι κατέληξα σε τεκμηριωμένα συμπεράσματα κυρίως γιατί το πολύμετρο μου, δεν έδινε σωστές τιμές.
Χρησιμοποίησα αρχικά σύρμα πάχους 0.2mm το οποίο και τροφοδότησα από ένα 12βολτο μετασχηματιστή. Δεν ζέσταινε καν.
Ο.3mm που είχε η μαμά δεν βρήκα στην αγορά.
Έβαλα δοκιμαστικά 0.5mm, αρκετά άκαμπτο αλλά ο Θεός άκουσε τις "προσευχές" μου και τελικά το εγκατέστησα.
Για να πιάσεις το grip με γυμνό χέρι στη δεύτερη σκάλα, πρέπει να είσαι ή φούρναρης ή καστανάς.
Σήμερα αγόρασα 0.4mm το οποίο κι αυτό ανεβάζει θερμοκρασία.
Προφανώς δεν είναι μόνο θέμα πάχους αλλά και αναλογίας χρωμίου-νικελίου.
Όταν είχα κάνει την ίδια δουλειά στο 650 είχαν γίνει όλα πανεύκολα.:u55:

Και δύο φώτο

Το μαμά (0.3mm)
http://imageshack.com/a/img812/9035/3nsm.jpg

...και το 0.5mm
http://imageshack.com/a/img560/2122/x1fm.jpg


alx_k 05-12-2013 13:54

Απάντηση: Αντικατάσταση αντίστασης grip
 
Να βοηθήσω κι εγώ με την σειρά μου.

Η διαμετρος του σύρματος παίζει ρόλο μόνο στο αν θα χώρα στο λούκι ελικοειδης μορφής της χειρολαβης ώστε να κάτσει καλά κατά την τοποθέτηση.

Τα σύρματα χρωμιονικελινης μετριούνται σε Ω/m.

Η χειρολαβη της bmw μετράει ~8,9Ω / 900mm με διάμετρο σύρματος φ0.3 mm.

Άρα, όταν παμε να αγορασουμε σύρμα θα πρέπει να ζητήσουμε να πληρεί τον λόγο 10Ω / 1m και έχει τέτοια διάμετρο το σύρμα ώστε να χωρά στο λούκι. ;)

Όλα τα καρούλια χρωμιονικελινης αναφέρουν τα χαρακτηριστικά του εκάστοτε σύρματος με αυτοκόλλητο στην μια πλευρά του καρουλιου.

http://img.tapatalk.com/d/13/12/05/aheranyn.jpg


TIP: Τα συγκεκριμένα δεν συγκολλουνται. Γι αυτό τον λόγο τα συγκρατουμε ("πνιγούμε") με τα κατάλληλα sleeves (πνιχτες).
Τα βρίσκουμε εκεί που θα βρούμε και το σύρμα. :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:59.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!