GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Νέα μοντέλα BMW (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=18889)

ΙoannisPanagiotidis 27-03-2011 18:04

Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
:)...λοιπον φιλαρακια μου , φερνω εντελως φρεσκα νεα .....τοσο νεα που δεν νομιζω να παιζουν ακομα στο ιντερνετ ακομα και σε ξενα site !...καθοτι η ζημια που εχω στον εγκεφαλο με τις μηχανες ειναι χρόνια και ανίατη ...ειμαι μηνιαίως, αποδεκτης οποιαδήποτες μοτο-φυλλάδας κυκλοφοραει στην Γερμανια και μαλιστα λογο γνωριμιων εκ των έσω τα παραλαμβανω πολυ πιο πριν βγουν στην κυκλοφορια!... το τελευταιο λοιπον τευχος του περιοδικου MO (Motorrad Magazin) που θα κυκλοφορησει την πρωτη εβδομαδα του Απριλιου παρουσιαζει εκτεταμένο αφιέρωμα με αληθινες φωτογραφιες απ το ηδη κατασκευασμενο νεο Boxer Blog του υδρόψυκτου μοτερ!

http://inlinethumb31.webshots.com/45...600x600Q85.jpg

...στη μεση περιπου εχει μια διπλη σελιδα που κατα τα γραφωμενα εγγυημένα δεν ειναι φωτοσοπια.

http://inlinethumb05.webshots.com/48...600x600Q85.jpg


Ακολουθούν λεπτομερεις φωτογραφιες που δειχνει το μπλοκ απο πισω καθως και απο αλλες όψεις και πλευρες..... όποιος ειναι λιγο σχετικος με μοτερ ισως μπορει να διακρίνει τις ειδοδους του νερου που θα ψυχει το μοτερ!


http://inlinethumb64.webshots.com/45...600x600Q85.jpg

http://inlinethumb39.webshots.com/39...600x600Q85.jpg

http://inlinethumb03.webshots.com/46...600x600Q85.jpg

http://inlinethumb17.webshots.com/46...600x600Q85.jpg


...ακολουθει φυσικα μεγαλο σχετικα αρθρο που εξηγει πολλα απ αυτα που δεν καλαβαινουμε απ μια φωτογραφια ... δεν μπορω να τα εξηγησω τα περισσοτερα ουτε και γω με ακριβεια με απλα λογακια απ αυτα που καταλαβα και μου κανε μεγαλη εντυπωση ειναι οτι αναφερουν οτι μαζι με το τελος εποχης του αεροελεοψυκτο Boxer μοτερ .....ερχεται και το τελος του ξερου συμπλεκτη που εδω και χρονια μεταφέρει την κινηση σε ολες τις Boxer εκδοσεις !!..... καλωσηρθες πολυδισκος στο λαδακι λοιπον και για τους GSακηδες!!!!...τωρα αυτο αν ειναι καλυτερο η χειροτερο θα δειξει ο καιρος γιατι παρακατω διαβασα οτι η BMW παραταει τον μεχρι τωρα προμηθευτη GETRAG, που παραδοσιακα κατασκευαζε το ολο συστημα μεταδοσης σε ολα τα μοντελα των Boxer ....και ο νεος κατασκευαστης με του πολυδισκου υγρου τυπου θα ειναι made in China!...Κατι ακομα που ειναι αξιοσημείωτο ειναι οτι στο μελλοντικο μοτερ, κινητηρας και κιβωτιο ταχυτητων θα κολυμπαει στο λαδακι στον ιδιο χωρο ...ενα πραγμα που μεχρι τωρα δεν ίσχυε καθοτι ηταν σε ξεχωριστους και το κιβωτιο ειχε τις δικες του βαλβολινες!...για να δουμε !...τελευταια αναφερω , ετσι απλα δεν ξερω αν εχει καποια θετικη επιδραση σαν ιδεα, οτι οι εισοδοι του ψεκασμου που μεχρι τωρα ηταν οριζοντιοι απ τα πλαγια των κυλινδρων, μεταφερετε στο νεο μπλοκ οπως φαινεται και απ τις φωτογραφιες , ακριβως καθετα απο πανω τους! ...καθως επισεις επιβεβαιώνει οτι το κιβωτιο θα ειναι 6αρι αλλα η μεταδοση στον τροχο θα γινεται με αξονα που ομως θα βρισκεται απ την αριστερη πλευρα της μοτοσυκλετας!(στα σημερινα GS ειναι στα δεξια!)


...το λοιπον δεν ξερω αν τα παραπανω που εγραψα ειναι γεγονοτα ή παπαρολογιες ....αλλα εγω απλα φωτογράφησα και αντέγραψα αυτα που αναφερει το περιοδικο που ειναι εντελως επισημο!...υο τι θα γινει πραγματικα θα το επιβεβαιώσει μονο ο χρονος!




.....ειδωμενννννννν Λεμεεεεεεεεεεεε :D



gepol 27-03-2011 18:26

Γιατί ένας υγροψυκτος κινητήρας να χρειάζεται ψύκτρες; Λέω εγώ τώρα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΙoannisPanagiotidis 27-03-2011 19:09

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 345941)
Γιατί ένας υγροψυκτος κινητήρας να χρειάζεται ψύκτρες; Λέω εγώ τώρα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk



...χμμ!..καλη ερωτηση ...αλλα καπου διαβασα μεσα στο αρθρο οτι δεν θα ψυχετε ο κυλινδρος απο ολες τις πλευρες!...στη φωτογραφια φαινεται καθαρα οτι το καναλι του νερου ειναι μονο απ την μια πλευρα!...απ την αλλη εχει απλα τις ψυκτρες!

http://inlinethumb07.webshots.com/30...600x600Q85.jpg



... στο αρθρο το περιγραφει στα γερμανικα ...."Viertakt-Zweizylinderboxermotor teilwassergekült"


...ισως αυτος ειναι ενας λογος!

gepol 27-03-2011 20:32

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Για να δούμε. Οπως και να έχει αποκτά ενδιαφέρον....

leandros 27-03-2011 23:32

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 345941)
Γιατί ένας υγροψυκτος κινητήρας να χρειάζεται ψύκτρες; Λέω εγώ τώρα.....


Sent from my iPhone using Tapatalk

ίσως και για να μην αλλάξει δραματικά το λουκ

gelasios 27-03-2011 23:42

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
συγνώμη αλλά αυτό είναι έκτρωμα... αυτή δεν είναι εμφάνηση μηχανής μοτοσυκλέτας... πιο πολύ για κομπρεσέρ κληματιστικού μοιάζει...

ΙoannisPanagiotidis 27-03-2011 23:54

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
αδελφε gelasie ...υπερβολικος εισαι φιλε!... αυτο ειναι μονο το μπλοκ του boxer ... δεν εχει καν τις κυλινδροκεφαλές πανω!... πιστεψε με αν σου δειξω το μπλοκ το σημερινου R1200GS ετσι γυμνο διπλα σε αυτο ...δεν θα μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι διαφορετικο!....


...βαλε λιγο φαντασια Λεμεεε!:)

xurxes 28-03-2011 00:09

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
αν αυτό:



Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από basilis76 ( 312323)




ειναι:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gelasios ( 346045)
έκτρωμα...πιο πολύ για κομπρεσέρ κληματιστικού μοιάζει...


θα θελα να χα δυο-τρία σπίτι μου...!!!;)

TEOSS 28-03-2011 00:25

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …:D:D:D:D:D:D---:p:p:p

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>. ;);) :)


frits 28-03-2011 00:33

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 346065)
Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …:D:D:D:D:D:D---:p:p:p

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>. ;);) :)



Μισού κινητήρα ήθελες να γράψεις.....:)

Είμαι περίεργος να δω που θα χώσουν το ψυγείο....:cool:

TEOSS 28-03-2011 00:41

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 346053)
αδελφε gelasie ...υπερβολικος εισαι φιλε!... αυτο ειναι μονο το μπλοκ του boxer ... δεν εχει καν τις κυλινδροκεφαλές πανω!... πιστεψε με αν σου δειξω το μπλοκ το σημερινου R1200GS ετσι γυμνο διπλα σε αυτο ...δεν θα μπορεις να ξεχωρισεις αν ειναι διαφορετικο!....


...βαλε λιγο φαντασια Λεμεεε!:)

Φίλε Γιάννη, οι κεφαλές είναι επάνω, τα καπάκια δεν είναι. Σαν εικόνα δεν έχει την ομορφιά του μηχανολογικού γλυπτού των αερόψυκτων μοντέλων.:)

Θέλει πολλή φαντασία λεμεεεεε:yz:yz:yz


Φίλε xurxes
Το σχέδιο μότο R1300GS είναι άσχετο γιατί φέρει τον κινητήρα που είχαν τα μοντέλα R μέχρι το 2009.

NLS 28-03-2011 00:41

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Ακριβώς όπως τα λες.

Αν οι πληροφορίες είναι στη Γερμανία Απρίλη, τότε με βάση την παράδοση της BMW μιλάμε για νέα GS το νέο έτος σε ένα χρόνο από τώρα για την ακρίβεια. Μια χαρά.

Λογικά (ας καταγραφεί) με την ευκαιρία θα φέρουν το GS στο "ηλεκτρονικό 2012" αφού παραδοσιακά οι BMW είχαν πάντα "την τελευταία μόδα" σε τέτοια πράγματα όταν παρουσιάζουν νέα μοντέλα και μην ξεχνάμε τα νέα super tenere και αποκορύφωμα το multistrada 1200 έχουν πάρει τα ηνία σε αυτά κάτι που λογικά η επόμενη GS δεν θα το αφήσει έτσι (όπως ήδη η 1600 GT - προβλέπω τουλάχιστον το 80% των ηλεκτρονικών "καλουδιών" της GT στην επόμενη GS - ίσως και το 100% αν βάλουμε και την χρονική διαφορά).

Δυο ενστάσεις (ένα που με χαλάει και ένα που ίσως με χαλάσει):

1) Δεν μπορώ να ακούω made in China (αν και κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας, ήδη ΟΤΙ έχουμε είναι κατά τεράστιο ποσοστό made in China, assembled αλλού έτσι κι αλλιώς).

2) Αν μειώσουν κι άλλο το "off" κομμάτι του on-off (λόγω πχ. multistrada 1200) θα χαλαστώ άσχημα. Πιστεύω ότι εκεί η BMW εξακολουθεί να "ξέρει το κόλπο" και ίσως να φοβάμαι άδικα.

Με την ευκαιρία, αν ξαναπαίξει αυτή η χαζή photoshopιά που είναι δυο post πιο πάνω (και έχει ακριβώς μηδενική σχέση με την μελλοντική GS) "θα καταρρεύσω".
(και ο μόνος λόγος που έκανα post μια και δεν πρόσφερα τίποτα άλλο ιδιαίτερο)

TEOSS 28-03-2011 00:47

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 346067)
Μισού κινητήρα ήθελες να γράψεις.....:)

Είμαι περίεργος να δω που θα χώσουν το ψυγείο....:cool:


Γράφω αυτό που θέλω να γράψω, όπως ακριβώς το γράφω!!! Και το εννοώ !!!;)

Το ψυγείο θα είναι εκεί που βρίσκεται το ψυγείο λαδιού στο R1200R !!!
:)

ΙoannisPanagiotidis 28-03-2011 00:49

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 346072)
[SIZE="4"]Φίλε Γιάννη, οι κεφαλές είναι επάνω, τα καπάκια δεν είναι. Σαν εικόνα δεν έχει την ομορφιά του μηχανολογικού γλυπτού των αερόψυκτων μοντέλων.:)

Θέλει πολλή φαντασία λεμεεεεε:yz:yz:yz

.... ναι ετσι οπως το εθεσα εχεις δικιο http://www.gsforum.gr/images/icons/icon14.gif...αλλα εννουσα οτι με τα καπακια θα φαινοταν πιο κοντα σε αυτο που σημερα μας φαινεται φυσιολογικο!...τι να πω εμενα παντως δεν μου φαινεται ασχημο!....σαν το σημερινο μου μοιαζει μονο με μερικες τρυπουλες παραπανω να μπαινει το νερακι!:D

Alfa7 28-03-2011 12:41

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Πολύ καλή η παρουσίαση...ευχαριστούμε..
.
Αν και μου θυμίζει κάπως τον πειραματικό υγρόψυκτο κινητήρα που δούλευε η BMW περί το 2002 (αν θυμάμαι καλά)
με απόδοση (σύμφωνα με τα περιοδικά) περί τα 130HP.

Βλέπω βέβαια στις τωρινές φωτό τη κεφαλή με τη νέα διάταξη εκεντροφόρων, αλλά το κατα μήκος διαιρούμενο
μπλόκ είναι ακριβως το ίδιο με το προτζεκτ του 2002, όπως και η κάθετη ροϊκή τροφοδότηση ίσως και για λόγους
απόδοσης με την επιπλέον δυνατότητα εφαρμογής κάποιου είδους RamJet.

Όσο για τα πτερυγια θα συμφωνήσω με τους παραπάνω ότι είναι καθαρά για λόγους αισθητικής σύνδεσης του παλιού
με το νέο μοντέλο (όπως και σε δεκάδες άλλα Ιαπωνικά μοτερ).

Τωρα όσο για υγρούς συμπλέχτες και άλλα καλούδια τεχνολογίας που προφανως θα το φορτώσουν δεν μπορώ να πω
ότι με ευχαριστεί ιδιαίτερα γιατί πάμε γραμμή για ΟΝ και οf με πολύ προσοχή...

emix 28-03-2011 15:21

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Νομιζω οτι η φωτογραφια ειναι οντως φωτοκοπια, γιατι το μοντελο που εθεαθη στην Ισπανια να κυκλοφορει ειχε την εξατμιση απο τα δεξια και το συστημα μεταδοσης απο τα αριστερα.

Οποτε ή η φωτογραφια ειναι ψευτικη ή το μοντελο που κυκλοφορησε στην Ισπανια ειναι ψευτικο ή ειναι πειραματικο και η τελικη εκδοση θα εχει αυτα που ειπα πιο πανω αναποδα, κατι που θεωρω οτι δεν γινεται να γινει.

Εχω μια αγωνια να δω το ψυγειο σε ποια θεση ειναι και αν δημιουργει προβλημα με την χωματινη φυση της μηχανης. Γιατι αν το ψυγειο ειναι χαμηλα και κινδυνευει απο πετραδακια και κοτρωνιτσες, τοτε, οντως, η χωματινη φυση της μηχανης θα παει περιπατο.

Ειμαι γεματος περιεργεια λοιπον για την επισημη παρουσιαση.

MARK 28-03-2011 15:32

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Για να δούμε τι θα δούμε :cool:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 28-03-2011 16:27

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Μπράβο ρε Τζώνυ .... ωραία ανταπόκριση ...

Περιμένουμε ότι νεότερο υπάρξει ... ;)

NLS 28-03-2011 18:02

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Ο άξονας με την εξάτμιση θα είναι κατά 90% ανάποδα από ότι τώρα - αυτό ισχύει.

Χώρος για ψυγείο υπάρχει μια χαρά, δεν είναι και κάνα παπάκι η GS.

Ωστόσο ούτε εγώ είμαι ενθουσιασμένος από την αλλαγή αυτή (και ελπίζω να βάλουν καμιά 20αριά αλογάκια - που δεν χρειάζομαι αλλά είναι για ego-boost - για να μου φύγει η στεναχώρια) και σε συνδυασμό ΜΟΝΟ με το να μη μειωθεί άλλο το off.

NLS 28-03-2011 18:09

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
1 Συνημμένο(α)
Και από την ίδια πηγή με το φίλο μας το Γιάννη...

Fuji 28-03-2011 19:25

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Παιδιά, συγνώμμη, αλλά αν αυτό μείνει εκεί κάτω, δε θα είναι ψυγείο, αλλά ποδιά προστασίας κινητήρα ...

GeorgeP 28-03-2011 20:54

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 346065)
Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …:D:D:D:D:D:D---:p:p:p

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>. ;);) :)


Ανεμενε και μην βιαζεσαι Θοδωρα!!!!!! ;):D
Μη ξεχνας οτι το 800αρακι ειναι εν σειρα, υδροψυκτο και ονομαζεται........ GS.

O Γιαννης (Παναγιωτιδης) καλα εκανε και ενημερωσε αλλα.......προσεξε τις φωτογραφιες που δημοσιευει το περιοδικο, με το οποιο παρεπιπτοντως μεγαλωσα (στην Ελληνικη του Εκδοση την δεκαετια του '80). Συνδυασε το παραπανω με την φωτογραφια του NLS πιο κατω και θα δεις οτι ειναι υποθεσεις και φωτοσοπιες!
Διοτι, δεν ειναι δυνατον μια εταιρεια να δινει στην δημοσιοτητα στοιχεια του κινητηρα που δεν εχει ακομα βγει στην παραγωγη!! Δεν το εχει κανει ΠΟΤΕ και κανεις. Ποσο μαλλον η BMW που για το 800αρακι περιμεναμε μεχρι τελευταια στιγμη (6 μηνες πριν το πρωτο μηχανακι βγει απο τις γραμμες παραγωγης) για να δουμε επισημες φωτογραφιες και επισημες αναλυσεις για τον κινητηρα του και τα τεχνικα του χαρακτηριστικα!!!
Μεχρι τοτε ειχαμε μονον υποθεσεις αλλα με......επισημε ενημερωση απο την BMW!!!!

Αν τελος παρατηρησεις την φωτο του NLS θα διαπιστωσεις οτι το ψυγειο ειναι χαμηλα πισω απο τον εμπρος τροχο!!! Αυτο απο μονο του στελνει περιπατο το Gelände Strassen (GS), κοινως ''παντος εδαφους''!!
Το ψυγειο πρέπει να ανεβει ψηλα, αλαλ εκει βρισκεται το telelever, μπορει να παει και στο πλαι αλαλ δυσκολο το βλεπω!!

Γιαυτο θεωρω οτι το Motorrad εκφραζει ποθους χωρις τεκμηριωμενα στοιχεια!!!
Σαν κι εμας τους Βαραντεριδηδες που εδω και 5 χρονια περιμενουμε νεο Βαραντερο και οχι μονον Βαραντερο δεν θα δουμε αλλα κατι τελειως διαφορετικο απο Βαραντερο!!!

Ειδωμεν, γερμανοι ειναι αυτοι κατι θα σκεφτουν.......αν πραγματικα εχουν σχεδια για υδροψυκτο μποξερ!!

TEOSS 29-03-2011 03:03

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Οι φώτο του κινητήρα είναι πραγματικές ενώ η εικόνα της μότο είναι μια σχεδιαστική προσπάθεια να αποδοθεί η όψη του (θολού) μοντέλου που φωτογραφήθηκε στην Ισπανία, καμία σχέση με τελική εργοστασιακή σχεδίαση. Το ψυγείο που φαίνεται είναι το ψυγείο λαδιού του υπάρχοντος R1200R που έχει <<μεταφερθεί>> (!!!!)
http://www.gsforum.gr/%CE%9D%CE%AD%C...-charity-6667/
Εξάλλου είναι εμφανές ότι στον κινητήρα δεν υπάρχει τζάμι λαδιού κάτω αριστερά όπως στον κινητήρα της φωτοσοπιας που έχει σαν βάση τον γνωστό αερόψυκτο-.;)...:cool::cool::cool:

….GS λέγεται και το G 650 …πρώην F και είναι υδρόψυκτο και μονοκύλινδρο ….
:sm7::sm7::sm7::sm7:


Ελληνικό motorrad ! τι μου θύμισες!!! Με αυτό και με το motorsport του Δημήτρη Παπανδρέου μεγάλωσα…(και το ένθετο 2τροχοι στους 4τροχους που και που) …..fan του <<fast >> Freddie και της Honda…!!!:):):)
Freddie Spencer - Wikipedia, the free encyclopedia

tery 29-03-2011 11:52

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Είναι λίγο στενότερο η μου φαίνεται;;;;:confused:

ΙoannisPanagiotidis 29-03-2011 12:31

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
παιδες οντως για να ξεκαθαρισουμε α παραπανω ...οπως ειπε και ο φιλοι teoss και emix....ολες οι φωτογραφιες απ ολοκληρη GS σε οποιοδηποτε περιοδικο ...ειναι ολες φωτοσοπιες!!!!!!...οι μονες φωτογραφιες που αναφερεται οτι ειναι 100% αληθινες ειναι οι τελευταιες απ το γυμνο μπλοκ που απλα μας παραπεμπτει στα σιγουρα οτι θα ειναι εν μερη και υδροψυκτο!


...ολα τα αλλα περι πολυδισκου συμπλεκτη , αλλαγης μεριας αξονα, κοινο δοχειο κιβωτιου μαζι με κινητηρα, παραπανω αλογα κτλ ....ειναι απλες αναφορες και ισως ειναι παπας!


...μου φαινεται παντως παραξενο που κανεις δεν παραξενεύεται με τη καταργηση του ξερου μονου δισκου!.... αυτο ειναι μειονεκτημα ή προς το καλυτερο?

Jefe 29-03-2011 12:43

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000201F9.gif




Jefe

windman1200 29-03-2011 12:50

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

...μου φαινεται παντως παραξενο που κανεις δεν παραξενεύεται με τη καταργηση του ξερου μονου δισκου!.... αυτο ειναι μειονεκτημα ή προς το καλυτερο?


Προς το χειρότερο..! Τα λάδια που θα επιλέγουμε για τον κινητήρα θα πρέπει να είναι άμεσα συμβατά με τους δίσκους του συμπλέκτη!! Εμένα αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...

Varadero θα γίνουμε.. http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000203FC.gif

bakgs 29-03-2011 12:59

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από windman1200 ( 347272)

Προς το χειρότερο..! Τα λάδια που θα επιλέγουμε για τον κινητήρα θα πρέπει να είναι άμεσα συμβατά με τους δίσκους του συμπλέκτη!! Εμένα αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...

Varadero θα γίνουμε.. http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000203FC.gif


Εγώ λέω καλύτερο.
Άσε που δεν θα βρωμάει και ο δίσκος:p

NLS 29-03-2011 13:08

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Όλα φυσικά είναι photoshop εκτός ίσως οι φωτό του μπλοκ.
Πάντως ο άξονας θα αλλάξει μεριά θυμηθείτε το.

Όσο αφορά την αλλαγή του συμπλέκτη (αν γίνει)... εμένα ποτέ δεν με ενόχλησε το τωρινό κιβώτιο. Οι γκρίνιες ήταν από κάποιους που δεν κατάλαβαν τι πήραν και γιατί ή για κανέναν varaderisti να θέλει να έχει κάτι να λέει. Αν γίνει η αλλαγή ελπίζω να γίνει "αναίμακτα" για το χαρακτήρα της μοτό. Δυστυχώς κάθε έτος που περνάει η υπόλοιπη αγορά ωθεί αυτή την κατηγορία να μικρύνει το off μέρος της. Στην ΠΡΑΞΗ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ αυτό επηρεάζει λιγότερους από όσους θέλουν να λένε. Όμως τους λίγους που τους επηρεάζει πραγματικά... έπρεπε να τους δώσουν διέξοδο.

Τελικά αν το GS γίνει CS (ή δεν ξέρω τι), κάτι πρέπει να πάρει τη θέση του GS.
Πάντως αδιαφορώ να έχω αντίπαλο το TDM (πάτησα ένα πάλι σήμερα μέχρι που τον άφησα να περάσει - άσχετο) ή το multistrada 1200 (που είναι αυτό που θα ήθελε να είναι το TDM, αλλά άλλη κατηγορία από το GS).

terrygs 29-03-2011 13:15

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Αν οι Γερμανοί ήθελαν να διαρεύσει, γιατί έβγαλαν μόνο το μπλοκ;;;;:confused:

NLS 29-03-2011 13:22

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Οι Γερμανοί τα τελευταία χρόνια όλο και κάτι κάνουν επιλεκτικά. Το μπλοκ το περιοδικό μπορεί να το πήρε και από την εταιρία που συνεργάζεται η BMW για τα μεταλλικά καλούπια ή φυσικά να ήταν μέρος της επιλεκτικής διαρροής.

Πριν βγει το 1200GS, είχε τυχαία (τυχαία my ass) εμφανιστεί στη σελίδα τους το 1200GS για 1-2 μέρες αλλά δεν είχαν αλλάξει όλα τα στοιχεία (ήταν με τα στοιχεία του 1150 ακόμα). Την ίδια περίοδο είχαμε δει και spy photos (κατάμαυρες - τις έχω ακόμα). Τα τωρινά ταιριάζουν όπως είπα στην αρχή με την περίοδο για να βγει με το νέο έτος.

Τι θα είναι θα δείξει.

giorgos76 29-03-2011 14:23

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από NLS ( 347292)
Την ίδια περίοδο είχαμε δει και spy photos (κατάμαυρες - τις έχω ακόμα). .

Μπορείς να τις βάλεις να τις δούμε;;;;(αν δεν είναι κόπος;););))

ΙoannisPanagiotidis 29-03-2011 14:25

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από windman1200 ( 347272)

Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...


:)...οχι αδελφε!...αντιθετως η αλλαγη στα δισκακια θα γινεται πολυ πιο ευκολα οπως και στα γιαπωνεζικα , καπου στα πλαγια!...ασε που στο σημερινο GS ειναι τρομερη δουλια να αλλαξεις τον δισκο!...κοβεις την μηχανη στα 2 Λεμεε!

NLS 29-03-2011 14:46

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από giorgos76 ( 347326)
Μπορείς να τις βάλεις να τις δούμε;;;;(αν δεν είναι κόπος;););))

OK να τις βρω...

GeorgeP 29-03-2011 15:31

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από windman1200 ( 347272)

Προς το χειρότερο..! Τα λάδια που θα επιλέγουμε για τον κινητήρα θα πρέπει να είναι άμεσα συμβατά με τους δίσκους του συμπλέκτη!!

Οχι πια!! Αυτο ηταν ...... two decades back!!!!!!!
Σημερα το 90% των λαδιων, ειτε ειναι για υαστοκινητο ειτε για μοτοσυκλετα, πληρουν την προδιαγραφη JASO MA. Αυτη την προδιαγραφη την εφηυραν και επεβαλαν σε ολες τις εταιρειες παραγωγης πετρελαιοειδων οι Ιπαωνες διοτι μεχρι την δεκαετια του 1980 υπηρχαν προβληματα πατιναρισματος στους υγρους συμπλεκτες των μοτοσυκλετων απο τα λαδια της τοτε τεχνολογιας!! Σημερα ΟΧΙ. Εγω χρησιμοποιως λαδι αυτοκινητου στο Βαραντερο μου!!


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από windman1200 ( 347272)
Εμένα αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...

Varadero θα γίνουμε.. http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000203FC.gif

Ουτε αυτο αληθευει οπουδηποτε και να ειναι ο υγρος συμπλεκτης!!! Σε ολα τα μηχανακια με υγρο συμπλεκτη, ακομα και στο GS 800, αρκει να βγάλεις τα λδια και το αριστερο ¨η το δεξι καπακι κι εχεις τον συμπλεκτη μπροστα σου ετοιμο για λυσιμο!!! Λιγοτερα εξοδα λιγοτερος χρονος!!!

Τελος, για να απαντησω και στον φιλτατο Ιωαννη Παναγιωτιδη, ο υγρος συμπλεκτης βγαζει τουλαχιστον 3πλασια κμ απο εναν ξερο. Οι λογοι προφανεις......υγρος σε λαδι.....ξερος καταξερος!!!
Το πρωτο μου αφρικα εβγαλε 130,000κμ και δισκους δεν αλλαξε παρα μονον στις 160,000 απο τον άλλον ιδιοκτητη.
Το πρωτο μου Βαραντερο με 160,000 δισκους δεν άλλαξε μεχρι τοτε τουλαχιστον!!!
Ολα τα κμ γινοντουσαν, σε πολη (80%), ταξιδια ΚΑΙ αρκετο εως ΠΟΛΥ (Αφρικα) χωμα!!!

GeorgeP 29-03-2011 15:49

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 347245)
παιδες οντως για να ξεκαθαρισουμε α παραπανω ...οπως ειπε και ο φιλοι teoss και emix....ολες οι φωτογραφιες απ ολοκληρη GS σε οποιοδηποτε περιοδικο ...ειναι ολες φωτοσοπιες!!!!!!...οι μονες φωτογραφιες που αναφερεται οτι ειναι 100% αληθινες ειναι οι τελευταιες απ το γυμνο μπλοκ που απλα μας παραπεμπτει στα σιγουρα οτι θα ειναι εν μερη και υδροψυκτο!
.................................................................................................

''εν μερη'' υδροψυκτο ΔΕΝ γινεται φιλε Γιαννη!! ''η θα ειναι υδροψυκτο ''η οχι!!!!

Φυσικα αυτο θα ειναι προς το καλυτερο και η μμονη λυση αν θελει να μεινει στην παραγωγη ο μοξερ λογω euro4-5 που ερχεται και για τις μοτοσυκλετες.
Το θεμα ειναι ΠΟΥ θα βολευτει ενα ψυγειο με 3-5 λιτρα νερο οταν, πρέπει να ειναι στο εμπρος μερος της μοτοσυκλετας για απαγωγη της θερμοτητας ¨η στο πλαι οπως του Βαραντερο.
Αν ειναι εμπρος τοτε θα φυγει το τελελεβερ και οι Γερμανοι θα γυρισουν στα συμβατικα μπροστινα συστηματα, αν ειναι στο πλαι θα φαρδυνει οπως φαρδυ ειναι και το βαραντερο.
Χαμηλα δεν μπορει να μπει ουτε ψυγειο νερου ουτε ψυγειο λαδιου σε ΟΝ/ΟΦΦ μοτοσυκλετα για λογους ευνοητους οπως καταλαβαινεις!! Μια πετρα απο τον εμπρος τροχο, σε γρηγορη βολτα στο χωμα, εκφενδονιζεται προς τα πισω με πανω απο 120κμ....σκεψου λοιπον την ζημια κι αναλογισου τα εξοδα απο μια τετοια.
Αλλα σκεψου και την άλλη, την μεγαλυτερη ζημια, αν οι κυψελες βουλωσουν απο την λασπη.............!!!!!
Γιαυτο οτι κινειται στο χωμα, ειτε αεροψυκτο με ψυγειο λαδιου, ειτε υδροψυκτο, ειτε και με τα δυο τα ψυγεια ειναι παντα ψηλα με αυτο του λαδιου καπου στο πλαι τις περισσοτερες φορες!

Στα στρηταδικα οπως το 1200R που ειπε ο φιλος ΤΕΟΣΣ ειναι άλλη ιστορια αφου κινουνται αποκλειστικα στην ασφαλτο!!!

Τα μποξερ της BMW εχουν ιστορια στην αεροψυξη, στον ξερο συμπλεκτη, στους θορυβους κ.λ.π. Γιαυτα ολα τα ιδιαιτερα γνωρισματα αγαπηθηκε οσο κανεις άλλος κινητηρας. Αν αυτα εκλειψουν τοτε δεν ειναι σιγουρο οτι αυτες οι πωλησεις θα συνεχιστουν....και η ''μαμα'' το ξερει αυτο!!! Δεν νομιζω να ρισκαρει μια τετοια εξελιξη αν δεν ειανι 120% σιγουρη οτι θα παρει τα λεφτα της επενδυσης της πισω και με τοκο!
Τα πιρουνια αν αλλαξουν και απο τελελεβερ γινουν συμβατικα καλαμια δεν θα πειραξει κανεναν (σχεδον) αλλα ο κινητηρας ειναι άλλο πραγμα!!!!!!

Για ολα τα παραπανω πιστευω οτι υδροψυκτος μποξερ δεν θα βγει για την GS!!

ΙoannisPanagiotidis 29-03-2011 15:49

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
αρα μιλαμε για πλεονεκτημα !...και τοτε ερχεται η ερωτηση ...γιατι μεχρι τωρα επεμεναν στο μονο ξερο στα μποχερ?...και ακομα μια ερωτηση εχω ....γιατι αφου ειναι τοσο καλυτερος ο υγρος πολυδισκος ....δεν εχει χρησιμοποιηθει και στη τεχνολογια των αυτοκινητων?

ΙoannisPanagiotidis 29-03-2011 15:53

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 347403)
''εν μερη'' υδροψυκτο ΔΕΝ γινεται φιλε Γιαννη!! ''η θα ειναι υδροψυκτο ''η οχι!!!!

.... αυτο και εγω δεν το καταλαβα φιλε!...αλλα αναφερθηκε χαρακτηριστικά στο αρθρο πολλες φορες ο ορος ..."teilwassergekühlt" ...πραγμα που δεν το ειχα ακουσει μεχρι σημερα!

GeorgeP 29-03-2011 16:00

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 347404)
αρα μιλαμε για πλεονεκτημα !...και τοτε ερχεται η ερωτηση ...γιατι μεχρι τωρα επεμεναν στο μονο ξερο στα μποχερ?...?

Διοτι αν τον αλλαζαν δεν θα ηταν boxer by BMW Motorrad!!!!!!!!
Αυτο και κατι άλλα που αναφερω πιο πανω εκαναν ΑΥΤΟΝ τον μποξερ διασημο και τοσο λατρεμενο ανα τον κοσμο!!!!!!


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 347404)
......και ακομα μια ερωτηση εχω ....γιατι αφου ειναι τοσο καλυτερος ο υγρος πολυδισκος ....δεν εχει χρησιμοποιηθει και στη τεχνολογια των αυτοκινητων?

Χρησιμοποιειται και λεγεται DCT (Dual Clutch Transmission) απο το 1980(!!) με πρωτη την porche στα αγωνιστικα της αυτοκινητα στο Le Man!!!
Εδω θα δεις το τι και πως Dual clutch transmission - Wikipedia, the free encyclopedia
HowStuffWorks "How Dual-clutch Transmissions Work"

Σημερα Ολο το WV γκρουπ απο SEAT μεχρι Audi και βάλε χρησιμοποιουν υγρους πολυδισκους συμπλεκτες!!!!!!!

ΙoannisPanagiotidis 29-03-2011 16:03

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 347416)

Σημερα Ολο το WV γκρουπ απο SEAT μεχρι Audi και βάλε χρησιμοποιουν υγρους πολυδισκους συμπλεκτες!!!!!!!

Οκ !...δεν το γνωριζα !!!...πασο!..χεχε!:D


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:28.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!