GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=15194)

540cc 08-11-2010 10:22

ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Ποιες είναι οι εντυπώσεις απο τους κατόχους της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας?

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός...Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως), ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο), τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ

Σόρι αν σας τα πρήζω, αλλά κουβέντα να γίνεται...

taksidiotis 08-11-2010 10:31

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από 540cc ( 245146)
Ποιες είναι οι εντυπώσεις απο τους κατόχους της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας?

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός...Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως), ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο), τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ

Σόρι αν σας τα πρήζω, αλλά κουβέντα να γίνεται...

υπαρχει ανταγωνισμος...k 1300 gt...

540cc 08-11-2010 10:34

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από taksidiotis ( 245164)
υπαρχει ανταγωνισμος...k 1300 gt...

Νομίζω οτι η θέση οδήγησης της 1300 gt θα με κουράζει...
Εξάλου, μου έχει κάνει τρομερό κλικ η rt και επειδή η μηχανή είναι (πρωτίστως για μένα) συναίσθημα και σκέψη όχι απαραίτητα με το πάνω κεφάλι.....:D

Albatros 08-11-2010 12:37

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Αξιόπιστο όσο και τα άλλα με μπόξερ κινητήρα,πολύ καλή συμπεριφορά στο ταξίδι(πιό άνετο από το GT) και μέσα στη πόλη χωρίς πλαϊνές βαλίτσες πάει σφαίρα.
:)

manosamos 08-11-2010 17:03

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Το ειχα επι 2μηνο στην Γερμανια το 2005 και εκανα καθε Σ/Κ 400 χλμ απο Μοναχο μεχρι Ολλανδια και τουμπαλιν ξε-κου-ρα-στος.;):)
Φαντασου οτι εφτανα Ολλανδια Κυριακη βραδυ στις 1 και 6 ξυπναγα για δουλεια.
Στην πόλη χλμ δεν ειχα κανει για να εχω αποψη,οπως επισης δεν εχω αποψη αν βγαζει προβληματα.:)
Με λιγα λογια θα την επαιρνα με κλειστα ματια;):cool:

Michael Chatzilias 08-11-2010 17:32

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από 540cc ( 245146)
Ποιες είναι οι εντυπώσεις απο τους κατόχους της συγκεκριμένης μοτοσυκλέτας?

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός...Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως), ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο), τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ

Σόρι αν σας τα πρήζω, αλλά κουβέντα να γίνεται...

Εάν σε εξυπηρετεί η μοτοσυκλέτα, και εάν σου είναι η κατάλληλη, εξαρτάται πολύ από την χρήση που θέλεις να κάνεις, και τί αναζητάς...

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός
Έχεις δίκιο, ότι είναι άνετη, ξεκούραστη, έχεις επιλογές ηλεκτρονικής ρύθμισης στο παμπρίζ, έχεις cruise που σε βοηθά να κρατάς τον καρπό σου ξεκούραστο. Και βέβαια υπάρχει ανταγωνισμός (LT, GT, και άλλες, και μάλιστα τώρα τα νέα μοντέλα GT και GLT), αλλά η ίδια αποτελεί μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα μακρινών ασφάλτινων αποστάσεων.

Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως),
Εάν βγάζει προβλήματα εξαρτάται από την συντήρηση που έχει και θα της κάνεις, αλλά και από την κατασκευή της (υπάρχουν μοτοσυκλέτες, καινούριες, που δυστυχώς κατασκευάστηκαν με αδυναμίες). Εάν έχει γίνει σωστή συντήρηση, το κόστος για service θα σου κυμαίνεται από 120 σε 250 ευρώ, ανάλογα με το τί κάνεις. Είναι βαριά και έχει κατανάλωση, αλλά σε ταξίδι με 100 και cruise η κατανάλωση πέφτει κάτω από 4.8l/100 km.

ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
Η RT είναι μία.
Διαθέσιμη με radio / CD ή χωρίς.
Δεν υπάρχουν διάφορα μοντέλα όπως το 1-2 και 1-3 της GS.

Ίσως αξίζει όμως, ανάλογα με τα οικονομικά σου, να κοιτάξεις τα νέα μοντέλα GT και GTL που λανσάρονται σύντομα.

τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ
Εκτός πόλης και σε ταξίδι, θα εκπλαγής από την άνεση, τη σταθερότητα και αξιοπιστία. Εάν όμως σου αρέσουν οι ρεπρίζ και γκάζια, πήγαινε για την GT, αν κι εγώ είμαι ευχαριστημένος με τα γκάζια και ροπές της RT.

Μέσα στην πόλη είνα δύσκολη καθώς έχει μεγάλα αυτιά (οι καθρέφτες προεξέχουν). Θα χτυπάς καθρέφτες αυτοκινήτων εάν μπαίνεις ανάμεσα. Δεν είναι όπως τα GS και GSA. Εάν η καθημερίνή σου μετακίνηση είναι μέσα στην πόλη, στο κέντρο, θα δυσκολευτείς στην κίνηση και θα την ταλαιπωρήσεις. Σ'αυτή την περίπτωση, δες για GS ή πάρε και ένα μικρό για την πόλη αντί να τριγυρνάς παντού με την RT.

Δεν λέω ότι δεν μπορείς, μπορείς να πας παντού, αλλά με μεγαλύτερη δυσκολία και προσππαθεια, και ίσως να ανεβάζεις την θερμοκρασία της.

Άλλωστε, η GS δεν είναι για να πας παντού.
Βγαίνει σε ξεχωριστές στιγμές.

syan 08-11-2010 21:46

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias ( 245536)
Εάν σε εξυπηρετεί η μοτοσυκλέτα, και εάν σου είναι η κατάλληλη, εξαρτάται πολύ από την χρήση που θέλεις να κάνεις, και τί αναζητάς...

Εντάξει, φαντάζομαι οτι σε ταξίδι δεν θα υπάρχει ανταγωνισμός
Και βέβαια υπάρχει ανταγωνισμός (LT, GT, και άλλες, και μάλιστα τώρα τα νέα μοντέλα GT και GLT), αλλά η ίδια αποτελεί μια ολοκληρωμένη μοτοσυκλέτα μακρινών ασφάλτινων αποστάσεων.
GT (βαρύτερη, πιό σκυφτή, Κ κινητήρας, ζέστη το καλοκαίρι, λίγο ακριβότερα service).
GLT (πολύ βαρύτερη, Κ κινητήρας, ζέστη το καλοκαίρι, λίγο ακριβότερα service, αρκετά ακριβότερη, μη δοκιμασμένο μοντέλο).
Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μου πείτε τα θέματα αξιοπιστίας, τα σέρβις (κόστος και τι προβλήματα βγάζει συνήθως),
Στα 55,000 χλμ δεν έχει βγάλει τίποτα, κόστος service λογικότατο..!
ποιο μοντέλο να προσπαθήσω να αποφύγω (αν υπάρχει κάτι τέτοιο)
2007 και μετά λόγω αλλαγής φρένων..!
τη συμπεριφορά της μηχανής εντός πόλεως (με ενδιαφέρει πολύ και αυτό το κομμάτι καθώς δεν έχω 2ο μέσο μετακίνησης να διαθέσω) κτλ
Στα 3 χρόνια με αρκετά συχνή χρήση πόλης δεν αντιμετωπίζω πρόβλημα κίνησης λόγω όγκου...είναι θέμα συνήθειας.!

KRASOPATERAS 08-11-2010 22:39

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manosamos ( 245516)
Το ειχα επι 2μηνο στην Γερμανια το 2005 και εκανα καθε Σ/Κ 400 χλμ απο Μοναχο μεχρι Ολλανδια και τουμπαλιν ξε-κου-ρα-στος.;):)
Φαντασου οτι εφτανα Ολλανδια Κυριακη βραδυ στις 1 και 6 ξυπναγα για δουλεια.
Στην πόλη χλμ δεν ειχα κανει για να εχω αποψη,οπως επισης δεν εχω αποψη αν βγαζει προβληματα.:)
Με λιγα λογια θα την επαιρνα με κλειστα ματια;):cool:

Μήπως έκανε κανένα λάθος στα χιλιόμετρα ?;)

manosamos 09-11-2010 00:14

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από KRASOPATERAS ( 245681)
Μήπως έκανε κανένα λάθος στα χιλιόμετρα ?;)

:confused:Γιατι?
Δεν βγαινουν?

gepol 09-11-2010 00:20

Απάντηση: ΓΝΩΜΕΣ-ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ 1200 RT
 
Μοναχο-Αμστερνταμ = 830 χλμ


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:03.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!