GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41972)

ramiod 10-07-2013 17:02

Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Πριν 15 μέρες δεν ξέρω γιατί αλλά κάτι με έπιασε μιας και θα φύγω για ταξίδι στο εξωτερικό την παρασκευή να αλλάξω χαρτογράφηση στην μηχανή μου
Διαβάζοντας από το forum μέσα για την χαρτογράφηση που έκανε Γιάννης από Θεσσαλονίκη στο rt του Διονύση πήρα την απόφαση να μιλήσω μαζί του και να του στείλω τον εγκέφαλο , η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα ότι θα κάνει κάτι πολύ παραπάνω ,είχα ακόμα και την αμφιβολία αν θα μπορώ να καταλάβω την αλλαγή που είπε ,γιατί ως συνήθως πολλά λένε τα χαρτιά (πίνακες και χάρτες) που μα δείχνουν αλλά λίγα καταλαβαίνουμε οι χρήστες (καθαρά προσωπική άποψη).
Για να μην σας κουράζω όμως άλλο με τις λεπτομέρειες και τις σκέψεις που έκανα μέχρι να τον στείλω, σας λέω ότι τα αποτελέσματα Μέτα από μια μικρή βόλτα ήταν …πραγματικά θεαματικά!!!!!
1) Το μηχανάκι μετά τις 3200 έχει απίστευτη δύναμη
2) Η μηχανή δουλεύει πολύ πιο όμορφα
3) H ροπή του είναι πάρα πολύ αισθητή
4) Ότι κενά είχε εξαφανίστηκαν
5) Πραγματικά πρέπει να έχεI πάρει άλογα παραπάνω
Πραγματικά ο Γιάννης κάνει πάρα πολύ καλή δουλεία και μάλιστα πρέπει να σας πω ότι είναι ίσως ο μοναδικός που ξεκλειδώνει τον εγκέφαλο πραγματικά !!!!!!!!!!!!
Σε όλα τα κιτ που βλέπουμε από άλλους έλληνες οι ξένους κανείς δεν μπορεί να ανεβάσει τον κόφτη ο Γιάννης το κάνει( αυτό από μόνο του λέει πάρα πολλά) .
Γιάννη σε ευχαριστώ που με έκανες χαρούμενο με το αποτέλεσμα σου στην μηχανή μου

gs.malhasias 10-07-2013 18:17

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
πολύ ενδιαφέρον , εχω προσπαθήσει να παρακολουθήσω το θέμα αλλά μετά από ένα σημείο το έχασα ...Αν επιτρέπεται πόσο σου στοίχισε μαζί με μεταφορικά ,στο περίπου , και το εγκέφαλο τον έβγαλες μόνος σου και τον ανατοποθέτησες ?

JohnGS1100 10-07-2013 18:19

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Να σαι καλά Μάριε, καλές βόλτες να έχεις :ye02:
Για όποιον θέλει να διαβάσει από την αρχή το θέμα, εδω έχει αναλυτικές πληροφορίες.

ramiod 10-07-2013 19:23

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gs.malhasias ( 921028)
πολύ ενδιαφέρον , εχω προσπαθήσει να παρακολουθήσω το θέμα αλλά μετά από ένα σημείο το έχασα ...Αν επιτρέπεται πόσο σου στοίχισε μαζί με μεταφορικά ,στο περίπου , και το εγκέφαλο τον έβγαλες μόνος σου και τον ανατοποθέτησες ?

η τιμη φιλε ηταν 220 ευρω ,πιστευω παρα παρα πολυ λιγο για αυτο που εχει κανει,απλα ο Γιαννης ειναι συνεσταλμενος ανθρωπος και ξερει οτι ολοι περναμε δυσκολα,θα σου πω οτι τα μεγαλα group για πολυ υποδυεστερη δουλεια περνουν 600 το λιγοτερο.

την εγκατασταση την εκανα με τον μηχανικο μου στην bmw θα σου πω ομως οτι δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο το βαλε βγαλε :ye33:

siraxanz 10-07-2013 20:41

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Να πω την αμαρτία μου σήμερα ξεκοίλιασα την μπέμπα

κ της έβγαλα όμορφα κ ωραία, την καρδούλα της

η οποία αυριο το πρωί θα είναι στα χέρια του Γιάννη :)

Σκοπεύω να ανεβάσω ένα tutorial πως γίνεται, δεν είναι κ ευκολάκι

Θέλει ρεζερβουάρ έξω...

Γιάννη στα χέρια σου φίλε, να πάμε Βαλκάνια remappatoi :D

JohnGS1100 11-07-2013 02:02

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Χάρη θα κάνω ότι καλύτερο μπορώ φίλε :ye02:
(Ευχαριστώ για την ευκαιρια που μου έδωσες)..

anegis 11-07-2013 08:32

Με το καλο Χάρη. Μπράβο Γιάννη για το ολο εγχείρημα.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

kwstas 11-07-2013 09:28

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Δεν θα ηταν καλο να γινετε μια δυναμομετρηση πριν και μετα για να βλεπετε τι ακριβως γινετε?

Επιμενω απο παλιοτερα που ασχοληθηκα με την βελτιωση οτι ο προγραμματισμος πρεπει να γινεται πανω σε δυναμομετρο!

Για να εχουμε σωστο αποτελεσμα σε ολο το φασμα των στροφων...

phoenix 11-07-2013 09:58

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 921092)
Να πω την αμαρτία μου σήμερα ξεκοίλιασα την μπέμπα

κ της έβγαλα όμορφα κ ωραία, την καρδούλα της

η οποία αυριο το πρωί θα είναι στα χέρια του Γιάννη :)

Σκοπεύω να ανεβάσω ένα tutorial πως γίνεται, δεν είναι κ ευκολάκι

Θέλει ρεζερβουάρ έξω...

Γιάννη στα χέρια σου φίλε, να πάμε Βαλκάνια remappatoi :D

Ααααα!!!
Χαρουλη !!!! Θα κανείς τσαχπινια
Νομίζω οτι ο Γιάννης το έχει ψάξει αρκετά εώς και παρά πολυ το θέμα και απο οτι εχω διαβάσει ειναι και οτι πιο ασφαλές κυκλοφορεί

georged 11-07-2013 10:18

Απάντηση: Προγραμματισμος BMW 1200 GSA 2008
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 921263)
και απο οτι εχω διαβάσει ειναι και οτι πιο ασφαλές κυκλοφορεί

επειδή με ενδιαφέρει το θέμα αλλά έχω τους ενδοιασμούς μου, μπορείς αν δεν σου κάνει κόπο να μου/μας πεις που τα έχεις διαβάσει αυτά? Ότι δηλαδή κάποιο τέτοιο "σκάλισμα" είναι ότι πιο ασφαλές κυκλοφορεί?

Ευχαριστώ!!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:51.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!