GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Ο Boxer έσωσε το πόδι μου! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43149)

gsela 12-09-2013 13:57

Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από το πρόσφατο ατύχημα μου με ένα R1200GS.
Μεσημέρι γύρω στις 15:00, τέλη Αυγούστου.. Γυρνώντας από τη δουλειά μου, αποφασίζω να βγω από τη παλαιά Εθνική οδό Κορίνθου-Πατρών και να πάω παραλιακά, απολαμβάνοντας τη θάλασσα. Σημειωτέον ότι τη διαδρομή την κάνω τουλάχιστον καθημερινά τα τελευταία 5 χρόνια..
Σε μία κλειστή δεξιά και χωρίς ορατότητα στροφή και ενώ ο δρόμος έχει stop γι' αυτούς που κινούνται στο αντίθετο με μένα ρεύμα, πλαγιάζω τη μηχανή για να στρίψω, μένωντας όσο το δυνατόν δεξιά (πήγαινα με 40-50 Km, παραπάνω δεν μπαίνεις άλλωστε)
Ξαφνικά συνειδητοπειώ - στα 10 μέτρα- να ανεβαίνει αυτοκίνητο από το αντίθετο ρεύμα εντελώς αντικανονικά, στο δικό μου ρεύμα! Εντικτωδώς προσπάθησα να τον αποφύγω κινούμενος προς την άλλη κατεύθυνση, κάτι που δυστυχώς έκανε και ο άλλος, με αποτέλεσμα το αναπόφευκτο..
Η σύγκρουση που ακολούθησε ήταν πλαγιομετωπική, έπεσα δηλαδή με το εμπρός και δεξιό μέρος της μηχανής στο εμπρός μέρος του αυτοκινήτου!
Απωγειώθηκα πάνω από τη μηχανή και το αυτοκίνητο και έπεσα χωρίς γρατζουνιά μετά από μία υπέροχη αερο####τούμπα.. Θα πρέπει να είχα άγιο, δεν εξηγείται αλλιώς...

Συμπεραίνω πως στην πραγματικότητα γλύτωσα το δεξί μου πόδι από υπεροχο κάταγμα και βίδες (για να μη πω τίποτα χειρότερο) από τον υπέροχο αυτόν κινητήρα, τον ογκώδη και εγκάρσια τοποθετημένο Boxer! Στην ουσία δημιούργησε ζωτικό χώρο ανάμεσα στη λαμαρίνα και το πόδι μου, προλαβαίνωντας να εκτιναχθώ μακριά από τα 2 οχήματα!
Πιστεύω πως αν οδηγούσα οποιαδήποτε άλλη μηχανή τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ χειρότερα για μένα..

Λατρέψτε αυτόν τον κινητήρα και για έναν ακόμη λόγο λοιπόν, εκτός από τον υπέροχο ήχο και την υπέροχη ροπή... Σας προστατεύει χωρίς καν να το καταλαβαίνετε!

vasorfa 12-09-2013 14:07

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Ενας απο τους βασικους λόγους που μου αρεσουν τα μπε εμ βε...


ειναι αυτό που μας περιγράφεις!!

Astakos82 12-09-2013 14:12

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Να εισαι καλα και παντα ορθιος...

τον τελευταιο καιρο ακουμε συνεχεια για τετοια και χειροτερα και πραγματικα δεν ξερω τη φταιει... φταινε τα προβληματα του κοσμου που τον κανουν να χανει την αυτοσυγκετρωση του φταιει η κακια η ωρα .... τη πραγματικα φταιει δεν ξερω... παιδια προσοχη.... ειναι κριμα να σκορπαμαι πονο στα αγαπημενα μας προσωπα...

Gasgs 12-09-2013 14:16

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Να είσαι καλά ..............................Να γιατί BOXER !!!

MARK 12-09-2013 14:21

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Να είσαι πάντα όρθιος και γερός.
(Πολύ σωστή η επισήμανση σου για το boxer)

Ακιs 12-09-2013 14:36

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsela ( 944659)
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Θα ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου από το πρόσφατο ατύχημα μου με ένα R1200GS.
Μεσημέρι γύρω στις 15:00, τέλη Αυγούστου.. Γυρνώντας από τη δουλειά μου, αποφασίζω να βγω από τη παλαιά Εθνική οδό Κορίνθου-Πατρών και να πάω παραλιακά, απολαμβάνοντας τη θάλασσα. Σημειωτέον ότι τη διαδρομή την κάνω τουλάχιστον καθημερινά τα τελευταία 5 χρόνια..
Σε μία κλειστή δεξιά και χωρίς ορατότητα στροφή και ενώ ο δρόμος έχει stop γι' αυτούς που κινούνται στο αντίθετο με μένα ρεύμα, πλαγιάζω τη μηχανή για να στρίψω, μένωντας όσο το δυνατόν δεξιά (πήγαινα με 40-50 Km, παραπάνω δεν μπαίνεις άλλωστε)
Ξαφνικά συνειδητοπειώ - στα 10 μέτρα- να ανεβαίνει αυτοκίνητο από το αντίθετο ρεύμα εντελώς αντικανονικά, στο δικό μου ρεύμα! Εντικτωδώς προσπάθησα να τον αποφύγω κινούμενος προς την άλλη κατεύθυνση, κάτι που δυστυχώς έκανε και ο άλλος, με αποτέλεσμα το αναπόφευκτο..
Η σύγκρουση που ακολούθησε ήταν πλαγιομετωπική, έπεσα δηλαδή με το εμπρός και δεξιό μέρος της μηχανής στο εμπρός μέρος του αυτοκινήτου!
Απωγειώθηκα πάνω από τη μηχανή και το αυτοκίνητο και έπεσα χωρίς γρατζουνιά μετά από μία υπέροχη αερο####τούμπα.. Θα πρέπει να είχα άγιο, δεν εξηγείται αλλιώς...

Συμπεραίνω πως στην πραγματικότητα γλύτωσα το δεξί μου πόδι από υπεροχο κάταγμα και βίδες (για να μη πω τίποτα χειρότερο) από τον υπέροχο αυτόν κινητήρα, τον ογκώδη και εγκάρσια τοποθετημένο Boxer! Στην ουσία δημιούργησε ζωτικό χώρο ανάμεσα στη λαμαρίνα και το πόδι μου, προλαβαίνωντας να εκτιναχθώ μακριά από τα 2 οχήματα!
Πιστεύω πως αν οδηγούσα οποιαδήποτε άλλη μηχανή τα αποτελέσματα θα ήταν πολύ χειρότερα για μένα..

Λατρέψτε αυτόν τον κινητήρα και για έναν ακόμη λόγο λοιπόν, εκτός από τον υπέροχο ήχο και την υπέροχη ροπή... Σας προστατεύει χωρίς καν να το καταλαβαίνετε!

Nα εισαι παντα καλα και να μην σου ξανασυμβει το παραμικρο...:)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 944664)
Ενας απο τους βασικους λόγους που μου αρεσουν τα μπε εμ βε...


ειναι αυτό που μας περιγράφεις!!

Ο μονος λογος που μου αρεσουν τα μπεεεεεεε εμ βε......:p:p

ARGI 12-09-2013 15:55

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Αλλο κακό μην σε ξαναβρεί φίλε μου...
Κατά τα άλλα συμφωνώ με τα γραφόμενα σου !
:ye33::ye33::ye33:

AKIS_21 12-09-2013 16:06

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Always boxer και προσοχη στους τρέλμενους

phoenix 12-09-2013 19:04

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
καπως ετσι και εγω γλυτωσα το αριστερο μου ποδι με ενα 1150

gsela 12-09-2013 19:53

Απάντηση: Ο Boxer έσωσε το πόδι μου!
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας!

Εύχομαι να ήταν το πρώτο και το τελευταίο μου ατύχημα!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:48.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!