GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Ξερογκαζια στο κατέβασμα (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44369)

Sokolatas 07-11-2013 20:00

Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Εσείς κάνετε χρήση της παραπάνω τεχνικής? Ειχα πρόσφατα την κουβέντα με φίλο μοτοσυκλετιστη, ο οποίος μου είπε ότι ο μηχανικός του, ισχυρίστηκε οτι η ξεροξαζια μπερδεύει το μοτέρ. Προσωπικά σχεδόν σε όλα τα κατεβάσματα, εκτος αν οι στροφές είναι χαμηλά, κάνω χρηση της ξερογκαζιας προσπαθώντας να ομαλοποιησω το κατέβασμα. Υπάρχει περίπτωση να κάνει η ξερογκαζια κακο στο μοτέρ? Εσείς τι κάνετε? Οι πιο έμπειροι ας πουν τη γνώμη τους.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

aeriko 07-11-2013 20:35

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Πως το μπερδεύει δηλαδή, τι θέλει να πει ο ποιητής.
Προσωπικά την χρησιμοποιώ.

lazaros28 07-11-2013 20:41

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Και γώ τη χρησιμοποιώ, έτσι έμαθα να οδηγάω, αυτό κάνω σε όλα τα μηχανάκια..!
μήπως ο μηχανικός του ήταν 'πολιτικός μηχανικός' :P

DoctorAbo 07-11-2013 20:43

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Παρών ! Και γώ κάνω το ίδιο, στο μηχανάκι και συχνάκις και στο αυτοκίνητο. ;)
Δε μπερδεύτηκε κανείς και ποτέ πες του ποιητή :p

vpentza 07-11-2013 20:50

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Εγώ το εφαρμόζω για ηδονιστικούς ακουστικούς λόγους.....:)

Lepanto ii 07-11-2013 20:54

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα

Nordic 07-11-2013 21:17

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 970283)
Εγώ το εφαρμόζω για ηδονιστικούς ακουστικούς λόγους.....:)

:)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lepanto ii ( 970286)
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα

:ye02:

Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.

Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.

Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.

DoctorAbo 07-11-2013 21:21

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Lepanto ii ( 970286)
Εγω και στο ανέβασμα το κάνω πολλές φορές νομίζω οτι κουμπώνει καλύτερα η ταχύτητα


Με μπέρδεψες .......
Η ξερογκαζιά σκοπό έχει να ισοφαρίσει τις στροφές του άξονα του κιβωτίου με αυτές του στρόφαλου για να κουμπώσει το σύστημα χωρίς να δαγκώσει. Αυτό λοιπόν συμβαίνει όταν κατεβάζει κανείς ταχύτητα. Όταν ανεβάζει, αν κάνει το ίδιο, δυσχεραίνει το κούμπωμα. Θα σου πρότεινα να μη το κάνεις.

DoctorAbo 07-11-2013 21:24

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Nordic ( 970295)
:)
:ye02:
Ωμοίως πράττω όποτε το "σηκώνει" η κατάσταση για συγχρονισμό στροφών... ασφαλώς όχι πάντα γιατί οι συνθήκες δεν είναι πάντα ίδιες.

Στην τελευταία βόλτα μου όμως, σε απλή ομαλή ξερογκαζούλα καθώς κατέβαζα ταχύτητα (με λίγα χιλιόμετρα), η μηχανή έσβησε. Και αυτό συνέβει δύο φορές... :(.
Γιατί... ; Με προβλημάτισε το θέμα.

Και γω προβληματίζομαι που το ακούω ........ ένας κινητήρας δεν έχει λόγο να σβήσει όταν συμπλεκτάρεις και κάνεις και μια γκαζιά ..... ε ?

Nordic 07-11-2013 21:39

Απάντηση: Ξερογκαζια στο κατέβασμα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 970298)
........ ένας κινητήρας δεν έχει λόγο να σβήσει όταν συμπλεκτάρεις και κάνεις και μια γκαζιά ..... ε ?

Ακριβώς... δεν έδωσα συνέχεια όμως, αν και με πείραξε. Ωστόσο, πέραν απ' αυτό ουδέν άλλο.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:56.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!