GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Οδικό δίκτυο (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=102)
-   -   Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=37920)

paschalis 25-01-2013 19:44

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 831161)
Καλά, δεν τον γνωρίζεται τι προβλέπει ο ΚΟΚ για την ταχύτητα??? :Απορία:



¨¨12. Σε αυτόν που υπερβαίνει το ανώτατο όριο ταχύτητας έως 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ.
Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 20 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο εκατό (100,00) ευρώ. Για υπέρβαση του ανώτατου ορίου ταχύτητας πάνω από 30 χλμ/ώρα, καθώς και για κίνηση οχημάτων στους αυτοκινητόδρομους με ταχύτητα πάνω από 150 χλμ/ώρα, στις οδούς ταχείας κυκλοφορίας με ταχύτητα πάνω από 130 χλμ/ώρα και στο υπόλοιπο οδικό δίκτυο με ταχύτητα πάνω από 120 χλμ/ώρα, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο τριακοσίων πενήντα (350,00) ευρώ και επί τόπου αφαίρεση της άδειας οδήγησης, από αυτόν που βεβαιώνει την παράβαση, για εξήντα (60) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα.
Σε αυτόν που οδηγεί με ταχύτητα κατώτερη του ελάχιστου επιτρεπόμενου ορίου ταχύτητας, καθώς και σε αυτόν που παραβαίνει τη διάταξη της παραγράφου 9 του άρθρου αυτού, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο ογδόντα (80,00) ευρώ.¨¨


���� ��������� - ����o 20 - �.�.�. - �. 2696/1999
:cool2::cool2::cool2:


Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου:D δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους:cool:

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?:confused:

gsmaniac 25-01-2013 20:07

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 831178)
Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου:D δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους:cool:

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?:confused:

στο συγκεκριμεκο δρομο.....για να γλυτωσεις την κληση και το προστιμο, ακολουθεις τα παιδια απο την ΔΙΑΣ......πανε ταπα και αυτοι:lo20:

TEOSS 25-01-2013 22:22

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paschalis ( 831178)
Και μενα μου κανει εντυπωση πως πολλοι ανηκοντες σε ομαδες υψηλου κινδυνου:D δεν γνωριζουν αυτο με τα 150 στους αυτοκινητοδρομους:cool:

Ειναι αληθεια οτι οι μοτοσυκλετες εχουν οριο τα 80 χλμ παντου και τα παραπανω ισχυουν με αφετηρια το οριο αυτο?:confused:

Όχι βέβαια!!!

Πάτα στην παραπομπή μου και θα δεις όλα τα ανώτερα όρια ταχύτητας, ανάλογα το όχημα και τον δρόμο!;)

steliosx 31-01-2013 18:24

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 

Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.:mad:

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€:mad: το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!

ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!:):)


aeriko 31-01-2013 19:48

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από steliosx ( 835538)
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.:mad:

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€:mad: το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!

ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!:):)

Στέλιο, ένας δρόμος της προκοπής υπάρχει στην Αττική για ξεκαπνίσματα και τον έχουν γεμίσει κάμερες για να εισπράττουν απλά τα πρόστιμα, δεν θεωρώ ότι τους απασχολεί η ασφάλειά μας. Λυπάμαι για τα τσάμπα λεφτά:(

Geo888 01-02-2013 22:53

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Εμενα στο υψος αλφα με φωτογραφησε μολις 200ρησα.......

Ετσι και πεσει φωτο στανταρντ πευτει κληση; η υπαρχει ελπιδα;

brasidas12 02-02-2013 11:29

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
εσενα θα σου κατασχεσουν κ την μηχανη :p:p:p

TEOSS 05-02-2013 00:29

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Geo888 ( 836362)
Εμενα στο υψος αλφα με φωτογραφησε μολις 200ρησα.......

Ετσι και πεσει φωτο στανταρντ πευτει κληση; η υπαρχει ελπιδα;


... ...Καμία !!!:cool2:

TEOSS 05-02-2013 00:38

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από steliosx ( 835538)
Πάντως εγώ τα "ακούμπησα" πριν από ένα μήνα.:mad:

Στην Περιφερειακή Υμηττού, κινούμενος από Αγία Παρασκευή πρός Α.Ο. με κατεύθυνση προς Ελευσίνα, μετά την έξοδο από ένα μικρό τούνελ υπάρχουν δύο λωρίδες κυκλοφορίας και μία ΛΕΑ οπότε και το όριο ταχύτητας είναι 70 χαω. Στο σημείο αυτό μου έδειξαν φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας οι οποίες ήταν και πανοραμικές αλλά και εστιασμένες πάνω στον αριθμό κυκλοφορίας με κατεγραμένη ταχύτητα 129 χαω.
Να σημειωθεί οτι ήμουν δίπλα σε αυτοκίνητο άλλά η φωτό έκανε αυτόματο zoom μόνο πάνω σε μένα που προσπερνούσα το αυτοκίνητο.

Το πρόστιμο 350€:mad: το οποίο πληρωτέο εντός 10 ημερώ πάει στα 175€
Να σημειωθεί οτι η παράβαση καταγράφηκε τον Μάιο 2012, 09:11 (:eek:)που πήγαινα στην δουλειά ψιλοκαθυστερημένος και είχα ξεχάσει να "κόψω" στα σημεία που είναι οι κάμερες. Από εδώ και πέρα σας βεβαιώ ότι δεν θα ξαναξεχάσω!!
ΚΑΜΕΡΕΣ!!! ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ!!!:):)

Έζησες την προσωπική σου 9:11 !!!

Το δίπλωμα δεν στο πήραν για 60 μέρες??

steliosx 05-02-2013 01:52

Απάντηση: Αστράφτουν τα φλας στην Περιφερειακή Υμηττού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 838504)
Έζησες την προσωπική σου 9:11 !!!

Το δίπλωμα δεν στο πήραν για 60 μέρες??

Πρίν πληρώσω το πρόστιμο πήγα στην Τροχαία της Αττικής Οδού να κάνω μια προσπάθεια διακανονισμού ή μείωσης του ποσού, πράγμα βέβαια που δεν κατάφερα και εκεί απλώς μου ανέφεραν ότι είναι πολύ πιθανό να με ειδοποιήσουν :confused: για κράτηση διπλώματος για 60 ημέρες. Ρωτώντας από δω και από εκεί μου είπαν οτι αφού δεν στο πήραν επιτόπου, το πιο πιθανό είναι να μην στο πάρουν ποτέ.

Με την ευκαιρία να αναφέρω ότι ο Αξιωματικός Υπηρεσίας που με δέχτηκε ήταν αγενής και με αντιμετώπισε με στύλ "Τι θές τώρα! σου κάνω χάρη ακόμα και που κάθομαι και σε ακούω" :mad: χωρίς μάλιστα να του δώσω καμία αφορμή ή δικαίωμα να είναι αγενής.
Τές πά.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:42.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!