GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   ABS SOS!!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45199)

Anthism 20-12-2013 10:45

ABS SOS!!!
 
Καλημέρα, τι καλημέρα δλδ, πρίν απο 1 ώρα έπεσα για κακή μου τύχη σε λάδια στον δρόμο, ευτυχώς πήγαινα με "λίγα" οπότε δεν έπεσα, κράτησα την μοτο με το ζόρι και ισσοροπόντας και με τα δυο πόδια επείδή δεν ήθελα να στρίψω για να μην φάω σουπίδι, πήγα πρός το πεζοδρόμιο όπου και χτύπησα το κράσπεδο με κάποια σχετική ταχύτητα όπου και πάτησα φρένα και άφησα την μοτο να πέσει στο πλαϊ σιγά σιγά για να μην πάθω ζημιά. Αφού ήταν η μοτο στο πλάϊ και κάτω με ταχύτητα μέσα, πατούσα και φρένο μέσα σε όλα, με πατημένο το φρένο ταυτόχρονα χρησιμοποίησα για πρώτη φορά στην ζωή μου τον διακόπτη έκτακτης ανάγκης για να σβήσω την μοτο. Για να μην σας κουράζω, απο τότε δεν δουλεύει το ABS!!! Κατά την εκκίνηση αναβοσβήνει γρήγορα η λάμπα του ABS, δεν ακούω το διαγνωστικό του σερβο, και φυσικά σχεδόν δεν έχω φρένα χωρίς το σερβο. Δώστε μου τα φώτα σας γιατι κοντεύω να τρελαθώ!!!

Anthism 20-12-2013 12:36

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
False alarm παιδιά, ευτυχώς, πήρα τον αντώνη στον γέρακα και μου είπε το πολλή απλό, κάτι που απο το άγχος μου δεν πήγε το μυαλό μου με τπτ όμως!! Είχε γύρει λίγο η χούφτα και πατούσε λιγάκι την μανετα του μπροστινού οπότε δεν άφηνε το κουμπάκι του σερβομηχανισμού να πάει στην θέση off οπότε δεν έκανε και διαγνωστικό έλεγχο! Τέλος καλό όλα καλά! Ευχαριστώ όλους σας, μόνο και μόνο που ρίξατε μια ματιά. Οπότε προσοχή στις λεπτομέρειες πάντα μετά απο μια απλή κατάσταση όπως η δική μου κατέληξε να είναι ευτυχώς. Εγώ πάντως απο την πλευρά μου κάλεσα την τροχαία και ειδοποίησα για τα λάδια και όση ώρα κάθησα εκεί προειδοποιούσα και τους επερχόμενους οδηγούς! Προσοχη λοιπόν γιατί λόγω κρίσης τα οχήματα είναι σε κακά χάλια όπως βλέπουμε...

lazaros28 20-12-2013 12:47

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
:re27::re27:

vasorfa 20-12-2013 13:20

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
Τσακ μπαμ!!!


και ο Κυρ Αντώνης


Εγγύηση:ye33::D:D:D:D

yannis 20-12-2013 13:29

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
Τέλος καλό όλα καλά!!
Όμως θα μείνω στην αξιέπαινη κίνησή σου να ειδοποιήσεις την Τροχαία και να προειδοποιείς του υπόλοιπους οδηγούς.
Εύγε!!!:re25:

LPAVLOS 20-12-2013 13:38

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
Σωστός....!:ye02:
Ελπίζω το κακό να μην έχει σημαντικό υλικό αντίκτυπο...κι ας ήταν μια δύσκολη κατάσταση που θα ξεχαστεί γρήγορα!

Anthism 20-12-2013 14:16

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 984550)
Σωστός....!:ye02:
Ελπίζω το κακό να μην έχει σημαντικό υλικό αντίκτυπο...κι ας ήταν μια δύσκολη κατάσταση που θα ξεχαστεί γρήγορα!

Χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, θέλει όσο το δυνατόν ψυχραιμία, καθόλου κλίση στο τιμόνι, και ας υπάρχει τοίχος μπροστά (με λίγα χιλιόμετρα εννοείται!), τσίμπημα στα φρένα, μέχρι να είναι ασφαλές το πλήρες φρενάρισμα, βέβαια όσο αναφορά την ψυχραιμία που λέω, μετά απο αυτά τα εκατοστά του δευτερολέπτου ψυχραιμίας που με έπιασε, μου έπεσε στο πλάι απο την κρίση που έπαθα οτι πρίν απο λίγο πάτησα λάδια!!! Απλά ο οργανισμός έκανε reset, ευτυχώς απλά την ακούμπησα κάτω. Καμμία ζημιά, εκτός απο το οτι στράβωσε λίγο η χούφτα και έπαθα τον πανικό που περιέγραψα παραπάνω...

siraxanz 20-12-2013 14:34

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
Περαστικά κ αγύριστα τέτοια συμβάντα...

ΙoannisPanagiotidis 20-12-2013 15:19

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Anthism ( 984528)
False alarm παιδιά,..... Είχε γύρει λίγο η χούφτα και πατούσε λιγάκι την μανετα του μπροστινού ....


...χεχε!...εχω παθει το ιδιο ακριβως παλιοτερα!..οχι απο λαδια (απο βλακία :D)....και κοντεψε να "ανατιναχθεί" το μυαλο μου ... την σήκωσα και την εβαλα μπρος ......το φωτακι να αναβοσβυνει και το σερβο κολλημενο!...ευτυχως οι ψυχραιμότεροι της παρεας , το ειδαν γρηγορα και γλίτωσα το εγκεφαλικο!:eek:


.... εσυ να σαι καλα φιλε μου , και να ταν η τελευταια:ye02:

LPAVLOS 20-12-2013 15:30

Απάντηση: ABS SOS!!!
 
Τυχερός στην ατυχία σου φίλε!

Ως δις λαδοκαμμένος μπορώ να πω ότι πολύ θα ήθελα έστω η μια από τις δύο φορές μου να ήταν ανώδυνη υλικά!

"...μου έπεσε στο πλάι απο την κρίση που έπαθα οτι πρίν απο λίγο πάτησα λάδια!!!"

Σε καταλαβαίνω απόλυτα....

Και να σου πω ότι εγώ όχι μόνο την ψυχραιμία δεν είχα, αλλά δεν κατάλαβα ούτε πώς και πότε βρέθηκα κάτω.

Όποιος δεν έχει νοιώσει το "δεν έχω τιμόνι σε δίτροχο" νομίζω δεν μπορεί να το καταλάβει....πραγματικός εφιάλτης, ο δρόμος με τα λάδια!

Τώρα τελείωσε όμως, ευτυχώς...και πάμε για άλλα!:ye23:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:18.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!