GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Αναβάτης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45195)

pyrosbestis 20-12-2013 16:32

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΜΕΤΑ,ΑΠΟ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ Η ΥΠΟΘΕΣΗ?ΕΔΩ ΚΑΙ 15 ΜΗΝΕΣ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ 12000ευρώ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΛΛΑ 6000eyro ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΤΥΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΓΙΑΤΙ ΜΙΑ ΞΑΝΘΙΑ ΠΕΡΑΣΕ STOP!!!ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΒΑΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΟΥΣ ΝΑ ΚΥΝΗΓΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΣΦΑΛΙΣΤΑ (και καλά κάνει,γιατί ποτε δεν είχα ανασφάλιστο όχημα)ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ!!!

GeorgeP 20-12-2013 18:08

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 984558)
Νομίζω ότι διαστρεβλώνεις αυτά που λέει ο Γιώργος. Εχεις δίκιο βέβαια για τον Λιάπη. Εμείς θα είμασταν με τον μισό ποινικό κι αστικό κώδικα προφυλακισμένοι.

Λαθος........
Με πλαστές πινακίδες κυκλοφορούσε πολιτευτής της Χ.Α.

....το εχει ποσταρει και ο ''yannis'' alloy.

Ενα ευνομουμενο κρατος μεταχειριζεται τους πολιτες του το ιδιο.
Ξερω, ΔΕΝ συνεβαινε...συμφωνουμε.....τωρα ομως συμβαινει.

...και μην μου πεις οτι ευνοηθηκε λογω του οτι πολιτευτηκε μ την ΧΑ το 2012 ετσι?

giannis1070 20-12-2013 18:25

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Όλα είναι θέμα παιδείας και κοινωνικής αντίληψης. Εάν ο εργολάβος ήταν επαγγελματίας θα ειχε φροντίσει να μην είχε παρατήσει τα μπάζα ή εάν αυτό ήταν αναπόφεκτο, θα είχε τοποθετήσει σήμανση. Από την άλλη μεριά, οι οδηγοί δεν φορούσαν κράνος. Ένα από τα δύο μέρη να είχε παιδεία ο θάνατος θα είχε πολύ λιγότερες πιθανότητες να συμβεί.

Συλληπητήρια στη μητέρα και γυναίκα της οικογένειας. Αυτή είναι ο τελικός αποδέκτης.

frits 20-12-2013 21:14

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 984596)
Πολύ ωραία και πολύ σωστά!!! Να μείνουμε μακρυά από δικονομικά.
Και τότε έρχεται η υποκειμενική ευαισθησία καθενός μας και ερμηνεύει κατά το δοκούν, αφορίζοντας και πάλι τους "άλλους" τους "κακούς"!!!!
Αλλά ξέχασα... φταίει το σύστημα με την αναλγησία του... εμείς είμαστε επισκέπτες από το χωριό και δεν ξέρουμε τίποτα, ούτε έχουμε συνυπευθυνότητα...
Καιρός να ξαναστήσουμε λαϊκά δικαστήρια στο Σύνταγμα και να αποφασίζουμε δια βοής κάθε φορά όπως στο κολοσσαίο...


Τι μου λες τώρα; εδώ υπάρχει στην δικονομία ο "βρασμός ψυχής" και εσύ δεν αναγνωρίζεις την ηθική πλευρά κάθε πράξης; Πριν 1 χρόνο περίπου αθωώθηκε άνθρωπος που κυνήγησε και σκότωσε με την καραμπίνα μακρυά από το σπίτι του τον κλέφτη που το είχε παραβιάσει.

Για την οικογένια που έχασε το παιδί μιλάμε πως ορίζεις "υποκειμενική" την ευαισθησία, τι να κάνουμε δηλαδή να λυπηθούμε το κράτος που αναγκάστηκε να πληρώσει την αποζημίωση, να δημιουργηθεί και δεδικασμένο και τώρα να υπάρχει περίπτωση οι ιθαγενείς να ζητούν αποζημιώσεις όταν σκοτώνονται από τους εργολάβους του δημοσίου...
Μπορεί να ξαναχρεωκοπήσουμε....

Λες και οι νόμοι σε αυτή την χώρα φτιάχνονται για το καλό μας....

ckk 20-12-2013 23:27

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984549)
Καλα εσυ εισαι η εξαιρεση του ΟΛΟΙ.........
Αν πιασουν λοιπον καποιον π.χ για φοροδιαφυγη ¨η αλλα οικονομικης φυσεως εγκληματα να τον χωσουν μεσα παραυτα χωρις δικαιωμα εφεσης κι αναιρεση της πρωτοδικης αποφασης....φανταζομαι ΟΤΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ!!!

Ομοιως βεβαια και για ολων των ειδων τα εγκληματα...ετσι δεν ειναι?

Από ότι βλέπεις δεν είμαι μόνο εγώ. Θα μου έκανε εντύπωση κάτι τέτοιο άλλωστε.

Το παράδειγμα της φοροδιαφυγής, που φέρνεις, είναι ανακόλουθο. Δεν έχει δηλ. καμία σχέση με θάνατο.

Δεν νομίζω να σε πείσω όμως...

Εσύ άμα γίνεις αιτία να σκοτωθεί κάποιος με μηχανή και καταδικασθείς, θα κάνεις έφεση.

Εγώ πάλι, θα τρελαθώ. Έχουμε διαφορετική ιδιοσυγκρασία μάλλον.

GeorgeP 22-12-2013 00:26

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 984709)
Από ότι βλέπεις δεν είμαι μόνο εγώ. Θα μου έκανε εντύπωση κάτι τέτοιο άλλωστε.

Το παράδειγμα της φοροδιαφυγής, που φέρνεις, είναι ανακόλουθο. Δεν έχει δηλ. καμία σχέση με θάνατο.

Δεν νομίζω να σε πείσω όμως...

Εσύ άμα γίνεις αιτία να σκοτωθεί κάποιος με μηχανή και καταδικασθείς, θα κάνεις έφεση.

Εγώ πάλι, θα τρελαθώ. Έχουμε διαφορετική ιδιοσυγκρασία μάλλον.

Κι εσυ εφεση θα κανεις........μολις περασει η τρελλα σου!!! Και μαλιστα τρεχοντας.......

Γιατι το παραδειγμα της φοροδιαφυγης ειναι ανακολουθο? ξερεις ποσοι φοροφυγαδες αυτοκτονουν? κι εκει θανατος υπαρχει....

GeorgeP 22-12-2013 00:32

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 984666)
Τι μου λες τώρα; εδώ υπάρχει στην δικονομία ο "βρασμός ψυχής" και εσύ δεν αναγνωρίζεις την ηθική πλευρά κάθε πράξης; Πριν 1 χρόνο περίπου αθωώθηκε άνθρωπος που κυνήγησε και σκότωσε με την καραμπίνα μακρυά από το σπίτι του τον κλέφτη που το είχε παραβιάσει.

Για την οικογένια που έχασε το παιδί μιλάμε πως ορίζεις "υποκειμενική" την ευαισθησία, τι να κάνουμε δηλαδή να λυπηθούμε το κράτος που αναγκάστηκε να πληρώσει την αποζημίωση, να δημιουργηθεί και δεδικασμένο και τώρα να υπάρχει περίπτωση οι ιθαγενείς να ζητούν αποζημιώσεις όταν σκοτώνονται από τους εργολάβους του δημοσίου...
Μπορεί να ξαναχρεωκοπήσουμε....

Λες και οι νόμοι σε αυτή την χώρα φτιάχνονται για το καλό μας....

ΜΕΓΑ λαθος.......ΔΕΝ ΑΘΩΩΘΗΚΕ ποτε διοτι δεν εχει γινει το δικαστηριο ακομα.......
Αφεθηκε απλα ελευθερος και ΔΕΝ προφυλακιστηκε οπως θα επρεπε!!!!!
Λυπαμαι μονον την οικογενεια του κακομοιρου του κλεφτη...εχασε ενα παληκαρι για μια βλακεια του......και ο δραστης ειναι ελευθερος εξω!!!!!!!!!! Νομιμο? ναι!! ηθικο?...............

siraxanz 22-12-2013 08:44

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Ο κακομοιρος ο κλεφτης...... αχ κ βαχ ..... το πουλάκι μου .... τι κρίμα....

ckk 22-12-2013 13:05

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 984969)
ΜΕΓΑ λαθος.......ΔΕΝ ΑΘΩΩΘΗΚΕ ποτε διοτι δεν εχει γινει το δικαστηριο ακομα.......
Αφεθηκε απλα ελευθερος και ΔΕΝ προφυλακιστηκε οπως θα επρεπε!!!!!
Λυπαμαι μονον την οικογενεια του κακομοιρου του κλεφτη...εχασε ενα παληκαρι για μια βλακεια του......και ο δραστης ειναι ελευθερος εξω!!!!!!!!!! Νομιμο? ναι!! ηθικο?...............


Τώρα και σε συσκευασία... δικαστικού.

Μην σταματήσεις, δεν αστειεύομαι.

GeorgeP 23-12-2013 16:38

Απάντηση: Αποζημίωση 753.000 ευρώ για θανάσιμο τραυματισμό
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 985048)

Τώρα και σε συσκευασία... δικαστικού.

Μην σταματήσεις, δεν αστειεύομαι.

Καταλαβαινω την ειρωνια σου, ειναι δυσκολο να αποδεχτεις την πραγματικοτητα λογω διαμαχης/αντιπαθειας και λοιπων συναισθηματων με το ελληνικο δημοσιο.....και με εμενα.......κατανοητον.
Το ποστ μου που παραθετεις ηταν ευθεια διορθωτικη κινηση στο ποστ του Σταυρου (φριτς) διοτι ηταν ανακριβεστατο. Δεν αθωωθηκε αλλα αφεθει ελευθερος μεχρι την δικη του.

Ομως, αν κοιταξεις στο παρελθον θα διαπιστωσεις οτι ΟΥΔΕΠΟΤΕ αφεθει ελευθερος φονιας ¨η ''φονιας εν βρασμο ψυχης'' μεχρι την δικη του.
Η φραση μου ''οπως θα επρεπε'' εκει εστιαζε εν πρωτοις.........
Εν δευτεροις εστιαζε σε αλλες φρασεις συμφουρμιτων του τυπου ''ας ηταν απλος ελληνας πολιτης στην θεση του ταδε πολιτικου και θα ειχε παει χειροποδαρα μεσα......''', βλεπεις λοιπον οτι ακομα και ''φονιαδες'' ελληνες πολιτες, οχι πολιτικοι, ειναι εξω.........ΓΙΑΤΙ? διοτι εκαναν χρηση των δικαιωματων που τους δινει ο Ελληνικος νομος.......κανονικα ο νεαρος επρεπε απο αυξημενη ηθικη να αρνηθει να βγει εξω και να παει φυλακη ετσι δεν ειναι?
¨η μηπως οχι διοτι ''ελα μωρε, εναν διαρηκτη σκοτωσε....!!!''.......

Ουτε εσυ να σταματησεις....ουτε εγω αστειευομαι........

Υ.Γ. οταν γινει η δικη του νεαρου θα διαπιστωσεις οτι κατω απο 10 χρονια δεν θα φαει........τοτε ο φριτς και αλλοι θα μιλανι για ''αδικη'' καταδικη για μια δολοφονια που ετελεσθει ''εν βρασμο ψυχης''.........


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:22.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!